Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

The SKA Project(Square Kilometre Array)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.05.2002
https://www.skateles...he-ska-project/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/brumuuPj2P0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa multi,multi ani(cca.30) de la demararea proiectului astazi incepe constructia celui mai mare radiotelescop din lumea noastra.Va fi gata probabil in 2028.
SKA va folosi în cele din urmă mii de antene parabolice și până la un milion de antene de joasă frecvență care le vor permite astronomilor să monitorizeze cerul în detaliu fără precedent și să cerceteze întregul cer mult mai rapid decât orice sistem existent în prezent.
Amplasarea antenelor se va face in Australia si Africa de Sud.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
nu stiu cum e pt altii, dar eu tare ma bucur cand vad proiecte din astea menite sa contribuie la avansul stiintei. sunt bani bine cheltuiti care vor aduce beneficii pt generatiile viitoare.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Eu sunt cu Pamantul rotund, sa nu fie vorbe. Nu in ultimul rand fiindca termenul ebraic folosit in Vechiul Testament pentru Pamant inseamna 'sfera', ma rog, subtilitati.

Dar cu stiinta in folosul omenirii ma gandesc ca poate rezolvam cumva cu electricitatea intai ? What about sa mancam natural, fresh si sanatos , nu cacaturi sintetice cum ni se programeaza ?

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
cu electricitatea e rezolvabila demult (energia nucleara ar putea rezolva problema). cu mancarea nu cred ca se mai poate rezolva ceva (suntem multi si aproape toti ne-am invatat cu chimicale).

in ce priveste radiotelescopul, cand vad stiri din astea ma gandesc cat de poluanti suntem noi cu spectrul de emisie radio. toate transmisiile astea prin satelit polueaza cosmosul ceva de speriat. cand vor veni extraterestrii intai ne vor cere sa inchidem sau sa limitam emisiile catre eter. va fi ceva de genul "n-a fost greu sa va gasim pe cer, dar a fost greu sa ajungem la voi. planeta voastra e o sursa de zgomot radio nemaipomenit de mare".

Edited by strongsss, 05 December 2022 - 13:37.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006

View Postoverseas, on 05 decembrie 2022 - 13:27, said:

Dar cu stiinta in folosul omenirii ma gandesc ca poate rezolvam cumva cu electricitatea intai ? What about sa mancam natural, fresh si sanatos , nu cacaturi sintetice cum ni se programeaza ?
Poate ca cercetand universul gasim raspunsuri si la probleme lumesti.

Intre timp: https://ec.europa.eu...gy-within-reach

Edited by crokodilu, 05 December 2022 - 13:38.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

View Poststrongsss, on 05 decembrie 2022 - 13:36, said:

in ce priveste radiotelescopul, cand vad stiri din astea ma gandesc cat de poluanti suntem noi cu spectrul de emisie radio. toate transmisiile astea prin satelit polueaza cosmosul ceva de speriat. cand vor veni extraterestrii intai ne vor cere sa inchidem sau sa limitam emisiile catre eter. va fi ceva de genul "n-a fost greu sa va gasim pe cer, dar a fost greu sa ajungem la voi. planeta voastra e o sursa de zgomot radio nemaipomenit de mare".
are cosmosul destule surse de zgomot ca sa nu mai contam. cosmosul nu-i deloc o chestie asa linistita.

View Postoverseas, on 05 decembrie 2022 - 13:27, said:

What about sa mancam natural, fresh si sanatos , nu cacaturi sintetice cum ni se programeaza ?
suntem prea multi pe planeta asta pt asa ceva si cifra e in crestere. mancatul eco, bio, natural, fresh si sanatos e un lux, am ajunge sa ne mancam intre noi de foame daca am incerca sa cultivam alimente doar asa.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View Postoverseas, on 05 decembrie 2022 - 13:27, said:

Dar cu stiinta in folosul omenirii ma gandesc ca poate rezolvam cumva cu electricitatea intai ? What about sa mancam natural, fresh si sanatos , nu cacaturi sintetice cum ni se programeaza ?
Nu tine de stiinta, ci de politica.

Edited by Bursul, 05 December 2022 - 14:01.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View Poststrongsss, on 05 decembrie 2022 - 13:36, said:

cand vor veni extraterestrii intai ne vor cere sa inchidem sau sa limitam emisiile catre eter. va fi ceva de genul "n-a fost greu sa va gasim pe cer, dar a fost greu sa ajungem la voi. planeta voastra e o sursa de zgomot radio nemaipomenit de mare".

Nu inchidem nimic. Nu le convine, să se mute în altă galaxie.

Edited by george_alexandru, 05 December 2022 - 14:33.


#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 19.05.2005

View Postoverseas, on 05 decembrie 2022 - 13:27, said:


Dar cu stiinta in folosul omenirii ma gandesc ca poate rezolvam cumva cu electricitatea intai ? What about sa mancam natural, fresh si sanatos , nu cacaturi sintetice cum ni se programeaza ?


Din ce vad pana acum, oamenii nu voteaza pe cei care doresc astfel de schimbari, asadar majoritatea este multumita cu poluarea, cu mancarea de proasta calitate, etc., sau cel putin au alte prioritati.

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View PostFane, on 05 decembrie 2022 - 13:09, said:

nu stiu cum e pt altii, dar eu tare ma bucur cand vad proiecte din astea menite sa contribuie la avansul stiintei. sunt bani bine cheltuiti care vor aduce beneficii pt generatiile viitoare.
in afara de salarii si de faptul ca da de lucru la anumite firme producatoare de echipamente, care ar mai fi beneficiile reale?

#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 15.10.2020

View Postoverseas, on 05 decembrie 2022 - 13:27, said:

Eu sunt cu Pamantul rotund, sa nu fie vorbe. Nu in ultimul rand fiindca termenul ebraic folosit in Vechiul Testament pentru Pamant inseamna 'sfera', ma rog, subtilitati.
Cei care au scris biblia credeau că Pământul e un disc acoperit cu un firmament, din acest motiv singurii oameni care încă cred că Pământul e plat sunt foarte religioși.

#12
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.05.2002
Trecut-au ani si ani de-atunci...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vTvQaBhgd74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttytysor, on 05 decembrie 2022 - 19:19, said:

in afara de salarii si de faptul ca da de lucru la anumite firme producatoare de echipamente, care ar mai fi beneficiile reale?
sigur ca da: "interese mari la mijloc"...

daca Galileo si Newton nu imbunatateau telescoapele crezi ca acu mai discuta Elon Musk de calatorie pe Marte? cei ca tine de pe vremea respectiva probabil ca i-au acuzat ca fac jocurile producatorilor de lentile si oglinzi...

View Posthorny_hornet, on 05 decembrie 2022 - 19:40, said:

Cei care au scris biblia credeau că Pământul e un disc acoperit cu un firmament, din acest motiv singurii oameni care încă cred că Pământul e plat sunt foarte religioși.
inca din antichitate erau oameni care stiau ca pamantul e rotund si chiar i-au masurat circumferinta cu destula precizie.
https://en.wikipedia...s_circumference

Edited by Fane, 05 December 2022 - 20:27.


#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
Asa! si calatoria cu oameni la bord spre marte zici ca e trteaba serioasa, realizabila in urmatoarele 2-300 de ani?

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
In următoarele 200-300 ani cu siguranță realizabila. Putem duce oameni pe Marte și în 10 ani.

Diferența între 10 ani și 200-300 este rentabilitatea unui asemenea operațiuni. Acum e al naibii de scumpa, în 200 de ani cu siguranță mult mai ieftină și mai rapida. Plus ceva construcții la destinație să bei o cafea admirând desertul.

#16
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 15.10.2020

View PostFane, on 05 decembrie 2022 - 20:24, said:

inca din antichitate erau oameni care stiau ca pamantul e rotund si chiar i-au masurat circumferinta cu destula precizie.
https://en.wikipedia...s_circumference
Ce zici are logică doar dacă Eratostene a scris biblia, ceea ce e fals. Dacă Eratostene știa, nu înseamnă că toți oamenii știau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate