Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Intrebare compensare

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
laak

laak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2009

 adisz, on 05 ianuarie 2023 - 16:32, said:

Cum adica 530 de milioane?
Suntem in 2022, hopa 2023.
Arata factura Posted Image
Eu la valori mari traiesc inca in 2004 :)

#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 laak, on 05 ianuarie 2023 - 16:15, said:



Din ce am vazut pe piata, 53000 nu mi s-a parut mult pt sistemul acesta cu tot cu montaj si acte prosumator.
Eu consum cam tot ce produc Posted Image Ma incalzesc cu o centrala electrica, consumul total de curent anual este undeva la 8000-9000kw, de aceea am pus 8kw. Deci probabil o sa economisesc pe an undeva la 2500 RON.
Pai.... daca ai 3MWh din autoconsum ~2500 RON + 6,000 injectati alti ~1,500 RON, iti ajunge "economia" cam la 4,000 ron / an.

Sa calculam un ... 1.3RON/kwh prin 2026 si economia se transforma in ~ 5,200/an

Ideal ar fi sa transformi acea productie in 6,000 consumati si 3,000 injectati.
Daca postezi in celalalt topic dedicat sunt convins ca se gasesc destule opinii fara investitii mari.

Posibil sa fi exagerat eu cu "cam mult". Prin vara pretul de referinta era cam 1,100euro/KW dar nici nu am intrat mult in cautari.

#21
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
Eu nu am studiat legislatia prosumarii, nu am fost interesat dar ma intriga aceasta discutie. Inteleg bine ca daca nu ai un sistem hibrid, indiferent cat de mult produci, factura nu are cum sa vina zero? Noaptea sunt consumatori, chiar daca ai stocat in retea supraproductia, factura vine pozitiva datorita acelor taxe de transport?
Sa presupunem montarea unui sistem pe o casa de vacanta. Inclusiv iarna ar fi supraproductie, noaptea insa ar fi consum pentru camere de supraveghere, alarma, cateva lumini in curte. Sa zicem ca in decembrie nu ajung deloc in casa, deci sigur am surplus de productie, factura vine tot cu plus, chiar daca eu voi injecta 200kWh si voi consuma 50?
Stiam ca este o mentiune conform careia o data la 2 ani se face o regularizare si surplusul va fi restituit in bani. La ce valoare va fi restituit, pretul pe kWh sau si ce am platit pe transportul acelor 50kWh consumati?

Edited by onobeka, 05 January 2023 - 18:28.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu vine pe plus, daca consumi doar din productie.
Ce consumi din grid, se plateste.
Consumi 50 kWh, se scade de acolo costul energiei pentru 50 kWh injectati si platesti restul de chestii aferente acelor kWh..

Edited by pasilla, 05 January 2023 - 18:35.


#23
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
De aceea am specificat sistem NON-hibrid, adica fara baterie. Este imposibil sa nu consumi noaptea, daca ai consumatori, fie ei si mici asa cum am explicat. Deci, si daca produc 1TWh, factura va veni cu plus.

#24
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
nu mai inventati denumiri (non-hibrid) exista denumiri pentru fiecare, trebuie doar facut un efort pentru documentare.

#25
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
Si cum ii spui tu, unui invertor ongrid fara baterie, daca cel cu baterie se numeste invertor ongrid hibrid?

Edited by onobeka, 05 January 2023 - 19:15.


#26
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
pai exact asa i se spune : invertor on grid.

#27
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
Bine mai pexic, ai din nou dreptate. De curiozitate, ai vazut si ce am intrebat, sau tu te agati de tot ce poti combate, mai putin de esenta? Ca sa stii si tu, sunt invertoare ongrid si ongrid hibride. Daca spui doar ongrid, trimiti o informatie ambigua. Hai la multi ani si sper sa castigi si anul asta concursul pentru sefia scarii de bloc.

#28
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 31.12.2008

 victor29cr, on 05 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Posibil sa gresesc insa din ce imi amintesc, pretul per Kwh e acelasi, doar pretul pe transport si distributie este exagerat.
De unde s-or plati primele alea grase la Transelectrica

#29
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Din ce bani se plătește mentenanța rețelei de distribuție? Din banii de energie activa? Până acum ceva timp (înainte de liberalizarea pieței de energie), plăteam toți un preț pe kWh consumat, fara sa fie defalcate costurile, și nu ne mai plângeam. Acum, că vedem defalcate aceste costuri, și vedem că mentenanța are un cost fix ceva mai mare decât prețul energiei active vândute de HE, vrem toți să compenseze OD și tarifele de transport din energia activa produsa și exportată în rețea (da, știu că statul și OD încasează de două ori aceleași taxe pentru kWh produs local!). Și mai vrem sa avem rețea funcțională 24/7, dar fara să plătim OD, că suntem producători. Serios? Scopul acestor sisteme de producere locală este sa ne asiguram o parte din consum local, ca sa reducem facturile, poluarea, dependenta de alte surse de energie, nu acela de a ne îmbogăți. Și da, daca consumi 100kwh/luna, la preturile actuale pentru sisteme FV nu se pretează instalarea unui sistem de producere energie local. Dar, daca faci o casă nouă, respecți normele de eficienta energetica, te conformezi NZEB, termoizolezi casa că pentru 2023, pui o PDC, te gândești la un EV/PHEV, atunci are sens sa instalezi un sistem FV care sa acopere macar 30% din consumul anual.
Restul discuțiilor despre tarifele de distribuție necompensate de 1:1 nu prea își au rostul.

#30
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Dau exemplu situația mea. Încălzire primordial cu PdC, mașină EV și PHEV, consum anual estimat la 12MWh (1000kwh/lună). La prețul actual de la HE, fara compensare, înseamnă un cost de aproximativ 10.000 lei/an plătiți către HE. Ca să mă conformez NZEB, trebuie sa produc și să consum local măcar 30%, adică 3600kwh/an. O astfel de producție care sa și asigure consum local se poate realiza dintr-un sistem de 5kwp, care ar produce 6000kwh/an, și 60% ar merge către autoconsum. Sistem on-grid, și atât. Considerând preturile actuale din piata de aproximativ 1100-1200eur/kwp instalat, înseamnă o investiție de 30.000 lei. La un autoconsum de doar 3600kwh/anual, un astfel de sistem s-ar amortiza in 10-11 ani, considerat la prețul actual pentru energie electrică.
Merită cheltuiala? Mulți ar zice că nu, și vor motiva că n-are rost să 'depozitezi' banii pe casă, când de fapt îi poți plăti lunar prin plata facturilor la energie. Dar nu văd restul avantajelor conexe. Poluarea are un preț, stabilitatea prețurilor la energie are un preț, civilizația are un preț. Daca alegem sa nu plătim acel preț, vom rămâne ancorați in anul 2000.

#31
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
in primul rand Transelectrica se ocupa doar de transportul cel mare, adica inaltele. De medii si toate cele se ocupa diverse firme, ca au fost privatizati de ceva vreme. Ca tu nu suni la Transelectrica cand ti se opreste curentul, nici la hidroelectrica ci la enel sau cez, sau cine mai e, ca astia asigura mentenanta. https://www.economic...fic_187484.html

curentul tau din panouri nu ajunge in reteaua nationala ci ajunge in retelele mai mici, unde este folosita de catre cei din ”proximitate”. de asta probabil firmele astea sunt ”oparite”, ca-s private si au fost obligate sa te lase pe tine sa le folosesti infrastructura, de la stalp, cablu, transformatoare, pana la partea de mentenanta.  

ok, acum ca am inteles situatia, nu stiu ce sa zic cine are dreptate sau cat ar trebui sa fie costul de transport, habar n-am si nici nu-mi bat capul, eu doar urmaresc topicele de genul ca sa-mi fac o idee. dar presupun ca daca faci multi kilometrii, ai o masina electrica, ai incalzire electrica, pdc sau cum are initiatorul centrala electrica, folosesti vara AC la greu si ai cuptoare si toate cele electrice, economia o sa se simta din ce in ce mai mult.

Edited by bobitad, 06 January 2023 - 09:47.


#32
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

 bobitad, on 06 ianuarie 2023 - 09:44, said:


curentul tau din panouri nu ajunge in reteaua nationala ci ajunge in retelele mai mici, unde este folosita de catre cei din ”proximitate”. de asta probabil firmele astea sunt ”oparite”, ca-s private si au fost obligate sa te lase pe tine sa le folosesti infrastructura, de la stalp, cablu, transformatoare, pana la partea de mentenanta.  


... curentul produs de panourile tale iese un pic din curte, se joaca nitelus pe strada si apoi sta agatat de sarme pana il chemi tu inapoi .....

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 laak, on 05 ianuarie 2023 - 13:49, said:

In felul acesta o sa imi recupez investitia la sfantul asteapta.

Multumesc!

omule, ca să-ți menajezi creierul (tău și al familiei), îți propun să privești altfel situația!
53000 lei ținuți în trezorerie îți aduc, la 7%/an, cam 310 lei/lună
tu economisești ăștia 310 lei/lună doar pt că nu mai consumi din rețea!
restul este venit!

azi, ești bogat, banii ăștia reprezintă firfirei
mâine vei fi pensionar, banii vor reprezenta juma din pensie - pe care n-o cheltui, ci o câștigi!

baftă!

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu trezoreria, dupa 10 ani ramai cu banii si cu dobanda. Cu PV, dupa 10 ani ramai.... cu economia facuta.

Edited by pasilla, 06 January 2023 - 13:43.


#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 pasilla, on 06 ianuarie 2023 - 13:42, said:

Cu trezoreria, dupa 10 ani ramai cu banii si cu dobanda.
Nu ramai cu banii pentru ca platesti factura la curent.

#36
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Am observat o tendinta crescuta a vulpilor de a da iama in podgorie ca apoi sa constate ca strugurii sunt acrii, eu zic ca veganii sa ramana la salate... Si cand stie fiecare cu ce se mananca panourile, productia de energie, PDC, EV, hibrid, ongrid, etc sa mai intrati prin vie, poate intre timp s-au copt strugurii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate