Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Electronica pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
Am rugămintea sa imi faceți cateva recomandări pentru a invata putina electronica, prin mici proiecte practice. In special vreau sa imi initiez băiatul, de 10 ani, in acest domeniu. Locuim la tara deci curs in oras nu se poate. Daca imi recomandati o carte, sau chiar un curs online ar fi mai ușor.
Am cumpărat un kit Plusivo cu aparat de lipit si masurat tensiunea.

#2
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Trebuie sa incepeti cu lucruri simple, cum ar fi, identificarea componentelor: rezistori, condensatori, diode, tranzistori. De asemenea trebuie exersat cu letconul, puteti dezlipi componente de pe placi electronice scoase din uz. Ar fi interesant pentru el sa invete codul culorilor pentru rezistoare., si sa testeze valoarea citita pe rezistor, cu valoarea indicata pe multimetru. Apoi puteti trece la montaje simple realizate pe placi de test, breadboard. Unele componente le puteti recupera de pe placi electronice scoase din uz. De asemenea se poate incepe cu realizarea unor cablaje simple, folosind placi de textolit placate cu cupru, un marker pentru trasee, si clorura ferica. Aceste materiale nu sunt scumpe.
Ca si montaje de inceput, se pot realiza cele care implica un numar minim de componente, cum ar fi, sirene, astabile cu led ( clipicii care se foloseau la Dacia ), actionari cu un fototranzistor, etc. Aceste montaje care "produc" ceva, sunt atractive pentru inceput.
Primul meu montaj a fost o sirena, cu doi tranzistori, doi condensatori, cateva rezistente si un difuzor. Am fost extrem de incantat cand am vazut ca functioneaza. Apoi m-am ambitionat, si am continuat cu montaje mult mai complexe.
Atasez un "clipici" ca provocare, pe care va propun sa il realizati:

Attached Files



#3
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Eu am luat fetiței mele ceva de genul acesta . Nu ai nevoie de aparat de lipit iar experimentele din carte sunt bine explicate. Totuși nu recomand. Există riscul să prindă pasiune iar ulterior am găsit-o cu laptopul dezmembrat. Noroc că a reușit să-l monteze la loc. Posted Image Posted Image Posted Image

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 09.08.2006
Cauta carti vechi de electronica. Daca-mi dai o adresa de mail iti trimit eu cateva pe wetransfer. Cartile lui G.D. Oprescu sunt potrivite pentru incepatori. Au montaje simple si functionale.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View Postn0n1, on 30 noiembrie 2022 - 10:50, said:

Eu am luat fetiței mele ceva de genul acesta . Nu ai nevoie de aparat de lipit iar experimentele din carte sunt bine explicate. Totuși nu recomand. Există riscul să prindă pasiune iar ulterior am găsit-o cu laptopul dezmembrat. Noroc că a reușit să-l monteze la loc. Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image

Initiator, eu i-am cumparat celui mic, 8 ani inca, ceva de genul asta , asta si asta (inca n-au ajuns)

Ce recomanda @n0n1 e foarte ok dar trebuie sa se deprinda si cu manuirea ustensilelor, un letcon, un spit de taiat terminale, o lipitura corecta, te mai arzi un pic la deget..
In ziua de astazi totul e modular...asamblezi electonica ca la LEGO si gata. Aia nu e electronica pana nu pui mana fizic sa le faci.
Eu am inceput la 11 ani electronica, imediat dupa revolutie, si am inceput cu lipirea si dezlipirea componentelelor de pe placi de TV-uri vechi. 2 saptamani asta am invatat, sa lipesc si dezlipesc.
Apoi am facut astabil cu led, generator de ton, radio-receptor cu amplificare directa, am invatat cum functioneaza un rezistor si care-i rolul lui etc. Toate astea le faceam lipind piesele pe niste placi matriceale facute din capsule de EFT-uri. (niste transistoare de origine romaneasca pe baza de germaniu daca imi aduc aminte - se vindeau la punga).

Cam asa se invata, practicand, nu asambland. Iar documentatie se gaseste enorm de multa.

Edited by tehnics, 30 November 2022 - 11:13.


#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postvasilefi, on 30 noiembrie 2022 - 10:00, said:

un curs online ar fi mai ușor.
https://hobbytronica...tru-incepatori/

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Mai asteapta sa studieze ceva notiuni de fizica la scoala ca apoi sa inteleaga ceva din electronica.

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2022 - 11:34.


#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View Postneagu_laurentiu, on 30 noiembrie 2022 - 11:34, said:

Mai asteapta sa studieze ceva notiuni de fizica la scoala ca apoi sa inteleaga ceva din electronica.
Eu aveam 11 ani cand m-am apucat de electronica la "palatul copiilor". E drept ca am avut un profesor foarte bun care a reusit sa ne explice pe intelesul nostru ce-i curentul electric, tensiunea electrica si cum functioneaza astea doua impreuna....
De fizica nici nu era vorba..

Edited by tehnics, 30 November 2022 - 12:12.


#9
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că trebuie să cauţi unele cărţi din perioada comunistă.   :)

#10
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019
Daca chiar isi doreste sa prinda drag de electronica, no way carti vechi si alte prostii.

Cauta pe udemy/ ceva electronics introduction course si o sa gasesti ceva suficient de interactiv. Ideal ai vrea sa aiba si ceva MCU simplu (un arduino) ca sa poata si programa cate ceva, fara MCUs, sunt prea putine lucruri care sa starneasca interesul unui copil. NU o sa fie impresionat de un low-pass cu cutoff la x Hz, dar de un led care-si schimba patternul de blinking cand apesi pe buton, o sa fie.

#11
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
Asta e buna in prima faza, caut placi vechi si ne apucam de dezlipit ce se poate 👍

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 30 noiembrie 2022 - 12:17, said:

Cred că trebuie să cauţi unele cărţi din perioada comunistă.   Posted Image
Crezi gresit. carti pentru incepatori au aparut mereu, cam toate au asemenea notiuni la capitolele introductive. plus materiale cite vrei pe internet!

View Postmiliescu2019, on 30 noiembrie 2022 - 12:32, said:

Daca chiar isi doreste sa prinda drag de electronica, no way carti vechi si alte prostii.

Cauta pe udemy/ ceva electronics introduction course si o sa gasesti ceva suficient de interactiv. Ideal ai vrea sa aiba si ceva MCU simplu (un arduino) ca sa poata si programa cate ceva, fara MCUs, sunt prea putine lucruri care sa starneasca interesul unui copil. NU o sa fie impresionat de un low-pass cu cutoff la x Hz, dar de un led care-si schimba patternul de blinking cand apesi pe buton, o sa fie.
  Corect! daca isi schimba ''patternul de blinking'' e bengos tare!

P.S.altfel te vede lumea daca scrii pe pasareste!

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, ia-i mai intii o baterie, 2 fire si un bec (LED, dioda, nu bec de lampa), si vezi daca-l pasioneaza cum se aprinde. Daca nu, lasa-l sa-si descopere singur pasiunile si interesele, altfel te cheltuiesti degeaba. Copiii au ritmul lor de invatare, daca-l fortezi fara sa aiba el impulsul si curiozitatea, mai rau il enervezi si-l indepartezi de domeniu. Eu nu pot vedea 3D si intotdeauna am zis ce chestie faina e si cit mi-ar placea sa pot vedea si eu. Asa ca am luat-o pe nepoata-mea (de frate) de 5 ani, i-am pus ochelarii aia pe ochi si am pus-o sa vada niste chestii misto de pe Youtube. "Ei, iti place?" "Ce sa-mi placa?" 'Peisajele, planetele care ies din ecran" "De ce sa-mi placa?" "Du-te si te joaca pe tableta".

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
1. varsta conteaza. nu poti sa-i pui unui copil de 5 ani ochelari vr si sa ai pretentia sa-i placa. daca intrebi un copil de 5 ani ce vrea sa se faca mare, o sa zica pilot...si cand se face mare ajunge mecanic auto. Sunt unii care au facut facultate de arte dar exceleaza in bucatarie iar la arte sunt praf. etc. Asa e si cu copii si varsta.

2. da, de acord cu tine, cu led-ul, rezistorul si bateria. defapt asa am cazut eu in pacatul electronicii, de la o baterie, 2 fire si un bec de 3V. dar mna, una e electronica la 10 ani, alta e electronica la 20 de ani.

View Postmiliescu2019, on 30 noiembrie 2022 - 12:32, said:

fara MCUs, sunt prea putine lucruri care sa starneasca interesul unui copil.
intrebare: noi, astia care am invatat electronica hat-ani-in-urma am avut MCU si limbaje de programare la dispozitie sau tot astabil cu leduri ? sau noi am fost altfel de copii ?
aici e ori iti place, ori nu.
Si cand pui mana sa construiesti tu, sa simti clar, letconul, cum iese fumul, cum se topeste cositorul, cum indoi piciorusele la componente, cum le introduci in gaura, cum tai piciorusele...ala e tot farmecul, crede-ma ca de acolo vine pasiunea. Ala e tot farmecul pasiunii...sa simti cum se dezvolta sub privirea ta, bucatica cu bucatica, nu cu Arduino, ai infipt 3 module in breadboard si gata. Fix asta ziceam mai devreme, asta e greseala. Dupa o perioada cu arduino devine plictisitor, crede-ma. Eu ma plictisesc de arduino darami-te un copil.

Ce sa-i explici unui copil de 10 ani programare si arduino, SPI, I2C, UART, protocoale, analogic si digital, cand el defapt nu stie care-i diferenta dintre tensiune si curent si nu stie sa foloseasca un multimetru sa masoare o rezistenta.

Edited by tehnics, 30 November 2022 - 15:02.


#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Poti sa incerci ceva programare simpla in Arduino sau Raspberry Pi. S-ar putea sa fie mai pasionanta decat lipitul de fire.

#16
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2022 - 13:29, said:

Corect! daca isi schimba ''patternul de blinking'' e bengos tare!

P.S.altfel te vede lumea daca scrii pe pasareste!

Da, nu stau sa ma apuc sa traduc toti termenii in conditiile in care nu prea ai ce electronica sa faci fara engleza. Deci daca nu te descurci cu cititul, sari peste.

View Posttehnics, on 30 noiembrie 2022 - 14:57, said:

intrebare: noi, astia care am invatat electronica hat-ani-in-urma am avut MCU si limbaje de programare la dispozitie sau tot astabil cu leduri ? sau noi am fost altfel de copii ?
aici e ori iti place, ori nu.
Si cand pui mana sa construiesti tu, sa simti clar, letconul, cum iese fumul, cum se topeste cositorul, cum indoi piciorusele la componente, cum le introduci in gaura, cum tai piciorusele...ala e tot farmecul, crede-ma ca de acolo vine pasiunea. Ala e tot farmecul pasiunii...sa simti cum se dezvolta sub privirea ta, bucatica cu bucatica, nu cu Arduino, ai infipt 3 module in breadboard si gata. Fix asta ziceam mai devreme, asta e greseala. Dupa o perioada cu arduino devine plictisitor, crede-ma. Eu ma plictisesc de arduino darami-te un copil.

Ce sa-i explici unui copil de 10 ani programare si arduino, SPI, I2C, UART, protocoale, analogic si digital, cand el defapt nu stie care-i diferenta dintre tensiune si curent si nu stie sa foloseasca un multimetru sa masoare o rezistenta.

Nu prea are relevanta ce faceai acum 20 de ani, electronica nu e istorie, evolueaza destul de repede si e actuala. Fara MCUs si programare, again, nu ai ce electronica sa faci in 2022.

Anyway, pentru kits cu diverse componente, fire dupont, tot felul de module, etc, iti recomand sa mergi pe aliexpress si sa cauti "electronics kits", gasesti la 100-200 de lei, o tona de kituri cu rezistente th, breadboard, etc.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmiliescu2019, on 30 noiembrie 2022 - 22:30, said:

Nu prea are relevanta ce faceai acum 20 de ani, electronica nu e istorie, evolueaza destul de repede si e actuala. Fara MCUs si programare, again, nu ai ce electronica sa faci in 2022.

Anyway, pentru kits cu diverse componente, fire dupont, tot felul de module, etc, iti recomand sa mergi pe aliexpress si sa cauti "electronics kits", gasesti la 100-200 de lei, o tona de kituri cu rezistente th, breadboard, etc.
Ba are dar depinde acum ce vrei sa faci.
Daca vrei doar sa constuiesti un LEGO electronic, da asa este, cumperi module, bagi un program standard sau il scrii/modifici si gata. Pentru mine aia nu este electronica.
Electronica trebuie inteleasa in primul rand si apoi aplicata. Iar electronica de baza se incepe cu cea analogica si invatatul componentelor si macar codul culorilor (nu pe de rost dar macar sa stie cum se citesc valorile) si codul marcajelor numerice (de exemplu ce valoare are rezistorul cu notatia 103). Sa stie ce-i un resistor, ce-i un condensator, ce-i un led, un tranzistor...etc.

E ca si cum eu vreau sa joc fotbal direct in nationala dar nu m-am antrenat in viata mea, desi stiu sa dau si eu cu sutul in minge... Cam asa e si cu electronica asta.
Cel putin asta e parerea mea pentru a invata un copil electronica. Si crede-ma ca si electronica analogica este interesanta.

PS. Astazi mi-a venit un kit, maine il pun in practica cu juniorul. Sunt curios cat de mult o sa-l pasioneze.

#18
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008

View Posttehnics, on 30 noiembrie 2022 - 11:10, said:

Posted Image

Ce recomanda @n0n1 e foarte ok dar trebuie sa se deprinda si cu manuirea ustensilelor, un letcon, un spit de taiat terminale, o lipitura corecta, te mai arzi un pic la deget..


Cam asa se invata, practicand, nu asambland. Iar documentatie se gaseste enorm de multa.

La noi a căzut letconul pe masă și a ars bunătate de birou. Să vezi scandal ... Și tot eu am fost de vină deși nici nu eram acasă. @Inițiator, în cazul ăsta trebuie să investești și într-o cămăruță/atelier că altfel .... Dar colegul @tehnics are dreptate. Puștoaica a vrut să construiască un radio pentru bunic. Să vezi cablaje exfoliate, să vezi lipituri reci de mă miram cum de funcționează. În orice caz trebuie multă practica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate