Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

E mai bine sa te dai de alta nationalitate ?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Sfatul asta l-am primit de la un tip (tot roman) care calatoreste cam non-stop, tot timpul e pe undeva si evident, trecut prin mai multe decat mine. Si eu sunt trecut prin unele experiente nasoale pe care le-am avut cand am spus ca sunt roman dar totusi nu mi-e rusine ca sunt roman. Mi-a spus sa fac ce face si el, adica sa spun ca sunt grec, asta fiind cea mai ok varianta, alta ar fi polonez dar nici polonezii nu sunt vazuti prea bine plus ca sunt sanse mai mari sa dai peste un polac. Sansele sa dai peste un grec (in Spania unde ne-am gasit noi) sunt fix 0. Plus ca semanam a greci, par negru, ochi caprui, constitutie atletica.

In unele tari (cum e Spania) reputatia de roman e fix de cacao, ff proasta si localnicii sunt chiar sinceri in privinta asta, mi-au spus ce probleme au, ca romanii fura, cersesc , se prostitueaza.  

Intrebarea se adreseaza mai mult calatorilor solo. Am observat ca daca esti in familie mai ales cu copii mici, atitudinea strainilor e alta.

Edited by Mohombi, 07 December 2022 - 09:24.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Nu, nu e mai bine. Nu e nimic rușinos în a fi român, de ce să ascunzi asta? Eu unul nu am avut probleme pe unde am călătorit, și călătoresc des.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Si eu am fost in Spania si spaniolii stiau sa faca diferenta intre un roman cinstit si muncitor si unul care freca menta si fura. Acelasi tip de persoana care zice ca toti ungurii din Romania sunt impotriva romanilor & shit!
Probabil au auzit de romani doar la TV sau au avut o data o experienta proasta si gata, asta e!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMohombi, on 07 decembrie 2022 - 09:21, said:

Am observat ca daca esti in familie mai ales cu copii mici, atitudinea strainilor e alta.
E normal, esti perceput mai serios si responsabil.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Când a fost scandalul cu Mailat în Italia eram acolo la un curs organizat de firmă. Evident că s-a discutat subiectul, opinia italienilor cu care am discutat era că cei needucați ii asociază pe români cu infractorii sau ii consideră rromi.

Oare nu la fel fac și cei needucați de aici?

Edited by george_alexandru, 07 December 2022 - 09:36.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Da, discutabil. Imi amintesc ca-n studentie ma prezentam - uneori - amicilor din tara ca fiind bucurestean (asta sunt) - dar dintr-aia de treaba...

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Si daca te intreaba de-al cui esti din Grecia?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postandreic, on 07 decembrie 2022 - 09:33, said:

E normal, esti perceput mai serios si responsabil.
Daca ai 5 plozi care urla, se tavalaesc pe jos, alearga de nebuni si tu strigi la ei sa se potoleasca, o sa fii privit altcumva :D

View Postdan1980_25, on 07 decembrie 2022 - 09:35, said:

Si daca te intreaba de-al cui esti din Grecia?
D'alui El Zorab

#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Consider gresit.
Daca vrei sa schimbi un sablon si o stigma,
trebuie sa arati reversul a impresiei ce unii -care nu sunt de condamnat- si-au facut-o.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
deschide portmoneul și când vede cașul îi strălucesc ochii orice nație ai fi.dacă ți-e gol stai acasă

prietenul te-a învățat asta de când îl prindea la furat și n-avea acte la el și zicea că-i neamț că poate scapă

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Zi ca esti rus. :)

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdan1980_25, on 07 decembrie 2022 - 09:35, said:

Si daca te intreaba de-al cui esti din Grecia?

Stai sa vezi cand incepe interlocutorul sa vorbeasca in greaca :lol:

@initiator: cati ani ai si cat ai calatorit? Eu am calatorit prin diverse zone din lume, nu s-a uitat nimeni urat la mine vreodata cand le-am spus ca sunt din Romania.

P.S: daca e vorba de calatorit de ce ai postat pe aria de Emigrare?

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Spui ca esti spaniol dar ai fost plecat din tara cativa ani si ai uitat limba...

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMohombi, on 07 decembrie 2022 - 09:21, said:

Sansele sa dai peste un grec (in Spania unde ne-am gasit noi) sunt fix 0.
Parerea ta Posted Image

Eu am intilnit un grec (in Spania unde eram in vacanta) care, spre surprinderea mea, stia citeva cuvinte in limba romana.

#15
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostAlexEn, on 07 decembrie 2022 - 09:46, said:

Eu am calatorit prin diverse zone din lume, nu s-a uitat nimeni urat la mine vreodata cand le-am spus ca sunt din Romania.
Eu ma refeream la tari unde sunt multi romani. Eu in Spania am avut probleme la inchiriere unde discutia a mers bine pana le-am spus ca sunt roman.

#16
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

View PostMohombi, on 07 decembrie 2022 - 09:21, said:

...Plus ca semanam a greci, par negru, ochi caprui, constitutie atletica...


probabil unul din cei 300..

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMohombi, on 07 decembrie 2022 - 09:21, said:

Sansele sa dai peste un grec (in Spania unde ne-am gasit noi) sunt fix 0. Plus ca semanam a greci, par negru, ochi caprui, constitutie atletica.


Fix asa arata unii romani, rromi, bulgari, unguri, polonezi, moldoveni, rusi, italieni etc.
Io cred ca voi v-ati uitat de prea multe ori la filme gen 300 and shit.
In realitate grecii nu sunt toti atletici cu par negru.
Sunt si acolo destui grasi, chei, slabi cu burta, supraponderali, poate unii sunt mai tuciurii etc.
Pana la urma si un rrom din Ferentari ar putea spune ca e grec, la fel ca orice om de pe continent. Am vazut si negru chinez, am vazut si gras pe nume Jesus, am vazut si blond african. Asa si?
Parca vad cum faci cunostinta cu cineva:
-buna ziua! Eu sunt grec si ma numesc Ioan Popescu.
-imi pare bine. Eu sunt spaniol si ma numesc Yaong Sung.
-la fel. Sunt italian si ma numesc Strugurel Lacatus.

Edited by dan1980_25, 07 December 2022 - 10:01.


#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Antonio Rüdiger - component al nationalei de fotbal a Germaniei. Pe mine ma da pe spate tipul asta de fiecare data cand ii aud numele. Prenumele e italian, numele de familie german, te uiti la el, e din Uganda.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/20180602_FIFA_Friendly_Match_Austria_vs._Germany_Antonio_R%C3%BCdiger_850_0711.jpg/167px-20180602_FIFA_Friendly_Match_Austria_vs._Germany_Antonio_R%C3%BCdiger_850_0711.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate