Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Kia Picanto X-Line 1.2 model 2022 - piticul atomic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Mistoaca buburuza, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. Intradevar preturile masinilor au luat-o razna insa a luat-o razna si obraznicia dealerilor cand cer 3500 ron pe un voucher de rabla. Ce costuri le-au crescut aici? In 2018 am dat 1500 ron pe un ticket la dealerul VW din Valcea si un Buc cereau 2000 ron parca.

#20
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postflorinbad, on 24 noiembrie 2022 - 09:36, said:

Bine... nu este chiar atomic. Atomic ar fi fost daca as fi ales motorul turbo de 1 litru, cu 100 de CP.
Să te poarte cu bine! Crede-mă, pentru oraș, motorul aspirat este tot ce trebuie. Nu văd în opțiuni pilot... Chiar nu are sau ai uitat?

View Postflorinbad, on 24 noiembrie 2022 - 09:36, said:


Bluetooth cu recunoaştere vocală (Voice recognition)

Am și eu opțiunea asta la Skodiță. Atunci când primesc mesaj (SMS), mă întreabă dacă vreau să mi-l citească... Ei bine, atunci e ”deliciul publicului”: îmi citește mesajele scrise în română o voce feminină cu accent de englezoaică. E delir total...

#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postflorinbad, on 24 noiembrie 2022 - 09:54, said:

Da, este in 4 cilindri (din ce am citit, motorul de 1197 este foarte laudat in Anglia).
Am ales X-Line deoarece nevasta-mea vrea sa stea mai cocotata iar eu sa vad mai bine drumul. Sunt 22 cm de la sol.
Are si halogen si LED-uri (vezi EXTERIOR).
Are TMPS (vezi COMFORT).

Din ce stiu eu Picanto are 141mm garda la sol iar X-line +15mm ...
Felicitari pentru achizitie!  Km multi si ieftini fara probleme!
Iti recomand sa te inscri si in clubul posesotilor de Kia. Vom fi colegi si acoloPosted Image
https://www.clubkia.ro/

#22
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostYhzx23, on 24 noiembrie 2022 - 10:40, said:

Vad ca a ajuns in topul preferintelor culoarea gri la mai toate marcile.
Culoarea gri este anti-jeg (nu prea se observa murdaria pe ea).

View Postcattavencu, on 24 noiembrie 2022 - 12:33, said:

Daca merg puse si jante de 14"
Merg puse si de 14" dar nu m-a lasat nevasta. Vrea sa stea cocotata.
Initial am ales jante de 16", masina arata super misto, dar "balonul" era prea mic pentru gropile din Romania si Bulgaria.

View Post_R_A_D_U, on 24 noiembrie 2022 - 13:37, said:

Nu văd în opțiuni pilot... Chiar nu are sau ai uitat?
Initial am ales pilotul automat + geamuri spate si luneta fumurii.
Apoi le-am scos la sfatul unor colegi de munca.
Apoi le-am pus iar, insa comanda plecase deja si nu mai putea fi modificata. Pilotul il pot cumpara pe Ebay (73 euro) insa imi trebuie si MSLA (sistem manual de limitare a vitezei), chestie care nu vine odata cu pilotul.

View PostMKdens24kw, on 24 noiembrie 2022 - 15:12, said:

Din ce stiu eu Picanto are 141mm garda la sol iar X-line +15mm ...
In specificatiile masini, poate.
In realitate, masurat cu ruleta de la sol are 22 cm (la Spark M300 am 20 cm).

Edited by florinbad, 24 November 2022 - 16:01.


#23
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Daca te referi la a masura inaltimea pragurilor de la sol, sunt de acord cu tine( dar nu asta este "garda la sol")
La Punto-ul sotiei cred ca sunt vreo 25cm  inaltimea pragurilor.

Edited by MKdens24kw, 24 November 2022 - 17:33.


#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-am inteles niciodata de ce ai lua masina de oras cu garda la sol de "suv" :))
Iar pretul, prefer sa nu comentez. Decizia a fost de partea ta. Sa o folosesti sanatos, fara evenimente neplacute.

#25
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Pai cam toata lumea "calareste" bordurile mai mult sau mai putin.

Edited by atupi, 24 November 2022 - 18:29.


#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostTruculMagic, on 24 noiembrie 2022 - 18:08, said:

N-am inteles niciodata de ce ai lua masina de oras cu garda la sol de "suv" :))
Iar pretul, prefer sa nu comentez. Decizia a fost de partea ta. Sa o folosesti sanatos, fara evenimente neplacute.
Este ultima mea masina. Am 58 de ani, o voi tine 12 ani, deci pe la 70 de ani nu cred ca ma vor mai tine balamalele (picioarele de bosorog) pentru a mai putea conduce o masina electrica la vremea aceea, dacă voi mai fi în viata sau dacă Putin va decide ca România sa fie rasa de pe fata pamantului...
Nu am fost niciodată adeptul mașinilor second-hand. Locuiesc la tzaranoaia și de aceea am nevoie de garda înaltă. Nu folosesc masina exclusiv în oraș (Targoviste).
Imi place foarte mult sa-mi petrec concediile în afara Romaniei, de aceea nu stiu ce surprize ma asteapta in Romania sau Bulgaria sau Serbia.


#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostRaz0rblade, on 24 noiembrie 2022 - 10:25, said:

O citadina frumoasa, intr-adevar. Multi km fara incidente !!!

NO WAY!

Florin, iti urez sa rupi Europa asa cum ai facut si cu celelalte cascarabete! :)
Multi kilometri de vis, multe calatorii si destinatii care sa te imbogateasca cu adevarat!

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am inteles punctul tau de vedere si il respect :)
Care au fost motivele pentru care nu ai ales Sandero stepway ? Sau Renault Captur ? Ce te-a determinat sa alegi Picanto ?

#29
mihail_1978

mihail_1978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2019
raspund eu (pentru mine) - am luat Hyundai i10 si nu Captur / i20 / Sandero pentru ca erau prea mari. Vroiam cea mai mica masina posibila, cu 4 locuri, dar care sa aiba si dotari moderne - ESP, franare automata, etc.  Nu este ok ca singura masina, dar ca o masina de oras este potrivita.

#30
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostTruculMagic, on 24 noiembrie 2022 - 21:34, said:

Am inteles punctul tau de vedere si il respect Posted Image
Care au fost motivele pentru care nu ai ales Sandero stepway ? Sau Renault Captur ? Ce te-a determinat sa alegi Picanto ?

Ambele modele imi plac foarte mult. Nevasta-mea este lesinata dupa Captur iar eu dupa Sandero. Dar sunt prea lungi si prea scumpe pentru mine, vorbesc de variantele de top nu de cele chele.

Si eu as fi vrut sa pun mai multe optiuni pe masina (pilot automat, scaune si volan incalzite, detectarea pietonilor si biciclistilor, unghiul mort etc) dar calculele mele indicau ca, la achitarea masinii, voi fi nevoit sa ma imprumut cam 3000-3500 de euro. Am inceput sa strangem bani inca din luna februarie 2022, am dat comanda in luna aprilie 2022 iar masina a sosit in luna noiembrie 2022 si, minune mare... nu am avut nevoie sa ma imprumut de cei 3000 de euro, bashca ne-au ramas in plus vreo 2000 de lei. Nu stiu cum naiba mi-am facut calculele... Asta este, prostia se plateste, as mai fi putut pune optionale de 1000 de euro fara sa ma imprumut prea mult. Am salariu de provincial iar sotia s-a pensionat cu 7 ani mai devreme, cu penalizare mare, deoarece nici dracu' nu te mai angajeaza dupa varsta de 50-55 de ani. Desi a terminat Cibernetica, uite ca nu mai este nevoie de ea, toti vor sa angajeze tinere talente.Posted Image De aceea nu ne-am permis Sandero sau Captur.

Apoi distanta de manevrare cu spatele a masinii se afla intre un fost garaj si un foisor. In fostul garaj am bagat Matizul vreo 6 ani si 8-9 ani Sparkul M300. Intre timp garajul a devenit o magazie buna la toate (nevasta-mea cum gaseste un spatiu liber il umple imediat cu borcanele ei de muraturi, gemuri, zacusca, bulion etc). Foisorul de 4,5 m lungime l-am facut in ideea luarii pranzului in aer liber. As, de unde: a devenit uscator national de rufe, lateralele s-au umplut cu ghivece cu flori de toate neamurile, tot aici si-au gasit salasul cele doua ghene de gunoi (gunoi menajer si cel ecologic) si tot aici am adapostit Sparkul M300 si acum Picanto-ul. In foisor pot baga Sandero-ul sau Capturul insa nu le pot scoate din foisor fara sa le ating de gardul bordurat sau de usa garajului.

#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Aici aveti prezentarea rapida a masinii (2 minute):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQNZzTZVao0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici aveti comparatia cu alte piticanii:
https://www.automobi...del/kia/picanto

Fata de dimensiunile standard ale Picanto-ului, X-Line are dimensiuni mai mari:
Lungime 3670 mm
Latime    1625 mm
Inaltime  1500 mm

Edited by florinbad, 25 November 2022 - 08:18.


#32
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Mie imi pare mai scump picanto ca Sandero, spre exemplu asta din link are dotari destul de multe; la pretul ala se mai adauga un 1200 eur bonurile rabla, deci pe la 15.100 totalul
https://vanzari.daci...ero-stepway-expression-uu1djf00070260599.html
In primavara cand erau mai mici preturile intra si un Captur in varianta de baza cu 1.0 benzina+GPL

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci ai avut doar astel de masini , matiz, apoi spark, iar acum picanto. Deci mereu ai facut upgrade in aceeasi clasa. N-are cum sa nu te multumeasca aceasta masina :)

#34
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@ florinbad - un Suzuki Swift nu ti-ar fi placut mai mult?

Ma uitam acum pe site, pleaca de la 10.600 cu rabla.

https://suzuki.ro/autoturisme/

De curiozitate intreb.
La interior, Suzuki e mai saracacioasa, impresia e de "ieftin", stiu asta. Dar cred ca sta mai bine pe sosea decat Picanto si cred ca se si conduce mai misto.
Cu roti de 16", Suzuki are o garda la sol frumusica (dar te vor costa mai mult anvelopele, deh...)


In Captur (la dealer) m-am simtit mai inghesuit inauntru decat in Matiz (stiu ce vorbesc: am avut Chevrolet Matiz 3 ani si 4 luni, timp in care am facut 66.000 km cu el, motor de 1.0 in 4 cilindri, 64 de cai, se simteau foarte misto pe cele 800 de kile ale masinii).
Decat Captur, mai bine Kamiq - alta viata inauntru, alt loc, nene.

Edited by cattavencu, 26 November 2022 - 12:03.


#35
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
swift are aceasi garda la sol joasa de 120 cu ambele roti 175/65 r15 si 185/55 r16 inaltimea rotii e aceasi
ignis e concurent la picanto x din gama suzuki

#36
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
De ce nu cititi si voi ce a scris Florin?
"In prezent am un Chevrolet Spark M300 facut tot in Coreea de Sud, de aceea m-am orientat spre Kia. Initial am vrut un Kia Rio si m-am dus chitit sa cumpar acest model. Insa in momentul in care m-am aflat fata in fata cu ea mi-am dat seama ca nu o pot parca fara sa-i lovesc spatele de garaj (transformat intre timp in magazie cu de toate...) si un gard bordurat. Am un spatiu foarte mic de manevra atunci cand dau masina cu spatele. In fata lui Rio se afla piticania, tipul de la dealer mi-a spus: "Da' de ce nu va orientati spre modelul X-Line"? Asta a fost tot."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate