Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Graba strica treaba :(

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
El nu lucreaza, noi lucram pentru el cand il imaginam :)

#20
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Io zic saru'mana că împărtășești cu noi modalități prin care putem face boacăne, că sa nu le repetăm.
Așteaptă până mâine, vezi cum aliniezi panoul acesta langa unul funcțional, îl masori, și apoi apoi iei o decizie.

Să înțelegem că ai structura din cornier pe terasa, acoperiș plat? Mă bătea gândul și pe mine, dar mă limitez la flex, fara sudura.

#21
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.04.2006

View Postjimi91, on 22 decembrie 2022 - 20:52, said:



Aa..ok, eu credeam ca esti mai mult cu Dumnezeu. Se cam bateau cap in cap...bine, asta in mintea mea.



Nenea @oneboku eu sper sa va ajute Domnul.

Doar atat pot. Dar, hei, daca raspunde cineva de pe acele forumuri de specialitate, poate ca a fost Dumnezeu, ca El lucreaza prin cai misterioase.

Eu cred ca se poate rezolva. Pana la urma e doar un punct...

Doamne ajuta.

Multumesc, sa-i ajute pe cei ce cred in Domnul. Eu ascult Black Metal in majoritate, muncesc duminica si de sarbatori pentru ca restul timpului mi-l dedic colegilor mei pe care ii ajut in proiecte. Nu sunt satanist nici neaparat ateist, politic corect este sa spun ca sunt agnostic, deocamdata :).

Sa fi fost azi sarbatoare de m-a batut Dzeu si mi-a alunecat burghiul? Daca a fost asa, Dzeu m-a iubit pentru primele trei gauri si m-a pedepsit ca am exgagerat cu a patra. Hai, mai da-o-n ….

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa cum arata in foto eu zic ca a scapat sau a fost minim afectat, in nici un caz 20%.
Cind masurati stergeti ambele panouri sa fie cam la fel de curate si bineinteles iluminate la fel.
Daca performantele va multumesc, pentru fata luati o solutie de lipit crapaturile de parbriz si incecati sa rezolvati asa zona afectata.
Pe spate un epoxi bicomponent si sa speram ca a ramas macar 99% eficienta fata de celalalt!
La manevre "riscante" prefer sa pun o taba prinsa cu magneti, cleste de sudura, clema C, ceva sa fie acolo.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
SI cand te gandesti ca sistemele astea de prindere au si cleme ptr fixare cablurilor...
SI nu necesita gaurire.

#24
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
eu, mai sarak, am folosit soricei.

#25
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.04.2006
Cred ca a scapat, tensiunea este identica cu celelalte panouri 38.70V. Problema observata de curent mai mic se datoreaza amplasarii se pare, desi in lumina difuza ma asteptam sa nu fie problema, un element al acoperisului mai inalt pare ca-l supara. Ma apuc iar de sudat :)

Sticla nu este afectata, l-am hidroizolat pe spate cu niste rasina bicomponenta transparenta.

Multumesc!

View Posteiffel, on 23 decembrie 2022 - 09:27, said:

SI cand te gandesti ca sistemele astea de prindere au si cleme ptr fixare cablurilor...
SI nu necesita gaurire.

Si cand ma gandesc ca ale mele nu au …

View Posteiffel, on 23 decembrie 2022 - 09:27, said:

SI cand te gandesti ca sistemele astea de prindere au si cleme ptr fixare cablurilor...
SI nu necesita gaurire.

Si cand ma gandesc ca ale mele nu au …

#26
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Nu merge hidroizolarea si pe față.
Mă gandesc că la variații termice (negative noapta / pozitive ziua) să nu apară fisuri la sticlă,  chiar daca aceasta nu pare afectată la prima vedere.

#27
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Nu e graba cu inlocuitul, dar cauta unul de schimb, e bine sa fie acolo just in case.

#28
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.04.2006
Nu este nevoie, sticla are 4mm, nu am folosit rotopercutor:). Doar a alunecat burghiul pe aluminiu, turatie mica, nu am apasat tare, este ca si cand ar fi alunecat surubelnita si a scrijelit spatele.

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai nu mai asculta black metal cand faci treaba, ca te agita, sau cel putin nu mai da din cap, ca pierzi din antentie...

#30
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.04.2006
Data viitoare imi pun Fuego 🥳.

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai nu?
decat sa stai cu emotii la tensiune....

#32
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Stai liniștit, nu pierzi nici măcar 1%, ai pierderi mai mari in cabluri și conexiuni, cele mai mari pierderi sunt de ...orgoliu!

Etanșează bine pe spate să nu tragă umezeala.

#33
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.04.2006

View Postanothertwo, on 22 decembrie 2022 - 21:02, said:

Io zic saru'mana că împărtășești cu noi modalități prin care putem face boacăne, că sa nu le repetăm.
Așteaptă până mâine, vezi cum aliniezi panoul acesta langa unul funcțional, îl masori, și apoi apoi iei o decizie.

Să înțelegem că ai structura din cornier pe terasa, acoperiș plat? Mă bătea gândul și pe mine, dar mă limitez la flex, fara sudura.
Nu este pe "terasa", este un acoperis cu panta mica (8grade), invelitoare de tabla dublu faltuita. Structura am facut-o in asa fel incat sa nu gauresc tabla. Este asezata pe ea si ingreunata cu borduri de beton, asezate in cadre de cornier sudate. Am facut totul pe bucati la sol si imbinat ca un Lego sus cu suruburi M8.
Sirur de borduri sta pe zona cu lati dublati sub tabla. Cele doua randuri de panouri sunt legate intre ele. Din pacate cand am facut elementul asta de casa, nu ma preocupau fotovoltaicele, puteam sa fac un acoperis optim pentru asa ceva. Aici chiar are dreptate @pexic am planificat foarte prost, dar facem bug fixing.

[ https://i.postimg.cc/FFTJ2T0V/Structura.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
dromeo

dromeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 30.11.2019
am avut si eu un ghinion de asta prin primavara. tundeam iarba cu o motocoasa cu fir si mi-a agatat si aruncat o piatra exact intr-un panou care ,bineinteles , sticla fiind securita sa franjurit instant.asta a fost prin mai si de atunci l-am tot masurat si nu am diferente fata de celelalte.am altul de schimb dar am zis sa mai profit de el asa cum e pana le sui pe acoperisul de alaturi.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   284.83K   37 downloads
  • Attached File  2.jpg   469.64K   35 downloads


#35
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 10.04.2006
Sa poti ochelari de protectie cand tai cu aia, si firul care se rupe te poate orbi. Imi pare rau de patania ta!

#36
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Cu firul am spart ceva tuburi la panoul de apa calda, unul l-am spart de curand cu un lemn, cand am spart lemne a sarit si a lovit un tub,l-a spart, mai era unul spart de asta vara  cu firul, acum am 2 din 18 liosa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate