Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Inselatorie prin intermediul facebook, whatsapp etc

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Salutare! Nu stiu daca aici e locu corect sau nu, de multa vreme am tot primit fel de fel de mesaje de tip inselatorie fie ca am castigat nu stiu ce iphone de la digi fie ca apar in nu stiu ce video pe net. Acum de curand am primit pe messenger de pe marketplace la produsele care le vand acolo precum ca persoana ar avea cancer si ca are 350.000 de euro ca e director de nu stiu ce multinationala si ca cica m-a ales pe mine sa imi dea suma asta probabil daca as da curs mi-ar cere datele bancare sa imi goleasca cardu nu?  Atasez si mesajum primit deja al doilea de acest gen in decurs de 2 luni. Ce vrea sa insemne

Attached Files



#2
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Un simplu scam. S-a umplut lumea de prinți nigerieni și de generoși...

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tu gandesti?
Ce de te-ar contacta Digi sau altcineva pe Facebook?

Au adresa si numarul tau in contract!

Daca e prea frumos sa fie adevarat, atunci NU e adevarat!

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
"scrisoarea nigeriana" sau (pt articole in engleza) "scam 419"

daca vrei sa te distrezi, poti sa le raspunzi si sa discuti cu ei Posted Image. in principiu or sa iti ceara foarte curand sa le trimiti bani. la inceput e vorba de sume mici, pt diverse comisioane/taxe (ex: traducere testament, taxa administrare cont bancar etc). pe masura ce le dai bani (daca le dai), or sa-ti ceara sume din ce in ce mai mari (taxe notariale, mite pt institutii etc). se opresc doar cand se conving ca nu mai au ce sa-ti ia.
psihologic exploateaza 2 chestii: raportul castig/investitie foarte mare (dau 10E dar poate primesc 100.000E, merita riscul), apoi senzatia ca deja ai "investit" destul de mult si mai poti face un efort ca sa nu pierzi totul (cand deja le-ai trimis 10-20.000 E, parca e ok sa mai dai inca 5.000E si poate sa castigi 100.000E decat sa pierzi sigur cei 10-20.000).

ps: nu rade de sumele mentionate, sunt destul de mici. au fost oameni care au pierdut milioane de $ asa.

Edited by _Smiley_, 17 December 2022 - 08:24.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostIonutzz2013, on 17 decembrie 2022 - 07:52, said:

Ce vrea sa insemne

Io zic ca vrea sa insemne ca mai ai mult pana sa te maturizezi complet in asa fel incat sa nu-ti mai pui astfel de intrebari.

#6
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
cineva care are 350.000€ in cont, ar cam trebui sa nu fie analfabet ori sa sfideze logica contextului. a se vedea ”as dori sa fac asta nu inainte de moartea mea".
cat despre ce vrea sa insemne, e simplu. inseamna manifestarea prostiei umane. niste prosti care n-au scrupule cauta sa-i usureze de bani pe alti prosti care-s creduli.
ambii spera la belsug peste noapte.
avem o natie cu predispozitie spre asa ceva. numarul rahaturilor in care poti sa joci traiul tau si al familiei face competitie crunta celorlalte lacase de cult ale romanului, birturile si bisericile. frecventa discutiilor despre rahaturile alea de pariuri si plenitudinea de contexte sociale in care discutiile se manifesta arata ca n-au aparut chiar degeaba precum ciupercile.
romanul by default pricepe, merita mai mult si e nedreptatit la cat efort de proasta calitate, dar cu patos, depune.

Edited by Ursul_Polar, 17 December 2022 - 08:57.


#7
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Eu am castigat la UK Lotery de cateva ori, am primit mai multe mosteniri de la bogatani fara rude, Am fost notificat sa-mi ridic pachetul, am fost notificat ca mi se inchide contul de pay-pal, am fost notificat sa-mi revendic x premii, ...etc.
Am devenit atat de bogat incat mi-am cumparat o insula pe langa insulele lui Azor !
Daca-mi trimiti 10.000 de lei te invat si pe tine cum sa faci sa te imbogatesti !
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image



,, Doar două lucruri sunt infinite: universul şi prostia umană; iar de cea din urmă sunt foarte sigur. "  Albert Einstein

Edited by Pekiasan, 17 December 2022 - 08:59.


#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce mi-a sarit in ochi:
Numarul de telefon nu corespunde Frantei
00229 este al BENIN-ului

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
,, Doar două lucruri sunt infinite: universul şi prostia umană; iar de cea din urmă sunt foarte sigur. "  Albert Einstein

Edited by Pekiasan, 17 December 2022 - 08:59.


#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
doar 350k? nu mai sunt nici astia ce au fost...

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostUrsul_Polar, on 17 decembrie 2022 - 08:52, said:

cineva care are 350.000€ in cont, ar cam trebui sa nu fie analfabet ori sa sfideze logica contextului. a se vedea ”as dori sa fac asta nu inainte de moartea mea".
chiar crezi ca s-a obosit vreun nigerian sa invete limba romana, ca sa poata sa incerce sa pacaleasca oameni din una din cele mai sarace tari din UE? :)
este clar o traducere automata, gen Google Translate. de aici si greselile pe care le-ai observat tu.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostIonutzz2013, on 17 decembrie 2022 - 07:52, said:

  Atasez si mesajum primit deja al doilea de acest gen in decurs de 2 luni. Ce vrea sa insemne
2 mesaje in 2 luni. Nu e mult.
Ce înseamnă ?
Ești cu numărul tău în ceva grupuri sau l-ai făcut public
Un scaun și atât
Le ignori.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Mai trist mi se pare asta,totusi sti despre aceste scamuri dar cumva asta te-a prins si nu mai esti asa sigur.
Eu nu dau curs la asa ceva niciodata,nici macar nu deschid sa citesc ce vor aiia,inchid direct.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca numărul din Nick e anul nașterii, e bine că ai întrebat aici

#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postdorin_2k, on 17 decembrie 2022 - 09:42, said:

Daca numărul din Nick e anul nașterii, e bine că ai întrebat aici
Cum naiba vinde pe marketplace la 9 ani bre? :lol:

Initiator, sunt oameni care fac din discutia cu acesti oameni un hobby.
Mai ales cand ii faci sa creada ca aproape le trimiti bani.
Daca nu ai ce face, distreaza-te un pic.

#16
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Bine ca nu folosesti (mai mult) emailul. Sa vezi acolo cite oferte primesti zilnic: femei, premii, pastile de putirinta, oferte speciale ;) :)
Mesajele astea exista de zeci de ani, pur si simplu le stergi.

#17
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postadisz, on 17 decembrie 2022 - 08:34, said:



Io zic ca vrea sa insemne ca mai ai mult pana sa te maturizezi complet in asa fel incat sa nu-ti mai pui astfel de intrebari.
am intrebat din curiozitate ce e cu scamu asta de o vreme nu mai scap de ele si nu stiu cum sa scap sa nu mai primesc asa ceva. Am blocat pe aia care au trimis da apar altii si tot asa iar alea cu digi ca am castigat nu stiu ce imi blocheaza pur si simplu tel de nu mai pot iesi doar daca ii dau restart in unele cazuri

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
te-ai inscris la diverse "give-away"-uri, ca sa primesti chestii gratis. asta e costul real al acelor chestii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate