Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

UNDE veti mai alimenta acum motorina?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#19
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postcmgeorge, on 10 decembrie 2022 - 20:18, said:

Si OMV ce are?
Daca vrei sa "boicotezi", trebuie sa vezi toate aspectele.
Sa presupunem ca nu cumperi 150L de la ei. Ei "pierd" profit in romanai, dar (sunt probleme de combustibil in Ungaria) o vor duce si o vor binde in Ungaria. In final cei 150L vor produce profit.
Acum sa vedem ce se poate pierde:
Pai, venituri mai mici pe Romania -> se rasprange pe angajati.
Parte mare din combustibil e Romanesc. deci vei trimite combustibilul romanesc in alte tari.
In schimb, vei cumpara combustibil estras din rusia de exemplus sau kazakstan.
Profitul acela e minor fata de valoarea totala a combustibilului.
Mai bine te ocupi de limba romana.

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 21:05, said:


Vor vinde la alții daca in Ro nu vor avea clienți.

Asta era și ideea.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postbenis, on 10 decembrie 2022 - 21:11, said:


Asta era și ideea.
Daca as avea de unde alege as pune cea mai ieftina. Nu contează firma. Să fie ruși, austrieci, nu conteaza

#22
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postpasilla, on 10 decembrie 2022 - 20:54, said:

Sunt de asemenea ingrijorat de nivelul de cunoastere a medicilor care profeseaza pe aici.
Mai ramane sa spui ca ai ceva probleme de intelegere a vaccinarii si e tacamul complet.

Aici sesizez o incercare offtopic de denigrare / jignire, insa nu-mi fac probleme. Sunt foarte apreciata ca medic, importanta fiind parerea miilor de oameni care ma cunosc.
Revenind on-topic, nu ai mai spus nimic despre partea cu mecanica auto si miscibilitate, chiar eram curioasa sa explice cineva care stie cat de cat mecanica auto.

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 21:05, said:

Chiar așa? Aia îs ruși, ăștia austrieci. Vrei sa faci pana prostului? Crezi că dau faliment de la plinul tau? Sau de la 100, 1.000 sau un milion ce ii boicotează? Vor ieftini cu un ban pe litru sau mai mult și vor avea sigur clienți. Vor vinde la alții daca in Ro nu vor avea clienți. Vor schimba numele.

Nu vor da faliment si nu-mi doresc asta. Imi pare rau daca ai inteles astfel.
Si eu ma gandesc ca daca vor ieftini cu 5 banuti, romanii vor face coada la ei cum au facut coada recent la shaorma gratuita. La diferente mai mari de 1-1,5 lei as intelege, dar asta s-ar traduce tot printr-o pierdere / efort financiar din partea OMV.


Multumesc colegilor care ati declarat mai sus ca sustineti aceeasi idee.

Ce parere aveti despre initiativa RealitateaTV cu acea petitie de nationalizare Petrom?

Pana la urma topicul ar putea fi mutat de catre un moderator pe o arie de Auto sau Macroeconomie sau chiar s-ar preta - se pare - la aria Poiana lui Iocan.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdana_1, on 10 decembrie 2022 - 21:20, said:

Ce parere aveti despre initiativa RealitateaTV cu acea petitie de nationalizare Petrom?
Cand credeam ca incepi sa o dai mai bine, dai cu mucii in fasole ( sper ca ma ierti pentru afirmatie) si vii cu prostii promovate de IRealitati.

Edited by pasilla, 10 December 2022 - 21:26.


#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pina acum am alimentat exclusiv de la Petrom, probabil trec pe Rompetrol si reduc Petromul.
Apa in motorina...sa fim noi sanatosi cita am gasit, in cel mai defavorabil caz, iarna si filtrul bine inghetat!
Adica schimbat filtrul pe la -20C in cimp, mers inca vreo 200km si reschimbart filtrul, de data asta la service.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:11, said:

se introduce apa
Apa ți-o introduci singur iarna ținând rezervorul gol

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Apa se introduce din vina lucratorilor de la statia de alimentare fix pe motivul spus de dumneavoastra, condens pe rezervor doar ca acolo este de citeva mii de ori mai mare decit cel auto si de ce sa curatam rezervorul periodic? apa aia inseamna bani!
Si da, eu stiu de la ce statie am alimentat si am luat-o in freza.

Edited by Ion_Bumbu, 10 December 2022 - 21:31.


#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMembruAnonim, on 10 decembrie 2022 - 20:49, said:



Ai auzit prost. Nu zic ca o fi cea mai buna motorina cea de la Rompetrol, insa nici porcarii de genul "se pune apa".
Un prieten a ramas in pana de motor in plin camp la vreo 10-15 km de stația LukOil de la care a alimentat cu motorina. Se intampla in urma cu aproape 20 de ani. A trebuit sa cheme o masina sa-l tracteze la service si sa-i curețe rezervorul care avea foarte multa apa. Eu alimentez des de la Rompetrol si nu am avut probleme.
Actionariatul Rompetrol e format din 48,11% kazahi si 44.69% statul roman, restul de 7,19% fiind diverse persoane juridice si fizice.

#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:32, said:

Angajatii nostri romani banuiesc ca sunt salariati cu salarii fixe nu la procent.
Asa e, dar daca (prin absurd) ar decide OMV sa inchida din benzinariile care nu mai renteaza, acei angajati nu si-ar pierde jobul?
Daca scad profiturile, oare mai primesc ei mariri salariale, bonusuri de sarbatori, etc.? Nu stiu daca primesc si acum, dar zic si eu.
Cand lovesti OMV Romania, o sa sufere angajatii OMV Romania inainte sa sufere sefii din Austria. La fel si cu orice alta firma de pe la noi cu actionari in Austria. Si macar de actionarii respectivi ar fi fost de vina pentru scandalul actual, dar nici macar. Sunt niste jocuri politice stupide si poporul e tratat ca o marioneta, din pacate.

View Postbenis, on 10 decembrie 2022 - 21:10, said:

Nu prea te pricepi la business corporate.
Recunosc. Cu toate astea, am auzit de termenul "disponibilizare" in diverse domenii, atunci cand companiile incep sa nu mai renteze. Cumva, oamenii de jos sufera cel mai tare. Poate cei care cumpara statia cu tot cu angajati nu vor mai oferi aceleasi conditii, sau poate vor alti angajati (mutati de pe nu stiu unde). Personal n-am patit sa fiu parte dintr-o firma care e acaparata de altii, dar cunosc pe cineva care a fost si dupa 2-3 luni sub noua conducere isi cauta de lucru (de bunavoie, ca nu-l dadea nimeni afara, doar ca s-au schimbat drastic conditiile de munca). Deci nu e obligatoriu sa fie lapte si miere daca-i cumpara altii.

Oricum, nu are rost sa ne certam in continuare pentru ca sunt convins ca boicotul asta nu va afecta semnificativ altceva decat comfortul celor care boicoteaza, ca trebuie sa-si schimbe obiceiurile. Ca o sa aiba OMV cu 5% mai putini clienti in Romania pentru 1-2 luni pana uitam de cat de rai sunt austriecii, fix pix.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ce bine că nu mă uit la știri. Doar cele sportive.

#30
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
În momentul de față MOL au cea mai scumpă benzină, 6,41 lei/l. Iar Rompetrol cea mai ieftină (la concurență cu Lukoil), 6,11lei/l. Vreau neapărat să-i ajut pe unguri, să le las cît mai mult carburant, să aibă la ei acolo, că am auzit că nu prea mai au. Așa că de vreo juma' de an cumpăr de la Rompetrol. Cu Lukoil m-am fript mai demult, așa că, pas.
L.E. Ooops, se pare că și prietenul lui Freddy12 s-a fript la fel...

#31
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postpasilla, on 10 decembrie 2022 - 21:25, said:

Cand credeam ca incepi sa o dai mai bine, dai cu mucii in fasole ( sper ca ma ierti pentru afirmatie) si vii cu prostii promovate de IRealitati.

Nici eu nu cred in sansele de reusita ale acestui demers. Nu ma pronunt deoarece nu sunt jurista. Dar nu vin eu cu aceasta chestie pe care o cataloghezi ca fiind o prostie. Repet, RealitateaTV a venit cu aceasta petitie.

View PostTehCube, on 10 decembrie 2022 - 21:39, said:

Asa e, dar daca (prin absurd) ar decide OMV sa inchida din benzinariile care nu mai renteaza, acei angajati nu si-ar pierde jobul?

Nu stiu, nu mi-am facut un scop sa te contrazic, plus ca imi pari rational si echilibrat. Dar eu cred ca pe suprafata de teren unde acum este o statie OMV, vom vedea tot o benzinarie si probabil cu aceiasi angajati, chiar daca este cumparata de altcineva.

View PostTehCube, on 10 decembrie 2022 - 21:39, said:

...sunt convins ca boicotul asta nu va afecta semnificativ altceva decat comfortul celor care boicoteaza, ca trebuie sa-si schimbe obiceiurile. Ca o sa aiba OMV cu 5% mai putini clienti in Romania pentru 1-2 luni pana uitam de cat de rai sunt austriecii, fix pix.

Pentru 5% pierderi in Romania macar cateva luni, eu as considera un semnal suficient. Apoi as putea reveni si eu la OMV. Doar sa nu-mi scric motorul intre timp, ca oricum are o varsta motorul meu (un N95) si as vrea sa ma mai tina macar un an.


@ Pentru colegii care afirmati ca nu ati avut probleme cu carburantul Rompetrol, specificati va rog si daca va referiti la produsul low-cost sau cel superior.

Edited by dana_1, 10 December 2022 - 22:07.


#32
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
.

Attached Files



#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdana_1, on 10 decembrie 2022 - 22:02, said:

Dar nu vin eu cu aceasta chestie pe care o cataloghezi ca fiind o prostie. Repet, RealitateaTV a venit cu aceasta petitie.
Esti medic ( pana la proba contrarie, nu contest aceasta afirmatie a ta.) Inseamna ca esti intelectual si ai capacitatea de a te documenta si a analiza informatiile despre patronii acelei televiziuni/altor posturi TV si a intelege ce scop au ei.

Edited by pasilla, 10 December 2022 - 22:12.


#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Motorina se amesteca cu apa. Apa din rezervorul tau.

#35
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Uite asa se spala creierele cu televizoarele.

#36
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Rompetrol. E adevarat ca are in ea apa, insa e o apa deosebita care spala motorul pe interior. Ocazional, daca nu e indeajuns si mi se pare ca motorul pierde putere adaug si 50 ml sampon Head and Shoulders pentru a elimina acele mici cojite de hartie care ies din filtrul de ulei. Folosesc varianta cu mentol nu pentru ca ar avea ceva dosebit, doar pentru gazul de esapament revigorant pe care il degaja. Vad pe fetele oamenilor un zambet cand trec cu masina pe langa ei dupa ce am folosit sampon in rezervor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate