Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Unde se gasesc piese de schimb MB?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
madhorax

madhorax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2014
Salut!

As dori sa stiu unde pot gasi piese de schimb pentru MacBook-uri (in afara de China) la nivel de conectori.
Mi s-a stricat conectorul de baterie de pe placa de baza a unui A1466 si nu gasesc sa il cumpar.

Ma pot duce la un service dar imi cer 300 de lei pentru lipirea lui pe placa de baza!

Multumesc!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Pai aia 300 sunt si pentru manopera, nu doar conectorul in sine. Nu vrei din china, iei placa defecta si recuperezi mufa ( daca poti si te pricepi ), apple nu vinde mufe.

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Poi si China ce are?!
Daca tot nu vrei, gasesti oriunde in alta parte: Amazon, eBay, piese laptop (e un site .ro.....) etc. etc. etc.
Vezi ca la amazon si ebay si poate altele, unele din piese vin tot din China ;)
Exemplu: https://www.ebay.com/itm/314061805643

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
N-are absolut nimic ca e din China. Conectorul ala nu-l scoti-bagi tot timpul ca sa conteze asa mult de unde vine.
Nu stiu cum ai reusit sa-l strici, ca singur nu cred ca s-a stricat.

#5
madhorax

madhorax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2014
Am distrus mufa intorcand laptopul fara sa fixez bateria. Foarte simplu.
Pretul pentru lipirea unei mufe care se face direct pe cablaj fara sa fie nevoie scoaterea ei mi se pare mare.

O mufa din China vine in doua luni. Mie imi trebuie laptopul ieri. Se pare ca nu am ce face si ii voi plati pe cei care profita de disperarea si nevoile altora in stil tipic romanesc.

Multumesc celor care mi-au raspuns.

Cheers!

#6
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
Fara suparare OP, dar profitorii aceia pe care ii numesti tu, de fapt fac un serviciu contra cost. Atata timp cat ei platesc cu timpul lor sa astepte coletele de la furnizori, atata timp cat blocheaza timp in stocuri pot cere cat considera ce cuviinta. Faptul ca iti trebuie ieri, te obiga sa cumperi de la cei care iti fac un serviciu si te servesc cat mai aproape de momentul 0 si nu te fac sa astepti 2luni dupa o mufa din china.

Cu toate ca nu e prost cine cere, e prost cine da, posibil sa se aplice si aici, dar prostului i se face un serviciu, nu ii se iau banii degeaba.

Seara faina

#7
madhorax

madhorax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2014
Am facut multa electronica practica la viata mea, lipituri cu aer cald. Nu trebuie sa ma invete nimeni ce inseamna schimbarea unui conector si cat costa serviciul.
Topicul se referea la posibilitatea de achizitionare cat mai rapida a unei piese. Si va rog sa se rezume la acest subiect.
Multumesc inca o data lui @nixrohnson care mi-a dat raspunsul de care ma temeam. In rest, va rog sa va abtineti daca nu aveti raspunsuri la subiect.
Multumesc.
Consider topicul incheiat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate