Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Inselatorie prin intermediul facebook, whatsapp etc

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

View PostIonutzz2013, on 17 decembrie 2022 - 07:52, said:

de multa vreme am tot primit fel de fel de mesaje de tip inselatorie....
Ionutzz2013, tu esti nacut in 2013 si abia acu ai descoperit internetul?

#20
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Post_Smiley_, on 17 decembrie 2022 - 10:36, said:

te-ai inscris la diverse "give-away"-uri, ca sa primesti chestii gratis. asta e costul real al acelor chestii.
nu m-am inscris la nimic. Nici eu nici nevastamea ca si ea primeste si ne stiind da click pe ele eu i-am zis sa ignore otice mesaje sau mailuri de genu asta. Mi-e sa nu dea ea pe ceva aiurea. E anti tehnologie nu se pricepe la internet si la toate tehnologiile astea.

#21
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ba te-ai inscris, cum sa nu te inscrii.
Nu la giveaway, cum zice colegul.
Dar ai pus rame la poze pe facebook, ai vrut sa afli ce animal ai fost intr-o viata anterioara, ai pus poza neagra anti-orice..... etc. etc. etc. ....... eh, uite ca te-ai inscris

#22
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

View Post_Smiley_, on 17 decembrie 2022 - 09:41, said:

chiar crezi ca s-a obosit vreun nigerian sa invete limba romana, ca sa poata sa incerce sa pacaleasca oameni din una din cele mai sarace tari din UE? Posted Image
este clar o traducere automata, gen Google Translate. de aici si greselile pe care le-ai observat tu.
Nu stiu de ce crezi ca in tarile "bogate"  nu se incearca sa se pacaleasca oamenii.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostIonutzz2013, on 17 decembrie 2022 - 11:11, said:

nu m-am inscris la nimic. Nici eu nici nevastamea ca si ea primeste si ne stiind da click pe ele eu i-am zis sa ignore otice mesaje sau mailuri de genu asta. Mi-e sa nu dea ea pe ceva aiurea. E anti tehnologie nu se pricepe la internet si la toate tehnologiile astea.
undeva ti-ai dat adresa de email, de a ajuns in listele de spam.

#24
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Am 4 adrese active de mail. Cu una dintre ele ma inscriu in toate magazinele online, alta e pentru corespondenta cu providerii de utilitati, ANAF s.a.m.d. Pe nici una dintre ele n-am primit astfel de oferte (sau au ajuns automat in spam, ori au fost atat de putine incat am si uitat de ele). Cat de des ti se intampla spune ceva si despre conduita ta online.

#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
eu imi inscriu dujmanii in toate listele de spam pe care le intalnesc... deci poate te iubeste si pe tine cineva.

Edited by laffin, 17 December 2022 - 12:28.


#26
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postnixrohnson, on 17 decembrie 2022 - 11:24, said:

Ba te-ai inscris, cum sa nu te inscrii.
Nu la giveaway, cum zice colegul.
Dar ai pus rame la poze pe facebook, ai vrut sa afli ce animal ai fost intr-o viata anterioara, ai pus poza neagra anti-orice..... etc. etc. etc. ....... eh, uite ca te-ai inscris
chiar niciodata nu am avut curiozitati din astea stupide nici cu rame nici cu ce animal am fost in nu stiu ce viata. Am dat ignore la aceste porcarii mereu. Acu cateva min alt mesaj de genu ca isi doneaza nust ce suma de bani m-a exasperat cu asemenea porcarii. Eu nu mai intru pe facebook de o gramada de ani decat pe marketplace unde vand diversesi atat. Nu ma intereseaza si nu m-au interesat niciodata acele porcarii cu tot felu de linkuri si aplicatii ciudate care fac tot felu de rahaturi. De unde atata spam din asta chiar nu stiu am blocat zeci de conturi care trimiteau dastea si tot apar ca uneori imi vine sa sterg contu sa numai aud de porcariile astea

#27
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Romanu e capabil sa creada orice cand are "sansa" sa i se ofere sute de mii de euro asa de'a moaca... Unii chiar cred ca banii pica asa din cer...

Nu-s vinovati doar aia ca va inseala, intro oarecare masura sunt si victimele pt ca sunt pur si simplu cu gandirea la nivel de protozoare...

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postlaffin, on 17 decembrie 2022 - 09:03, said:

doar 350k? nu mai sunt nici astia ce au fost...

A gresit Google translate cu un zero, de fapt erau 3.500.000 euro...

View PostA10, on 17 decembrie 2022 - 13:46, said:

Romanu e capabil sa creada orice cand are "sansa" sa i se ofere sute de mii de euro asa de'a moaca... Unii chiar cred ca banii pica asa din cer...

Nu-s vinovati doar aia ca va inseala, intro oarecare masura sunt si victimele pt ca sunt pur si simplu cu gandirea la nivel de protozoare...

Protozoare semiretardate...

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostIonutzz2013, on 17 decembrie 2022 - 12:56, said:

....facebook ...marketplace unde vand diverse....De unde atata spam din asta chiar nu stiu am blocat zeci de conturi care trimiteau dastea si tot apar ca uneori imi vine sa sterg contu sa numai aud de porcariile astea

poate ai pus email-ul ca modalitate de contact la una din vanzari. sunt o gramada de "roboti" care parseaza diferita pagini si extrag informatii (ex: adrese de email). datele astea sunt centralizate si apoi vandute spammer-ilor, care le folosesc (si le vand si ei mai departe). odata intrat acolo, o sa tot primesti diferse "oferte", si nu prea poti sa mai iesi.

#30
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostIonutzz2013, on 17 decembrie 2022 - 10:26, said:

am intrebat din curiozitate ce e cu scamu asta de o vreme nu mai scap de ele si nu stiu cum sa scap sa nu mai primesc asa ceva. Am blocat pe aia care au trimis da apar altii si tot asa iar alea cu digi ca am castigat nu stiu ce imi blocheaza pur si simplu tel de nu mai pot iesi doar daca ii dau restart in unele cazuri
Spune-i că este o persoană norocoasă și că soarta a împins-o în brațele tale, ai avut aceeași problemă și te-ai vindecat cu 351000. Să îți dea contul că îi donezi mia necesară și un pic peste. Să îți lase, eventual, datele de contact sau documentele necesare și faci un efort să îl ajuți.

A trecut ceva timp de când nu am mai primit moșteniri sau iubiri interzise.

#31
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPekiasan, on 17 decembrie 2022 - 08:58, said:

,, Doar două lucruri sunt infinite: universul şi prostia umană; iar de cea din urmă sunt foarte sigur. "  Albert Einstein
Mama prostilor e mereu gestantaPosted Image

#32
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAhasverus, on 17 decembrie 2022 - 08:14, said:



Daca e prea frumos sa fie adevarat, atunci NU e adevarat!

Sau orice e gratis, te va costa scump.

#33
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Eu primesc de 2 saptamani zilnic pentru asa zisa mostenire,datele unde sa depun suma de 215 euro parca,ca sa poata demara transferul.
Le injur,le fac in tot felul si tot insista.Ultima data,am zis ca adresa nu e ok si nu pot transfera,am primit alta adresa care,ce credeti? Are nume de conational la cont.

https://postimg.cc/647JXnwh
https://postimg.cc/BXDkBqvt

Edited by Alexiaz, 18 December 2022 - 09:23.


#34
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Eu nu am dat curs la asa ceva daca iti cere 215 euro e clar ca e teapa si nu o sa vezi nicio mostenire. Eu ii blochez instant pe astia care vin cu mesaje din astea

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostUrsul_Polar, on 17 decembrie 2022 - 08:52, said:

niste prosti care n-au scrupule cauta sa-i usureze de bani pe alti prosti care-s creduli.
Esrocii nu sînt proști deloc. Știu foarte bine că din 10.000 de mesaje trimise prind cel puțin 100 de fraieri de la care vor mulge cîteva mii de dolari sau euro.

View Postlaffin, on 17 decembrie 2022 - 09:03, said:

doar 350k? nu mai sunt nici astia ce au fost...
O fi începător în ale meseriei...

#36
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nici chiar asa, NU pica in plasa 1 din 100.
Poate 1 din 10.000 sau 1 din 50.000 sau chiar mai rau.
Dar nici aia nu trimit 10.000 de mesaje, aici e vorba de la milion in sus, sa fim seriosi!!!
ORICE afacere, legala sau nu, daca ar avea rata de succes 1 la 100 ar fi PARFUM!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate