Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Graba strica treaba :(

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Salut! De azi mi se mai spune si Dorel,

Am facut una "nefacuta". Din dorinta de nu mai vedea niste cabluri cu burta sub panouri, am dat niste gauri in structura de aluminiu ca sa prind cablurile panourilor cu niste coliere de plastic. Burghiul mi-a alunecat de pe profil si a ajuns pe spatele panoului. La mine sunt montate pe o structura cvasiplata pe niste ferme facute de mine din cornier. Am avut grija cat am putut de mult, cu bucati de lemn sa nu stric panourile, dar fix acolo unde nu am folosit acolo am patit-o Posted Image.
Folia de pe spatele panoului a fost taiata de burghiu si se pare ca are si pe circuit niste taieturi. Cu greu am reusit sa fotografiez ce se vede pe fata panoului, este ceva minuscul de 1-2mm.

Am masurat panoul in scurt cu un clampmetru DC si comparat cu unul bun. Daca la momentul masuratorii cel bun avea 1.9A, cel afectat 1.38A. Sunt panouri risen Titan-S, PERC, au multe separatii (busbar-uri). La momentul masuratorii, panoul afectat avea si un pic de umbra desi totul era in lumina difuza (incerc sa sper).
Evident pot sa rezolv spatele panoului cu un silicon pentru electronice, silicon de acvariu, rasina bicomponenta, etc.
Nu am masurat tensiunea panoului, tot din graba si de ce cuvinte am vorbit singur pe acoperis, ma gandesc ca daca circuitul ar fi intrerupt s-ar observa in tensiune, indiferent de umbra.

Imaginea cu fata panoului este marita foarte mult, se vad imperfectiunile foii de sticla. Cu ochiul liber abia se vede, dar dupa cateva minute de cautat se vede. Totusi, ma gandesc ca daca ar fi intrerupt circuitul ar trebui sa fie doar o serie din 20 din panou care trece prin dioda, echivalentul unei murdarii cazute fix in acel punct.

[ https://i.postimg.cc/FHsHBPvD/Fata-Panou.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/dt906bbh/Spate-Panou.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Defectiunea este exact ca punctul rosu din imaginea de mai jos:
[ https://i.postimg.cc/br11mqbG/RedDot.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/VvyS2jjq/RedDot.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
nasol, nu prea are legatura cu graba...mai degraba cu evaluarea riscurilor si proasta planificare ;)

#3
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Da mai pexic, ai dreptate, ce sa zic ... ca sa dau patru gauri intr-un profil de aluminiu nu cred ca trebuie sa fac un gannt chart si o analiza swot. Daca as face asta la tot ce construiesc si fac pe cont propriu, nu as mai face nimic, zau acum. S-a intamplat, imi asum, ai dreptate.
Daca m-am prins bine, tie iti cam place sa rasucesti cutitul in rana si sa postezi in constructii eliptice. Da, sunt frustrat, putea sa nu se intample. Hai, da-mi un sfat acum ... ma las de surubarit?

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.11.2012

 onobeka, on 22 decembrie 2022 - 18:52, said:

Hai, da-mi un sfat acum ...

Nu merge sa schimbi panoul lovit ? Daca merge sa il schimbi, e scump ?

Eu alta solutie nu am

#5
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
nu mai pune la suflet ca mai rau iti faci, nu se bucura nimeni de patania ta si pe care-l duce capul va trage invatamintele necesare, incearca pe viitor sa "prevezi" si ce s-ar putea intampla rau ca sa poti evita mai usor ;)

Edited by pexic, 22 December 2022 - 19:13.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
nu inteleg care-i problema... adica inteleg dar nu-nteleg, daca ma-ntelegeti...

#7
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Evident ca pot, trebuie doar sa gasesc unele la fel, nu mai am "stoc" acum. Dupa cum spuneam pe alt thread, am doua serii de 6 panouri si nu am inca doua mppt-uri.
Maine il demontez, il pun alaturi de unul identic, fara sa am probleme de umbra si-l masor din nou. Speram insa ca poate exista o solutie, in afara de cometarii pex(tox)-ice.

Nu am de gand sa-l arunc nici daca o sa aiba o reducere de productie de 30%, o sa-l folosesc asa cum este fara riscuri de incendiu la un proiect secundar. Am un iaz cu pesti si o sa le ofer aerare gratis peste iarna. Pacat ca a fost un panou nou, dar mie imi place sa ma murdaresc pe maini, asa ca o sa fie un studiu de caz.

 odastramosilor, on 22 decembrie 2022 - 19:16, said:

nu inteleg care-i problema... adica inteleg dar nu-nteleg, daca ma-ntelegeti...
Daca nu este o intrebare retorica, ceea ce 99% pare ca este, ci una tehnica, poate pot sa argumentez motivul pentru care am postat si am avut curaj sa arat ce prostie am facut ...

 pexic, on 22 decembrie 2022 - 19:13, said:

nu mai pune la suflet ca mai rau iti faci, nu se bucura nimeni de patania ta si pe care-l duce capul va trage invatamintele necesare, incearca pe viitor sa "prevezi" si ce s-ar putea intampla rau ca sa poti evita mai usor Posted Image
Nu ma intelege gresit, eu pot sa prevad accidente de acest gen in tot ceea ce fac, puteam sa ma curentez, sa ma ranesc, sa ma tai cu flexul, sa cad de pe casa ... etc. Nu s-a intamplat, pentru ca nu bricolez cu otel de ieri de azi. Ca sa intelegi mai bine, pentru ce am facut pentru panouri, am facut totul singur din cornier de 30x30x3mmx6m, luat de la magazinele de profil si taiat in parcare cu unghiular cu baterie ca nu am chef sa stau dupa moftangii de la debitare. Am facut astfel structura singur, sudat, mig si mma dupa caz, vopsit, cadre pentru greutati (borduri de beton), izolat sub cadre sa nu stric izolatia samd. S-a intamplat sa-mi scape burghiul intr-un panou de 800 ron (devodep, puteam nici sa nu-l primesc toata comada dupa cum s-a mai intamplat). De-ti vine sa crezi sau nu, a existat un plan, dar nu pentru acele gauri ... un mizilic, cuiul lui Pepelea, buturuga mica ...
Evident, pot sa inlocuiesc panoul, nu ma dau banii afara din casa, dar pot. Nu asta era insa ideea.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 pexic, on 22 decembrie 2022 - 18:30, said:

nasol, nu prea are legatura cu graba...mai degraba cu evaluarea riscurilor si proasta planificare Posted Image
chestii care lipsesc atunci cand te grabesti

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 odastramosilor, on 22 decembrie 2022 - 19:16, said:

nu inteleg care-i problema... adica inteleg dar nu-nteleg, daca ma-ntelegeti...


E zgariat putin panoul si cred ca nu mai merge.

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Eu nu văd din "nefăcuta" asta o tragedie, se poate întâmpla oricui, intra la capitolul "alte pierderi".
Sănătoși să fim!

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 onobeka, on 22 decembrie 2022 - 19:28, said:

Nu am de gand sa-l arunc nici daca o sa aiba o reducere de productie de 30%,

is de-a dreptul buimac nu retoric... ai o mica pierdere la el, mare lucru, si-asa merge in gol cand e soare mereu, iar cand nu e, si e situatia critica, pierzi putin din randament... nu cred ca 305, dar chiar si-asa, e un panou, ai doar doua? Nu se simte...

 jimi91, on 22 decembrie 2022 - 19:45, said:



E zgariat putin panoul si cred ca nu mai merge.
asta era partea pe care am inteles-o... ce n-am inteles e de face o tragedie... putea s-l buleasca mai rau...
acuma daca stau sa ma gandesc parca era un truc pe youtube pt „reorat„ d-astea,.. nu-l facea nou, evident, dar amortiza din ciupitura... asta e...

 onobeka, on 22 decembrie 2022 - 19:28, said:

pot sa argumentez motivul pentru care am postat
chiar te rog!

#12
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Multumesc pentru incurajari, dar nu de asta am postat. Am postat sa invete si altii asa cum si eu invat mereu din greseli, ale mele sau ale altora. In afara de asta, eu ma intrebam daca exista o solutie de a repara acea celula cu o sudura plastica localizata. Nu caut basme de genul celora care incearca sa repare un lcd spart cu pistolul cu aer cald dar ma gandesc ca aceste panouri au totusi o redundanta. Sunt convins ca din fabrica ies la fel toate din plaja 380-410W si ajung in mai multe bin-uri, exact cum se intampla cu led-urile. Eu azi am taiat o celula, dintr-un modul halfcut. Ma indoiesc ca toate celulele sunt in serie.


 odastramosilor, on 22 decembrie 2022 - 20:08, said:

chiar te rog!
Double post, dar scriu de pe telefon.
Daca panoul asta ar fi fost in paralel cu altele, nu era o tragedie, daca tensiunea lui a ramas intacta. Din pacate azi, tot din lipsa de “planificare” nu am masurat tesniunea, doar curentul. Asta o sa aflu maine.
Daca insa panoul limiteaza curentul pentru ca este defect iremediabil, el pune frana altor 5 panouri inseriate cu el. Deci, daca nu-l schimb, este ca si cum am stricat alte 5 panouri, in mod identic.

Peste vara desigur, este o problema teoretica in regim offgrid. Peste iarna este un mare no-no.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 onobeka, on 22 decembrie 2022 - 20:21, said:


in contextul asta e altceva, dar chiar si-asa, 1 la 5 nu e mare chestie, asta e, nimeni nu-i perfect.

cauta totusi pe youtube ca imi amintesc ca am vazut ca se mai poate remedia... cine stie, poate reusesti sa-l „scoti”.

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 odastramosilor, on 22 decembrie 2022 - 20:08, said:




Am crezut ca esti ca mine si nu intelegeai termenii folositi :)) ca na, daca nu lucrezi in domeniu, n-ai de unde sa le stii....si d-aia am simplificat totul intr-o nota satirica.

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 jimi91, on 22 decembrie 2022 - 20:28, said:

Am crezut ca esti ca mine si nu intelegeai termenii folositi Posted Image) ca na, daca nu lucrezi in domeniu, n-ai de unde sa le stii....si d-aia am simplificat totul intr-o nota satirica.
am avut si eu un sistem fotovoltaic ca hobby, am scapat de el intre timp... sunt ceva ani, nu mai sunt in domeniu cu noutatiile...

#16
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Nu am gasit nimic, dar pe tub este tot mai greu sa gasesti ceva relevant, am cautat inainte sa postez dar as fi postat oricum. Am cautat si postat si pe forumuri dedicate, deocamdata nimic. O sa incerc si pe elforum.

Nu este mare tragedie, pe acest forum(global) am primit solutii excelente si am postat rezulatele. BTW, panoul stricat este pe ce am construit in primavara, in posturile mele se poate vedea. Am facut si incalzirea in pardoseala singur cu sfaturile unor colegi.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 odastramosilor, on 22 decembrie 2022 - 20:30, said:

am avut si eu un sistem fotovoltaic ca hobby, am scapat de el intre timp... sunt ceva ani, nu mai sunt in domeniu cu noutatiile...

Aa..ok, eu credeam ca esti mai mult cu Dumnezeu. Se cam bateau cap in cap...bine, asta in mintea mea.

 onobeka, on 22 decembrie 2022 - 20:32, said:

Nu am gasit nimic, dar pe tub este tot mai greu sa gasesti ceva relevant, am cautat inainte sa postez dar as fi postat oricum. Am cautat si postat si pe forumuri dedicate, deocamdata nimic. O sa incerc si pe elforum.

Nu este mare tragedie, pe acest forum(global) am primit solutii excelente si am postat rezulatele. BTW, panoul stricat este pe ce am construit in primavara, in posturile mele se poate vedea. Am facut si incalzirea in pardoseala singur cu sfaturile unor colegi.

Nenea @oneboku eu sper sa va ajute Domnul.

Doar atat pot. Dar, hei, daca raspunde cineva de pe acele forumuri de specialitate, poate ca a fost Dumnezeu, ca El lucreaza prin cai misterioase.

Eu cred ca se poate rezolva. Pana la urma e doar un punct...

Doamne ajuta.

Edited by jimi91, 22 December 2022 - 20:53.


#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 jimi91, on 22 decembrie 2022 - 20:52, said:

Aa..ok, eu credeam ca esti mai mult cu Dumnezeu.

pai si Dumnezeu tot cu eletroni si fotoni lucreaza...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate