Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Hrana caini sterilizati

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Pue aici o lista, nu ne lasa asa in ceata.
Pai de exemplu se pot cumpara organe de porc sau vaca cu <10ron kg, oase porc/vaca, gaturi de pui . Mai poti vana ofertele de carnuri de la retaileri. Toate astea daca le dai crude ,amestecate cu ceva legume , cate un ou din cand in cand,  poate si o conserva ieftina de sardina 1-2 ori pe saptamana sunt mai nutritive si mai ieftine decat o macare "premium", poate chiar si decat cele cu pret mediu. Dezavantajul e ca necesita mai mult efort atat fizic cat si logistic. Daca ai si un caine mofturos care nu mananca crud si trebuie gatit e si mai mare bataia de cap.

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 binox, on 26 decembrie 2022 - 21:10, said:

Pai de exemplu se pot cumpara organe de porc sau vaca cu <10ron kg, oase porc/vaca, gaturi de pui . Mai poti vana ofertele de carnuri de la retaileri. Toate astea daca le dai crude ,amestecate cu ceva legume , cate un ou din cand in cand,  poate si o conserva ieftina de sardina 1-2 ori pe saptamana sunt mai nutritive si mai ieftine decat o macare "premium", poate chiar si decat cele cu pret mediu. Dezavantajul e ca necesita mai mult efort atat fizic cat si logistic. Daca ai si un caine mofturos care nu mananca crud si trebuie gatit e si mai mare bataia de cap.
Ce vorbesti acolo.... Posted Image
Sarind peste faptul ca, in afara cazului in care ai caini maidanezi, cei de rasa cu pedigree au un regim specific daca vrei sa il ai sanatos, ce spui acolo sunt prostii izvorate doar din saracie neacceptata.
Btw, pentru informarea ta, la cainii de rasa nu se da carne cruda. Si nici orice fel de carne nu este sanatoasa pentru ei. La fel cum nici nu este bine sa le dai orice fel de oase.

Edited by jm2010, 27 December 2022 - 09:48.


#21
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Si cainii de rasa tot caini is.
Care au fost conceputi prin sex cu alti caini sau lupi nu cu extraterestri.
Si toti cainii mancau carne si oase pana prin '90 cand s-a inventat boabele.
In 30 de ani abia a trecut o generatie de caini si organismul nu avea cum sa se adapteze la boabe in timp asa scurt.
Trebuie minim o suta de generatii sa se adapteze

#22
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Sarind peste faptul ca, in afara cazului in care ai caini maidanezi, cei de rasa cu pedigree au un regim specific daca vrei sa il ai sanatos, ce spui acolo sunt prostii izvorate doar din saracie neacceptata.
Cainele pe care-l am acum e de rasa cu pedigree. Inainte sa-l iau m-am documentat despre rasa ( schnauzer urias) cel putin 6 luni pana sa ma decid, Am dat pe net peste o crescatoare din USA care creste  rasa asta de cel putin 50 ani. Ea-si hraneste cainii exact cum am scris, cu carne cruda,oase crude, legume, oua, sardine, resturi de mancae gatita si foarte rar granule si doar din cele mai scumpe. Fiind crescatoare de renume mondial cu foarte multa experienta m-am gandit ca stie cam cum trebuie hraniti cainii si incerc sa-i respect sfaturile atat cat pot.
Daca tu consideri ca astea-s prostii e treaba ta, eu prefer sa ascult sfaturile ei si nu pe ale tale, si alegerea asta nu are nici o legatura cu saracia...

Sunt de acord ca exista rase ultrasensibile cu probleme dar asta nu inseamna ca toate rasele sunt asa, ci dimpotriva...

Edited by binox, 27 December 2022 - 13:10.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Sincer acum, de ce va contraziceti?
Fiecare isi hraneste cainele cum considera mai bine. Nu inseamna ca o dieta e neaparat rea sau neaparat buna. Cata vreme animalului ii merge bine, chiar nu conteaza.

#24
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Nu inseamna ca o dieta e neaparat rea sau neaparat buna. Cata vreme animalului ii merge bine, chiar nu conteaza.
Corect, in primul rand dieta trebuie sa-i priasca cainelui si pot fi diferente chiar intre cainii din acelasi cuib.
Problema cu mancarea e ca efectele apar pe termen lung, uneori mult prea tarziu pentru a mai putea corecta ceva.
De aceea e bine sa te documentezi, a invata din experienta altora nu din propriile greseli e un semn de intelepciune. E adevarat ca nu e usor de loc sa discerni intre sursele de "informare".
Un criteriu la care trebuie avut mereu grija e interesul sursei.

Edited by binox, 27 December 2022 - 13:31.


#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Hai sa o luam altfel: tu mergi pe BARF fiindca ai incredere in acel crescator din SUA, eu merg pe boabe fiindca asta mi-au recomandat veterinarul si crescatorul de la care am luat cainele (este aceeasi mancare primita si acolo).
Sunt caini care nu se pot adapta la carne cruda si altii care nu se pot adapta la boabe. Al meu este obisnuit cu boabele, plus ardei, morcovi sau banane pe post de gustare.

 binox, on 27 decembrie 2022 - 13:30, said:

a invata din experienta altora nu din propriile greseli e un semn de intelepciune.

Sper sa iti urmezi sfatul :)

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 AlexEn, on 27 decembrie 2022 - 13:10, said:

Sincer acum, de ce va contraziceti?
Daca le zici oamenilor ce si-au hranit toata viata cainii cu cel mai ieftin furaj ca isi imbolnavesc animalul asa, putini o sa iti fie recunoscatori pe moment, de aici conflictul.
Pe termen lunga insa cred ca unii din ei fac schimbari, pentru ca in principiu orice proprietar tine la animalul sau.

Stiu si eu pe cineva al carui caine a murit cu cancer, atunci a aflat si el ca hrana din magazine nu e prea ok. La urmatorul caine a schimbat placa si ii dadea cainelui doar mancare gatita special pentru el, cumpara carne si baga pe foc. Tot de cancer a murit si cainele asta. Conteaza si genetica, iar cainii de rasa nu-s prea sanatosi din punctul asta de vedere pentru ca mostenesc tot felul de defecte prin incrucisari iresponsabile.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu toti crescatorii sunt iresponsabili, nu are sens sa generalizezi.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Canisele autorizate se ghideaza dupa niste reguli ce protejeaza oarecum si animalul, dar ele cred ca nu acopera nici 1% din cainii de rasa vanduti. Pe aia de pe olx nu-i controleaza nimeni.

#29
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Hai sa o luam altfel: tu mergi pe BARF fiindca ai incredere in acel crescator din SUA, eu merg pe boabe fiindca asta mi-au recomandat veterinarul si crescatorul de la care am luat cainele (este aceeasi mancare primita si acolo).
Am incredere in acea crescatoare pentru ca face asta de o viata si pare ca a fost interesata in mod deosebit de nutritie , ea insasi rezolvandu-si niste probleme de sanatate pe care multi doctori nu le-au putut rezolva, adaptandu-si dieta.
Eu nu am spus ca boabele nu ar fi ok, ci doar ca exista si alte alternative. Multe boabe, sunt intr-adevar mizerii daca stai sa analizezi continutul, dar cu siguranta exista si boabe care pot fi ok. Din pacate legislatia din domeniu le permite producatorilor sa nu dea prea multe detalii despre continut.
Eu nu merg exclusiv pe BARF, merg pe un mix de boabe de calitate cu carne cruda, oase crude ,oua crude, legume rase, iaurt sau smantana slaba. Cand sunt in deplasare combin boabele( pe care nu le mananca simple) cu conserve de calitate.
Nu sustin ca e varianta ideala pt cainele meu si in nici un caz pentru toti cainii, dar la momentul asta din cunostintele pe care le am o consider varianta optima pt mine.

Quote

Conteaza si genetica, iar cainii de rasa nu-s prea sanatosi din punctul asta de vedere pentru ca mostenesc tot felul de defecte prin incrucisari iresponsabile.
Stai linistit ca si maidanezii se incruciseaza absolut haotic. Nici la ei nu functioneaza selectia naturala cum ar trebui ca nu traiesc cu adevarat in salbaticie(cu mici exceptii).

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
La maidanezi functioneaza selecția naturala.  Care nu are sistemul imunitar puternic, nu apuca sa împlinească un an.

Edited by Freddy12, 27 December 2022 - 21:19.


#31
Woodsman

Woodsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.05.2020

 SmurfK, on 22 decembrie 2022 - 16:43, said:

Hrana specială pentru câini sterilizați este doar marketing. E tot hrană de câini, doar că are mai puține calorii pe gram.

Le poți da orice hrană, având în vedere că un câine sterilizat mănâncă cu 25-30% mai puțin decât mânca când nu era intact. Recomandările de hrănire de pe pachete sunt pentru câini intacți.
Nu stiu daca e doar marketing.Am incercat sa-i dau mai demult Petkult,o manca destul de bine si blana arata altfel,era mai strălucitoare dar dupa ceva zile nu mai urina regulat chiar destul de greu .Am trecut din nou la Brit si totul a revenit la normal.
Am inteles ca hrana dedicata pt.caini sterilizati contine niste substante care ajuta la dizolvarea pietrelor sau reziduri ce se formeaza in vezica. Fiind sterilizat organismul cainelui nu mai produce in mod natural acele substante care sa dizolve pietrele.

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Woodsman, on 01 ianuarie 2023 - 11:22, said:

Nu stiu daca e doar marketing.Am incercat sa-i dau mai demult Petkult,o manca destul de bine si blana arata altfel,era mai strălucitoare dar dupa ceva zile nu mai urina regulat chiar destul de greu .Am trecut din nou la Brit si totul a revenit la normal.

Sau pur și simplu a avut o infecție, ceva, care a trecut de la sine. O explicație mult mai plauzibilă decât cea că o hrană poate produce un blocaj renal în cursul a câtorva zile.

Cam așa se întâmplă și cu câinii, când năpârlesc, iar stăpânii lor încep să se gândească că-i de la hrană. Până observă ei năpârlirea, până se gândesc să schimbe hrana, trec alea 2-3 săptămâni de năpârlire, iar când schimbă hrana, iar câinele nu mai năpârlește, au falsa impresie că e de la hrană.

Ca și în cazul oamenilor, dezechilibrele nutriționale nu se observă în câteva săptămâni, și nici nu se rezolvă peste noapte. Hrana e singura chestie pe care o pot controla stăpânii, de-asta tot încearcă să schimbe, să încerce să găsească soluții la probleme care, de multe ori, nu există. Dar, mai ales când e vorba de hrană premium, rareori problemele de sănătate ale câinelui sunt legate de alimentație.

#33
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Nu stiu daca e doar marketing.Am incercat sa-i dau mai demult Petkult,o manca destul de bine si blana arata altfel,era mai strălucitoare dar dupa ceva zile nu mai urina regulat chiar destul de greu .Am trecut din nou la Brit si totul a revenit la normal.
O explicatie posibila ar putea fi cantitatea de sare din mancare. Daca hrana e mai sarata, bea mai multa apa, urineaza mai des. Daca e benefic sau nu, nu stiu, s-ar putea sa fie pt cainii sterilizati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate