Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare placa de sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
nighthawk101

nighthawk101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 26.04.2008
Ce mi-ati recomanda, pt ascultat muzica ? Creative sau Asus ? Interna, de preferat
O voi folosi doar pt ascultat muzica.   Jocuri, filme, exclus
Buget, aproximativ 800 RON
Va fi folosita pt castile Shure Srh1540 ( fara boxe  )
Multumesc

#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
Si eu sunt curios, nu mi-e clar cum e cu diferentele dintre -  sunet pe hdmi/ DP/ usb or 3.5 jack pe o MB 2022 vs placa audio dedicata/
De la ce specificatii ale castii face diferenta?

A cam apus era placilor de sunet dedicate?

#3
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 28.09.2008
wow pe compari Shure Srh1540 au pret de minim 2300 lei !!!  
Imi e si frica sa intreb ce configuratie are PC-ul.

Am intrat pe compari si am scris placa de sunet si la filtru am bifat peste 477 lei.
https://www.compari....HRoCpNoQAvD_BwE

Edited by mariusixy, 04 December 2022 - 09:09.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ascultat muzica, ASUS, ptr jocuri Creative.

Doar ca nu prea se mai fac cine stie ce placi in ziua de azi.
Asus a avut STX si STX2 - astea erau referinta ptr placi interne si duceau si casti mai pretentioase.

Insa DAC-urile pe USB si avantajele lor le-au cam scos de pe piata pe cele interne. Suna mult mai bine, fiind ferite de interferentele din carcasa PC-ului si au DAC-uri mult mai performante.

In rest... on-boardurile de la placile de baza de top au ajuns si ele sa fie suficient de performante

View Postmariusixy, on 04 decembrie 2022 - 09:08, said:

Am intrat pe compari si am scris placa de sunet si la filtru am bifat peste 477 lei.
https://www.compari....HRoCpNoQAvD_BwE
Toate sunt de gaming...

Si alea de la ASUS.

P.S. Castile alea sunt bunicele - as recomanda totusi un DAC pe USB cu ceva amplificator incorporat. Ceva de pe la FiiO sau Topping.

#5
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 28.04.2003
ca sa nu mai deschid si eu un alt topic, si eu caut o placa de sunet ceva mai rasarita fata de placa de baza, care nu e nici ea rea dar parca as vrea ceva mai mult.
Mi-a facut cu ochiul AE-7 de aici, ca are si iesire optica. Eu folosesc cablu optic pt z906 si poate e doar un placebo dar se aude o idee mai ok.

#6
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011

View Postunpuisor, on 04 decembrie 2022 - 11:26, said:

ca sa nu mai deschid si eu un alt topic, si eu caut o placa de sunet ceva mai rasarita fata de placa de baza, care nu e nici ea rea dar parca as vrea ceva mai mult.
Mi-a facut cu ochiul AE-7 de aici, ca are si iesire optica. Eu folosesc cablu optic pt z906 si poate e doar un placebo dar se aude o idee mai ok.

Nu cumva atata vreme cat se da digital spre un device audio, indiferent ca vine din MB, gpu , placa de sunet, va suna la fel = atat cat poate device-ul respectiv ?

Edited by jakota, 04 December 2022 - 11:42.


#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 28.04.2003
pai cred ca depinde si ce iese nu?

#8
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011

View Postunpuisor, on 04 decembrie 2022 - 11:47, said:

pai cred ca depinde si ce iese nu?

Biti, adica 0 si 1 …

Edited by jakota, 04 December 2022 - 11:52.


#9
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,445
  • Înscris: 06.01.2010
Placile audio interne nu prea mai au mult rost in ziua de azi din cateva motive.

Unul e ca deja conexiunile cu exteriorul sunt mult mai rapide decat ce ar fi necesar pentru transferul unui stream digital audio. Ca urmare se pot folosi dispozitive mult mai bune in afara calculatorului, ecranate, cu alimentare stabilizata mai bine, etc.

In al doilea rand, Creative la un moment dat a avut o idee buna (dar diavolul e in detalii) relativ la placile audio (pentru momentul ala): sa aiba o memorie dedicata pentru 'soundfonts', dar Microsoft a avut grija sa omoare treaba aia. Pentru momentul ala, pentru ca procesoarele actuale si memoria din calculatoarele curente sunt arhi-suficiente pentru necesitati, plus ca... daca esti in chestii de-alea mai 'profesionale', atunci probabil ca placa audio era extra-jalnica din punctul asta de vedere si nefolositoare.

De exemplu 'Garritan CFX Concert Grand' (virtual instrument + sampler doar pentru pian) are un necesar pentru stocare de cel putin 133 GBytes si necesarul de ram minim e 4 GBytes. In plus, de obicei folosesti asa ceva la un pian cu midi, pe un laptop 2-1 pus pe pian si nu prea vad cum ai baga o asemenea placa audio in el Posted Image

Concluzia e ca: evitati placile interne, sfatul de mai sus cu DAC si amp pe USB e foarte bun. Personal am ales FiiO pentru ca ala era disponibil cand am vrut sa achizitionez, am vrut ceva topping dar nu era disponibil.

PS Am avut 'cantecul de lebada' de la Creative cu memorie interna pentru soundfonts (ultimul model inainte sa omoare Microsoft treaba cu memorie interna, etc, punand interdictii driverelor). Pot sa spun ca driverele Creative erau de tot rahatu' si ca foarte probabil Microsoft a luat decizia buna, idiotii au generat probleme in sistemul de operare cu rahatul lor de drivere audio, tot halu' de bsods, etc.

#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

PS Am avut 'cantecul de lebada' de la Creative cu memorie interna pentru soundfonts (ultimul model inainte sa omoare Microsoft treaba cu memorie interna, etc, punand interdictii driverelor). Pot sa spun ca driverele Creative erau de tot rahatu' si ca foarte probabil Microsoft a luat decizia buna, idiotii au generat probleme in sistemul de operare cu rahatul lor de drivere audio, tot halu' de bsods, etc.
daca Creative au bube, inseamna ca si Asus si M-audio si toata gama sunt varza?
Hai ca parca nu e chiar asa. Totusi e plin internetul de oameni care isi iau placi din acestea interne, atat Creative cat si altceva si sunt super multumiti.

#11
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
E ce ai zis mai devreme, placebo efect, nostalgici depasiti de tehnologie. Costul e irelevant, vezi ceasuri mecanice sau telefoanele Vertu.

Bitii mei nu stie carte, bitii mei minte nu are!   :)

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Bitii mei nu stie carte, bitii mei minte nu are!   :)
probabil nu ai avut o placa de sunet adevarata niciodata sa vezi diferenta

#13
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
Ba, am dat o caruta de bani pe soundblaster si sistem 5.1 foarte demult, imediat ce au aparut filme cu AC3, mergea mai mult NU , cum zicea un coleg, din cauza driverelor de kk ale creative :)

Puls placa sigmaDesign Realmagic dvd/mpeg decoder, Damn ce vremuri, scumpe fetisuri .

Edited by jakota, 04 December 2022 - 12:46.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postunpuisor, on 04 decembrie 2022 - 12:09, said:

daca Creative au bube, inseamna ca si Asus si M-audio si toata gama sunt varza?
Hai ca parca nu e chiar asa. Totusi e plin internetul de oameni care isi iau placi din acestea interne, atat Creative cat si altceva si sunt super multumiti.

Pai eu am. Creative-ul ala pomenit mai sus cu memorie si drivere naspa - pe un PC si Asus STX 2 pe alt PC.
Au fost bune la vremea lor- Creative-ul ptr jocuri, Asus-ul ptr muzica .
Ambele cu drivere modate, nu cu cele originale.

Dar muzica o ascult de cativa ani pe DAC-uri USB.

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 28.04.2003
eu am nevoie de ceva cu iesire optica. Si singurele care au asa ceva sunt doar cele interne

#16
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 03.01.2007
Eu ca detinator de monitoare JBL LSR305, Philips SHP9500, Beyerdynamic DT1990 Pro, Sennheiser HD800, casti electrostatice STAX SR-L700 cu STAX SRM-353X, un amp integrat Emotiva TA-100, DAC-uri Chord Mojo 1 si Chord Hugo 2.. iti recomand sa strangi bani pentru un Chord Mojo second hand si niste casti/boxe analitice si vei auzi cum muzica e redata cu o rapiditate si acuratete incredibila, ca un motor care reda muzica, un sunet mecanic si totusi natural, cu o imagine stereo incredibila si o lipsa totala de crosstalk, prima data o sa ti se para ciudat cand o sa auzi un sunet care se aude doar din stanga, fara nicio influenta cu celalalt canal. DAC-ul din Emotiva e o gluma proasta, am avut si un DAC ifi audio Nano iDSD sau ceva de genu, o mizerie.
Trebuie sa ai casti/boxe analitice ca sa simti viteza, nu merge cu casti/boxe soft si cu grain, nu stiu in ce categorie sunt acele Shure. Castile/boxele soft sunt genul de casti/boxe care suna aproape identic indiferent de sursa.
Chord Mojo 1 e deasemenea dac-ul pe care il folosesc pentru jocuri, e chiar mai bun ca hugo 2 pentru jocuri. Cu DAC-ul din Emotiva nici macar jocuri nu ma pot juca, dar e decent pentru casual listening de pe youtube, cand fac altceva intre timp. Pentru ascultare "critica" folosesc Chord.
Eu sunt fanboy Chord, n-ai ce sa-i faci. Daca o sa am bani o sa cumpar Hugo TT 2 sau Dave, altceva nu intra in discutie, poate doar Holo Audio May DAC. Eu il am de 5 ani si daca o sa se strice, il mai cumpar o data, voi cumpara si Mojo 2 in cateva luni.
Pentru baterie, dupa 2-3-4 ani o schimbi la avstore cu 200 lei, atat am dat acum 1 an sau cu 100 lei de pe aliexpress si o schimbi singur.
Recomand sa eviti iesirea toslink de pe placa de baza pentru ca cea de pe placa mea de baza suna groaznic, recomand o mufa USB 3.0, un cablu ecranat USB sau un HDMi extractor cu iesire toslink (ceva de genul folosesc eu si suna o idee mai bine ca USB). Nu vreau sa incep o disputa, dar cablurile USB suna diferit, acum am un cablu Lindy de 40 lei care suna mult mai bine ca ce aveam inainte, un cablu dublu ecranat de la Hama, dar tot suna o idee mai strident ca extractorul HDMi. Cabluri toslink am incercat vreo 5 modele si n-am auzit vreo diferenta.
Pentru microfon folosesti iesirea de la placa de baza sau un microfon pe usb sau o camera web.

#17
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,445
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

daca Creative au bube, inseamna ca si Asus si M-audio si toata gama sunt varza?
Hai ca parca nu e chiar asa. Totusi e plin internetul de oameni care isi iau placi din acestea interne, atat Creative cat si altceva si sunt super multumiti.
Poti sa dai o cautare pe net despre placile si driverele respective la care am facut referinta (aka din perioada de 'glorie' cu soundfonturi pe placa & crap), sa vezi cat sunt de multumiti.
Uite un link ales la intamplare, citeste pe-acolo, sunt mentionate si mirobolantele drivere: https://www.doomworl...a-low-spec-cpu/

Iar daca gasesti totusi multumiti de o dacie antica, nu inseamna ca toti sunt multumiti si mai ales ca masina e pe bune mai buna decat un Audi modern, sa zicem.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postunpuisor, on 04 decembrie 2022 - 13:16, said:

eu am nevoie de ceva cu iesire optica. Si singurele care au asa ceva sunt doar cele interne

Pai tu probabil nu ai nevoie de placa de sune tdedicata - daca placa de baza are iesire optica.
Te conectezi la ea si gata.
Nu e nicio diferenta intre iesirea optica a palcii de baza si cea a unei placi de sunet dedicate. Decodarea semnalului o face DAc-ul din receptorul in care conectezi cablul optic.

View PostFeDaYin, on 04 decembrie 2022 - 13:21, said:

Nu vreau sa incep o disputa, dar cablurile USB suna diferit, acum am un cablu Lindy de 40 lei care suna mult mai bine ca ce aveam inainte, un cablu dublu ecranat de la Hama, dar tot suna o idee mai strident ca extractorul HDMi. Cabluri toslink am incercat vreo 5 modele si n-am auzit vreo diferenta.
S-a discutat de cablurile USB pe aria de Audio in vreo 2 topice.
Daca sunt cabluri certificate nu suna diferit. E doar placebo.
Suna diferit atunci cand folosesti cabluri de duzina comparativ cu unele certificate. Ptr ca cele de duzina nu se mai fac conform standard - cabluri mai ieftine - fire de cupru mai subtiri sau complet inlocuite de aluminiu sau otel cuprat. Majoritatea producatorilor din ziua de azi, in special la cablurile de telefon - iesire micro-USB sau USB-C fac si alte traznai - fire ok doar pe alimentare, pe partea de date insa o lasa balta cu fire si de 5 ori mai subtiri decat standadrul. sau mix - aluminu - otel - cupru.

M-am lovit si eu de problema asta cu niste DAC-uri USB. Chiar si la standard A-B. Cablul din cutie suna groaznic - si era extrem de subtire.
Pus un cablu de imprimanta mai vechi - cu certificare si gata sunetul - s-a imbunatatit. Pus un cablu scump QED - acelasi sunet ca la cel de la imprimanta.

Dar deja s-a deviat de la subiect - initiatorul vrea ceva, s-a mai bagat cineva care vrea si el ceva, dar altceva...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate