Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Despre legea care obliga sa punem repartitoare caldura

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 tioopedi, on 25 noiembrie 2022 - 02:45, said:

Ai "citit" vreodata bonul de la lidl?
Ai acolo suma totala, subtolate, rest , cantitate si pret unitar.
Daca ai platit cu o bacnota de 200 lei 7 produse si ai primit rest 20 lei poti "afla" cat a costat iautul ( gunoiul), cat a costat painea ( salariul administratorului), cat a costat ardeiul ( liftul) etc...............
Suma din chitanta lunara este compusa din aceste componente, cu precizie de 0.01lei. la banut.
Stii exact care-i partea pe care trebuie sa o platesi tu , din valoarea cutiei de vopsea verde utilizata la vopsirea cutiilor postate.
Ai dreptate, nu cunosc cum sta treaba, eu am spus asa una peste alta problema pe care au pus-o si altii. Cand nu stii cum sta treaba pari ca ai 2 ani.
Nu am realizat cum trebuie situatia, ai explicat bine, multumesc de explicatie.
Ideea celor care au mai pus problema era nu ca fura administratia ci RADET-ul, adica cum ca ai plati dupa repartitoare si aia is banii, nu s-ar mai lua in calcul contorul de bloc, oricum asta mi se parea si mie aberatie totusi, nu am stat sa analizez insa, am neglijat subiectul.
Plus ca s-a mai pus o problema si anume, repartitorul nu e pus la intersectia diagonalelor caloriferului, e pus sus, si mai aproape de teava chiar daca in dreapta catre capatul caloriferului sunt mai multi elementi cu unul.
De ex eu am in stanga catre teava 7 elementi, iar in dreapta dupa repertitor 8. Ca, caloriferul nu e uniform la aceiasi temperatura.
Adica e cam furt putin asa.
Pune-l la mijlocul caloriferului chiar daca ai cu un element in plus catre capatul caloriferului.
Si nu doar eu am pus aceasta problema.

 andreyvsjoker, on 25 noiembrie 2022 - 05:49, said:

Am vaga impresie ca tu esti implicat in vanzarea acestor repartitoare Posted Image
De mine zici ? Sau de tioopedi ?

#56
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Se va proroga aceasta lege , stati linistiti.
Este imposibil logistic vorbind sa montezi milioane de astfel de aparate intr-o luna, nici n-ai avea cu cine (sa nu mai vorbesc despre specula de pret creata).
Pana ca aceasta lege sa intre in vigoare definitiv, radetul si alte sisteme ineficiente de genul vor disparea.

#57
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Imposibil o fi dar legea nu-i de o luna.. are ceva ani. :)

#58
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Se va proroga intrarea in aplicare a ei.

#59
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
O decizie buna:
https://www.economic...-an_634821.html

Edited by crocko.dilul, 15 December 2022 - 17:21.


#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 dorin_2k, on 23 noiembrie 2022 - 21:39, said:


Părerea mea: centrala proprie. Plătești cat consumi și nu te doare capul.
Nu-i așa de simplu. Nu in Bucuresti

 __Dan__, on 23 noiembrie 2022 - 22:35, said:

Si daca agentul termic imi asigura 21* in calorifer dar eu ridic cu AC temperatura la 23*, ce consum indica repartitorul?
zero

#61
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 richelieu, on 15 decembrie 2022 - 18:33, said:

Nu-i așa de simplu. Nu in Bucuresti
E foarte simplu, trebuie doar sa ai 2-3 mii de euro.
Daca vrei detalii, poti sa-mi trimiti un PM.

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Deci nu-i simplu :)


#63
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 rexx, on 23 noiembrie 2022 - 22:06, said:

problema cea mare e ca asta nu masoara o chestie clara, adica nu au o unitate de masura definita (kg, metru, litru, kw, calorii, etc) ci masoara o diferenta de temperatura intre calorifer si camera
apoi masuratoarea asta o inmulteste cu nu stiu ce indice si iese cat ai de plata, o suma destul de mare
ca sa nu spun ca mai trebuie sa platesti si o taxa de 5-10 lei/luna/repartitor ptr firma care face citirea si calcularea sumei de plata

toti pe care i-am auzit ca au pus repartitoare mi-au spus ca au platit mai mult dupa ce le-au montat, ba chiar unii le-au demontat dupa cativa ani (bineinteles ca au demontat tot blocul)

Pana sa dea faliment sistemul centralizat la mine in oras, la blocul din fata mea si-au pus toti repartitoare. A fost mare jale dupa. Toti le-au dat pe minimum, sa consume cat mai putin, au trecut de la 26 grade inainte, la 21, iar apoi le-a venit factura aproape dubla. Si-au dat pumni si palme-n cap dupa. Ei se asteptau sa le vina factura jumate fata de inainte, nu dubla. Acum am scapat de necaz, in afara de 1 cartier, tot orasul are centrale.

Edited by Cyanid3, 07 January 2023 - 14:06.


#64
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Repartitoarele nu se pot da la minim. Te gîndești probabil la robinetul cu termostat.
De restul - povești vînătorești. Factura blocului e stabilită după înregistrările contorului blocului, nu după repartitoare.

Edited by radunic, 10 January 2023 - 15:26.


#65
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 Cyanid3, on 07 ianuarie 2023 - 14:05, said:

Pana sa dea faliment sistemul centralizat la mine in oras1, la blocul din fata mea si-au pus toti repartitoare. A fost mare jale dupa. Toti le-au dat pe minimum, sa consume cat mai putin, au trecut de la 26 grade inainte, la 21, iar apoi le-a venit factura aproape dubla. Si-au dat pumni si palme-n cap dupa. Ei se asteptau sa le vina factura jumate fata de inainte, nu dubla. Acum am scapat de necaz, in afara de 1 cartier, tot orasul are centrale2.


1. Sistemul a fost falimentat de combinaţia dintre management slab, lipsa specialiştilor care să întreţină sistemul şi bineînţeles interesele externe.
2. Nivelul de inteligenţă al unui oraş este dat şi de incapacitatea de a profita de sisteme centralizate.
Toată lumea este bucuroasă când se distrug sistemele gândite de specilişti şi sunt înlocuite cu soluţii individualiste gândite de comercianţi.
Fiecare plebeu trebuie să care apa în bidoane, să producă singur căldura şi eventual energia electrică.  Păinea se fabrică în maşini speciale care consumă resurse.
Blocurile de locuinţe nu mai sunt proiectate şi construite unitar. Fiecare este diferit, fiecare are propria sa parcelă de pământ pe care sunt construite străduţe minuscule.

În cei 33 de ani de "libertate" observăm că populaţia a involuat dar are impresia că este mai avansată decât înaintaşii.

#66
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Hmm, la clădirile mari sau la ţară merge să produci parţial singur(ă) energia electrică. Încălzirea centralizată nu merge peste tot.
Dar repartitoarele sunt doar o afacere, prin care prostia foloseşte un fel de telefon ca să ţină populaţia captivă în autobuzul fricii... plătim mai mult, trebuie să facem economie în timp ce Partidul se preface că ne ajută.

#67
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 djl, on 12 februarie 2023 - 12:49, said:

plătim mai mult, trebuie să facem economie în timp ce Partidul se preface că ne ajută.
Tu te plangi mai mult in loc sa faci ceva concret in viata ta.
Adica sa iei o decizie, sa actionezi.
Plansul nu te va ajuta deloc.

#68
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Numai tu ştii la ce ai vrut să faci referire acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate