Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Router wireless ZTE ZXHN H3601, Dual-band, WiFi 6, Gigabit, EasyMesh

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#145
Bennedict

Bennedict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.09.2008
@ogo, daca ai IPv6 automat ar trebui sa nu mai fii double-NATted? Sau gresesc?

#146
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 07.03.2006
Poti sa ai ipv6 cu cgnat
Sau poti sa ai ipv6 cu dslite
Sau poti sa ai doar ipv6
NAT tine exclusiv de ipv4. Ideea din spatele ipv6 include si renuntarea la NAT.
Dar strict la subiect ipv6 nu inseamna ca pe ipv4 ai ip public deci poate sa fie NAT.

#147
iogil

iogil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007

 Leo2006, on 14 martie 2023 - 20:03, said:

@iogil  

Mi-e greu sa cred ca nu ai semnal in afara casei cu 2 routere conectate prin cablu. Eu am o retea mesh antica cu 3 sateliti wireless cu intrare de doar 100mb/s si am semnal de 5mb/s in mijlocul strazii in masina, 94mb/s langa router in casa si 30-60mb/s in toata curtea. Nu deserveste decat 2-3 telefoane.la casa parintilor dar isi face treaba la cei 60 de lei dati. E un Mercuys S12 AC1200 care are o interfata doar web. Se imperecheaza numai din butoane. Curtea are o lungime de 20m plus inca 5 la interior pana unde e primul satelit.

Ceva nu e in regula la configurare sau cu aparatele. Instaleaza pe telefon Wi-Fi SweetSpots si vezi cu ce viteza comunica satelitii. Aplicatia nu face test de download pe internet doar citeste vitezele cu care comunica cu cel mai apropiat satelit mesh. Se poate urmari in timp real calitatea retelei wifi.
Înainte avem doar wireless-ul de la ont și nu aveam nici o problemă, foloseam la ascultat muzică în curte, de când am montat cele două mesh-uri, nu mai merge, concluzia mea e că sunt de foarte proastă calitate. Problema e că vechea rețea a mers ani buni, doar în ultima perioadă nu îmi ma funcționa, suspectez că probabil ”forțată” de digi ca să mă oblige ca în loc de un router băgat în priză să am un router și cel puțin 2 mesh-uri (reclama îți spune 3, pui unul și în curte ca să ai acoperire bună) și alea bineînțeles contra cost. Asta e.

#148
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare,

In configuratie mesh trebuie cablu UTP intre 2 (sau mai multe) routere ZTE?
In configuratie mesh creste numarul de adrese DHCP alocabile (maxim 10 la ZTE) ?

#149
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Salut, cam cati clienti duc aceste echipamente? Vreau sa pun relee smart prin wifi si usor se poate ajunge la un numar de 30 clienti. Am incercat sa creez din sw lui doua retele de wifi separate pt echipamentele ce nu stiu de 5GHz, dar e blocat si nu ma lasa. Cum as putea face acest lucru?

#150
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 16.07.2015
Un router WiFi 6, precum acest ZTE, probabil măcar câteva zeci de device-uri conectate.

Edited by Vlad_22, 18 July 2023 - 02:22.


#151
xblade

xblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.12.2006

View Postraresvintea, on 17 iulie 2023 - 23:05, said:

Salut, cam cati clienti duc aceste echipamente? Vreau sa pun relee smart prin wifi si usor se poate ajunge la un numar de 30 clienti. Am incercat sa creez din sw lui doua retele de wifi separate pt echipamentele ce nu stiu de 5GHz, dar e blocat si nu ma lasa. Cum as putea face acest lucru?
Dezactiveaza WLAN Band Steering si te va lasa sa creezi doua retele.

Edited by xblade, 18 July 2023 - 07:24.


#152
nick64

nick64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 23.08.2008
Buna ziua,

Stiti cumva daca pot sa utilizez propriul router si sa folosesc sistemul mesh ZTE H3601 (3 sateliti) doar ca access points, ca sa beneficiez de backhaul si wifi 6? (Am router propriu dual wan cu 2 provideri si cu propria configuratie, deci in principiu am nevoie de control integral in firmware-ul mesh-ului, sau in fine, integral in conditiile in care toti cei 3 sateliti sunt access points in mesh).

Multumesc,

#153
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006

View PostVlad_22, on 18 iulie 2023 - 02:21, said:

Un router WiFi 6, precum acest ZTE, probabil măcar câteva zeci de device-uri conectate.

As vrea sa stiu sigur ca depinde o solutie tehnica de acest lucru.

#154
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,140
  • Înscris: 30.08.2006
Pai multi il folosesc asa. Isi conecteaza reteaua mesh la routerul propriu. Nu avem toti routere cu capabilitati mesh dar sunt peste ce ofera interfata unui router mesh de gen D-Link, Mercusys sau ZTE.

#155
m4xx

m4xx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 22.01.2005
stiti cumva daca in acest moment, pentru retea mesh, se ofera exclusiv acest echipament de la ZTE ?

#156
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 16.04.2014
Salut, m4xx,

Modelul de router oferit variaza in functie de zona si de disponibilitatea echipamentelor.
Daca vrei sa verificam ce model se ofera in zona ta (sau ce echipamente sunt disponibile), te rog sa-mi trimiti un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului.

#157
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
A cautat cnv limita stabila pt aceste echipamente, cati clienți merg maxim?

#158
Bennedict

Bennedict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.09.2008
Salut @DIGI_Helper. Imi poti spune, te rog, ce ONT cu wifi6 inclus se ofera la bonamentul Fiberlink Gigabit Popular de 500Mbps? Nu as opta pt router deoarece nu doresc sa am in locatia respectiva doua device-uri Mi-ar fi suficient un ONT ZTE/Huawei cu wifi6, stock.. E redundant.
Iti multumesc.
Vorbim de o comuna aflata in raza judetului Iasi.

Edited by Bennedict, 31 July 2023 - 00:14.


#159
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,553
  • Înscris: 16.12.2006
Simplu, nu se ofera.

In primul rand, ca si oferta comerciala nu avem Fiberlink Gigabit Popular la 500 Mbps.

Sunt 2 abonamente disponibile pe zona rural.

Fiberlink Popular la 17 lei cu 300 Mbps sau Fiberlink Gigabit Popular la 25 de lei cu 1000 Mbps.

Iar ca si setup primesti ce au baietii pe stoc la ei.

Acum, pe partea de echipamente ce se ofera:

Pe mediul urban se ofera de obicei ONT Luster (fara Wi-Fi deloc) + router cu Wi-Fi 6 la 3 lei chirie pe luna.

Pe mediul rural poti sa primesti acelasi setup ca pe urban sau poti sa primesti un ONT model mai vechi (refurbished) cu Wi-Fi 4 (standard N).

Iar daca doresti si Wi-Fi 6 mai platesti 3 lei chirie si primesti router ZTE, Fiberhome, TP-Link, Huawei.

Daca doresti contract poti sa ma contactezi pe PM si rezolvam rapid cu contractul, da iti spun de pe acum ca 99% nu o sa scapi de 2 echipamente (ONT + router).

Pe zona rurala e posibil sa avem si oferta cu 50% reducere timp de 6 luni.

Ne auzim pe PM daca este cazul, bafta!

#160
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 16.08.2008
Cum este delimitat "urban" de "rural" la digi ? Ce exemplu un sat foarte aproape de un municipiu reședință de județ cu multe case noi este considerat "urban" sau "rural" ?

#161
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 16.07.2015
Rural... Urban e strict delimitarea orașului, în sine, fără Zona Metropolitană, cel mai probabil.

#162
nick64

nick64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 23.08.2008
Buna ziua,

Revin la un mesaj postat putin mai sus (https://forum.softpe...4#entry30114554) legat de utilizarea a 3 "sateliti" ZTE ZXH3601 in spatele unui router propriu. Cred ca trebuie sa ma adresez @DIGI_Helper.

In urma unui raspuns aproximativ de mai sus, am luat in chirie cei 3 sateliti, dar nu am stiut ca firmware-ul customizat Digi a blocat accesul la optiunea de configurare NetSphere (cea de unde se poate configura modul de lucru in regim mesh).

Manualul este aici pentru cei interesati: https://exewiki-prod...ement_Guide.pdf

Intrebare 1: Se pot totusi configura toti cei 3 sateliti sa lucreze ca access-points in mesh, toti 3 conectati prin cablu la router-ul principal? (Deci NU un satelit ZTE folosit ca router) - desigur, se pot configura fiecare satelit cu DHCP oprit si cu acelasi SSID la WLAN, dar nu imi e clar daca cei 3 sateliti mai lucreaza in acest caz in regim de mesh cu fast roaming sau ajung sa fie doar 3 access points fara corelare mesh intre ei.

Intrebare 2: Am sanse sa gasesc un firmware "original" care sa imi permita configurare integrala a satelitilor? (mi-am asumat evident si normal, lipsa suportului tehnic de la Digi in contextul acesta)

Multumesc,

Edited by nick64, 02 August 2023 - 09:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate