Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

sistem audio,buget 20 000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Nu cunosc boxele date , la firma ma refer , poti merge pe 2 bucati Yamaha DZR de 12 si nu mai ai nevoie de subwoofer , crede-ma sau 4 bucati daca banii ajung , este in jur de 7000 lei bucata , este gama de varf a firmei care are experienta muuult peste altele , eventual putem comanta ceva de genul dzr vs nexo seria xx , dzr este peste seria dxr la calitate iar puterea este uluitoare .
Chiar iesri am facut niste teste cu boxe de mare calibru de la rcf si yamaha , la dzr de 12 numai daca esti maniac al basului mai ai nevoie de suburi in contextul auditiei in grup pe o terasa , nu nunta de 300 persoane sau stadion .

In situatia ta la ce ai ales :
Ca monitor FOH asociat cu subwoofer Yamaha DBR 10 le taie pe toate , raspunsul in regimul mediu si inalt este suprem pana la gama DZR care le depaseste . Avand basul de 10 nu se pot folosi fara sub la peste 100 persoane iar atasate pe suport pierd randament la bas dupa regula de aur a sunetului - ai castig 16dB ipe jos in colt de camera (nu e cazul aici) si mai ai un plus de 6dB in coltul camerei sus la tavan unde este cel mai bun loc de amplasare dar si greu de gasit Posted Image

Ca sfat iti pot spune sa te cam feresti de rcf seriile 7xx mk4 , daca se duce amplificatorul di ele ajung lazi , nu se baga nimeni in ele datorita pretului mare la componente . Foarte bune, suna bine dar trebuie tinut cont . Spun aceste lucruri ca vad din partea vanzatorilor ca tot rcf recomanda - inainte era moda cu boxele lautaresti EV Posted Image

Intra pe tohmann si cauta pareri de la cei care sunt profesionisti dupa care cauti pe site-uri de dj - nemti si francezi sunt cei mai corecti si critici , daca un neamt spune ca e duda sa sti ca aia vei gasi in cutie cand ajunge pe terasa . Americani lucreaza marea majoritate pe Yamaha in sfera dj si cum le place chitara in gama amplificatoarelor dedicate unde nu ne bagam .

Edited by ldpe, 10 January 2023 - 19:25.


#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007

View Postldpe, on 05 ianuarie 2023 - 18:14, said:

Cea din site (eu unul nu am auzit de acea firma...si cunosc o sumedenie de produse) NU va suna ok fara un sub!
Firma e ok, sunt mici ce-i drept dar am cautat ceva reviewuri si ii lauda lumea pe forumurile de audio. Adica sunt cinstiti pentru cat costa, mid-range-ish.
Si da, in sistemul de care ziceam eu e instalat si un sub la fiecare boxa (practic ala e tot sistemul, 2x FOH si 2x sub). Ce m-a mirat pe mine (din nou, nu ma pricep, doar ca idee) e ca suburile au fost mai scumpe decat boxele si amp-ul a fost mai scump decat toate celelalte la un loc. La sistemele "de interior" ca sa zic asa, cu care lucrez mult mai des, nu e asa.

Anyway, legat de dB, eu stiu ca nu ai nevoie de 130 dB+ mai ales pentru ce vrea OP, doar ca nu intelegeam de ce peak dB nu e strans corelata cu puterea electrica. Adica ma asteptam ca ceva de 1500 W sa aiba "volum" considerabil mai mare decat ceva de 500 W. Asta incercam sa intreb de fapt. Dar din ce ai raspuns, inteleg ca in acei 1500 W de la LD intra si sub-ul care are putere mare dar nu are neaparat foarte multi dB?

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
"sunt mici ce-i drept dar am cautat ceva reviewuri si ii lauda lumea pe forumurile de audio"

Atentie cu asa ceva sa nu te arzi ! ieftin insemna difuri de rahat, surse petarda , difuzoare la care se desprind firele leonice (sarmele care vin prinse de membrana difuzorului) se duc tweeterele care iar sunt scumpe  - intr-un cuvant cam asta e in "pret mic "
La Behringer, The box , Alto numai probleme si un dif de calitate nu e chiar de ici de colea plus ca trebuie sa urmaresti toata diagrama de raspuns sa bata macar 98% cu cel original daca nu peste ca si calitate .
Alta diferenta intre o boxa de calitate si una ieftine este puterea debitata practic in teren nu teoretica , vezi ca scrie (de exemplu) 700W ok , dar in teren te trezesti ca intra in clipping la nici jumatate de volum , aici Behringer e "rege" , apar distorsiuni de nu sti pe ce sa pui mana , la altele fenomenul se manifesta prin decuplare si reluare sunet, e dezastru . Teoretic ai 700 iar pactic vreo 200Posted Image

Si basul e important nu spun dar monitoarele sunt crema - mergi pe Yamaha daca doresti : calitate, garantie , experienta !
Numai in teren iti dai seama ce diferenta este intre un monitor care te zgarie pe timpan cu inaltele sau un Yamaha care reda matasos de zici ca asculti cine stie ce boxe hifi , e si normal , vin echipate cu Celestion tw clasa hifi ...
Aici ai preturi la tw , serie , calitate https://www.poweraud...on&filter=26,23

Edited by ldpe, 11 January 2023 - 15:17.


#22
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007

View Postldpe, on 11 ianuarie 2023 - 15:06, said:

Atentie cu asa ceva sa nu te arzi ! ieftin insemna difuri de rahat
Am zis ca sunt mici ca producatori, nu fac milioane de boxe anual ca altii. Dar sunt nemti si lucreaza dupa standarde nemtesti, daca ii crezi pe astia d-aici, de exemplu - https://forums.proso...p?topic=84660.0 (e vechi threadul dar e printre putinele cu pareri pertinente pe care le-am gasit)
Ti-am zis, eu nu sunt in domeniu, dar asta era un "atasament" la un proiect de-al nostru mai mare, si a fost echipamentul recomandat de unii din domeniu.
Tot sistemul (2 boxe + 2 sub + amp) a fost undeva pe la 20k eur deci n-as zice ca-s tocmai ieftini. Doar ca jumate din pret a fost amp-ul ceea ce mi s-a parut bizar.
Si i-am dat si volum destul, n-am observat niciun fel de distorsiuni, clipping, etc. Nu cred ca i-am dat maxim, totusi. Cert e ca pentru sala respectiva erau arhisuficiente. Dar stiu despre ce vorbesti am vazut si boxe d-astea de "NBC" pe care nu stiam cum sa le opresc mai repede.

Daca ar fi fost pentru mine as fi ales ceva mult mai popular, probabil Yamaha, da, daca mi-ar fi permis bugetul, dar tot din cauza ca sunt foarte multe reviewuri, nu ca m-as pricepe. M-am folosit si eu de threadu' omului ca sa pun intrebari ce ma macinau de-atunci.

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Nu cunosc , nu am ascultat asa ca nu ma pronunt , voi intreba de cei care sunt tari in domeniu poate au cantat pe ele sau au auzit de ele sa facem un vs cu ce stiu eu si atunci pot da un raspuns . Totusi mi se pare o firma locala din acel forum, ceva zonal , nu vad un vs cu alte boxe numai teori "se aude bine" " mergi linistit pe ele " astea sunt bla bla-uri avand in vedere ca sunetul e interpretat de fiecare in felul lui , sunt un fel de Meloman, Jazz de la noi de care numai si numai noi am auzit Posted Image
Pe langa toate acestea sunt si scumpe dar pe yt nu gasesti un tandem sau cate 6 modele unul langa altul in auditie sa-ti faci o parere la ce discuta cei de acolo, de auzit acasa e aiurea ca sa tragi linie dupa asa ceva din boxe de pc , de fapt pe yt nu gasesti nimic despre ele - din acest motiv spun ca nu as da atatia bani sau daca le-as putea lua cu drept retur 15-30 zile sa vad macar eu daca imi plac .
Pareri de la cei care lucreaza cu ele sunt acelea cand spune omul " am cantat 8 ani pe cutare si acum am trecut pe nexo , super merg " sau iti da detali de sunet, cu ce suburi merg , e foarte important sa potrivesti puterea la sub cu FOH , de exemplu  DBR 10 merg superb cu sub de 15 inch care arata ca sunt extrem de puternice , sub de la yamaha nu de la behringer .
Spuneam eu ca intram in valtoare Posted Image, nu e simplu de configurat asa ceva ...1 sa nu dai bani pe ce nu folosesti , aici ma refer la forta, 2 sa sune cel mai bine posibil in locatia respectiva .

Edited by ldpe, 11 January 2023 - 20:05.


#24
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,058
  • Înscris: 24.11.2006

View Posthadyes, on 10 ianuarie 2023 - 15:29, said:

În urma celor citite mai sus și nu numai am ajuns la un sistem activ
2x https://cuesale.com/...active-speaker/
2x https://www.thomann....NxoCYGIQAvD_BwE
https://www.thomann....ic_pm_422p.htm.
Mulțumesc  pentru pareri.

Pe bune, amplificator clasa D? La al doilea link ma refer, la primul nu stiu ce sa spun, 1500 de watti? Daca-s chinezesti sunt perfecti pentru tine! Mai luam in considerare si pretul? Ce-ti trebuie tie e un Temeisheng, e mai mult decat suficient. Iti mai raman bani destui sa dai niste petreceri cu tot ce trebuie ca sa uzi sistemul audio. Tu vrei sa asculti muzica sau sa faci galagie? Spuneai ca nu ai vecini, deci vrei galagie, spor atunci!

Sa nu zici ca am ceva cu tine:

Quote

La multi ani! , dores sa cumpar un sistem audio ,2x sateliti + 2x subwoofer pentru o terasa ,(nu am vecini ). Voi asculta Flac-uri in pincipiu ( jazz ,rock, clasica) dar intra in calcul si fetita mea de 9 ani cu yutubeeul Posted Image . Inclin spre pasive, in jur de 500w (rms) zic ca ajunge .Am sunat la diferiti dealeri pentru  sfaturi  in legatura cu diferite sisteme de sunet , am primit inf contradictori . Va rog frumos sa ma indrumati ce sa fie  dynacore,HK,stereo-voice e.t.c . Va doresc un an nou fericit si plin de bucuri!!!

Doar cateva lucruri, nu stau sa comentez totul. Stii care e diferenta intre "boxe" pasive si active?

Edited by un_el, 12 January 2023 - 16:51.


#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostTehCube, on 11 ianuarie 2023 - 09:57, said:


Anyway, legat de dB, eu stiu ca nu ai nevoie de 130 dB+ mai ales pentru ce vrea OP, doar ca nu intelegeam de ce peak dB nu e strans corelata cu puterea electrica. Adica ma asteptam ca ceva de 1500 W sa aiba "volum" considerabil mai mare decat ceva de 500 W. Asta incercam sa intreb de fapt. Dar din ce ai raspuns, inteleg ca in acei 1500 W de la LD intra si sub-ul care are putere mare dar nu are neaparat foarte multi dB?

Fiindca cat de tare se aude depinde de mai multi factori nu doar de puterea electrica bagata in boxe. Un aspect foarte important e sensibilitatea boxei care, de obicei, se masoara in Db/W/m. Adica cati decibeli scoate boxa aia cand bagi un watt putere electrica in ea si masurat la un metru. Alt aspect mai e si raspunsul in frecventa, ca o boxa poate sa scoata ( dau un exemplu din burta) 90db pentru un watt masurat la un metru dar pe o plaja de 60 - 15000 hz. Acum daca mai adaugi un subwoofer o sa consume si ala, normal, in general chiar mai mult decat boxa fiindca de obicei sensibilitatea wooferelor in zona basului e mai mica, deci mai multa putere e nevoie pentru a atinge aceeasi presiune acustica.  La e fel e de stiut faptul ca pentru a avea in plus doar 3db e nevoie de o dublare a puterii. Acum intelegi ca, in dependenta de cum le combini, poti avea diferite situatii.

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
La tot ce trebuie acolo parerea mea este ca 2 yamaha DXR 12 fac fata fara sub , daca sunt DXR 15 si mai bine ca au basul mai profund . Atacul la dxr este fulminant iar basul incomparabil cu multe alte boxe , posibil DZR sa-l detroneze dar e discutabil . Sunt gama de concert cu o acoperire greu de egalat si vorba dj-ilor - muzica puternica este in zona ringului de dans , daca vrei sa acoperi hectare e mai complexa treaba .
Daca asezi boxele pe podea vor suna cu un bas care te face sa mergi la mixer sa-l reduci , daca dbr cu 55Hz are un bas peste suficient dxr e la alt nivel .
Mergi pe aparatura consacrata cu fiabilitate dovedita , cu garantie mare care la dxr este 7 ani ( 2+5) . Sa nu crezi ca in interior vei gasi amplificatoare ce au componente pasive mari ca la amplifurile clasice, sunt cablaje dublu si triplu stratificate cu smd-uri si piese de trebuie lupa la ele , nu ai ce repara, se schimba modulul cu totul - la yamaha in garantie schimba boxa , nu repara nimic , la Ploiesti au sediul mare gen depozit dar cad foarte greu in regim de concert , acasa il dai mostenire ca zepterul .
Spuneam de rcf ca de pica te alegi cu o cutie frumoasa si scumpa , de ce ? pentru ca nu au service bine dezvoltat la noi - vezi pe olx cate gasesti "putin folosit" care de fapt sunt obosite si si-au scos banii , acum le vand . La un lautar in 1-2 ani sunt terminate cu muzica de gorduna (contrabas) , orga, baterie .
Tu vrei sa mergi pe boxe "unicat" de care nici internetul nu a auzit Posted Image , garantia conteaza enorm la astfel de aparate , conteaza proiectarea lor - daca sunt proiectate pentru concert rezista de la -20 grade C pana la +50 C in soare puternic , vine ploaia , concertul nu se poate opri , yamaha canta altele sufletul , bate soare torid vara cu sunet maxim pe ele yamaha canta , altele scot fum si iaca unde sunt bani dumneavoastra ...in proiectare si experianta .

De fapt e gresit cand ne exprimam "difuzorul scoate 200Watt" nu , nu scoate wati ci scoate decibeli dB iar o diferentiere ca sa vezi ce pot boxele de genul luam boxele home use din comert : akai X10 70dB, sony 90dB , akai X6 70dB, boxele mici portabile 40-60dB, JBL seria party box in jur de 90dB ...Yamaxa DXR 12 MK2 134dB 52-20000HzPosted Image

Edited by ldpe, 12 January 2023 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate