Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boxe PA audio home use - nivel avansat/pro Yamaha DBR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Behringer am testat B112W, am vrut în prima faza sa merg pe 12 inch dar sunetul e diferit muuult, merg pe sunet metalic, de avangarda, urla efectiv iar cel mai important pentru mine ce caut raritati este pierderea registrului bas la volum mare, e aici e grele... multe te părăsesc. Dispare basul și este înlocuit cu medii și înalte plus o ușoară forma de bas care ne arata ca ori sursa e slaba ori amplificarea deficitara.
Yamaha vine co o sursa în comutație Intertek superba, nimeni nu s-a plâns de implementarea și fiabilitatea sursei plus răcirea activa în 4 trepte.
Behringer și în general firmele care nu dau clar parametrii boxelor nu-mi plac, vrei eu sa vad negru pe alb. În general pe forumuri de specialitate când citești vezi ca în concert 90% din ce pica este behringer... De la potențiometre pana la module finale iar diferența de preț între B112W și DBR10 era de 400 lei - nu merita sa stai cu morcovul.
Testata una lângă alta te umfla râsul.

#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
2 nopti de stres total pentru ...noi, nu pentru boxa.
A sosit si un PB 310 in mijlocul nostru la un moment dat dupa vreo 5 ore auditie pe yamaha - s-a facut de ras bietul amic, aparent parca era o muzica ambientala fata de yamaha si era data maxim Posted Image, verdict "imi bag aia si aia - o vand " Degeaba ai beculete si cercuri cu led , daca forta nu e nimic nu e Posted Image

Edited by ldpe, 11 December 2022 - 20:44.


#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Am gasit graficele cu explicatii la ceea ce cautam eu de la o boxa , foarte important la mine e sa existe un echilibru intre cele 3 fecvente principale descrise ca : inalte , medii, bas
https://www.avstore....-boxelor-10827/
Daca JBL merge pe bass puternic si prin artificii corecteaza medii si inalte care la unele modele reuseste cat de cat (cazul seriei 100) la altele nu (seria 300 cu basul de butoi) . Seria 710 a iesit cel mai echilibrat dintre toate , peste 1000 - nu vorbim de puteri . La Bose e altceva , prin permutari si aranjamente a celor 5 erori de redare proceseaza sunetul puternic , efectiv il transforma din natural in ceva ce place la ureche dar nu are nimic in comun cu originalul . Cine l-a ascultat sau il va asculta va intelege perfect ce vreau sa spun , orice electronica are limitele ei iar la modelul S1 pro aceasta limita apare la peste 60% din volum , acolo unde integratele nu mai fac fata procesari masive a sunetului si basul efectiv dispare , apare o amalgamare de sunete .
Am avut un panasonic sc-ua-30 si fiind curios l-am facut bucati, cand am vazut mobo din el i-am facut vant , totul pe o placa , piese microscopice , integrate care nu le mai gasesti nicaieri, radiator cat o cutie de chibrite - nu-mi plac boxele care au APP si prelucrezi sunetul din ele , din cate am vazut sunt boxe de maxim 4 ani dupa care incep sa cedeze daca nu hardware incepe software si ajung piese de schimb sau gunoi mai ales daca sunt ascultate mult maxim , de la vibrati se nenorocesc .


vinciun@
In legatuira cu SPL 1W la 1 metru ...
E o intreaga poveste aici , multi producatori dau aiurea - spl masurat la volum maxim la 1 m sau masurat la alta putere , foarte rar spl masurat si dat corect la o boxa , ma refer la ce scriu ei in datele tehnice .
La Yamaha nici in studio nu am obtinut 129dB in conditii optime cu zgomot alb , am ajuns undeva la 127dB , mi-a explicat el ceva dar in termeni lui, nu as putea sa-ti reproduc ce inseamna Posted Image, finalul m-a interesat cand a spus ca e peste asteptari.


Fiecare boxa are un anumit volum , acolo unde se aude perfect , la Yamaha pentru apartament de bloc acest volum e oarecum prea mare cu DSP off , daca se cupleaza pe hof/main e in regula si apare basul la volume mici .

Edited by ldpe, 15 December 2022 - 11:30.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ldpe ce parere ai de boxa portabila Akai X10 https://www.flanco.r...JxoCuRgQAvD_BwE
vs jrh 15inch pro https://souqeshop.ro...BSABEgJnxvD_BwE

#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Am un LD sistems roadjack 8 NOU , il vand , baterie noua , 20 ore autonomie , sunet la ani lumina fata de jegurile alea , are bass fenomenal , iti dau si microfoane daca doresti . Pretul in privat, pret bun , o dau ca am yamaha si depozit chiar nu vreau sa facPosted Image
De pe Tohmann am luat-o si a stat numai in casa , am un W-king T9 de tavaleala.
Bateria e noua ca a venit cu ea praf , nu merita sa trimit in Germania toata boxa pentru atat, are baterie HD (hyght discarge, cu rata mare de descarcare in amperi fata de normala )
https://www.thomann....oxNH0=&reload=1

Edited by ldpe, 16 December 2022 - 14:45.


#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pasul 1. Se aude tare muzica din vecini, nu iti place totdeauna playlistul lor.
Pasul 2. Se da liber la DBR 10.
Pasul 3. Acum auzi playlistul tau, nu al lor.
Pasul 4. Acum si vecinii aud playlistul tau, nu pe al lor.


#43
dra1981

dra1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.10.2014
Felicitări pentru topic si achiziții. Să le stăpâniți sănătoși!

Oare este prea puternica DBR 10 pentru o mansarda de aprox 65mp?
In cautari am plecat de la Harman/Kardon Go + Play (4x25w rms zic ei) și ajuns la JBL pb 110 (cam multe luminițe).

@ldpe LD sistems roadjack 8 este peste Jbl 110? Ca poate te scap eu de ea.

Boxa va sta 99% în casa, nu in exterior, folosita ocazional.
Va rog sa îmi recomandați care ar fi varianta cea mai potrivita pentru o camera de 65mp?



#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Teoretic DBR nu e pt casa, dar e totusi pt spatii mari inchise. Depinde ce alternativa ai la banii astia, acum pret full DBR10 e vreo 2000 - 2200 lei. In bugetul asta iei boxe sh si amp nou sau invers, boxe de raft noi si amp sh.
Daca esti genul ranger, e perfecta DBR in casa, si eu am pus-o in living de 60 mp, suna f. bine la volum mic.
Ce sa zic, strict pt casa vrei ceva sa controlezi volumul din app sau din telecomanda, pt tv etc

Pusesem foto cu UE Megablast vs Dbr10. Megablast suna f. bine, conectare BT dar pret full a fost ca DBR, ma rog am luat-o de la un nene la alt pret.

Attached Files



#45
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Am ascultat in casa dbr 12 prin mixer digital legat de pc , personal nu am simtit diferenta intre ele si un sistem amplif onkyo + 2 boxe 3 cai Jamo - dadeam unul incet unul tare , dupa invers , calitatea yamaha se apropie de hifi daca o legi de ce trebuie si nu pui muzica de pe youtube cu guta & co Posted Image. Posibil de la 1-2 metri sa auzi un oarecare zgomot de cooler , nu am fost curios dar mie mi-au placut mai mult yamaha , ataca mai bine iar muzica "iese " din ele . Amicul le-a cumparat la oferta dupa ce l-am anuntat de reducere si cred ca va ramane cu ele . Yamaha ataca flat , adica se disting absolut toate frecventele clar mai ales in casa unde nu dai blana si diful de bas nu merge pe cursa foarte lunga sa ajunga la rezonanta . Greu de gasit astfel de boxe pentru casa in acest PRET , deobicei trec de 500Eu bucata , mai pui si un amplif de top . Ca un amplificator home use sa atinga potentialul Fir-x , echilibrarea celor 2 difuzoare si taierea de 2000Hz proiectate de Nexo ...trece de 2000Eu , da, e stereo dar va fi foarte scump .

LD systems rj 8 a plecat azi in MM Posted Image
M-a sunat omul cand a ajuns sa-mi spuna ca luase si un Akai X10 de pe emag si a comparat aceeasi muzica ,a spus ca "nu suporta comparatie nici la volum nici la calitate ", akai retur , ramane cu rj 8 .

Edited by ldpe, 18 December 2022 - 19:04.


#46
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
E foarte greu sa acordezi o boxa sa coboare la 50Hz intr-o cutie de 50/30/30 cu dif de 10 inch , majoritatea au aproape dublu dimensiune la asemenea acordare de frecventa nu mai vorbim de putere ...la 350W rms ai un dulap Ikea de toata frumusetea Posted Image.
Daca vei analiza cate boxe de 10 inch coboara sub 55Hz vei ramane uimit, le numeri pe degete , renumitele RCF mk4 coboara la 60 Hz la 10 inch , la medi si inalte par mai tari dar la bas da cu virgula , sunt mai mult monitoare de scena vs yamaha dbr care se pot folosi linistit pana la 50-100 persoane fara sub .
Sunt serii de boxe de renume pe care scrie "digital amplifier" , e aici e altceva dar cantaresc in jur de 30-35kg/bucata si costa ...de nu merita acasa , si Behringer a scos o serie digitala la 33 kg/bucata , foarte tari dar erau imese , cu 4 bucati si o plansa deasupra iti faceai cabanuta .

Edited by ldpe, 18 December 2022 - 20:28.


#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 17 decembrie 2022 - 23:58, said:

Pasul 1. Se aude tare muzica din vecini, nu iti place totdeauna playlistul lor.
Pasul 2. Se da liber la DBR 10.
Pasul 3. Acum auzi playlistul tau, nu al lor.
Pasul 4. Acum si vecinii aud playlistul tau, nu pe al lor.

Pasul 5. Vecinul arunca un ochi peste gard si cumpara 2x DBR10
Pasul 6. Nu se intelege nimic la tine, nici din playlistul tau nici din al vecinului.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ai dreptate.
O sa razuiesc inscriptia cu modelul.

#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Are noroc la yamaha, are grila modesta, neagra si seamana cu Vliodor = Alien si isi va cumpara doua dulapuri de la ei de 7000W p.m.p.o cu eq pe ele care au 70 butoane ce fac acealsi lucru adica potentiometru de volum dar legate serie si tot in fata va fi cu dbr 10Posted Image
Vineri am reparat o duda de genul , o boxa activa + 1 pasiva 3000W scria pe ele pe spate iar in interior un dif de 15 inch 70W/8 ohmi , de la el 2 fire cu plusul trecut printr-un electrolitic nepolarizat la diful de inalte care era un difuzor normal lipit cu silicon de o goarna , un amplificator cat un caiet dictando cu maxim 30 piese pe el legate de un traf banal - ca o baragladina suna , marog, nu te poti baga un gustul omului , 1700 lei a dat pe ele ...

#50
dra1981

dra1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.10.2014
@overseas și @ldpe va mulțumesc pentru răspunsuri.
Nu vreau sa instalez acolo un sistem HI FI, din cauza asta ma gândeam la ceva gen JBL partybox 110 (exclus manele, dar ascultat din youtube, maxim 20 persoane
de 4,5 ori pe an). O boxa p.a. nu ocupa loc mult, nu tragi fire si poate o iau cu mine la munte.
Sunt cumva alte variante mai bune (calitate sunet, volum) fata de Jbl pb110? La aceiași bani ar fi și Samsung MX-T70 sau SONY SRS-XP500

Edited by dra1981, 18 December 2022 - 22:39.


#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru casa am descoperit ca o boxa PA e destul de incomoda, cu volumul pe spate si fara telecomanda, cum ziceam. In rest, pe sunet numai de bine cu DBR.




#52
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdra1981, on 18 decembrie 2022 - 22:27, said:

JBL partybox 110
Am vazut din gresala la selgros ca inca mai au JBL 100 noi la vanzare ! este peste 110 la sunet dar sub 110 la soft , nu are aplicatie pe mobil , nu suporta legarea mai multor boxe prin bluettoth .
Daca nu o mai gasesti 110 suna foarte bine numai sa nu o ti maxim pentru perioade lungi .

#53
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"o boxa PA e destul de incomoda, cu volumul pe spate si fara telecomanda"
Majoritatea au comenzile spate inafara de boxele turn gen jbl partybox, akai seria abts , ibiza turn etc ce au 30 w real power si 1999 muzical Posted Image
Telecomanda la 99% este pentru 1 metru distanta la 2 deja nu mai functioneaza - o singura boxa am avut cu telecomanda care mergea de la 4 metri din orice pozitie , Sansui , mergea bine dar suna prost .
La Yamaha ai treaba cu volumul, atat, cuplezi dsp si se ocupa el de tot , nu mai ai ce seta . Mixerul si din acest motiv l-am luat, sa am toate comenzile la 5 metri de boxa in ce pozitie doresc , sa-i spunem o telecomanda mai avansata . Acum voi trece pe mixer digital daca mi-a bagat colegul pastila Posted Image. M-am, jucat cu unul dar pe alte boxe , da , e altceva . Am promisiune de unul folosit dar ca nou, are doar 4 canale si el vrea pe 12 canale , nu e forjat dar inca nu mi-a spus pretul .

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Eu compar cu un sistem clasic, cu ampificator ceva. Dar revazand cerintele colegului, utilizare ocazionala, atunci da, DBR e clar fun si merita, daca ai bugetul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate