Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Laptop pt prelucrat muzică

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare!
Cum spune si titlul as dori sa achizitionez un laptop pe care il voi folosi exclusiv pt muzică. Mixuri si prelucrare in general. Importante in alegerea acestuia ar fi procesorul si memoria ram. Nu mă intereseaza deloc placa video si calitatea ecranului. Bugetul ar fi in jur de 3500-4000 lei. Dintotdeauna am avut doar Intel deci as merge tot pe un procesor Intel care sper sa fie ok si peste 3-4 ani. Care credeti că ar fi cea mai buna alegere? Vă multumesc!

#2
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
prima alegere e un mac. 90% din profesionisti folosesc.
daca totusi ramai la win, cauta pe net resursele necesare programelor
pe care vrei sa le folosesti - cubase, daw, etc

#3
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
Faza cu Mac e fitze de ‘muricani ce vezi pe iutub dim muzic biznis.

Ce programe folosesti? Cauti si   minimal requirements cpu/ mem , plugins VST si o sa constati ca poti sa-ti faci treaba fara probleme cu ceva mult mai ieftin.

Native Instruments sunt nemti si fac si pt Windows chiar daca de pe mac isi fac grosu la cashcaval.

#4
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Folosesc Mixmeister, Traktor, Soundforge in general. Dintre toate, Traktor necesita cele mai multe resurse de aceea ma intereseaza un procesor cat mai puternic.
Stiu ca ar fi ok si un Mac dar in bugetul acesta iau maxim un sh despre care nu stiu cât e de forjat.

Edited by ands, 28 November 2022 - 21:52.


#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In principiu lucrurile stau foarte simplu:
Filtrare după preț, i7, memorie minim 16, SSD M2 cât mai mare. Ideal ar fi 2 SSD.

#6
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 07.04.2021
Eu am facut muzica in FL studio - Windows 7 si foloseam multe efecte si instrumente VST/i..
Sfatul meu e sa iti iei ceva cu Windows pentru ca dpdv al pretului raportat la hardware este mult mai avantajos.
Ca idee, un Lenovo Ideapad de 3000 de lei este echivalent cu un Mac de minim 13000 de lei daca luam in considerare hardware + echivalentul software disponibil pe platforma.
Si am impresia ca suportul pentru VST in Mac nici nu prea exista pentru ca Apple are formatul sau (AU). Iar majoritatea instrumentelor si efectelor au sigur varianta VST, si nu neaparat si AU.
Apoi pe Macurile noi cu A1 mai e problema emularii aplicatiilor Intel. Practic esti limitat la aplicatii Apple, gen Garage Band, Logic. Majoritatea producatorilor de software pentru mac inca nu au variante native pentru A1, deci se vor emula variantele Intel si la un synth se va simti dif de performanta pentru ca astea folosesc serios procesorul. Cele Free sigur nu au pentru ca Apple cere bani sa distribui variante ARM...

Edited by krtyna, 28 November 2022 - 22:23.


#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 jakota, on 28 noiembrie 2022 - 21:47, said:

Faza cu Mac e fitze de ‘muricani ce vezi pe iutub dim muzic biznis.

Nope. Nu e. Chiar nu e.

 ands, on 28 noiembrie 2022 - 21:49, said:

Dintre toate, Traktor necesita cele mai multe resurse de aceea ma intereseaza un procesor cat mai puternic.

Astea nu sint resurse: Intel Core i5 or equivalent CPU, 4 GB RAM.
Astea sint laptopuri de acum 10 ani, deci nu prea au relevanta azi.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2020
Este un pret foarte bun la acesta, are 16 gb memorie ram, gen 12 de procesor si capacitate destul de mare de stocare.

https://altex.ro/lap...APX1502ZABQ529/

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 15.04.2011
De ce ai lua Intel ca procesor acum când consuma mai mult curent și se încălzesc foarte mult fata de cele produse de AMD.
Mai ales ca vorbim de laptopuri unde spațiul e limitat.

#10
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 25.08.2020
Salut, iti recomand un laptop din categoria business - este vorba de Ultrabook ASUS ExpertBook B1 B1500CEAE, ce vine echipat cu ecran Full HD, Procesor Intel Core i5-1135G7 (8M Cache, up to 4.20 GHz), 16GB DDR4 memorie RAM, stocare 512GB SSD,placa grafica integrata Intel Iris Xe, constructie calitativa din aluminiu si autonomie buna a bateriei!

https://www.pcgarage...-os-star-black/

#11
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012

 ands, on 28 noiembrie 2022 - 20:50, said:

Salutare!
Cum spune si titlul as dori sa achizitionez un laptop pe care il voi folosi exclusiv pt muzică. Mixuri si prelucrare in general. Importante in alegerea acestuia ar fi procesorul si memoria ram. Nu mă intereseaza deloc placa video si calitatea ecranului. Bugetul ar fi in jur de 3500-4000 lei. Dintotdeauna am avut doar Intel deci as merge tot pe un procesor Intel care sper sa fie ok si peste 3-4 ani. Care credeti că ar fi cea mai buna alegere?
Vă multumesc!

Noroc !

Decat laptopurile astea doua au tot ce vrei tu in bugetu mentionat de tine
HP 15.6'' 15s-fq5009nq, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-1255U, 16GB DDR4, 512GB SSD, Intel Iris Xe, Free DOS, Silver 3.772,08 RON
https://www.pcgarage...ree-dos-silver/

Si asta mai ieftin cu AMD ca e mai rece procesoru
HP 15.6'' 15s-eq3009nq, FHD, Procesor AMD Ryzen™ 7 5825U, 16GB DDR4, 512GB SSD, Radeon, Free DOS, Silver 2.898,99 RON
https://www.pcgarage...ree-dos-silver/


Deci daca vrei mai ieftin alege p ala cu AMD si de restu la bani mai cumperi SSD si memorie
Daca esti fan Intel atunci cumparal p ala la 3.772,08 roni si asta e

Am uitat sa zic ca poate la alte magazine gasesti mai ieftin ! Da cauta cu Intel i7 sau AMD Ryzen 7 ultimele generatii daca vrei sa fie ok 3-4 ani laptopu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate