Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season

Informatii complete despre servic...
 tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...

Hrana caini sterilizati

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

Woodsman

Woodsman

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna ziua!
Ce boabe imi puteti recomanda pentru caini sterilizati mai bune calitativ decat Brit light?
De 4 ani de când l- am sterilizat ,cățelul meu mănâncă doar Brit Light, dar as vrea sa-i gasesc o mancare superioară la Brit ,gen sa ii faca blana mai lucioasă,sa nu-i mai cada nici părul etc..

ioana1973

ioana1973

Senior Member

• Grup: Senior Members

Woodsman, on 22 decembrie 2022 - 05:10, said:

sa nu-i mai cada nici părul etc..

Fain ca mai gasesti si insule de omenie intr-un ocean de cruzime impotriva animalelor de companie.
Fenomenul schimbarii parului cred ca-i ceva natural la caini, pisici, pana si gainile isi schimba penele toamna/ primavara. Cred ca are de-a face cu schimbatul hainelor pt iarna/vara.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Schimbi cu ceva mai superior, Purina Pro Plan Sensitive Skin.

jm2010

jm2010

Senior Member

Woodsman, on 22 decembrie 2022 - 05:10, said:

Buna ziua!
Ce boabe imi puteti recomanda pentru caini sterilizati mai bune calitativ decat Brit light?
De 4 ani de când l- am sterilizat ,cățelul meu mănâncă doar Brit Light, dar as vrea sa-i gasesc o mancare superioară la Brit ,gen sa ii faca blana mai lucioasă,sa nu-i mai cada nici părul etc..
Eu inca nu l-am sterilizat (urmeaza sa o fac) dar eu ii dau tot timpul de la Belcando boabe (am vazut ca alea ii plac). Plus acuma iarna ii dau si conserve cu carne.
Dar asta cu cazutul parului...oricat i-am reglat mancarea, lasa par mult oricum.

Edited by jm2010, 22 December 2022 - 08:54.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
In functie de rasa/tip de blana (dubla sau simpla) cainii naparlesc mai mult sau mai putin, nu e neaparat un motiv de ingrijorare. Intr-adevar este neplacut, stiu din experienta personala, dar sunt avantaje si dezavantaje care vin la pachet cu animalul. Este indicat sa il periati la cateva zile.
Marci premium sunt Virbac, Taste of the Wild dar depinde si de bugetul disponibil. Si Purina Pro e alternativa. Feriti-va pe cat posibil de mancarea care contine cereale.
Pentru blana se pot da suplimente cu ulei de peste, astea pot fi recomandate de veterinar, care poate tine cont de mai multe aspecte.

Edited by AlexEn, 22 December 2022 - 09:37.

ldpe

ldpe

Guru Member

Trebuie dat hrana pentru satietate avand in vedere ca sunt predispusi la ingrasare - royal canin VD satiety ( vd de la veterinary diet , mancare speciala) . O gasesti la pret bun pe emag
Pentru blana si activitati zilnice , sa fie energic, se cauta hrana uscata dedicata rasei si taliei , tot royal are dar  trebuie cautat
Se amesteca hrana dedicata cu satiety 1:1 si se da portia trecuta pe ambalaj .
Hrana se introduce treptat in meniu pe parcursul a 3 zile + , nu schimbi ce ai dat pana acum brusc .
Am un shih tzu sterilizat si de 8 ani numai asa mananca , bineanteles la sfatul medicului nu am decis eu ...ii merge foarte bine, nu s-a ingrasat si e vioi , vioi atat cat poate un shih tzu sa fie Posted Image

Edited by ldpe, 22 December 2022 - 11:10.

Woodsman

Woodsman

Junior Member

• Grup: Junior Members
In afara de Brit singura mancare ce am gasit pentru sterilizati e de la Royal Canin, pe care nu as lua- o in calcul pt.ca am inteles ca ar fi un fel de " fast food "
As vrea de la firme gen Advanced  sau Virbac dar sa scrie pe sac " Sterilised".

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Cauta 'neutered' daca vrei in engleza.

De ex asta e pentru caini sterilizati: https://www.emag.ro/...2/pd/DFN70ZMBM/
Se mai gaseste si prin alte parti, pentru al meu iau direct de la cabinetul veterinar.

richi_e

richi_e

Senior Member

din experienta: winner senior light.
super mancare, dar cam scumpa!
am folosit la mai multi cani de-a lungul timpului, ata la pensionari cat si la caini tineri care avea de dat joj ceva kilograme!

altfel, cam orice marca premium are si variante dedicate!

Mizu

Mizu

moroșan

Mergi intr-un magazin de animale cu diversitate mai mare de hrana si ia sacii pe rand sa vezi ce ingrediente contin, sa fie cat mai multa carne. In niciun caz nu recomand branduri ca purina sau royal canin, hrana lor pentru pisici (ca eu n-am caini) e lături.
Vezi ce este prin categoria asta daca iti permiti si vrei sa iei online https://www.zooplus....ni/fara_cereale

Edited by Mizu, 22 December 2022 - 13:29.

SmurfK

SmurfK

Senior Member

Hrana specială pentru câini sterilizați este doar marketing. E tot hrană de câini, doar că are mai puține calorii pe gram.

Le poți da orice hrană, având în vedere că un câine sterilizat mănâncă cu 25-30% mai puțin decât mânca când nu era intact. Recomandările de hrănire de pe pachete sunt pentru câini intacți.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

SmurfK, on 22 decembrie 2022 - 16:43, said:

Hrana specială pentru câini sterilizați este doar marketing. E tot hrană de câini, doar că are mai puține calorii pe gram.

Le poți da orice hrană, având în vedere că un câine sterilizat mănâncă cu 25-30% mai puțin decât mânca când nu era intact.

La ce te referi?
Al meu e sterilizat si apetitul nu i s-a redus deloc.

SmurfK, on 22 decembrie 2022 - 16:43, said:

E tot hrană de câini, doar că are mai puține calorii pe gram.

E ca si cum ai zice ca indulcitorii pe care au voie sa ii manance diabeticii sunt acelasi lucru cu zaharul doar ca nu au acelasi efect.

SmurfK

SmurfK

Senior Member

AlexEn, on 22 decembrie 2022 - 16:50, said:

La ce te referi?
Al meu e sterilizat si apetitul nu i s-a redus deloc.

E ca si cum ai zice ca indulcitorii pe care au voie sa ii manance diabeticii sunt acelasi lucru cu zaharul doar ca nu au acelasi efect.

Pai apetitul nu i s-a redus, dar daca ii dai sa manance cât i-ai dat înainte, o să se îngrașe.

E greșită comparația. E ca și cum aș veni cu mâncare specială pentru obezi. Ce-ar conține mâncarea aia? Mai puține calorii. La fel e și mâncarea specială pentru câini sterilizați. Poți să-i dai tot XXX grame bobițe, dar aportul calori e mai mic, iar câinele nu se îngrașă când mănâncă.

Eu am redus porția alor mei, după ce i-am sterilizat, cu 30%. Și n-au luat în plus în greutate.

dtd234

dtd234

Active Member

• Grup: Members

AlexEn, on 22 decembrie 2022 - 12:38, said:

Cauta 'neutered' daca vrei in engleza.

De ex asta e pentru caini sterilizati: https://www.emag.ro/...2/pd/DFN70ZMBM/
Se mai gaseste si prin alte parti, pentru al meu iau direct de la cabinetul veterinar.

450 de lei pentru 12 kile de boabe ??
de 450 de lei iau vreo 70 de kile de carne!!
CARNE, nu boabe cu aroma de carne facute din orez,cereale si alte prostii.
Bai ma dispera deja hipstereala asta cu tot felul de boabe scumpe facute din naiba stie ce, dar din carne nu

Cand o sa intelegeti voi ca cainii is animale carnivore, nu vegetariene?
Au organism construit de la natura special sa manance numai carne si apa.
Ca de vreo 20 de ani ii indopati voi cu tot felul de chimicale bazate pe plante nu o sa schimbe nimica. Ca astia or sa dispara si o sa supravietuiasca tot cainii aia carnivori care misuna pe strazi ca aia nu au dieta impusa de hipster.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

dtd234, on 22 decembrie 2022 - 17:50, said:

E mancare premium, nu are cereale. Si esti offtopic.

binox

binox

Active Member

• Grup: Members

Cand o sa intelegeti voi ca cainii is animale carnivore, nu vegetariene?
Cainii sunt omnivori nu carnivori cam de cand au devenit caini si nu mai sunt lupi.

o sa supravietuiasca tot cainii aia carnivori care misuna pe strazi ca aia nu au dieta impusa de hipster
Aia au dieta impusa de sansa sau nesansa si mananca orice pot pt a supravietui, in general mai putina carne si mai mult altfel de resturi.

Cu asta sunt de acord, exista multe variante mai bune dpdv nutritiv si mai ieftine dar implica mai mult efort deaia au prosperat producatorii de "mancare" pt caini care vand in general mizerii la suprapret.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

binox, on 23 decembrie 2022 - 08:44, said:

Cu asta sunt de acord, exista multe variante mai bune dpdv nutritiv si mai ieftine dar implica mai mult efort deaia au prosperat producatorii de "mancare" pt caini care vand in general mizerii la suprapret.

Pue aici o lista, nu ne lasa asa in ceata.

ldpe

ldpe

Guru Member

"Cand o sa intelegeti voi ca cainii is animale carnivore, nu vegetariene?
Au organism construit de la natura special sa manance numai carne si apa."
Multi avem caini de rasa care sunt facuti in "eprubeta" prin incrucisari si alte experimente genetice care nu au nimic in comun cu un caine de pe strada - cei maidanezi sunt de 10 ori mai rezistenti , atat la boli cat si la mancare .
Este foarte greu pentru cine detine un caine sa prepare acasa hrana , cere timp , cere consumabile - pune aici gaz, apa, timp .
La multe rase nu se recomanda hrana proteica din abundenta , un exemplu este sih tzu care este un caine static, putin activ , nu are nevoie de energie enorma din hrana . Sunt caini la care le este recomandat orezul fiert fara sare, morcovi etc
Dupa ce tragi linia vei observa ca nu e chiar asa de scumpa mancarea pentru caine . Exista si hrana umeda unde concentratia de carne este net superioara, vezi carnea in mancare bucati .
Sunt rase la care nu le este indicata carnea de porc decat foarte rar spre deloc , doar carne de curcan, iepure , vita - ia refa acum calcului la pret pe kg sa vezi ca-ti da cu virgula .
Un caine este un membru al familiei , nu ti cont cat costa hrana daca il vezi vesel cu codita sus , sanatos si plin de energie - 1 pachet de tigari pe zi = aproximativ 700 lei/luna ! este de unde sa faci economie, era doar un exemplu.

Edited by ldpe, 23 December 2022 - 11:27.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate