Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Inca un erou ucis - Justitiarul de Berceni

* * - - - 11 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#73
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postandreic, on 26 noiembrie 2022 - 03:09, said:

Adevaratii eroi respecta legea si nu se lauda.

Daca nu se lauda nu afla nimeni de ei.

#74
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Daca nu facea canalul ala de youtube nu cred ca isi mai aduce careva aminte de el si nici nu mai petrecea sarbatorile cu bratara la picior.

#75
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMarianG, on 27 noiembrie 2022 - 20:31, said:

bine frate, pai poate trebuia ceva insistente la politie sa organizeze flagrant cu agent in uniforma, nu cu agent in timpul liber.
Clar ar trebui, doar că din păcate:

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2022 - 02:56, said:

Degeaba discutia este reala, nu exista elementele constitutive ale infractiunii. Politia nu le poate face nimic, le ia o declaratie si le da drumul pt ca nu exista infractiunea.

Nu se bagă la din astea, pentru că ori se cred în CSI și astea sunt „nimicuri” pentru ei, ori nici nu au voie. E la fel ca situația cu amenzile pentru șoferi. Pe principiul „păi câte amenzi aș da eu dacă aș fi polițist(rutier)”. E evident că se pot da amenzi, se pot da măcar niște amenzi pentru chestiile astea cu „hărțuiri”, dar este CLAR că nu se vrea.
Nu e interes, nu au comision din amenzi cum ar veni. După aia se plâng că le ruginesc Loganurile.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postonisifor12, on 28 noiembrie 2022 - 22:33, said:


Va amintiti scena din filmul Law Abiding Citizen 2009 https://www.imdb.com/title/tt1197624/ cand Gerard Butler ii spune procurorului "L-as ucide pe xulescu deoarece mi-a omorat fiica! Mi-am tot imaginat de n ori cum l-as ucide!". Cand procurorul s-a bucurat ca are dovada crimei, Butler i-a zis ca faptul ca a gandit treaba asta nu il acuza cu nimic, nu il incrimina si nu poate fi condamnat pe baza unor ganduri. La fel este si in legea romana, daca cineva spune "ce l-as bate pe x", "As ucide pt o tigara" etc asta nu ii va aduce un dosar penal celui care a spus-o.

Legea penala din Romania este la fel, nu poti incrima un gand. Din cauza asta trebuie sa existe minorul care discuta cu pradatorul. Cand se mai organizeaza flagrante, ati vazut ca este facut ca la carte, altfel pica. In majoritatea cazurilor la noi se fac flagrante de luare de mita. Trebuie sa existe banii, trebuie sa existe persoana care cere expres mita, persoana care da mita etc.

Ce face justitiarul este din pacate nimic. Pradatorii sunt liberi, politia nu le poate face nimic, pradatorilor le este blurata fata de justitiar, deci nici macar rusinea publica nu poate interveni aici. Deci pe scurt, NIMIC nu se intampla.

Ca sa fie si mai sinistra treaba, justitiarul i-a modificat vocea si acelui actor cand a repostat filmarea deoarece ii era frica ca va fi dat in judecata. Chestia aia a fost doar circ si nimic mai mult. A stiut prea bine ca nu incalcase ala nicio lege, si i-a blurat fata, i-a modificat vocea. Daca justitiarul era sigur ca ala era vinovat de ceva, pai ne lasa sa vedem cine este. Si nici nu a anuntat politia. Deci pt ce a mai facut clipul? De anuntat politia nu a anuntat-o, iar sa vedem cine este nu putem pt ca i-a blurat fata. Deci scopul care a fost?






Drept penal
Dezbateri ⁞ Cărţi ⁞ Profesionişti
Cazurile care împiedică punerea în mișcare și exercitarea acțiunii penale în Noul Cod de procedură penală

Art. 16 – Cazurile care impiedica punerea in miscare si exercitarea actiunii penale
(1) Actiunea penala nu poate fi pusa in miscare, iar cand a fost pusa in miscare nu mai poate fi exercitata daca:
a) fapta nu exista;
In mod evident, in situatia in care nu exista fapta care sa constuie o posibila infractiune, actiunea penala nu poate fi pusa in exercitare, iar daca a fost pusa in exercitare din eroare, ulterior constatandu-se ca efectiv nu a existat nicio fapta, aceasta va inceta. Eventual, in sarcina celui care a sesizat organele de urmarire penala cu privire la o fapta ”imaginara”, incurcand si aglomerand activitatea acestora va putea fi pusa infractiunea de ”inducere in eroare a organelor judiciare”[4]. Bineinteles, daca sesizarea organelor judiciare s-a facut cu buna credinta, atunci nu i se mai poate imputa nicio infractiune aceluia care a facut sesizarea.
Este de mentionat si faptul ca legiuitorul a ales cuvantul ”fapta” si nu cuvantul ”infractiune”, prin care se intelege o fapta cu o anumita semnificatie penala, intrucat daca s-ar fi folosit cuvantul infractiune, atunci s-ar fi impus o analiza minutioasa cu privire la elementele constitutive ale acesteia. Astfel, ar fi trebuit sa se analizeze daca fapta este sau nu prevazuta de legea penala, daca aceasta a fost savarsita cu forma de vinovatie prevazuta de lege, daca a existat vreo cauza justificativa prevazuta de lege sau vreun caz de neimputabilitate, aspecte la care se face referire ulterior, in art. 16 alin. (1), si care, de asemenea, impiedica punerea in miscare sau exercitarea actiunii penale.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2022 - 06:08.


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Justitiarul a facut clip cu romanian final boss care a trimis o poza cu "ciocanul" insa la doua zile distanta justitiarul face clip si zice ca final boss este nevinovat, ca nu a facut nimic gresit. Deci ala trimite poza cu ciocanul si justitiarul iese si spune ca nu este nimic gresit?! Asta sa va faceti o idee cat de fals este justitiraul. Nici macar nu a chemat politia ca cica nu exista nicio infractiune. Pai si de ce rahat mai face aceste clipuri?!

Edited by MembruAnonim, 29 November 2022 - 06:11.


#78
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Ești prea investit emoțional în subiectul asta.

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a facut valva la cazul cu romanian final boss (nici nu stiam cine este tatuatul ala). Si cand am urmarit clipul si am vazut ca si-a facut poza la ciocan si a trimis-o unei presupuse minore insa justitiarul nu a facut nimic, ba mai mult a facut un clip in care spune ca tatuatul este un om bun.. m-a enervat si mi-am dat seama ca totul este de fapt falsitate in acest justitiar care se da drept salvatorul copiilor.

#80
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Falsitatea este evidenta în toate clipurile sale.

#81
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostGreatLeader, on 28 noiembrie 2022 - 20:15, said:

Daca nu facea canalul ala de youtube nu cred ca isi mai aduce careva aminte de el si nici nu mai petrecea sarbatorile cu bratara la picior.
Cum ai vrea ca un erou sa devina cunoscut? Altceva n-a fost.

#82
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 25.12.2016
Daca nu se potoleste, da de dracu'.

Ordinul de protecție care îi interzice „Justițiarului de Berceni” să se apropie de fosta parteneră, prelungit cu patru luni
Judecătoria Sectorului 3 a stabilit marți, 29 noiembrie, că Alexandru Constandachi trebuie să poarte în continuare brățară de monitorizare și că nu se poate apropia la mai mult de 100 de metri de Diana, cea care îi făcuse plângere pentru hărțuire. Nu are voie nici să o contacteze prin mesaje sau apeluri.
https://www.libertat...ru-luni-4364000

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Justitiarul nostru a contestat decizia.

Obiect: ordin de protecţie CONTESTATIE

Şedinţe
29.11.2022
Ora estimata: 14:00
Complet: C 1 urgenţe Familiei
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge contestaţia, ca neîntemeiată. Obligă contestatorul la plata către Stat prin Ministerul Finanţelor Publice a sumei de 1086 lei reprezentând onorariile apărătorilor din oficiu, virate către Baroul de Avocaţi Bucureşti. Definitivă. Pronunţată în şedintă publică, astăzi, 29.11.2022, ora 16.35.
Document: Hotarâre 29.11.2022

Edited by MembruAnonim, 29 November 2022 - 20:58.


#84
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Vai, cat de frumos. Ce-mi place...

#85
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Și mie. Cum s-ar zice: „Ieste, Doamne!”,

#86
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postonisifor12, on 28 noiembrie 2022 - 22:33, said:

Clar ar trebui, doar că din păcate:


Nu se bagă la din astea, pentru că ori se cred în CSI și astea sunt „nimicuri” pentru ei, ori nici nu au voie. E la fel ca situația cu amenzile pentru șoferi. Pe principiul „păi câte amenzi aș da eu dacă aș fi polițist(rutier)”. E evident că se pot da amenzi, se pot da măcar niște amenzi pentru chestiile astea cu „hărțuiri”, dar este CLAR că nu se vrea.
Nu e interes, nu au comision din amenzi cum ar veni. După aia se plâng că le ruginesc Loganurile.
Interesante cateva aspecte. Chiar foarte.

#87
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Uită-te la ultimul episod de la ăștia cu roasturile. Invitat un polițist. Să vezi și tu cum poate să arate un angajat M.A.I. în 2022. Vai steaua lui, basically.
Deci, ce am vrut să zic, dar de la timiditate nu s-au apăsat bine tastele:
România trebuie să fie campioană la exportat fete în bordelurile din Bari și sudul Italiei.
La mămici minore cu clase ca trenul dacă se poate.
La violuri evident.
Gaborii maxim 1,70 m și 60 de kile dacă se poate. Nebărbieriți altfel amendă și să asculte obligatoriu manele. Și care nu este în haită cu interlopi sau chiar proxeneți, automat amendă, jos tablele de pe umeri și eject.
Urmează Schengen să fie autostradă de heroină pe aici. Ghici de ce Olanda, țară cu campioni mondiali juniori (m/f) la ciclism(șosea și mtb și velodrom)/triatlon/kick boxing/formula 1/fotbal feminin/ce vrei tu în materie de infrastructură sportivă, piste de biciclete etc. nu vrea să aderăm.
Bac-ul opțional, dar cine nu are tiktok mă-sa e puncte puncte.
Astea pe o pancardă ca în mema aia cu „Change my mind”.
Change my mind unde e greșit un pic, un piculeț.

Edited by onisifor12, 29 November 2022 - 23:38.


#88
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Individul asta de prima data cand l-am vazut involuntar pe Youtube mi-a lasat o impresie de pedofil violator gelos ca altii agata si el nu.
Nu am inteles pe ce criterii tot recomanda Youtube clipurile, dar in perioada aia era promovat de Youtube intr-un mod agresiv. Daca uitai Youtube-ul pe Autoplay, garantat iti baga urmatorul clip cu asta.
Totul era un circ, practic contactau niste amarati si se dadeau femei si le dadeau intalnire sa vorbeasca, apoi ajunsi acolo incepeau sa zbiere tot felul de invective la adresa lor cand ei nu facusera nimic nici ilegal nici imoral.
Probabil clipurile lui prindeau la pustanii frustrati de Manuela, ca astia au impresia ca ei n-au femeie din cauza ca sunt altii care au prea multe, nu din cauza ca nu stiu ei cum sa atraga femeile.

View Postonisifor12, on 29 noiembrie 2022 - 23:29, said:

Uită-te la ultimul episod de la ăștia cu roasturile. Invitat un polițist. Să vezi și tu cum poate să arate un angajat M.A.I. în 2022. Vai steaua lui, basically.
Nu era mai simplu sa faci o poza, sau macar sa dai link exact cu politistul?
Cine crezi ca sta sa se uite la zeci de minute la penibilii aia in incercarea de a ghici care naiba e politistul din clip? Mai primesc si bani penibilii aia ca ai pierdut timpul sa cauti politistul, sau asta era scopul postarii linkului?

View Postonisifor12, on 29 noiembrie 2022 - 23:29, said:

Uită-te la ultimul episod de la ăștia cu roasturile. Invitat un polițist. Să vezi și tu cum poate să arate un angajat M.A.I. în 2022. Vai steaua lui, basically.
Gaborii maxim 1,70 m și 60 de kile dacă se poate. Nebărbieriți altfel amendă și să asculte obligatoriu manele. Și care nu este în haită cu interlopi sau chiar proxeneți, automat amendă, jos tablele de pe umeri și eject.
Aici ai descris destul de bine. Ori sunt scobitori daca sunt boboci, ori daca au vechime sunt cat porcul de Craciun.
La partea cu nebarbieritul ai mare dreptate, rareori vezi unul care sa se barbiereasca zilnic. Ultimul cu care am avut contact arata exact ca un mistret homeless, si emana si un miros, iar colegul lui era un tinerel scobitoare, probabil si ala mirositor ca altfel nu vad cum ar fi rezistat impreuna in masina.

#89
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Lasa ca n-ai pierdut nimic, daca nu stii care-i politistul. Crede-l pe om pe cuvant...
Astia incearca si ei meserii, sa vada ce-ar putea face altceva in afara de agenti 007, se cauta de talente nedescoperite, prin toate gaurile...
Preponderent se viseaza vedete, de-astea de-ale cultului bisericesc, pardon, politienesc...

Edited by Cr1spy, 30 November 2022 - 19:08.


#90
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View Postgeorgs, on 30 noiembrie 2022 - 14:29, said:

Nu era mai simplu sa faci o poza, sau macar sa dai link exact cu politistul?
Nu, era mai complicat EVIDENT.

View Postgeorgs, on 30 noiembrie 2022 - 14:29, said:

Cine crezi ca sta sa se uite la zeci de minute la penibilii aia in incercarea de a ghici care naiba e politistul din clip?
Nu știu. Cui îi plac roasturile. Multă lume adică. Zice care e polițist. La minutul 46 începe runda în care e. De ce ești așa răstit și frustrat? Nu e treabea mea că ești tu leneș.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate