Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 

Calorifere balcoane închise iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Little0n3

Little0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.12.2008
Bună ziua,

Se da următoarea situație, 2 balcoane închise cu termopan pe care am pus 2 calorifere, dar din cauza ca vecinul de sub mine are balcoanele deschise fac foarte mult condens în balcoane, asa ca m-am decis sa țin geamurile deschise sa evit conensul. Întrebarea este dacă se poate întâmpla ceva dat fiind faptul ca caloriferele sunt închise și pe balcon va fi temperatura cu minus, se poate întâmpla ceva cu instalația de încălzire?
Specific ca încălzirea în apartament se face cu centrala termica prin condensare.
Va rog mult sa ma ajutați cu o părere.

Multumesc

#2
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,181
  • Înscris: 05.09.2007
Daca ai geamuri inchise nu va cobora niciodata temperatura sub zero. Am si eu apartament cu balcon de 11 m lungime cu un calorifer dar am scos si CT pe gaz acolo si nu am avut niciodata probleme. Din 2016 nu mai locuieste nimeni in el dar nu am vazut niciodata mai putin de 15 grade cu incalzirea oprita. Is un "vampir" energetic pentru vecini , nu am nici un perete exterior cu exceptia balconului :)

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 06.02.2008
@csi1, a menționat că ține geamurile deschise pentru a evita condensul, nu e cazul tău, cu geamurile închise.

Inițiator, rezolvă altcumva problema condensului, fără a mai ține geamul deschis. Folosește un dezumidificator în balcoanele respective și dă drumul la calorifere. Umiditatea este la tine în apartament, aia e problema pe care trebuie s-o rezolvi.

Edited by caiuscorneliu, 29 December 2022 - 09:07.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 25.10.2007
Ideal ar fi sa ai robineti in interior de unde sa le poti izola si apoi sa le golesti de apa.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,179
  • Înscris: 07.11.2006
Daca opresti caloriferele DAR tii geamurile inchise mai este condens?

#6
Little0n3

Little0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.12.2008

 adisz, on 29 decembrie 2022 - 09:39, said:

Daca opresti caloriferele DAR tii geamurile inchise mai este condens?

Salut,

Da, tot se face condens!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,557
  • Înscris: 01.12.2001
Daca scade sub zero grade și ai apa in țevi și calorifere e evident că vor ingheta și vor crapă.
Daca tot nu le folosești, le desființezi de tot.
Să golești și țevile nu ai cum daca nu ai robineți la intrare in balcon
Pune un termometru pe calorifer și verifica ce temperatura ai acolo când sunt -10 grade afara.
La -20 grade in exterior, cu ferestrele deschise sigur vor crapa caloriferele dacă îs pline cu apa.

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
soluția este să refaci balconul la starea inițială, adică deschis. balcoanele închise sunt o abominație estetică și strică fațada blocului

#9
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009

 Little0n3, on 29 decembrie 2022 - 08:27, said:

Bună ziua,

Se da următoarea situație, 2 balcoane închise cu termopan pe care am pus 2 calorifere, dar din cauza ca vecinul de sub mine are balcoanele deschise fac foarte mult condens în balcoane, asa ca m-am decis sa țin geamurile deschise sa evit conensul.

Multumesc

Izoleaza!

Presupun ca vecinul nu va accepta sa pui 10 cm de polistiren pe tavanul din balconul lui, dar  nu te opreste nimeni sa pui 10 cm pe pardoseala ta din balcon si apoi un laminat ieftin.

Pierzi 10... 11 cm din inaltimea balconului, o sa fie relativ naspa de pasit in balcon, dar te obisnuiesti, ba chiar rezolvi si problema

Edited by Costi_68, 29 December 2022 - 13:28.


#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 06.02.2008

 adisz, on 29 decembrie 2022 - 09:39, said:

Daca opresti caloriferele DAR tii geamurile inchise mai este condens?

Evident că va face. Cauza condensului e umiditatea în exces din apartamentul lui. Dacă mai și oprește caloriferele și scade și mai mult din temperatura balcoanelor îi va condensa și mai multă apă pe geamurile și pereții balcoanelor.

 Flat, on 29 decembrie 2022 - 13:23, said:

soluția este să refaci balconul la starea inițială, adică deschis. balcoanele închise sunt o abominație estetică și strică fațada blocului

Încerci să trollezi și topicul ăsta, nu-i așa domnu' Flat?

 Costi_68, on 29 decembrie 2022 - 13:26, said:



Izoleaza!

Presupun ca vecinul nu va accepta sa pui 10 cm de polistiren pe tavanul din balconul lui, dar  nu te opreste nimeni sa pui 10 cm pe pardoseala ta din balcon si apoi un laminat ieftin.

Pierzi 10... 11 cm din inaltimea balconului, o sa fie relativ naspa de pasit in balcon, dar te obisnuiesti, ba chiar rezolvi si problema

Eu pot să pariez că nu va rezolva problema, doar o va ameliora parțial folosind soluția izolatului podelei. Singura soluție este încălzirea balconului și eliminarea umidității din apartament.

Edited by caiuscorneliu, 29 December 2022 - 13:38.


#11
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009

 caiuscorneliu, on 29 decembrie 2022 - 13:37, said:


Eu pot să pariez că nu va rezolva problema, doar o va ameliora parțial folosind soluția izolatului podelei. Singura soluție este încălzirea balconului și eliminarea umidității din apartament.

Mi-am dat si eu cu parerea... noa 😉

Sa puna polistiren de 15 plus laminat si iese aproape cat inaltimea unei treapte de scara.

Incalzirea balconului fara izolatie il costa cat nu face

Edited by Costi_68, 29 December 2022 - 13:55.


#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 06.02.2008
Da, încălzirea fără izolație sunt bani pierduți, într-adevăr. Însă izolația balconului, și mai ales doar a podelei, fără reducerea umidității nu va rezolva problema. Și dacă ar fi perfect izolat termic balconul, ceea ce e imposibil, îi va condensa umiditatea pe geamuri. Aș fi curios cât are umiditatea în apartament.

Edited by caiuscorneliu, 29 December 2022 - 14:17.


#13
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009

 caiuscorneliu, on 29 decembrie 2022 - 14:16, said:

Aș fi curios cât are umiditatea în apartament.

..mda, daca apartamentul/casa e noua sau renovata/tencuita si are peretii inca umezi o sa fie nevoie sa deschida geamurile de doua ori pe zi ca sa elimine vaporii de apa.
Asta o sa o rezolve mai sigur... la vara, dar "cu bataie lunga" izolatia o sa-i tina de cald macar 4-5 luni pe an 🤪

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,333
  • Înscris: 05.06.2002
chemi instalator sa-ti monteze robineti pt separarea circuitului de pe balcon si robinet de golire a portiunii respective.

 caiuscorneliu, on 29 decembrie 2022 - 14:16, said:

Da, încălzirea fără izolație sunt bani pierduți, într-adevăr. Însă izolația balconului, și mai ales doar a podelei, fără reducerea umidității nu va rezolva problema. Și dacă ar fi perfect izolat termic balconul, ceea ce e imposibil, îi va condensa umiditatea pe geamuri. Aș fi curios cât are umiditatea în apartament.
n-ar trebui sa condenseze pe geamuri la o umiditate normala. recomand cu caldura montarea unui sistem de ventilatie cu recuperare de caldura care scade umiditatea iarna.

#15
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 28.11.2017
Izoleaza caloriferele cumva, adica goleste-le, nu le folosi!
Cea mai mare economie e daca nu incalzesti un spatiu.
Tine cald doar ce ai nevoie!

#16
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Am vazut bloc nou care avea balcoanele inchise si calorifere pe balcoane.

Blocul artata frumos cu balcoanele inchise de constructor conform proiectului iar caloriferele nu pot decat sa aduca un plus de confort.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,333
  • Înscris: 05.06.2002
Balconul inchis a aparut ca o adaptare a romanului dornic sa-si extinda spatiul apartamentului. Nu prea inteleg de ce a facut asa respectivul dezvoltator si n-a facut apartamentele fara balcon dar cu vreo 3mp mai mari. Oricum, in momentul in care-i un spatiu inchis nu prea mai merge numit balcon.

#18
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 27.07.2007
In unele blocuri exista o umiditate excesiva permanent . Aceasta umiditate urca pana la ultimul etaj al blocului.
Daca blocul are subsolul umed (sau plin cu apa) atunci de acolo trebuie inceput.
Insa este greu cu administratia blocului si cu vecinii care nu inteleg aceasta problema, dar se mira ca racesc de 2-3 ori /vara fara sa-i traga "curentu' ".

Deci solutia este dezumidificator performant care sa poata extrage umiditatea din aer la temperaturi scazute.
Vei fi uimit cata apa poate scoate in 24h, un dezumidificator dintr-un balcon inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate