Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bomboanele copilariei

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostManjo, on 20 decembrie 2022 - 21:45, said:

Aveau albinuța pe ele din matrițare sau am visat eu ?
Nu. Nu ai visat. Am si uitat de ele.

#74
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdorin_2k, on 19 decembrie 2022 - 06:43, said:

Mi s-a făcut dor de bomboanele copilariei
Amandine cu praf de cacao și Bomboane cu praline (perinuțe).
Mai exista pe undeva așa ceva?
As lua să le guste și copiii mei acum.

Attachment IMG_20221219_063222.jpgAttachment IMG_20221219_063538.jpg

In antichitate la cofetărie erau niște recipiente paralelipipedice din sticla puse pe orizontala cu diverse sortimente de bomboane vărsate.
Mana sus cine își amintește. Posted Image

Attachment IMG_20221219_064215.jpg
Ce ti-o fi placut la ele, nu stiu. Erau niste porcarii la gust, scuza-ma: amandinele alea aveau gust foarte dubios de amar cu ceva, iar celelalte (probabi cu fructe) erau insipide de-a dreptul.

#75
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Imi aduc aminte cum vanzatoarea le lua din vasul ala din sticla cu un fel de spatula cilindrica si le punea in punga de hartie maro si apoi pe cantar.

#76
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Ciocolata de la Excelent, cea cu "model de pneu" era mai de Doamne-ajuta, celelalte erau in proportii diferite mai dulci sau mai amare (procent dif de lapte/cacao). La cele straineze incepea raiul - de la Dainty pana la cele cu albina sau cu imagini din China (pagode, peisaje), cele mici si ambalate in poleiala aurie... Daca mai scapa cate un Alpenmilch...

#77
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Bun, dar acum unde gasiti bomboane de calitate, de fapt asa, ceva wow, exceptional? Zic de ceva la preturi totusi accesibile... De exemplu: trufe de ciocolata, ce magazin ati recomanda?

Am copilarit in anii 80.

Printre putinele bomboane bune erau cubanezele (alea galbene) - care se gaseau rar si cu coada. Mai erau unele bomboane de cutie, dar erau luate rar, la ocazii, onomastice - cu gust acceptabil, cam ce gasiti si azi de fapt la orice cutie de bomboane cadou regular. Erau chiar unele cu alcool sau visine in alcool, bune chiar foarte bune pentru vremea aceea. Dintre prajiturele erau unele cu crema de miere (?) (ceva galben) in forma de ciocolata cu rom. In general erau submediocre, unele abia mancabile, vechi, insipide, dubioase (te intrebai ce or fi pus in ele). Altele erau tari de-a dreptul, de exemplu bolboanele de pom (salon) - la care era coada, desi mare lucru nu era de ele (cred ca era ceva imitatie de martipan, dar fara migdlale, va dati seama). Dupa Revolutie au patruns ceva bomboane mai bune si ciocolata (cred ca Nestle si Heidi m-au dat pe spate la vremea aia) - nu am mai mancat in Romania asa ceva, si nici prin alte parti, decat ocazional. Oricum noi ne uitam ca la avioane, nu stiam pe cele lume suntem in materie de dulciuri, nu vazusem decat chestiile anilor 80...

Prajiturile de cofetarie (de cartier) din anii 80 nu m-au dat pe spate, ba dimpotriva. Imi placea citronada si zmeurata (erau doua sucuri disponibile, unicele Posted Image) si motul ala de cireasa glasata. In rest erau absolut insipide, asta daca nu erau cvhiar gretoase sau usor fermentate. Toate erau la fel pe dinauntru, sub orice prajitura din orice cofetarie de cartier, de azi - un blat insiropat cu ceva dulceag si insipid (probabil ceva cu zahar ars) si crema cu ceva imitatie(?) de cacao sau caramel, oricum abia se cunoastea gustul. Savarine nu gaseai. Mai bune mi se pareau eclerurile si choux a la creme, asta cand nu era crema acrita etc etc. Restul le mancam in lipsa de altceva.

Zmeura de aur cred ca o primeste prajitura Excelent - cu ciocolata si multa crema de cacao, absolut gretoasa, pe care nu puteai sa o termini - atat de gretoasa era! Parintii ne luau ce gaseau, noi nu aveam cum sa facem mofturi, ni se punea prajitura in fata si gata, era chiar un afront daca nu o mancai.

Ciocolata anilor 80 buna era aia chinezeasca (cu coada!), sau ciocolatelele aurii (tot asa), in rest ciocolata din magazin (excelent cu visine si altele cateva) era sub orice ciolata ieftina de azi, si tare pe deasupra. Practic la cofetarie bomboane, napolitane, ciocolata gaseai numai ce lasa lumea - nu le cumparai decat de nevoie, sa le ai prin casa etc.

Ah, si mai erau cateva: prajitura cartof - uneori chiar buna (un fel de salam de biscuiti, dar ii mai puneau ceva, coaja de portocala cred). Rareori mascote, joffre, mai la ocazii. Torturi maresal doar la zile de nastere, sarbatori, dar erau slabe dupa standardele de azi, cred ca nu aveau decat margarina (incl cele de la Bucuresti, de unde am luat de vreo 2 ori).

In mod exceptional, am gasit si produse foarte bune, de exemplu un fel de ciocolata alba cu umplutura de crema de migdale (?), pe care am gasit-o prin ceva statiuni si pe care nu am mai regasit-o niciodata, niciunde.

Edited by aaaa4567, 21 December 2022 - 03:26.


#78
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna dimineata,
Mi-am mai amintit de niste bomboane din copilarie, le ziceam "bomboane de brad". De ce? Aveau un miros puternic de rasina de brad.
Mie imi placeau desi mi le cumparau doar ca "bomboane de ture".
Se vindeau vrac, nu aveau un aspect grozav, erau de forma paralelipipedica, lipicioase, destul de moi, se lipeau de punga de hartie. Cred ca erau produse oarecum artizanal, matrita nu era grozava, forma nu era perfecta.  Pe 2 din fete, in mijloc, era un bradut in relief.

#79
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdorin_2k, on 19 decembrie 2022 - 06:43, said:

Mi s-a făcut dor de bomboanele copilariei
Amandine cu praf de cacao și Bomboane cu praline (perinuțe).
Mai exista pe undeva așa ceva?
...


Eu am găsit amandine în Piața Mică dar înainte de renovare, s-ar putea să mai fie. Cred că la magazinul alimentar, de pe stânga cum mergi dinspre Universității spre Piața Mică, nu de la vreun chioșc. Le-am luat pentru că le-am văzut într-un borcan, tot așa de nostalgie dar nu mi-au plăcut, ori s-au modificat amintirile, ori e altă rețetă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate