Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

UNDE veti mai alimenta acum motorina?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Buna seara tuturor.

Sunt medic intr-o localitate din apropiere de Bucuresti si fac naveta zilnic, consumand intre 120-150 litri motorina lunar. Nu e foarte mult, dar nici putin.
Pana acum alimentam OMV.

Vreau sa va rog, pe cei care va pricepeti, sa-mi recomandati de unde sa alimentez motorina fara sa stric mororul si fara sa platesc substantial mai mult.

Am mai vorbit cu un mecanic auto, care mi-a spus ca in motorina ieftina de la Rompetrol se introduce apa, iar cea scumpa de la Rompetrol ar fi foarte buna doar ca are pret substantial mai mare, iar eu as dori tot de 95.
Mai spunea ca Lukoil sunt rusi, avand in plus dezavantajul ca introduc toluen, care cu timpul arde garniturile / supapele (nu am retinut foarte bine).
Mol - sunt unguri, care atata timp cat sunt condusi de Viktor Orban, ne umilesc chiar mai des si mai rau decat austriecii.

Deci, voi colegii, de care motorina veti alimenta?

Multumesc!

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Tot OMV sau MOL.
Inteleg supararea, dar "boicotul" asta nu va ajuta pe nimeni cu nimic, pe langa faptul ca o sa uite lumea de el in 1-2 luni. Iti complici viata total degeaba, dar faci cum crezi.

P.S.: nu exista motorina de 95, diesel-ul are cifra cetanica undeva pe la 45-50-55, nu stiu cu ce alimentezi tu acolo dar undeva e o greseala. Posted Image

Edited by TehCube, 10 December 2022 - 20:17.


#3
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Si OMV ce are?
Daca vrei sa "boicotezi", trebuie sa vezi toate aspectele.
Sa presupunem ca nu cumperi 150L de la ei. Ei "pierd" profit in romanai, dar (sunt probleme de combustibil in Ungaria) o vor duce si o vor binde in Ungaria. In final cei 150L vor produce profit.
Acum sa vedem ce se poate pierde:
Pai, venituri mai mici pe Romania -> se rasprange pe angajati.
Parte mare din combustibil e Romanesc. deci vei trimite combustibilul romanesc in alte tari.
In schimb, vei cumpara combustibil estras din rusia de exemplus sau kazakstan.
Profitul acela e minor fata de valoarea totala a combustibilului.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007

 cmgeorge, on 10 decembrie 2022 - 20:18, said:

Pai, venituri mai mici pe Romania -> se rasprange pe angajati.

Fix asta ma deranjeaza cel mai tare la toata notiunea asta de boicot, pe langa ca-i inutil, dar trecem peste. 99% din angajatii companiilor "austriece" din Romania sunt... romani. Deci solutia noastra nu e sa incercam sa mai reducem din coruptie, din incompetenta la guvernare, etc. etc., ci e sa sa-i iei painea de la gura angajatului din benzinarie care n-are nicio vina.
Cam asa sunt toate soltuiile noastre, ne bagam singuri bete in roate. Si intre timp aia care chiar sunt de vina apar la TV/media si ne explica unde sa ne facem concediile de-acum inainte si de la ce firme n-ar trebui sa mai cumparam, ca e mai usor sa ne scoatem ochii intre noi decat sa-i tragem pe ei de urechi.

Edited by TehCube, 10 December 2022 - 20:23.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:11, said:

Am mai vorbit cu un mecanic auto, care mi-a spus ca in motorina ieftina de la Rompetrol se introduce apa,
Prietenii aia care ti-au zis asta sunt troli (sau mecanicul)..... benzina/motorina nu se amesteca cu apa nici daca vine preotul si da cu apa sfintita....

benzina/motorina nu sunt miscibile in apa...

Edited by mirel3003, 10 December 2022 - 20:34.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La Petrom (OMV). Companie romaneasca, cu angajati romani si produse romanesti.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:11, said:

Am mai vorbit cu un mecanic auto, care mi-a spus ca in motorina ieftina de la Rompetrol se introduce apa
...schimba mecanicul!

Din moment ce e lichida => are apa :-D Alimenteaza de oriunde ca tot pe acolo esti! Statia sa fie noua ca sa aiba rezervoarele mai noi, dar in rest nu e o diferenta semnificativa.

#8
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 TehCube, on 10 decembrie 2022 - 20:17, said:

P.S.: nu exista motorina de 95, diesel-ul are cifra cetanica undeva pe la 45-50-55, nu stiu cu ce alimentezi tu acolo dar undeva e o greseala. Posted Image

Greseala mea atunci. Comparam cu ce stiam de cand aveam pe benzina. Deci vroiam sa spun ca prefer tot motorina aceea mai ieftina, ca fiecare benzinarie are doua sortimente la motorina, iar eu am obisnuit masina cu motorina mai ieftina / neaditivata / nu stiu cum s-o numesc.

Legat de boicot : circula acest indemn pe facebook iar eu impartasesc ideea. Angajatii nostri romani banuiesc ca sunt salariati cu salarii fixe nu la procent.
macar o scurta perioada de ar resimti si ei o mica scadere.
Stiu, nu motorina consumata de mine va conta, dar daca toti am gandi ca a mea e prea putina sa conteze..... nu se mai poate aduna putin cate putin de la fiecare.

 pasilla, on 10 decembrie 2022 - 20:28, said:

La Petrom (OMV). Companie romaneasca, cu angajati romani si produse romanesti.

Rompetrol parca mai era romaneasca. Mai e vreuna cu participatie romaneasca?
Desi cel mai mult ma intereseaza sa fie buna, nu neaparat romaneasca.

Edited by dana_1, 10 December 2022 - 20:37.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mirel3003, on 10 decembrie 2022 - 20:27, said:

benzina/motorina nu sunt miscibile in apa...
Medicii nu fac chimie in scoala, asa ca nu au de unde sa stie :)

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:32, said:

Legat de boicot : circula acest indemn pe facebook iar eu impartasesc ideea.
Renunta la FB, sau la grupul de prieteni care te intoxica.

#10
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Eu alimentez doar de la OMV de vreo 2-3 ani, chiar ieri am bagat aproape 50 de litri de maxmotion pentru simplul fapt ca parca tine o idee mai mult, iar cea maxmotion imi face un pic motorul mai puternic! Inainte alimentam de la Rompetrol, n-am avut probleme nici cu motorina de la ei, dar parca se consuma mai repede decat cea de la OMV, iar intre cele doua sortimente de motorina, n-am observat nici o diferenta la masina mea! O singura data am facut plinul la un Mol din Onesti cu motorina ieftina, si mi s-a parut motorul mai zgomotos, dar poate a fost doar in capul meu!

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:32, said:

Legat de boicot : circula acest indemn pe facebook iar eu impartasesc ideea.
daca voi, astia cu cantzelarie ganditi asa, eu am pierdut orice speranta, poporul roman nu mai are nici o sansa

#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Motorina Rompetrol este foarte ok, ani de-a randul (15) am alimentat acolo si Renault-ul si-a facut treaba ca in prima zi. Si eu am trecut de la OMV-Petrom la Rompetrol cu aceasta minunata ocazie (benzina).

Edited by mannick, 10 December 2022 - 20:42.


#13
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 pasilla, on 10 decembrie 2022 - 20:36, said:

Medicii nu fac chimie in scoala, asa ca nu au de unde sa stie Posted Image

Te inseli grav, sau glumesti? Medicii fac multa chimie, ma mir ca nu stiai. Si da, tocmai, ca nefiind miscibile cred ca e si mai rau. Nu ma pricep la mecanica auto, dar daca apa si motorina s-ar fi omogenizat, poate mai mergea cum mai mergea, dar nefiind miscibile, dupa parerea mea e mai grav, pe fluxul de alimentare cu combustibil sunt scurte momente cand vine doar apa. Cred ca afecteaza si filtrul de motorina si pompa.

 pasilla, on 10 decembrie 2022 - 20:36, said:

Renunta la FB, sau la grupul de prieteni care te intoxica.

Lucrezi la OMV? In ce masura te-ar afecta daca acest indemn fb s-ar materializa?

Edited by dana_1, 10 December 2022 - 20:50.


#14
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:32, said:

Rompetrol parca mai era romaneasca. Mai e vreuna cu participatie romaneasca?
Kazakstan :) Cred ca singuri ramasi pe piata la noi ne afiliati Rusia :))

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:11, said:

Am mai vorbit cu un mecanic auto, care mi-a spus ca in motorina ieftina de la Rompetrol se introduce apa

Ai auzit prost. Nu zic ca o fi cea mai buna motorina cea de la Rompetrol, insa nici porcarii de genul "se pune apa".

Edited by MembruAnonim, 10 December 2022 - 20:51.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:46, said:

Lucrezi la OMV? In ce masura te-ar afecta daca acest indemn fb s-ar materializa?
Nu am treaba cu OMV, dar sunt ingrijorat de boicotarea companiilor din RO.
Daca nici oamenii cu carte nu inteleg lucruri, ma intreb ce pretentii putem avea de la anafabeti.

Sunt de asemenea ingrijorat de nivelul de cunoastere a medicilor care profeseaza pe aici.
Mai ramane sa spui ca ai ceva probleme de intelegere a vaccinarii si e tacamul complet.

Edited by pasilla, 10 December 2022 - 20:58.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar așa? Aia îs ruși, ăștia austrieci. Vrei sa faci pana prostului?
Crezi că dau faliment de la plinul tau? Sau de la 100, 1.000 sau un milion ce ii boicotează?
Vor ieftini cu un ban pe litru sau mai mult și vor avea sigur clienți.
Vor vinde la alții daca in Ro nu vor avea clienți.
Vor schimba numele.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 TehCube, on 10 decembrie 2022 - 20:23, said:

Fix asta ma deranjeaza cel mai tare la toata notiunea asta de boicot, pe langa ca-i inutil, dar trecem peste. 99% din angajatii companiilor "austriece" din Romania sunt... romani. Deci solutia noastra nu e sa incercam sa mai reducem din coruptie, din incompetenta la guvernare, etc. etc., ci e sa sa-i iei painea de la gura angajatului din benzinarie care n-are nicio vina.
Cam asa sunt toate soltuiile noastre, ne bagam singuri bete in roate. Si intre timp aia care chiar sunt de vina apar la TV/media si ne explica unde sa ne facem concediile de-acum inainte si de la ce firme n-ar trebui sa mai cumparam, ca e mai usor sa ne scoatem ochii intre noi decat sa-i tragem pe ei de urechi.
Fals, dacă stațiile alea nu mai vănd, vor fi cumpărate de altă firmă cu tot cu angajați. Nu prea te pricepi la business corporate.

 dana_1, on 10 decembrie 2022 - 20:46, said:

Te inseli grav, sau glumesti? Medicii fac multa chimie, ma mir ca nu stiai.

Off: Fac dar o uită toată după 1 an. Medicii reprezintă masa care nu intră în cercetare medicală and stuff.

Nu, nu pune nimeni apă în motorină, asta vroiam să zic. Este un mit urban.

Edited by benis, 10 December 2022 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate