Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Boxe PA audio home use - nivel avansat/pro Yamaha DBR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
cum adica SPL e in functie de volum? nu se masoara la un metru de boxa? Eu stiam ca asta e procedura standard.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In casa ascult pe setare 'monitor'.
In foto, cu adaptorul BT si direct cu telefonul.
Cu BT se aude prost, cred ca e de vina DAC-ul comparativ cu DAC-ul din Samsung A51.

Attached Files



#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Poa sa se auda prost pe bluetooth daca e sbc.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Adaptorul BT e Aptx, dar l-am luat ca are iesire optica. Acum e prima data cand il pun pe jack.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 ldpe, on 07 decembrie 2022 - 21:29, said:

"Pentru stereo trebuie mixer ?"
Nu , mai grav...2 boxe Posted Image


Normal ca 2x boxe :)
Dar 2 active cum le conectezi stereo ? Stiu de sistem stereo 1 boxa activa + 1 pasiva.
De asta te inttreb cum le-ai conecta stereo - sa zicem cu sursa telefon - 2x DBR 10 ?!

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am inregistrat boxa pe site la Yamaha dar... am primit un simplu mail de confirmare, fara atasatamente, iar in contul de client imi arata produsul inregistrat, fix cu 2 ani de garantie incepand de ieri.

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Am primit o adresa pentru a vedea măsurarea unui amplificator, boxa, parametri
https://forums.rgc.r...tere-spl-volum/

Am un bt cu 47 lei de pe emag receptor./transmitator și merge beton, ca pe cablu după urechea mea

2 boxe legat mod stereo:
Dacă întorci boxa vei observa sub RCA încă o mufa xlr, ai o schiță pe boxa desenat cum sa legi întrare 1 sau numai întrare 2 sau 1+2 combinat.
E, acea mufa xlr este OUT spre cea de-a doua boxa sau alt device, amplificator de exemplu

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Aham, deci la fel ca la stereo facut din boxa activa + boxa pasiva.

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Da, transmite semnal la cel de-al doilea amplificator, ai nevoie de lagatura pin cablu xlr la xlr (impropriu denumit pentru ce este cablu Canon) la care i s-a denaturat numele.

Din una alta aflu ca boxa Proel V10 are sunet apropiat Yamaha dbr având și filtru de taiere la 2000Hz idem dbr. Pun mana pe telefon și sun la reprezentanta Proel ro.  și cer o recomandare între V10 și un FBT art 108 mk4, ei nu au yamaha asa ca o dădeam de gard... O doamna simpatica zice "fără discuție fbt, proel pana și plasticul încins miroase a China" din explicații îmi spune ca proel posibil suna ok dar nu mult ca ceva pica.
M-am speriat ca la 1000 lei pot lua 99% din dbr și nu am fost atent... După întru pe thomann aici a fost crunt la număr review-uri, poziție cerere, graficul este Distrugător în favoarea yamaha plus ca aștepți 1 sau 2 luni pana pui mana pe el datorita vânzărilor.
Da, am cochetat cu FBT dar cine le știe a spus scurt - Yamaha dbr sau dxb la nevoile mele. L-am sunat să-i spun de noua descoperire și după ce a ras bine ma întreabă ca Akai X10 nu vreau sa îl bag în acest carusel, na bun, stau liniștit.

Edited by ldpe, 08 December 2022 - 18:05.


#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Altul cu parere "foarte buna " bose S1 pe emag .Eu am fost mai finut in descriere Posted Image
"Cea mai proastă achiziție! Maxim la jumătate poți folosi volumul, ce trece peste jumătate e sunet distorsionat și nu exagerez deloc, am primit recomandare de La vânzător să o trimit în garanție asta a doua zi de la achiziție! Doamne ferește! Nu știam dacă am ales bine sau nu magazinul însă produsul e de vină, dețin factură și certificat de garanție însă la început credeam ca e produs contrafăcut, un produs premium nu trebuie nici pe departe să sune astfel, am achiziționat pachet cu acumulator inclus și sunt maxim de dezamăgit, rămân la 5.1 ( o chinezărie ieftină care merge identic ba mai mult nu distorsionează nici măcar la maxim cu bass ul dat pe maxim, aceleași melodii!" https://www.emag.ro/...&scenario_ID=49
Am testat si eu sa vad de ce spune lumea ca e foarte asa si foarte buna etc - pentru ca sunt artisti vocali ce canta la microfon gen karaoke ce au muzica doar in fundal de acompaniament, pentru cei care fac auditi acasa in loc de statie + boxe , pentru miniconcerte ca monitor scena , pentru acoperire de colt - la toate acestea nu ai nevoie de un bas grav la volum maxim , acasa asculti mediu cu bas si oricum basul coboara la 70Hz , problema la Bose e ca prin artificii de amplificare pacaleste urechea , denatureaza sunetul in favoarea unei calitati de genul ce place la ureche sa auda . Citeam pe site-uri de specialitate ca ar avea intre 30 si 50 W ...NU-mi plac firmele ce ascund caracteristicile reale gen Behringer, Bose , spune mai omului in fata cinstit ce poate aparatul , vorbim de scule profesionale nu puteri pmpo si alte bazaconi .
Nu mai spun ca daca vei cumpara 2 acumulatori originali la bose dai exact cat pe yamaha dbr 10Posted Image

Acesta este receptorul folosit de mine https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am luat 2 bucati sa fac emisie + receptie sau daca pica unul avand in vedere pretul sa am rezerva rapid . Vad ca s-a mai ieftinit de cand l-am luat .
Recomnand .

Edited by ldpe, 08 December 2022 - 20:57.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ma uit pe brosuri, dihania e bi-amping! A mea se trage afara, maraie spre terasa, o tin cu greu in lesa pana maine...

Tot din documentatie aflu ca DBR15 cantareste 20 kg, adica dublu fata de DBR10! Sunt indignat ca sculele astea sunt legale si pot fi cumparate fara permis special.

Cand o sa ma fac mare imi iau 2 x DBR15 si un mixer, in momentul ala devin arma mortala in orice spatiu inchis mai mic de 1000 mp. Nici virusii nu raman in viata (chestiile astea sunt vii?!). Poti sa faci jaf armat cu ele.

Nu inteleg ultima parte din instructiuni, cica sa faci un setup din 2 x DBR + 2 SW. Bai, esti prost? Sa dau concert pe Wembley?!



#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru muzica gen DJ 10 si 12 sunt cele mai cautate
Cele de 15 sunt mai mult de live , microfon , au membrana mai grea si nu ataca asa rapid anumite frecvente
Cei de la EV ( Electro Voice) au boxe mari de manele si lautari Posted Image, bine rad eu dar asta pana vad pretul , sunt scumpe , calitate buna dar scumpe , 90% din lautari au EV-uri .

Acasa 2 dbr + 2 SW ? uau, pe raza de 500 metri rade tot , nu e posibil la casa sa dai drumul la asa ceva , cred ca toata politia orasului apare la poarta la cate telefoane primesc Posted Image

Edited by ldpe, 09 December 2022 - 22:02.


#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017

 vinciun, on 07 decembrie 2022 - 20:31, said:

eq-urile analogice sunt depasite rau de alea digitale din mai multe puncte de vedere.
Acesta este digital 1:1 sau ceva surogat ?
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Stiu ca e firma slaba dar pe Tohmann costa cat o boxa Posted Image

Am gasit sa-l marit pe al meu pentru microfoane dar pana nu gasesc unul digital in mintile lui nu-l dau .

Aseara ne-am adunat la cabana vreo 10 persoane si toti erau obisnuiti ca aduc boxa cu mine , un LD systems rj de 25 W /50W rms . Am montat dbr ul pe suport si fiind neagra si modesta la grila nu atrage atentia , am dat totul pe 0 si am pus muzica linistit cam la puterea lui rj pana s-a incins atmosfera , cand am trecut prin mixer si volumul a devenit uluitor efectiv se uitau toti de unde suna Posted Image, o forta dementiala , nu mai are rost sa vorbesti ca vorbesti singur , nici macat tu nu te auzi .
Foarte clara spre maxim , din EQ basul foarte putin crescut, gama 350Hz la -2 , gama 18kHz +1 , DSP off , nici macar o distorsiune la aproximativ 70% din volum maxim, nu aveam unde sa-i dau drumul mai tare ca se umflau peretii , devenea o cabana balon . La asa putere nu am mai auzit boxa mai clara iar inaltele sunt matasoase nu-ti sparg creeri , ti-e drag sa o asculti . Basul loveste cu o putere de neconceput , nu exista fir de praf in atmosfera sa nu intre in vibratie , totul se zdruncina . La un moment dat un amic cauta subul in spate la boxa , cauta un al doilea difuzor sa vada de unde atat bas .
Efectul unui sunet puternic este criminal la bautura , praf s-au facut - eu cand merg cu sculele nu beau deloc indiferent de eveniment , sunt mai scump ca aurul la chefuri si nu odata a fost nevoie rapid de sofer ... 3 in 1 , si muzica si sofer si masina la dispozitie pana dimineata . Important e sa am cafea , fara cafea nu functionez nici 30 minute .

Edited by ldpe, 10 December 2022 - 15:27.


#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Azi am dat muzica afara, am activat basul si a cazut uliul... cred ca era in raza de actiune.

Attached Files



#33
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Ai pus vre-o manea?Posted Image

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 ldpe, on 10 decembrie 2022 - 15:13, said:


Acesta este digital 1:1 sau ceva surogat ?
https://www.emag.ro/...rch-Action=view


Mie-mi pare ca potentiometrele alea sunt analogice, dar poate ma insel.

Problema e ca fiind multe, cand incep sa faca contact rau si baga toate cate un poc fâșâit... trebuie demontate periodic si curatate apoi unse... Eu daca folosesc eq il prefer pe ala de la sursa ( aimp de exemplu) ori instalezi unul parametric smecher. Pe laptop ai apo equalizer iar pe android power amp equalizer. Astea fizice digitale sunt scumpe, ce am vazut era minim 300 de euro. Acum nu zic ca nu faci treaba si cu acesta din link.

Edited by vinciun, 10 December 2022 - 20:40.


#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am pus JLo, Lets get loud

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 ldpe, on 10 decembrie 2022 - 15:13, said:


Acesta este digital 1:1 sau ceva surogat ?
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Stiu ca e firma slaba dar pe Tohmann costa cat o boxa Posted Image

Am gasit sa-l marit pe al meu pentru microfoane dar pana nu gasesc unul digital in mintile lui nu-l dau .

Aseara ne-am adunat la cabana vreo 10 persoane si toti erau obisnuiti ca aduc boxa cu mine , un LD systems rj de 25 W /50W rms . Am montat dbr ul pe suport si fiind neagra si modesta la grila nu atrage atentia , am dat totul pe 0 si am pus muzica linistit cam la puterea lui rj pana s-a incins atmosfera , cand am trecut prin mixer si volumul a devenit uluitor efectiv se uitau toti de unde suna Posted Image, o forta dementiala , nu mai are rost sa vorbesti ca vorbesti singur , nici macat tu nu te auzi .
Foarte clara spre maxim , din EQ basul foarte putin crescut, gama 350Hz la -2 , gama 18kHz +1 , DSP off , nici macar o distorsiune la aproximativ 70% din volum maxim, nu aveam unde sa-i dau drumul mai tare ca se umflau peretii , devenea o cabana balon . La asa putere nu am mai auzit boxa mai clara iar inaltele sunt matasoase nu-ti sparg creeri , ti-e drag sa o asculti . Basul loveste cu o putere de neconceput , nu exista fir de praf in atmosfera sa nu intre in vibratie , totul se zdruncina . La un moment dat un amic cauta subul in spate la boxa , cauta un al doilea difuzor sa vada de unde atat bas .
Efectul unui sunet puternic este criminal la bautura , praf s-au facut - eu cand merg cu sculele nu beau deloc indiferent de eveniment , sunt mai scump ca aurul la chefuri si nu odata a fost nevoie rapid de sofer ... 3 in 1 , si muzica si sofer si masina la dispozitie pana dimineata . Important e sa am cafea , fara cafea nu functionez nici 30 minute .

Imi faci pofta si mie la cum ai descris. Un cumatru are 2 behringer dar nu stiu cat de originale sunt. Alea au un sunet intepat de de sparg. Ce descrii tu pare mult mai apetisant :)

 overseas, on 10 decembrie 2022 - 20:17, said:

Azi am dat muzica afara, am activat basul si a cazut uliul... cred ca era in raza de actiune.

Sper ca nu a murit din cauza ta. Frumoasa pasarea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate