Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bomboanele copilariei

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Posteiffel, on 19 decembrie 2022 - 12:05, said:

Coniac sau visinata.
In functie de model.
Acu mi-am adus si eu aminte de ele, mai exact de zaharul ala din ele zgrunturos si aromat.

   Corect, asa e. Alea erau fineturi pe vremea aia. Dar printre celebrele dulciuri de atunci erau evident si ciocolata cu rom si "Eugenia" care au rezistat pana in vremurile actuale. Cand ieseam in recreatie dadeam toti navala la un chiosc de dulciuri lipit de gardul scolii, ciocolata cu rom, "Eugenia" si grisinele fiind pe lista scurta de cumparaturi a elevilor de atunci si evident, langa toate astea mergea si un pahar de sifon sau de sirop (50 de bani parca era paharul). Il puneau nenea sau tanti de la chiosc sub jet de apa (Dumnezeu stie cat de bine erau spalate) si...altul la rand.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Problema cu cicolata cu Rom si EUgenia, ba chiar si ciocolat Fagaras vad ca a reaparut ( pe cand si Ciucas ) e ca nu au gustul de atunci.
Doar numele.

View PostEMPP, on 19 decembrie 2022 - 12:17, said:

era pasta de dinți cristal și săpun cheia cât doreai.mai era și parfumul ăla de 5 lei....
Era pasta de dinti ptr copii cu abtipilduri cadou...

Edited by eiffel, 19 December 2022 - 12:41.


#39
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Posteiffel, on 19 decembrie 2022 - 12:39, said:


Era pasta de dinti ptr copii cu abtipilduri cadou...

                     Da, asa e. Cand te gandesti la ce ne bucuram noi pe atunci...

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am mai văzut bomboane de genul celor descrise, probabil şi pe la "Mega Image". Dacă mai observ, vă anunţ.
Din păcate cam orice înseamnă produs dulce în România a scăzut mult calitativ. Cum erau napoiltanele 'Joe' la început şi cum sunt acuma...
P.S. Eu caut şi o vitrină frigorifică precum cea din poze.

#41
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View PostEMPP, on 19 decembrie 2022 - 12:17, said:

era pasta de dinți cristal și săpun cheia cât doreai.mai era și parfumul ăla de 5 lei....

Folositi Super Cristal - face dintii CA DE CAL!
De vrei sa cuceresti femeia, spala-te la cur cu CHEIA!
Din folclorul de pe vremea studentiei!

Napolitane JOE luam cand mergeam la patinoar pe Floreasca!
Incomparabile cu ce napolitane "de firma" se gasesc azi.

Si ca un remember:
Exista o cutie de carton "supraetajata" care continea 2(sau 4?) ciocolatele pe "etaj" si ceva bomboane "la subsol", cutie foarte eleganta, legata cu snur auriu.
Nu am gasit poza pe net. Calitatea era SUPER!
Pana si jeleurile alea imbracate in zahar  nu se lipeau de dinti sau de cerul gurii. Si chiar aveau aroma, corespunzator formei!
Azi cumperi "viermisori" sau "ursuleti" si sunt ca guma. de sters, nu de mestecat.
Si apropos de "ciunga": va amintiti gumele cu fotografii? De mari actori/scene din filme/seriale? Aveam colectie!

Oh my God!
Am ajuns sa traim din aduceri aminte. Naspa rau!
Le tineam(pozele) intr-o cutie de plastic de la tigarile Philip Morris!

Attached Files


Edited by viceroy56, 19 December 2022 - 13:33.


#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdorin_2k, on 19 decembrie 2022 - 06:43, said:

Mi s-a făcut dor de bomboanele copilariei
Amandine cu praf de cacao și Bomboane cu praline (perinuțe).
Mai exista pe undeva așa ceva?
As lua să le guste și copiii mei acum.

Attachment IMG_20221219_063222.jpgAttachment IMG_20221219_063538.jpg

In antichitate la cofetărie erau niște recipiente paralelipipedice din sticla puse pe orizontala cu diverse sortimente de bomboane vărsate.
Mana sus cine își amintește. Posted Image

Attachment IMG_20221219_064215.jpg
cum nu aveai de unde sa alegi? sint 14 sortimente de bomboane in foto si destule de [prajituri!

#43
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu mi-e dor de nici un produs de atunci, dar imi aduc aminte cu placere de bomboanele fondant, cat au fost bune, nu doar zahar amestecat cu nujt ce

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Ba fix zahar amestecat cu nu stiu ce erau, hai sa fim seriosi.
Cata vreme nu aveai cu ce sa compari si nici gusturile noastre nu cred ca erau asa rafinate in copilarie, a ramas sentimentul ala nostalgic de 'cat de bune erau'.

#45
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Posteiffel, on 19 decembrie 2022 - 12:39, said:

Problema cu cicolata cu Rom si EUgenia, ba chiar si ciocolat Fagaras vad ca a reaparut ( pe cand si Ciucas ) e ca nu au gustul de atunci.
Doar numele.
Ma gandesc ca si gusturile noastre s-au schimbat, nu mai putem aprecia dulciurile ca in copilarie.
O ciocolata proasta putea parea atunci ceva grozav...

#46
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
Amandinele cu praf de cacao erau un deliciu, dar care ati prins vremurile alea, va mai aduceti aminte de mascota si jofra de pe atunci (fiindca ele sunt si acum, evident) ? Doamne, cat de bune erau...Era in Bucuresti, pe Calea Victoriei, o cofetarie la parterul magazinului "Romarta Copiilor" (raiul copiilor de atunci era acest magazin) unde aveau jofre si mascote excelente, plus clasica citronada la pahar sonda.

#47
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostAlexEn, on 19 decembrie 2022 - 14:27, said:

Ba fix zahar amestecat cu nu stiu ce erau, hai sa fim seriosi.
Cata vreme nu aveai cu ce sa compari si nici gusturile noastre nu cred ca erau asa rafinate in copilarie, a ramas sentimentul ala nostalgic de 'cat de bune erau'.
a fost o perioada in care umplutura avea nuca. Tocmai am scris ca nu mi-e dor de nici un produs.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Mie mi-e dor de niste fursecuri cu crema de prin anii 70.
Gustul ala... Mi l-am reamintit acum vreo 7 ani cand am fost la Buckingam - avea regina niste biscuti cu crema - exact acelasi gust.

#49
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Postfansat, on 19 decembrie 2022 - 14:31, said:

mascota si jofra de pe atunci
Stii daca se poate gasi ceva asemanator pe undeva prin Bucuresti? Am pe cineva in familie care m-a disperat cu astea doua, am cumparat de pe unde am gasit in zilele noastre, dar spune ca nimic nu e la fel de bun.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai gasesti asa ceva.
Doar aspectul aduce aminte in mare de ce era e vremuri.

View PostManasu, on 19 decembrie 2022 - 14:30, said:

Ma gandesc ca si gusturile noastre s-au schimbat, nu mai putem aprecia dulciurile ca in copilarie.
O ciocolata proasta putea parea atunci ceva grozav...

Pai in timpul copilariei mele nu era ciocolata proasta.
Aia a aparut mai tarziu cand eram deja la liceu.
Si inca imi pot reaminti gustul de-atunci cand gust ceva similar.

Edited by eiffel, 19 December 2022 - 14:39.


#51
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postfansat, on 19 decembrie 2022 - 14:31, said:

Amandinele cu praf de cacao erau un deliciu, dar care ati prins vremurile alea, va mai aduceti aminte de mascota si jofra de pe atunci (fiindca ele sunt si acum, evident) ? Doamne, cat de bune erau...Era in Bucuresti, pe Calea Victoriei, o cofetarie la parterul magazinului "Romarta Copiilor" (raiul copiilor de atunci era acest magazin) unde aveau jofre si mascote excelente, plus clasica citronada la pahar sonda.
da, in minte Posted Image

O chestie care a rezistat in oribilii ani '80 a fost inghetata - profiterolul de la Romana ...nu mai stiu cum se numea, cam unde e kfc acum.

View PostManasu, on 19 decembrie 2022 - 14:37, said:

Stii daca se poate gasi ceva asemanator pe undeva prin Bucuresti? Am pe cineva in familie care m-a disperat cu astea doua, am cumparat de pe unde am gasit in zilele noastre, dar spune ca nimic nu e la fel de bun.
vezi Capsa

Edited by irina2014, 19 December 2022 - 14:43.


#52
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
da țigări KRUJA ați fumat în copilărie?

#53
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Posteiffel, on 19 decembrie 2022 - 14:37, said:

Mie mi-e dor de niste fursecuri cu crema de prin anii 70.
Gustul ala... Mi l-am reamintit acum vreo 7 ani cand am fost la Buckingam - avea regina niste biscuti cu crema - exact acelasi gust.
da, pentru ca erau fragede, nu inecacioase, cum devenisera, si cum gasesti si acum. Shortbread, fragezi, cu mult unt

LE: dintre minunile cofetariei anilor '80 la final: tarte cu mazare si tarta cu sfecla. De parca nu mai gaseau un bob de strugure sau o coaja de mar sa puna pe tarta aia. Le-am vazut de cateva ori in vitrina, nu mai tin mine, nu eram atenta atunci, cat au stat, daca a fost o perioada lunga cat au incercat vanzarea sau o fi fost un experiment ...

Edited by irina2014, 19 December 2022 - 14:58.


#54
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPudu, on 19 decembrie 2022 - 09:47, said:

In Bucuresti foarte putine magazine mai vand bomboane, biscuiti, snacksuri varsate.

Loss control management, eliminarea unei surse de ciordeli...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate