Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfat achizitie masina break

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
Că exemplu, se găsesc Peugeot 508 de ~10 ani pe la 6-8000 proaspăt aduse :)

#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
Se ciocnesc acum cele 2 lumi. Pana acum toti cautau masini de 3 ani vechime la juma' de pret, acum unii cauta sa-si vanda masinile de 10 ani la pret putin sub cel de achizitie.
La un moment dat o sa se linisteasca apele, dar e interesant cum fluctueaza preturile pana atunci.

Imi povestea un prieten despre cum o sa-si cumpere el A4 avant de 2-3 ani vechime cu sub 100k km, la 20k eur. I-am urat succes, si el era convins ca o sa gaseasca, ca aia din germania le schimba ca pe sosete (ceea ce-i drept, nu zic nu, dar nu tin minte sa fie atat de prosti incat sa le vanda la 50% din pret daca-s in stare foarte buna). Sunt curios cu ce vine de-acolo.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
I sa vina cu un A4… dar de 5-6 ani, cu 200k km si tot pe la 20k euro :-D

Masinile cu adevarat bune nu se vindeau ieftin nici “inainte”. Oricum masinile kombi etau masini de firma (in general), alergate si lucrate pe autobanda sute de mii de km si apoi samsarite de turci prin parcurile lor auto. Le vindeau la export si le cumpara samsarul roman care le mai samsarea si el. Si asa ajungeai ca dadeai 10k pe o masina si in Germania aceeasi masina cu km reali era 14-15k. Succes!

#22
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
Eu stiu, ca daca acolo sunt o gramada de masini care fac 40-50 de mii de km pe an, nu vad de ce le-ar vinde si pe alea care fac 15-20k la acelasi pret. Dar e greu cu ai nostri, care cred ca atunci cand ai scos audiu de pe poarta dealerului deja valoreaza -25% si peste un an -35% si tot asa.
Eu nu zic ca nu se devalorizeaza (facand abstractie de situatia actuala care-i foarte dubioasa), dar in niciun caz nu iei o masina sub 100k km si de 3 ani vechime la jumatate de pret, cum isi imagineaza el. Dar asa i-au invatat samsarii de pe la noi, ce sa faci?

#23
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
Eu am luat mașina de 3 ani cu 175k sub 50% din prețul plătit de primul proprietar și în preț a fost inclus și adaosul de la Alcopa plus cel al samsarului care mi-a adus-o... :)

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ti-ai pus intrebarea de ce tu ai reusit sa gasesti o oferta prea buna ca sa fie adevarata si altii nu? ;)

#25
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
^Exact. In primul rand, 175k mi se pare destul de mult, adica da, poti sa zici ca si-a trait jumatate de viata masina aia. Tocmai ca eu vorbeam de 15-20 hai 25k pe an, tu vorbesti de aproape 60k pe an, deci masina foarte alergata. Are sens sa coste jumate din pretul de achizitie deja. Daca avea cu 100k mai putin, costa tot atat oare?

Iar in al 2-lea rand, daca era mai ieftina decat altele cu aceeasi vechime/kilometraj, o fi avand ceva probleme pe care restul nu le aveau, nu? Ma gandesc si eu. :)

#26
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
@initiatior: Salut, o varianta pt nevoile tale ar fi prima postare de pe aceasta pagina de FB: https://www.facebook...100057301935926
Audi A 6  2.0 TDI , 6+1 TREPTE, EURO 6 .
- An fabricatie 2018, 180.000 km, reali carte service cu istoric Audi Germania
- Revizie gratuita (ulei +filtre)!
- Kilometraj garantat juridic prin factura !
———————————————————
- Pret : 17990 Euro – TVA inclus si deductibil !
- Posibilitate Leasing persoane juridice - 3.99% Dobanda anuala !
- Posibilitate achizitionare cu plata directa sau printr-un sistem avantajos de RATE 100% online .
- Numere provizorii, asigurare , programare RAR si dosarul complet pentru inmatriculare se elibereaza pe loc, GRATUIT !
- Posibilitate livrare auto la domiciliu GRATUIT* !
———————————————————
- Posibilitate Buy-Back & Trade-In .
- Preluam masina ta ca avans pentru orice masina din parcul nostru …
- Diferenta o platesti cash sau printr-un sistem de RATE !!!
———————————————————
- Import Germania, nerulat RO
- Carte service cu toate reviziile doar in reprezentanta Audi!

Tin sa precizez ca nu am nici o legatura directa cu vanzatorul si nici vreun avantaj daca ati cumpara sau nu aceasta masina. Eu am cumparat un Seat acum 3 ani de la aceasta firma si am fost foarte multumit, ofera si garantie si masinile pe care le aduc sunt cu istoric de service, km in regula etc. Oamenii sunt foarte ok si recomand sa purtati o conversatie daca v-ar interesa masina.

Attached Files



#27
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
180k km poate sa insemne de fapt si 250-300-400k, in functie de noroc.

#28
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View PostNikoroB, on 13 ianuarie 2023 - 12:41, said:

180k km poate sa insemne de fapt si 250-300-400k, in functie de noroc.
De obicei la masinile aduse asa este, dar la oamenii astia am vazut ca sunt km trecuti pe factura de unde au cumparat-o din Germania. Acum nu stiu daca nu cumva se poate sa dea cineva km inapoi direct de acolo si sa o vanda ca avand doar 180k. Totusi mi se pare putin mai legit cand actele si istoricul de service arata cand si ce s-a intamplat cu masina, pt ca daca in 2022 masina a avut revizie la 170k km, cumva iti dai seama ca probabil e corect ca acum are 180k.
Oricum, am vazut ulterior ca initiatorul vrea sub 100k km, dar in bugetul acela e greu sa gasesti masini SH mai noi de 5 ani si cu km sub 100k reali.

#29
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Da, fiindca la noi se stie de altfel ca salile de judecată sunt pline de samsari care au modificat kilometrajul.

#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
La o masina cu doar 4 ani vechime e mai greu sa masluiesti km. Pe langa faptul ca se pot verifica la o reprezentata care pot analiza mai multe piese din perspectiva asta, primul proprietar cel mai probabil a facut primele cateva revizii oficial, ca deh, garantie, deci ar trebui sa aiba si documente, si intrari in service care apar la orice verificare (inclusiv CarVertical si alte d-astea ieftine), pentru primii 2-3 ani. Deci daca alea arata ok, iti poti face o idee foarte buna de cati km ar trebui sa aiba acum. Iar 40k km/an nu e putin, ca sa ridice semne de intrebare.
Deci cu o verificare la reprezentata ar trebui sa fii destul de sigur daca are km reali sau nu.
Ceea ce-i putin mai greu de verificat sunt foste accidente, mai ales daca a avut unul in 2021-2022 (sa zicem) si a fost reparata la vreun service dubios, atunci trebuie verificata serios, verificat pe sub ea, verificat toti stalpii, strat de vopsea, etc.. Mi-ar fi MULT mai frica de asta decat de km dati inapoi.

In schimb, pretul e cel mai mare "red flag" din anuntul ala. Pentru ca daca pui pe mobile a6 avant din 2018, diesel, sub 200k km, e doar unul la 17950 eur cu mai multi km (vandut din Romania, nu stiu cum se face ca la romani e cel mai ieftin), si in rest sunt peste 20k toate, cum e si normal avand in vedere pretul "de nou" si devalorizarea in ~3-4 ani, mai ales cu situatia actuala. Si atunci ma intreb, daca n-a avut accident serios, cum de firma asta o cumpara din germania, o aduce, adauga profit, si tot ies pe plus, cand ea e la pret mult sub cel mai mic de pe mobile la o masina similara?

Edited by TehCube, 14 January 2023 - 16:58.


#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Vorbesti prapastii… :-)

Sunt masini care fac 40-50k km pe an. Deci in 4 ani au 200.000km.
Sunt samsari care dau inapoi km astia rapid.
Sunt reprezentante care iti verifica masina rapid si nici nu isi dau seama ca sunt revopsiri sau nu pe masina.
Marea majoritate nu iti dau/ nu au voie sa iti dea istoricul anterior de interventii.

Asa ca poti lua teapa mai ales daca te grabesti!

#32
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
Mai citeste o data ce-am scris.
Am zis ca 40k e normal, nu e putin, nu ridica semne de intrebare. Ma astept la masinile din germania sa aiba genul asta de rulaj anual. Daca ar avea 10-20k/an atunci m-as fi gandit ca poate sunt masluiti km dar la 40k/an sansele sunt ceva mai mici.

Si da, sunt reprezentate care-si bat joc, e datoria clientului sa se informeze inainte, sa stie unde o duce la verificat. D-aia am zis ca la reprezentanta poti sa-ti faci o idee daca sunt reali km sau nu. Nu neaparat de accident, ca asta poate sa nu apara in istoric si sa necesite o verificare amanuntita.
Nu stiu cum de ai inteles altceva.

#33
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View PostTehCube, on 14 ianuarie 2023 - 16:56, said:

In schimb, pretul e cel mai mare "red flag" din anuntul ala. Pentru ca daca pui pe mobile a6 avant din 2018, diesel, sub 200k km, e doar unul la 17950 eur cu mai multi km (vandut din Romania, nu stiu cum se face ca la romani e cel mai ieftin), si in rest sunt peste 20k toate, cum e si normal avand in vedere pretul "de nou" si devalorizarea in ~3-4 ani, mai ales cu situatia actuala. Si atunci ma intreb, daca n-a avut accident serios, cum de firma asta o cumpara din germania, o aduce, adauga profit, si tot ies pe plus, cand ea e la pret mult sub cel mai mic de pe mobile la o masina similara?
Salut! Vad ca anuntul e de prin Noiembrie 2022 pus, fie a prins o oferta foarte buna la licitatii fie o vinde cu foarte putin profit pt ca vrea sa scape de ea dupa ce a tinut-o 3-4 luni. N-am un raspuns, dar experienta mea cu acesti oameni a fost una pozitiva (chiar m-au sunat la 2 zile dupa ce am cumparat masina sa ma intrebe daca sunt multumit si daca e totul in regula). In orice caz, masina nu-i e potrivita initiatorului deoarece are peste 100k km. Oricum posibil sa-si fi gasit ceva sau sa fi renuntat la thread intre timp.
Drumuri faine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate