Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ozempic

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Se pare ca astea se potrivesc


Ace sterile BD Micro-Fine pentru pen insulina 32G 0.23x4mm 100 buc
https://www.emag.ro/...19/pd/D96FW8BBM

#38
papasz

papasz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2022
Se poate tine un stilou desfacut mai mult de 6 saptamani in frigider sau oricum trebuie aruncat dupa 6 saptamani?

#39
paulsonea78

paulsonea78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2023
Salut.


Sunt diabetic de tip 2 neinsulino dependent. Mi s-a recomandat Ozempic deoarece am ajuns la 150 de kg si glicata 7.1. Dupa cum poate stiti, pentru diabetici tratamentul cu Ozempic e compensat 100% dar problema e ca nu se mai gaseste asa usor, din cauza celor care il iau fara sa fie bolnavi de diabet. Nu vreau sa va speriu dar am o cunostinta care a luat Ozempic fara sa aiba diabet si era sa moara. A facut pancreatita acuta. Am terminat 4 doze de 0.25 si sunt la a doua de 0.50. Am slabit in prima luna 12 kg. De la 150 am ajuns la 138. Ca sa slabesti nu trebuie sa te bazezi doar pe injectie. Iti trebuie si un regim adecvat. Vad ca multi faceti Ozempic si spuneti ca nu slabiti. Daca mancati orice e normal sa nu slabiti nu?Mancare mai putina si sport, miscare cat de multa. Dupa prima injectie, o zi am vomitat in vauri, am vrut sa chem salvarea. Pana la urma mi-a trecut si de atunci nu am mai avut nici o reactie adversa pana azi.

#40
paulsonea78

paulsonea78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2023

 dagobar, on 10 februarie 2023 - 16:10, said:

In primul rand multumesc pentru sugestii, insa intre timp am reusit sa fac rost de 3 pen-uri de 1.
Se pare ca a devenit un medicament prea popular si din cauza asta nu se mai gaseste nici pentru cei care au nevoie cu diabet ca mine...

Mare dreptate ai. Din cauza celor care nu au diabet si iau pe retete naspa, noi diabeticii nu gasim. Eu locuiesc in Sighisoara si primele doze de 0.25 le-am gasit cu pile, la o farmacie in Galati. A durat o saptamana pana au ajuns la mine. Cele de 0.50 le-am gasit in SIghisoara la Dr. Max. Am luat tratament pe 2 luni ca sa fiu sigur...

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 paulsonea78, on 15 iulie 2023 - 10:38, said:

Salut.


Sunt diabetic de tip 2 neinsulino dependent. Mi s-a recomandat Ozempic deoarece am ajuns la 150 de kg si glicata 7.1. Dupa cum poate stiti, pentru diabetici tratamentul cu Ozempic e compensat 100% dar problema e ca nu se mai gaseste asa usor, din cauza celor care il iau fara sa fie bolnavi de diabet. Nu vreau sa va speriu dar am o cunostinta care a luat Ozempic fara sa aiba diabet si era sa moara. A facut pancreatita acuta. Am terminat 4 doze de 0.25 si sunt la a doua de 0.50. Am slabit in prima luna 12 kg. De la 150 am ajuns la 138. Ca sa slabesti nu trebuie sa te bazezi doar pe injectie. Iti trebuie si un regim adecvat. Vad ca multi faceti Ozempic si spuneti ca nu slabiti. Daca mancati orice e normal sa nu slabiti nu?Mancare mai putina si sport, miscare cat de multa. Dupa prima injectie, o zi am vomitat in vauri, am vrut sa chem salvarea. Pana la urma mi-a trecut si de atunci nu am mai avut nici o reactie adversa pana azi.
Treci pe Trulicity daca nu ai Ozempic, merge bine pe slabit si pe diabet. Si asta se face odata pe saptamana si se gaseste.

Iar ce zici tu e cam aiureala, din moment ce iei ozempic, nu mai simti nevoia sa mananci prostii si mult, deci automat vei tine regim intr-un fel sau altul, nu iti impui, vine de la sine. De aia si s-au aprobat unele din astea de ex saxenda, si care nu-s ptr diabet.
Eu iau Trulicity de 1,5, de la sine nu mai simt nevoia sa mananc ce si cand nu trebuie,  nu pot alege sa nu tin regim ptr ca nu am cum, ca nu pot manca mai mult, iar daca incerc, nu-mi place, nu intra.
Iar in situatia asta cu f mare usurinta pot sa ma feresc de dulciuri si alte prostii.

Dar se face o mare greseala, se recomanda doar daca IMC e minim 30 adica deja la obezitate de grad 1.
Daca te stii ca nu mananci cum trebuie si tot iei, mai bine se ia cand e omu inca slab ca preventie, sa manance mai putin sa se mentina, sa nu ajunga la IMC 30.
Eu am 1,7 m si 63-64 Kg si iau ptr preventie. Nu stiu de ce nu se merge pe preventie. Ca nu e neaparat nevoie sa slabesti, ci sa te mentii.

Edited by MinettoMatoi, 22 July 2023 - 23:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate