Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cum pot testa wifi adapter speed, nu IP carrier speed ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Are cineva idee cum pot verifica viteza reala a placutei wi-fi din laptop ?

Tot ce am incercat pana acum imi da viteza providerului insa pe mine ma intereseaza viteza wi-fi a modulului din laptop.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.ccleaner...speccy/download

Iti detecteaza si afiseaza toate componentele din laptop.

#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
vezi ce iti arata la link speed. aia e viteza teoretica maxima pe care o poti atinge pe wifi

#4
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
O idee: cuplează la router, dar prin cablu, un calculator cu ssd și placa gigabit. Pe calculator pune un fișier măricel. Încearcă să-l copiezi pe laptop. Urmărește viteza. Nu o fi cea mai corecta măsurătoare, dar îți dai seama de cât poate sa ducă.

#5
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostGreuleanu, on 29 decembrie 2022 - 17:50, said:

Tot ce am incercat pana acum imi da viteza providerului insa pe mine ma intereseaza viteza wi-fi a modulului din laptop.

Ezact, ezagt, de ce te intereseaza viteza placutei wifi?
Suspectezi ca ar fi defecta?
Pai.... eu cred ca NU te intereseaza viteza placutei. Ca doar nu folosesti placuta aia wifi de una singura, in padure, fara internet, fara retea locala, fara vreun transfer la/de la placuta la wifi catre/de la altceva.
Adica placuta aia wifi este intotdeauna in legatura cu altceva (internet sau retea locala) si intotdeauna face un tyrtransfer (date, generic vorbind - care pot fi fisiere, site-uri etc. etc.)
Deci, fa teste de internet, fa teste in reteaua locala (cum zice colegul hades mai sus si cum am gasit recomandari pe net) si faci media.
Apoi, daca iese ceva suspicios si vrei neaparat sa mergi mai departe, mergi si faci testele in alta retea, cu alt router (1-2-3 teste diferite).

La mine, pe desktop - cablu si 2 telefoane slabe/medii (A71 si P Smart 2019 - pe 2.4 GHz), cu Digi 500 mbps si Asus RT-AC53, ies testele 99.99% perfect: 480 up/down pe desktop, 50 down / 120 up pe Huawei... nu mai stiu pe Samsung.
Cum observ vreun sughit la vreun site sau download, cum fac teste si vad unde e buba (n-am mai avut probleme de cel putin 10-12 luni cu rds....)

#6
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View Postnixrohnson, on 30 decembrie 2022 - 11:50, said:

Ezact, ezagt, de ce te intereseaza viteza placutei wifi?
Suspectezi ca ar fi defecta?
Pai.... eu cred ca NU te intereseaza viteza placutei. Ca doar nu folosesti placuta aia wifi de una singura, in padure, fara internet, fara retea locala, fara vreun transfer la/de la placuta la wifi catre/de la altceva.
Adica placuta aia wifi este intotdeauna in legatura cu altceva (internet sau retea locala) si intotdeauna face un tyrtransfer (date, generic vorbind - care pot fi fisiere, site-uri etc. etc.)
Deci, fa teste de internet, fa teste in reteaua locala (cum zice colegul hades mai sus si cum am gasit recomandari pe net) si faci media.
Apoi, daca iese ceva suspicios si vrei neaparat sa mergi mai departe, mergi si faci testele in alta retea, cu alt router (1-2-3 teste diferite).

La mine, pe desktop - cablu si 2 telefoane slabe/medii (A71 si P Smart 2019 - pe 2.4 GHz), cu Digi 500 mbps si Asus RT-AC53, ies testele 99.99% perfect: 480 up/down pe desktop, 50 down / 120 up pe Huawei... nu mai stiu pe Samsung.
Cum observ vreun sughit la vreun site sau download, cum fac teste si vad unde e buba (n-am mai avut probleme de cel putin 10-12 luni cu rds....)

Explicatia este foarte simpla.
Laptopul Asus a trecut de la HDD la SSD si de la W8, la W10.

Cu SSD+W10 merge acum mai prost DOAR pe partea de browsing comparativ cum mergea inainte cu HDD+W8.

Pe partea offline merge net superior.

De unde intrebarea fireasca daca nu cumva wifi adapter too slow , sau , se repeta povestea:

Alt exemplu - laptop HP ultimul racnet, luat cu rabla recent, deoarece sunt 6 m pana la wifi router merge mult mai prost pe wifi intern comparativ cu un Serioux wifi de 2 lei extern cu un prelungitor de 1 m pe care il pot aranja in spatiu astfel incat sa clipeasca mult mai des - avand o rata excelenta cand clipeste des si o rata slaba cand clipeste apatic.

Deoarece am fost plecati si n-aveam decat Asus si 2 cabluri la noi - n-am incercat cum ar merge laptop Asus pe wifi extern, dar vom incerca si asta va limpezi in parte problematica.

Cea mai simpla rezolvare este benchmark cu wifi intern + benchmark cu wifi extern - insa nu am gasit aplicatia care sa verifice viteza placii wifi, ci doar a providerului.

#7
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postnixrohnson, on 30 decembrie 2022 - 11:50, said:

Ezact, ezagt, de ce te intereseaza viteza placutei wifi?
Suspectezi ca ar fi defecta?
Pai.... eu cred ca NU te intereseaza viteza placutei. Ca doar nu folosesti placuta aia wifi de una singura, in padure, fara internet, fara retea locala, fara vreun transfer la/de la placuta la wifi catre/de la altceva.
Adica placuta aia wifi este intotdeauna in legatura cu altceva (internet sau retea locala) si intotdeauna face un tyrtransfer (date, generic vorbind - care pot fi fisiere, site-uri etc. etc.)
Deci, fa teste de internet, fa teste in reteaua locala (cum zice colegul hades mai sus si cum am gasit recomandari pe net) si faci media.
Apoi, daca iese ceva suspicios si vrei neaparat sa mergi mai departe, mergi si faci testele in alta retea, cu alt router (1-2-3 teste diferite).

La mine, pe desktop - cablu si 2 telefoane slabe/medii (A71 si P Smart 2019 - pe 2.4 GHz), cu Digi 500 mbps si Asus RT-AC53, ies testele 99.99% perfect: 480 up/down pe desktop, 50 down / 120 up pe Huawei... nu mai stiu pe Samsung.
Cum observ vreun sughit la vreun site sau download, cum fac teste si vad unde e buba (n-am mai avut probleme de cel putin 10-12 luni cu rds....)

Poate depinde si de oras la Digi, la cati acceseaza reteaua la un moment dat, distanta fata de router in casa etc

#8
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostGreuleanu, on 31 decembrie 2022 - 15:12, said:

Explicatia este foarte simpla.
Pai si nu era mai bine daca povesteai asa de la inceput ????


View PostGreuleanu, on 31 decembrie 2022 - 15:12, said:

Cea mai simpla rezolvare este benchmark cu wifi intern + benchmark cu wifi extern - insa nu am gasit aplicatia care sa verifice viteza placii wifi, ci doar a providerului.
Pai, test cu wifi intern, test obisnuit de viteza = da rezultate bune????
Dar, totusi, incarca mai greu paginile - sau cum se manifesta asta "merge mai prost ca inainte" ?
Posibil sa fie driverele prost optimizate.
Pune Windows 8 si testezi si acolo.

Apoi - laptop HP ultimul racnet - ai incercat driverele oficiale de WiFi (daca exista) sau doar cele puse autmoat la instalare windows?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate