Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

sistem audio,buget 20 000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
hadyes

hadyes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.12.2022
La multi ani! , dores sa cumpar un sistem audio ,2x sateliti + 2x subwoofer pentru o terasa ,(nu am vecini ). Voi asculta Flac-uri in pincipiu ( jazz ,rock, clasica) dar intra in calcul si fetita mea de 9 ani cu yutubeeul Posted Image . Inclin spre pasive, in jur de 500w (rms) zic ca ajunge .Am sunat la diferiti dealeri pentru  sfaturi  in legatura cu diferite sisteme de sunet , am primit inf contradictori . Va rog frumos sa ma indrumati ce sa fie  dynacore,HK,stereo-voice e.t.c . Va doresc un an nou fericit si plin de bucuri!!!

#2
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Vorbesti de lautarie, sonorizare, sange curs din urechi. Succes la auditii, macar trimite copila la bunici.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
La multi ani! Sa asculti acasa jazz si clasica pe niste boxe P.A. indiferent de marca este dupa parerea mea o tampenie, poate daca nu ai ascultat niciodata asa ceva pe un sistem HI-FI. la suma asta poti sa vizitezi cateva magazine specializate in scule HI-FI nu P.A. cu muzica preferata pe un stick si daca nu iti place cum se aud diferite sisteme, poti sa iti cumperi linistit P.A.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Au raspuns deja colegii, dar in principiu ar trebui sa definesti exact suprafata pe care ai nevoie s-o acoperi, si scopul. Daca scopul e sa faci scandal, atunci da, pui cateva mii de watti si faci scandal. Daca te intereseaza si cum se aude, devine mult mai complicat. In functie de zona in care stai cred ca te putem trimite la cateva magazine de profil ca sa-ti faci o idee, si ideal, sa asculti niste sisteme inainte sa arunci banii pe boxe "de scandal".

Si ca idee, am facut recent un amfiteatru unde am pus 2x boxe de 500W rms si 2x subwoofere, ceva mai rasarite, ca voiau sistem de sonorizare pe scena, pe langa sistemul de "voce". Doar amplificatorul era aproape 2x bugetul tau, din ce tin minte. Deci nu stiu daca e intelept sa incerci sa te duci pe boxe cat mai puternice, daca te intereseaza sa auzi detalii, etc.. Adica ce incerc sa zic e ca in 5000 eur nu prea o sa ai un sistem asa cum l-ai descris tu, si sa ai si fidelitate. Pe langa faptul ca aproape sigur nu ai nevoie de atata putere. Noi acopeream acolo o sala de 300 de locuri, cu o gramada de "headroom" cu doar aceste 2 boxe + 2 sub.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
https://www.thomann....ThoCESsQAvD_BwE
Ajunge un singur sistem, produce cutremur, foarte puternic la 1500W rms iar calitate super.
M-am jucat puțin cu el și întradevăr este altceva, adică ai și calitate și super putere iar basul e detonator la 37 Hz și 132 dB

Edited by ldpe, 01 January 2023 - 15:18.


#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eroare!
Mea culpa!

Edited by Mircel, 01 January 2023 - 15:45.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca asculti pe terasa nu e nevoie de mii de wati. Daca vrei sa pui sistem pe terasa, sa il auzi din fundul curtii, e altceva.


#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postbaribalu, on 01 ianuarie 2023 - 14:36, said:

La multi ani! Sa asculti acasa jazz si clasica pe niste boxe P.A. indiferent de marca este dupa parerea mea o tampenie, poate daca nu ai ascultat niciodata asa ceva pe un sistem HI-FI. la suma asta poti sa vizitezi cateva magazine specializate in scule HI-FI nu P.A. cu muzica preferata pe un stick si daca nu iti place cum se aud diferite sisteme, poti sa iti cumperi linistit P.A.

Pai da, dar el asculta pe terasa. Muzica jazz si clasica nu se asculta pe terasa. Decat sistem hi-fi pe terasa, mai bine PA... Si-asa pe terasa nu cred ca o sa aiba pozitie buna pentru stereofonie si pozitia boxelor va fi la nimereala. Asa ca oricum nu se preteaza la hi-fi, indiferent de muzica

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
De ce  nu se asculta la terasa? Am fost la un restaurant deschis pe marginea unui lac si canta acolo niste jazz pe boxe de sono, se auzea fantastic.

Edited by vinciun, 01 January 2023 - 20:56.


#10
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 13.11.2006

View Postvinciun, on 01 ianuarie 2023 - 20:55, said:

De ce  nu se asculta la terasa? Am fost la un restaurant deschis pe marginea unui lac si canta acolo niste jazz pe boxe de sono, se auzea fantastic.
Acele boxe sono erau tot de 500 w rms, cum doreste colegul sa instaleze pe terasa lui?

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Habar nu am dar erau mari, cu woofere de 38 cred, insa nu erau date foarte tare sau nu pareau a fi date foarte tare. Umpleau cu usurinta toata terasa dar totodata se auzeau delicat si frumos.

Edited by vinciun, 01 January 2023 - 22:29.


#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Un sistem 2 + 1. Poți încerca dacă îți plac modelele de la kef

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu inteleg de ce se asociaza mereu boxele mari cu bubuiala. 2 boxe bune mari vor suna mai bine si la alta scara fata de doua boxe bune mici, la acelasi volum.

Unica problema e ca mai mare si bun costa mai mult.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 01 ianuarie 2023 - 22:34, said:

Nu inteleg de ce se asociaza mereu boxele mari cu bubuiala. 2 boxe bune mari vor suna mai bine si la alta scara fata de doua boxe bune mici, la acelasi volum.

Unica problema e ca mai mare si bun costa mai mult.
Eu zic ca depinde de boxe. Ca un exemplu putin pueril poate, boxele vechi pe care le foloseam la PC erau de minim 2x mai mari decat cele actuale. Si astea actuale se aud muuuult mai bine la acelasi volum. Si au fost si de 2x mai scumpe decat alea mari. :D

View Postldpe, on 01 ianuarie 2023 - 15:18, said:

https://www.thomann....ThoCESsQAvD_BwE
Ajunge un singur sistem, produce cutremur, foarte puternic la 1500W rms iar calitate super.
M-am jucat puțin cu el și întradevăr este altceva, adică ai și calitate și super putere iar basul e detonator la 37 Hz și 132 dB
Am ascultat si eu LD systems si mi-au placut, nu modelul asta, dar ca idee. Se auzeau bine.
Dar nu inteleg o chestie, de ce boxele astea au 132 dB peak la 1500 W RMS si cele de care mentionam eu mai sus au 134 dB peak la 500 W RMS? Adica la modul serios intreb, nu ma pricep foarte bine la audio de staging, nu e domeniul meu, dar ma depasesc grav calculele producatorilor.
https://www.zeedosho...s-15-xw_32658_0 asta-i boxa la care ma refeream eu mai sus.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostTehCube, on 01 ianuarie 2023 - 23:06, said:


Eu zic ca depinde de boxe. Ca un exemplu putin pueril poate, boxele vechi pe care le foloseam la PC erau de minim 2x mai mari decat cele actuale. Si astea actuale se aud muuuult mai bine la acelasi volum. Si au fost si de 2x mai scumpe decat alea mari. :D


In cazul asta e normal. Eu altceva am scris.

#16
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

View Posthadyes, on 31 decembrie 2022 - 21:26, said:

La multi ani! , dores sa cumpar un sistem audio ,2x sateliti + 2x subwoofer pentru o terasa ,(nu am vecini ). Voi asculta Flac-uri in pincipiu ( jazz ,rock, clasica) dar intra in calcul si fetita mea de 9 ani cu yutubeeul Posted Image . Inclin spre pasive, in jur de 500w (rms) zic ca ajunge .Am sunat la diferiti dealeri pentru  sfaturi  in legatura cu diferite sisteme de sunet , am primit inf contradictori . Va rog frumos sa ma indrumati ce sa fie  dynacore,HK,stereo-voice e.t.c . Va doresc un an nou fericit si plin de bucuri!!!
Din ce spui tu reiese ca tu vrei un sistem de petrecere pe terasa când îți chemi prieteni la tine la gratare ,onomastice etc.
Personal daca a-și avea bugetu asta a-și merge pe
-2x Fbt himaxx 60 active
-FBT Subline 118SA
- mixer RCF F 10 XR
Ești rezolvat, poți da cate petreceri vrei fără sa zică vreunu "da ba și tu mai tare" :))
Plus de asta ai avantajul ca poți lua oricând după tine o singura boxa o bagi în priza cu un cablu de la telefon și sa curgă vinu sau berea.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostTehCube, on 01 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Am ascultat si eu LD systems si mi-au placut, nu modelul asta, dar ca idee. Se auzeau bine.
Dar nu inteleg o chestie, de ce boxele astea au 132 dB peak la 1500 W RMS si cele de care mentionam eu mai sus au 134 dB peak la 500 W RMS? Adica la modul serios intreb, nu ma pricep foarte bine la audio de staging, nu e domeniul meu, dar ma depasesc grav calculele producatorilor.
https://www.zeedosho...s-15-xw_32658_0 asta-i boxa la care ma refeream eu mai sus.
Sunt 2 sisteme diferite, LD este sistem complet : inalte, medii, sub , cealalta boxa FOH pentru monitor, boxa fata, boxa acoperire colturi conceputa pentru inalte si medii , bas ai la volume mici . Practic tot ce face boxa aleasa de tine la LD face doar turnul acela mic ...normal ca nu poate avea asa putere de acoperire LD dar este sistem si va debita un sunet complet . Intre 132 si 134 e vax , ai 2 dB diferenta spl care e cum ai mai pune o boxa akai x6 la maxim in plus, egal cu zero - ce trece de 120 dB devine foarte periculos pentru timpan la apropiere, e un turbo reactor la cam 100 metri , te nauceste .
Cea din site (eu unul nu am auzit de acea firma...si cunosc o sumedenie de produse) NU va suna ok fara un sub ! singura daca o vei cumpara si doresti bas numai daca o asculti incet , imediat ce dai tare intra in clip , te semnalizeaza , nu vezi ca e pe spate ledul si arzi TW . Un monitor FOH e foarte enervant fara sub , merge tare in medii si inalte de-ti flutura urechile , sunt vreo 4-5 boxe FOH ce pot scoate bas placut Nexo, FBT , Yamaha, L-acoustics .
Ia sistem nu te incurca cu scule separate ca va fi pe terasa la tine ca la RENEL, numai cabluri, prize, plus ai nevoie sa le dirijezi printr-un mixer iar sculele pro NU sunt ca cele home use cu TWS si BT si beculete, fluturasi, alte anexe inutile , ai volum si maxim 3 intrari si o iesire , salut , restul sunt cablaraie la greu - vine ploaia ce faci ...cumperi husa cu 20-30% din pretul unei boxe Posted Image. Daca ai scule separate practic devi sclavul lor, nu te mai misti de acolo , acolo mananci, acolo bei, acolo iti duci cheful
Cand intri in sfera pro esti terminat , la scut timp te simti limitat si apare "hai sa mai cumparam un sub de 2000W ca parca nu ataca bine " Posted Image
Din aceste motive am spus sistem gata conceput : nu ai cabluri , sunet perfect echilibrat . Nu-ti bate capul cu spl-ul ca oricum nu rezisti la maxim sau daca rezisti stai mut ca nu mai are rost sa vorbesti cu nimeni ca oricum nu te auzi nici tu pe tine .

Edited by ldpe, 05 January 2023 - 18:20.


#18
hadyes

hadyes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.12.2022
În urma celor citite mai sus și nu numai am ajuns la un sistem activ
2x https://cuesale.com/...active-speaker/
2x https://www.thomann....NxoCYGIQAvD_BwE
https://www.thomann....ic_pm_422p.htm.
Mulțumesc  pentru pareri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate