Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ar mai trebui sa primeasca vreodata permis de conducere?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

Poll: Permis auto pentru vinovati de ucidere din culpa ca soferi (39 member(s) have cast votes)

Cei care ucid din culpa ca soferi ar trebui sa mai primeasca vreodata permisul?

  1. Da (11 votes [28.21%] - View)

    Percentage of vote: 28.21%

  2. Nu (28 votes [71.79%] - View)

    Percentage of vote: 71.79%

Vote Guests cannot vote

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
M-a intrigat cazul unei cunostinte care a murit zilele trecute intr-un accident, intrand cu masina intr-un TIR, pe contrasens, in linie dreapta, pe o portiune unde se merge cu viteze foarte mari (daca esti cretin). Pasagerul masinii a murit, de asemenea. Soferul TIR-ului e grav ranit.

Ok, nu asta e partea interesanta, ci faptul ca respectivul facuse in trecut puscarie pentru ca omorase un om conducand beat. Asta pe vremea lui Ceausescu. La ceva vreme dupa revolutie a primit permisul inapoi.

Ce ziceti, cei care se fac vinovati de ucidere din culpa ca soferi, ar trebui sa mai primeasca vreodata permisul auto, sau sa le fie anulat definitiv? Eu cred ca nu ar trebui sa il mai primeasca.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cere ucid da, cei care omoara nu


Edited by arg, 08 December 2022 - 21:04.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Exista institutia reablitarii.
Cum se aplica asta, ramane de discutat.

Edited by pasilla, 08 December 2022 - 21:03.


#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Cyanid3, on 08 decembrie 2022 - 20:55, said:

M-a intrigat cazul unei cunostinte care a murit zilele trecute intr-un accident, intrand cu masina intr-un TIR, pe contrasens, in linie dreapta, pe o portiune unde se merge cu viteze foarte mari (daca esti cretin). Pasagerul masinii a murit, de asemenea. Soferul TIR-ului e grav ranit.

Ok, nu asta e partea interesanta, ci faptul ca respectivul facuse in trecut puscarie pentru ca omorase un om conducand beat. Asta pe vremea lui Ceausescu. La ceva vreme dupa revolutie a primit permisul inapoi.

Ce ziceti, cei care se fac vinovati de ucidere din culpa ca soferi, ar trebui sa mai primeasca vreodata permisul auto, sau sa le fie anulat definitiv? Eu cred ca nu ar trebui sa il mai primeasca.

Respectivul fiind cine? Cunostinta ta sau soferul de tir?

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Daca accidentul a fost din vina ta ca ai urcat baut la volan si ai ucis minim 1 persoana,
sa nu mai ai drept de a conduce un vehicul in aceasta viata...Posted Image

#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Nu stapanesc termenii suficient de bine.

Daca prin culpa, ne referim la infractiuni si fapte grave, care necesita o decizie prealabila.(ex: viteza excesiva : peste 50 km/h peste limita, alcool peste 0,80 g/l, droguri (in cantitate suficienta sa altereze capacitatea de a conduce) si altele asemanatoare)
Da. Sunt de acord.


Daca din culpa ne referim la greseli,  aparute ca urmare a unei decizii de moment. (neadaptarea la conditiile de drum, derapezi si ajungi  pe contrasens, produci accident in conditii de vizibilitate slaba, etc.)
NU. Nu sunt de acord.

Edited by stevetlangat, 08 December 2022 - 21:12.


#7
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Foarte important sa specifici daca tu esti sofer sau nu :)

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
@stevetlangat : ce spui tu sunt circumstante (agravante sau atenuante). culpa e definita asa in  codul penal:

Quote

(4) Fapta este săvârşită din culpă, când făptuitorul:
a ) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l acceptă, socotind fără temei că el nu se va produce;
b ) nu prevede rezultatul faptei sale, deşi trebuia şi putea să îl prevadă.

Edited by _Smiley_, 08 December 2022 - 21:13.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa lamurim un lucru.
ca nu-l vede pe unu pe trecere si trece peste el si-l da dauna totala e ucidere.... si se da cu suspendare
ca il vede pe unu si se demonstreaza ca l-a dat dauna totala intantionat, e omor si de da cu executare, de obicei multi ani.

#10
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

 _Smiley_, on 08 decembrie 2022 - 21:12, said:

@stevetlangat : ce spui tu sunt circumstante (agravante sau atenuante). culpa e definita asa in  codul penal:

Multumesc.

Impresia mea e ca si initiatorul tot la omor din culpa cu circumstante agravante se refera.

Colegii care voteaza e posibil sa se gandeasca la varianta circumstantelor atenuante.
Si atunci rezultatul votului va fi viciat.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 arg, on 08 decembrie 2022 - 21:14, said:

hai sa lamurim un lucru.
ca nu-l vede pe unu pe trecere si trece peste el si-l da dauna totala e ucidere.... si se da cu suspendare
ca il vede pe unu si se demonstreaza ca l-a dat dauna totala intantionat, e omor si de da cu executare, de obicei multi ani.

Cum sa nu vezi pietonul pe trecerea de pietoni semnalizata corespunzator?
Ori te uiti in smartfon ori dormi la volan! Posted Image
Nu ai ce cauta pe soselele patriei sau ale UE.

Edited by xmanyacs77, 08 December 2022 - 21:24.


#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
exista posibilitatea asta.
instantele pot decide ridicarea dreptului de a conduce cand procurorul o cere si exista o motivare coerenta.... gen 5 amenzi de dubla continua si omor pe dubla continua..... e clar ca vorbim de incalcare in forma continuata si atunci se poate ridica pe viata permisul, dar trebuie cerut.

Edited by MooF2010, 08 December 2022 - 21:28.


#13
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 arg, on 08 decembrie 2022 - 21:02, said:


Cred ca era evident ca prin faptul ca l-a omorat nu m-am referit la incadrarea legala, ca nici macar nu l-au mai judecat pe mort ca sa-l pedepseasca. Am zis dupa despre ucidere din culpa, la incadrarea aia ma refeream.


Daca se ia permisul pe viata, probabil ca nu e o practica des intalnita. Si la mine la tara a derapat un cocalar care mergea cu 100 la ora prin localitate si a omorat un copil, iar dupa cativa ani a recapatat permisul.

Edited by Cyanid3, 08 December 2022 - 21:33.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Am avut o situatie asemanatoare in trafic. Pe timpul noptii si pe ploaie cu gheata, am vazut in fata masinii o groapa iar din fata venea un tir. Am tinut volanul strans in maini si am luat groapa fara sa ricosez in tir. Roata s-a facut praf dar am evitat un accident mortal. Daca apasam fie si usor frana, ajungeam sub tir. Puteam ajunge sub tir si daca facea explozie pneul. Deci cum ti-e norocul. Azi scapi dar poate maine nu. Poate omul nu a avut nici o vina ca i-a sarit masina pe contrasens. Dumezeu sa-l ierte !

Edited by Leo2006, 08 December 2022 - 21:36.


#15
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 stevetlangat, on 08 decembrie 2022 - 21:19, said:

Multumesc.

Impresia mea e ca si initiatorul tot la omor din culpa cu circumstante agravante se refera.

Colegii care voteaza e posibil sa se gandeasca la varianta circumstantelor atenuante.
Si atunci rezultatul votului va fi viciat.



Da, la circumstante agravante, dar nu doar consum de alcool si depasirea vitezei, ci si manevre de depasire. Consider ca cineva care omoara oameni depasind riscant este cel putin la fel de inconstient ca aia care merg cu dublul vitezei legale. Ba unu care merge des cu viteza poate e mai atent ca un trepanat care depaseste riscant mereu. Cred ca toti v-ati trezit cu berbeci in fata, care veneau pe contrasens in depasire.

Si sa zicem ca la unii nu se va putea afla daca au vrut sa depaseasca sau pur si simplu a luat-o masina pe aratura din diverse motive, astia cred ca sunt minoritate si e un pret mic de platit pentru a diminua numarul de nebuni pe sosele daca li se anuleaza si lor. Oricum, fata de o viata de om, e un pret infim.

Sau macar sa le fie anulat celor la care se poate proba ca voiau sa depaseasca, consumasera alcool sau aveau viteza mare, desi la depasiri e greu de probat, ca poata sa spuna ca a luat-o masina pe contrasens din diverse motive si a apasat din greseala si pe semnalizare sau mai stiu eu ce tampenii.

Edited by Cyanid3, 08 December 2022 - 21:42.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Daca cautati circumstante atenuante, sa nu ne mire ca sunt ucisi de catre politisti sau servicii speciale copii aflati pe trecerea de pietoni! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 December 2022 - 21:45.


#17
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ce nu inteleg eu este si cum mai are puterea sa conduca iar un om care a ucis oameni conducand. Trebuie sa fie ceva deplasat grav in creierul unui om de genul ca sa aiba puterea asta. Dupa ce e ucis un om, mi se pare deplasat sa se mai puna problema cu ce merge ucigasul, cu masina, cu trenul, cu autobuzul... Sau ca ucigasul sa-si mai puna problema asta.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Cyanid3, on 08 decembrie 2022 - 21:53, said:

Ce nu inteleg eu este si cum mai are puterea sa conduca iar un om care a ucis oameni conducand. Trebuie sa fie ceva deplasat grav in creierul unui om de genul ca sa aiba puterea asta. Dupa ce e ucis un om, mi se pare deplasat sa se mai puna problema cu ce merge ucigasul, cu masina, cu trenul, cu autobuzul... Sau ca ucigasul sa-si mai puna problema asta.

Tocmai de aceea ar trebui data o lege ca acestia sa fie pietoni pentru tot restul vietii...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 December 2022 - 22:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate