Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 

Încălzirea prin pardoseala cu boiler electric

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#1
GigiPaun

GigiPaun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 25.11.2022
Bună ziua
Aș dori să știu dacă se poate realiza un sistem de încălzire cu boiler la încălzirea prin pardoseala fără apă caldă menajeră
Mulțumesc anticipat


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 16.03.2007
poti sa ai ce sursa de incalzire a agentului termic vrei tu

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Sursa de incalzire nu conteaza , doar pretul, respectiv electric fata de alte variante.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.233
  • Înscris: 22.05.2003
Da, se poate, atata timp cat setezi temperatura ag termic la max 35C.

Pt eficienta e de dorit o pompa de cladura, nu o centrala termica.

#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.062
  • Înscris: 29.03.2021
Pompele de caldura sunt printre cele mai mari tepe inventate vreodata. Se dau tunuri de miliarde de euro deja cu pompe de caldura.
Si eu am vrut sa imi pun si m-am documentat bine si concluzia a fost ca randamentul e 3:1 maxim in coditii IDEALE. Adica temp peste 0, casa izolata perfect. Altfel randamentul e 1:1 adica fix ca la electric. Ori in conditiile astea cu caza izolata perfect te poti incalzi si cu un bec, si iesi mai ieftin ca nu arunci 15000 de euro pe instalatie.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Tu esti doar un troll.

Daca vrei incalzire direct pe curent atunci nu te mai chinui cu boiler, tevi si toate alea. Montezi covorase electrice si iesi mai bine, fara risc sa se sparga, fara apa, fara altele.

Editat de Friskey, 25 noiembrie 2022 - 16:22.


#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.847
  • Înscris: 12.08.2008
Sunt si panouri carbon..
Covor electric ?! Eu m-asi gandi de 2 ori inainte..
Neaparat in pardoseala, initiator?
Da se poate cu o groaza de tevi , pompe de tur retur, supape, distribuitoare... si sa vezi "distractie" cand crapa ceva.

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Pompele de caldura sunt printre cele mai mari tepe inventate vreodata. Se dau tunuri de miliarde de euro deja cu pompe de caldura.
Si eu am vrut sa imi pun si m-am documentat bine si concluzia a fost ca randamentul e 3:1 maxim in coditii IDEALE. Adica temp peste 0, casa izolata perfect. Altfel randamentul e 1:1 adica fix ca la electric. Ori in conditiile astea cu caza izolata perfect te poti incalzi si cu un bec, si iesi mai ieftin ca nu arunci 15000 de euro pe instalatie.

Daca iei o PDC aer- apa, aer- aer cam iei teapa.. citeste depre PDC apa- apa, sol-apa si ai sa fii uluit ca randamentul sare de 5 la 1 in orice anotimp.

Editat de mihaiC1, 25 noiembrie 2022 - 16:52.


#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.114
  • Înscris: 02.09.2009

 mihaiC1, on 25 noiembrie 2022 - 16:41, said:

Daca iei o PDC aer- apa, aer- aer cam iei teapa.. citeste depre PDC apa- apa, sol-apa si ai sa fii uluit ca randamentul sare de 5 la 1 in orice anotimp.
Ce-a mai mare teapa este PDC apa/apa si sol/apa
Stii cat consuma pompa de recirculare "saramura" ,sunt sigur ca habar nu ai.
In anumite situatii se apropie de 50% din consumul compresorului PDC.

Editat de florinellll, 25 noiembrie 2022 - 17:07.


#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.181
  • Înscris: 05.09.2007

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Pompele de caldura sunt printre cele mai mari tepe inventate vreodata. Se dau tunuri de miliarde de euro deja cu pompe de caldura.
Si eu am vrut sa imi pun si m-am documentat bine si concluzia a fost ca randamentul e 3:1 maxim in coditii IDEALE. Adica temp peste 0, casa izolata perfect. Altfel randamentul e 1:1 adica fix ca la electric. Ori in conditiile astea cu caza izolata perfect te poti incalzi si cu un bec, si iesi mai ieftin ca nu arunci 15000 de euro pe instalatie.

daca nu-ti permiti nu inseamna ca e teapa Posted Image

pdc mitsubishi zubadan de 8 kW a consuma in medie 15 kWh zilnic la 165 mp(fara ACM ). deci vreo 11 lei pe zi.

pompa a costat 4500 euro asta iarna (instalatie DIY) .

Editat de csi1, 25 noiembrie 2022 - 17:13.


#10
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.091
  • Înscris: 16.02.2013
Pentru initiator -referitorla afirmatia userului csi1 - acel consum de 15 kwh pe zi ajungi nu la 11 lei ci la 20 (1,3 lei kwh pret plafonat)
Boilerul nu este o varianta din faptul ca are putere mica ( si nu iti ajunge sa incalzesti o casa, va functiona continuu iar rezultatul final va fi total nesatisfacator - frig si cost mare cu energia electrica)
Ordonanta de urgenta care plafoneaza pretul la 1,3/kwh inca nu a fost semnata de presedinte si publicata si in plus guvernantii o pot modifica oricind -vezi cite variante sunt pina acum.
Poate te orientezi spre altceva ca sursa de incalzire ( combustibilii mai putin procesati sunt mai ieftini).

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Pompele de caldura sunt printre cele mai mari tepe inventate vreodata. Se dau tunuri de miliarde de euro deja cu pompe de caldura.
Si eu am vrut sa imi pun si m-am documentat bine si concluzia a fost ca randamentul e 3:1 maxim in coditii IDEALE. Adica temp peste 0, casa izolata perfect. Altfel randamentul e 1:1 adica fix ca la electric. Ori in conditiile astea cu caza izolata perfect te poti incalzi si cu un bec, si iesi mai ieftin ca nu arunci 15000 de euro pe instalatie.
Tu mai bine te încălzești cu fasole. Îți crește randamentul producției de gaze de eșapament. :)

In topic.
Răspunsul este da, se poate. Boilerul va funcționa ca o mini centrală electrică

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

 andu2006, on 25 noiembrie 2022 - 17:41, said:

Pentru initiator -referitorla afirmatia userului csi1 - acel consum de 15 kwh pe zi ajungi nu la 11 lei ci la 20 (1,3 lei kwh pret plafonat)
@csi nu le stie pe astea cu preturi, are fotovoltaice. a zis si el ce isi aduce aminte :P

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Pompele de caldura sunt printre cele mai mari tepe inventate vreodata.
Asta e, mi-am luat-o. loooser... Posted Image

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

concluzia a fost ca randamentul e 3:1 maxim in coditii IDEALE.
In conditii absolut neideale, cop de 3.8.... 200+app100 mp. Zubadan vechi (2016/17)

lipsuri pt acu'
-inca nu sunt termostate
-inca nu e chepeng sa izoleze parterul de subsol
-au gresit ceva la geamuri toti, se va corecta un pic
-au gresit ceva la izolatia mansardei, asta e

pierderi pt acu':
-40mp prispa neizolata expusa pe 2 fete, deci 80 mp
-balcon 15mp expus pe 2 fete, deci 30mp
-soclu neizolat app 50mp
-peretii parter caramida se continua in subsol pereti beton, nu am ce sa le fac la interior (izolat-exclus), unde sunt 5-15 grade
-gemuletele de la subsol nu sunt izolate bine, trece un curent pe acolo de ridica fusta nevestei
Posted Image

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

ca nu arunci 15000 de euro pe instalatie.
7 zubi (14kw3f)+2ipat(200mp, 2000ml, fi 17, uponor, 20 circuite, pitch 10 general, 5 la 1m de ferestre.
  Imi vine sa ma pup singur de alegere, si sa-mi dau cu musk-u'-n oo ca n-am fost mai atent la proiectarea si executia casei. loooooser...Posted Image

#14
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.629
  • Înscris: 18.01.2010

 BloodRa, on 25 noiembrie 2022 - 18:15, said:


Răspunsul este da, se poate. Boilerul va funcționa ca o mini centrală electrică
Daaa, dar nu prea.
Dacă boilerul e de 2kw, mergând continuu cam atât poate sa bage în casă intr-o oră.
Dacă necesarul e mai mare, sa zicem ca ajunge la 5kwh în funcție de casa, o sa mori de frig.
Ar merge poate la o garsoniera de 25mp....

Editat de noxious30, 25 noiembrie 2022 - 19:20.


#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Cu casa izolata bine (s.q.n) si ipat bine facut (s.q.n.) merge. Pompa lui @csi a consumat 0.625 kw pe ora. 6 becuri vechi. mai putin decat un foen.

#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.220
  • Înscris: 12.09.2013

 dtd234, on 25 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Pompele de caldura sunt printre cele mai mari tepe inventate vreodata. Se dau tunuri de miliarde de euro deja cu pompe de caldura.
Si eu am vrut sa imi pun si m-am documentat bine si concluzia a fost ca randamentul e 3:1 maxim in coditii IDEALE. Adica temp peste 0, casa izolata perfect. Altfel randamentul e 1:1 adica fix ca la electric. Ori in conditiile astea cu caza izolata perfect te poti incalzi si cu un bec, si iesi mai ieftin ca nu arunci 15000 de euro pe instalatie.
Pentru moderatori: stergeti postul asta , va rog!E scris de unul cu creierul cat o margica...care pretinde ca s-a documentat....poate in carciuma satului!

#17
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.629
  • Înscris: 18.01.2010

 viotl, on 25 noiembrie 2022 - 19:31, said:

Cu casa izolata bine (s.q.n) si ipat bine facut (s.q.n.) merge. Pompa lui @csi a consumat 0.625 kw pe ora. 6 becuri vechi. mai putin decat un foen.
Ca sa echivalezi consumul lui csi cu consumul unui boiler, înmulțești cu 4.
Obții 2,5kw. Și încă nu e frig...

#18
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019

 noxious30, on 25 noiembrie 2022 - 19:19, said:


Daaa, dar nu prea.
Dacă boilerul e de 2kw, mergând continuu cam atât poate sa bage în casă intr-o oră.
Dacă necesarul e mai mare, sa zicem ca ajunge la 5kwh în funcție de casa, o sa mori de frig.
Ar merge poate la o garsoniera de 25mp....
De aceea am spus "mini". Inițiatorul a pus o întrebare de principiu, nu dat nici o valoare. Sunt boilere mult mai mari decât cei 2kw ai tăi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate