Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfat SRL sau PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bobitza2010

bobitza2010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, eu sunt un programator angajat la o firma cu 8 ore, dar ca hobby am mai multe de la calculatoare la hardware, automatizari retelistica etc...
Am un prieten ce are un SPA la cluj, vrea sa isi faca digitalizare pe fonduri europene sa cumpere servere, chestii de automatizari usi cu RFID, tot felu
Eu o sa ma ocup de partea asta, de la retelistica la configurare servere, montare in rackuri tot ce ii nevoie automatizari
Ce trebuie sa imi fac un PFA, SRL ? Bani nu o sa fac multi pe an poate cateva mii de euro doar
Ce autorizatii si coduri CAEN am nevoie ??

Mersi mult

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
cel mai simplu pt tine ar fi contract de munca (eventual part-time).
daca nu, atunci pfa-ul a fi urmatorul (in ordinea simplitatii), apoi SRL-ul.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Se schimba regulile la PFA in curand, nu stiu cat de rentabil va mai fi. Ca de obicei, statului nu ii place ca nu ajung la visterie bani.

@initiator: mai bine ia legatura cu un contabil sa iti explice avantajele si dezavantajele pe ambele forme de organizare.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
la "poate cateva mii de euro.....pe an" imi vine greu sa cred ca e mai rentabil SRL-ul. din ce stiu eu la SRL esti obligat sa ai cotabil si asta te costa cel putin 100lei/luna, deci musca semnificativ din incasari in cazul asta. la PFA poti avea contabilitate in partida simpla, pe care o poti tine singur.

#5
bobitza2010

bobitza2010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2015
Mai am o varianta, sa renunt la contractu de 8 ore ce il am actual, sa imi deschid un srl sau pfa si sa ma angajez acolo si lor sa le fac facturi si la jobul actual si la ce fac pe langa.. eventual

#6
vasi677

vasi677

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2022

View Postbobitza2010, on 29 noiembrie 2022 - 11:14, said:

Mai am o varianta, sa renunt la contractu de 8 ore ce il am actual, sa imi deschid un srl sau pfa si sa ma angajez acolo si lor sa le fac facturi si la jobul actual si la ce fac pe langa.. eventual
Ai cheltuieli la SRL iti trebuie contabil ca sa iti faca bilantul anual si declaratiile care trebuie depuse la Anaf.

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

View Post_Smiley_, on 29 noiembrie 2022 - 11:05, said:

la "poate cateva mii de euro.....pe an" imi vine greu sa cred ca e mai rentabil SRL-ul. din ce stiu eu la SRL esti obligat sa ai cotabil si asta te costa cel putin 100lei/luna, deci musca semnificativ din incasari in cazul asta. la PFA poti avea contabilitate in partida simpla, pe care o poti tine singur.
La PFA esti taxat ca un angajat, te jupoaie statul.
Din ianuarie nu mai merita nici cu norma.

#8
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005

View Postjm2010, on 29 noiembrie 2022 - 11:23, said:

La PFA esti taxat ca un angajat, te jupoaie statul.
Din ianuarie nu mai merita nici cu norma.

Omul a zis "Bani nu o sa fac multi pe an poate cateva mii de euro doar" deci daca se mentine in noile limite ar trebui sa fie ok cu PFA la norma, daca se incadreaza.

#9
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
PFA implica un certificat de inregistrare de la ORC sau ANAF in functie de domeniul de activitate si are la baza meseria pentru care sunteti calificat.
Ca PFA depuneti declaratia unica 212 o data pe an.
Platiti impozit pe venit.
PFA are decat registrul de incasari si plati.
Vedeti atasat OUG 44/2008 privind PFA.

Ca SRL presupune o activitate mai complexa si sunt mult mai multe acte/registre/declaratii de depus (declaratii luare/trimestriale/anuale/bilant etc, dupa caz).
Se deschide la ORC si va spune acolo ce acte/avize/autorizatii aveti nevoie.

Un SRL poate fi impozitat ca microintreprindere cu 1% cand are angajat cu norma intreaga, 3% cand nu are salariati (procent calculat din cifra de afaceri) sau 16% (diferenta dintre venituri si cheltuieli) in functie de specificul activitatii si cifra de afaceri.
La SRL ca sa beneficiezi de profit se platesc dividende de 5% din sumele distribuite, 8% din 2023.

Concluzie: aveti afaceri mari faceti SRL, daca nu PFA este cel mai indicat.

Attached Files


Edited by giv, 29 November 2022 - 13:13.


#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 13:13, said:

PFA implica un certificat de inregistrare de la ORC sau ANAF in functie de domeniul de activitate si are la baza meseria pentru care sunteti calificat.
Ca PFA depuneti declaratia unica 212 o data pe an.
Platiti impozit pe venit.

Un SRL poate fi impozitat ca microintreprindere cu 1% cand are angajat cu norma intreaga, 3% cand nu are salariati (procent calculat din cifra de afaceri) sau 16% (diferenta dintre venituri si cheltuieli) in functie de specificul activitatii si cifra de afaceri.
La SRL ca sa beneficiezi de profit se platesc dividende de 5% din sumele distribuite, 8% din 2023.

Concluzie: aveti afaceri mari faceti SRL, daca nu PFA este cel mai indicat.
1. Pe langa impozit pe venit, pe PFA mai plateste si CAS si CASS.
2. Partea cu SRL-ul enuntata este istorie, din ianuarie doar in anumite conditii mai merge cu 1/3%. In plus, la dividende se plateste si sanatatea (6/12/24 salarii minime).

#11
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
1. Daca depasesti 12 salarii minime. Nu obligatoriu.
2. Am spus 16%. De la 01.01.2023 toti cei acre nu au salariat cu norma intreaga merg la 16%. OUG 16/2022. La dividende se plateste sanatatea la peste 12 salarii brute. Majoritatea nu depasesc plafonul. Firmele mari da. 90% din patroni fac profitul rezerve. An de an.

#12
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,023
  • Înscris: 03.07.2008
La PFA stiu ca tebuie sa faci cumva dovada calificarilor pt joburile pe care le practici.

#13
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostImperathor, on 29 noiembrie 2022 - 14:10, said:

La PFA stiu ca tebuie sa faci cumva dovada calificarilor pt joburile pe care le practici.
Exact.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 14:08, said:

1. Daca depasesti 12 salarii minime. Nu obligatoriu.
2. Am spus 16%. De la 01.01.2023 toti cei acre nu au salariat cu norma intreaga merg la 16%. OUG 16/2022. La dividende se plateste sanatatea la peste 12 salarii brute. Majoritatea nu depasesc plafonul. Firmele mari da. 90% din patroni fac profitul rezerve. An de an.
Nu. E 6/12/24 din ianuarie. Au schimbat. Daca depasesti 24 salarii se plateste la 24 salarii. Vezi ultimele modificari.

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003

View Postbobitza2010, on 29 noiembrie 2022 - 11:14, said:

Mai am o varianta, sa renunt la contractu de 8 ore ce il am actual, sa imi deschid un srl sau pfa si sa ma angajez acolo si lor sa le fac facturi si la jobul actual si la ce fac pe langa.. eventual
N-o face! Daca diferenta de bani nu e foooarte mare, nu te lega la cap.
Nu ai concediu. Sau ai, chiar cand vrei tu, dar nu facturezi nimic asa ca nu castigi nimic.
Daca faci buba, nu ai medical. La fel, stai acasa pe banii tai.
Daca se hotarasc ca nu le mai esti bun, o hartie de reziliere contract si pa.
La asta adaugi o gramada de declaratii la stat si hartii. Apropo, statul n-are simtul umorului si in fisa postului (al unora) scrie si intocmirea de amenzi.


Despre problema de la care s-a plecat, PFA pentru inceput. Sunt mai putine hartii de intocmit si le poti face singur.

#16
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014
Cu siguranta pfa ti s-ar potrivi mai bune.

#17
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 14:08, said:

Firmele mari da. 90% din patroni fac profitul rezerve. An de an.

Ce inseamna asta mai exact?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate