Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Institutia medierii

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Este vorba despre o succesiune. Am incercat sa facem partajul prin instanta, dar ni s-a cerut taxa de timbru 3000 de euro.
Practic, masa succesorala s-ar compune dintr-un apartament (in Constanta) si un teren (in Mamaia-Sat). Numai ca noi eram in relatii proaste cu defunctul, iar acesta spunea ca ii va lasa toata averea celuilalt descendent (unchiul meu).
Nu vrem sa platim degeaba. Sa nu ne alegem cu nimic.
Am fost si la un notar. Ni s-a spus ca trebuie sa acceptam onorariul acestuia. Acceptam, dar sa fie o cota din ceea ce castigam.
Am incerca si cu medierea. Dar nu prea stim ce presupune. Tot asa, platim inainte?
Ce ne sfatuiti sa facem?
Cum e mai bine sa procedam?

#2
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
La taxa asta de timbru probabil vorbim de bunuri care valorează peste 150.000 de euro, iar la banii ăștia te-as sfătui sa mergi sa discuti cu un avocat specializat pe succesiuni, ca nu costa mai mult de 50-60 de euro o consultatie.

Ala este un om care a învățat drept, care are zilnic cazuri de succesiuni, căruia poți sa ii prezinți actele pe care le ai și care poate sa îți dea cel mai bun sfat.

Referitor la mediere un prieten a avut un proces cu un teren cu cineva și instanta i-a trimis la mediere, dar acolo cel cu care se judeca nu a vrut sa vina, asa ca tot instanta a decis pana la urmă.

Edited by spider8, 30 November 2022 - 05:56.


#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
La faze de genul asta trebuie sa intrebi unul sau mai multi avocati PRIETENI sau in care ai incredere maxima . Si aia sa iti spuna ca ai sanse foarte mari sa castigi .
Nu necunoscuti , ca aia iti iau banii si la sfarsit , baga clasicul...atat s-a putut !
Cu medierea nu faci nimic in Romania , mergi la ''unchiul'' si vezi ce zice . Daca va primeste la discutii inseamna ca nici el nu e maxim de sigur , daca nu va primeste...nu aveti ce cauta la mediator ca ''unchiul'' nu vine .
La notar de ce ati fost ? La ala mergeti dupa ce castigati procesul !

PS - Da mai multe date despre drepturile de mostenire , cati sunteti si in ce calitate !

#4
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.12.2003
Calea cea m-ai usoara - ajungi la o intelegere cu succesorii si te duci la notar.
Calea m-ai grea - Instanta , taxa timbru , taxa avocat , taxa evaluator , si asteapta-te ca procesul sa dureze ani.

Apropo ai facut acceptarea de succesiune? termenul este de 1 an.

Edited by geos, 30 November 2022 - 08:26.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa stiinta mea partajul vine dupa succesiune.

View Postlost_in_a_dream, on 30 noiembrie 2022 - 03:30, said:

Este vorba despre o succesiune. Am incercat sa facem partajul prin instanta, dar ni s-a cerut taxa de timbru 3000 de euro.

Despre ce cale usoara vorbesti cand

View Postlost_in_a_dream, on 30 noiembrie 2022 - 03:30, said:

Numai ca noi eram in relatii proaste cu defunctul, iar acesta spunea ca ii va lasa toata averea celuilalt descendent (unchiul meu)
In cazul de fata medierea pica, nu cred ca unchiul va fi de acord cu asta.
Poate singura varianta viabila este vinderea tutror bunurilor care fac obiectul succesiunii si impartirea banilor. Asta in cazul unui partaj a,iabilo.
Totul, avocat + justitie inseamna bani pierduti. De ambele parti.

ps.
m-ai in cazul de fata este mai

Edited by adisz, 30 November 2022 - 10:06.


#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Din ce știu eu averea nu se lasă prin vorbe. Există un act în acest sens?
Defunctul ți-a fost tată? Unchiul tău este fratele defunctului? Defunctul are copii? Soție?
Poate primești răspunsuri mai clare dacă explici totul. Eu nu am înțeles gradele de rudenie în situație.

DAR: Dacă a rămas o soție în urmă aceasta este moștenitor rezervatar. Dacă defunctul îți este tată, atunci ești și tu moștenitor rezervatar. Ceilalți copii ai defunctului, dacă există, sunt moștenitori rezervatari. Apoi sunt frați și surori moștenitori rezervatari dacă nu există soție și copii. Dacă există soție a defunctului în viață, iar imobilele au fost achiziționate în timpul căsătoriei, se presupune că aceasta deja deține jumătate, iar cealaltă jumătate se împarte între moștenitori.

#7
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu sunt nepotul defunctului. Iar unchiul este fiul defunctului.
Vorbesc aici in numele mamei mele. Fiica defunctului (sora uchiului).

Daca bunicul i-a lasat totul uchiului (cum spunea), am vrea sa avem acces la acte. Daca e donatie, cred ca se poate ataca. Daca e vanzare - cumparare, poate fi cu clauza de intretinere. Dar nu stiu daca cei de la cartea funciara ne pot ajuta.
Noi am vrea sa platim in functie de ceea ce primim. Un anumit procent. Adica sa nu dam banii degeaba. :)

#8
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Eu cred ca nu au acte doar ei pe mostenire, ca altfel spuneau.
Cel mai bine mergi cu tot ce ai la un avocat bun sa faca o cercetare.
Poti incerca sa scoti si tu niste extrase de carte funciara sa vezi situatia

#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010

 lost_in_a_dream, on 05 decembrie 2022 - 15:33, said:

Eu sunt nepotul defunctului. Iar unchiul este fiul defunctului.
Vorbesc aici in numele mamei mele. Fiica defunctului (sora uchiului).

Daca bunicul i-a lasat totul uchiului (cum spunea), am vrea sa avem acces la acte. Daca e donatie, cred ca se poate ataca. Daca e vanzare - cumparare, poate fi cu clauza de intretinere. Dar nu stiu daca cei de la cartea funciara ne pot ajuta.
Noi am vrea sa platim in functie de ceea ce primim. Un anumit procent. Adica sa nu dam banii degeaba. Posted Image
Fa-ti cont aici si scoate-ti un extras CF de informare. https://epay.ancpi.r...ion?prodId=1420
Asa vezi care e situatia juridica a imobilelor.
Daca nu cunosti nr de cadastru le cauti aici https://geoportal.an...bile/Harta.html

Edited by paznicmare, 03 January 2023 - 07:05.


#10
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Multumesc, dar nu ma descurc cu harta aceea.
Se poate sa dau cuiva, pe privat, adresa si sa ma ajute?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Un extras de carte funciara te lamureste cine proprietarul.

Daca nu te descurci, mergi la o consultatie la un avocat si iti va spune ce si cum.

#12
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Mergi la un notar si da adresa exacta ale imobilelor si cere extrase CF.

#13
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Se poate estima un pret, la mediator?
Mi-ar putea recomanda cineva un mediator din Constanta? Vad ca multi au disparut...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate