Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Despre legea care obliga sa punem repartitoare caldura

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019

View PostCousteau, on 24 noiembrie 2022 - 12:08, said:

Repartitorul nu-ti inregistreaza diferenta intre temperatura din camera si temperatura caloriferului ci exact invers. deci nu-ti fa griji.
OK. Deci daca lipesc (demontabil, cu clips sau poate cu dublu adeziv) pe suprafata dinspre camera o rezistenta de cativa watti alimentata printr-un potentiometru bobinat de la un traf mic (12V) repartitorul va crede ca nu prea exista transfer termic din calorifer, deci platesc minimal si-l tin la maxim. Si tocmai ce scriai ca-s bune si de nefentat, dle Cousteau...

Edited by __Dan__, 24 November 2022 - 14:49.


#38
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006

View Postdorin_2k, on 24 noiembrie 2022 - 06:52, said:

Nu îs repartitoare de căldură ci repartitoare de costuri.
Dorin are dreptate noi am avut la bloc si le-am scos . Nu am vazut modificari in factura de la Radet.
Pe langa faptul ca genereaza costuri suplimentare cu citirea si diverse suspiciuni , economia e relativa .
Adica daca tii toate caloriferele inchise platesti 120 de ron cu repartitoare si stai cu un hanorac pe tine si daca nu le ai ,platesti 250 de ron si stai cu caloriferele la maxim si geamul deschis .
Bineinteles ca in cazul in care ai repartitoare si deschizi caloriferele vei plati vreo 700 de ron pentru ca oricum cineva trebuie sa plateasca toata suma .

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
E adevărat mitul cu frânghia și borcanul de apa?
Nu am avut niciodată repartitoare la bloc. Acum am scăpat și de bloc.
In copilarie am locuit la casa. Am urât foarte mult casa din cauza WC in curte, încălzirea cu sobe de rumeguș, cărbuni, lemne și petrol.
Apoi m-am mutat la bloc. Era fain: curgea apa din perete, căldură...2 ore/zi. Platit căldură f mult pt pierderile din tot orasul
Apoi mi-am pus centrala proprie. Un salt uriaș.
Acum m-am mutat la casa. Greu a fost cu acomodarea, dar nu mă întorc la bloc de at pt a uda florile.

Locuitul la bloc e un stress continuu ce te macină fara să îți dai seama pe moment

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Post__Dan__, on 24 noiembrie 2022 - 14:47, said:

... si de nefentat...
Daaa, este plină țara de electroniști, toate băbetele" se pricep la asta.
Nu mai este ce a fost, noua generație este plină de nepricepuți, vezi multele subiecte de pe forum, și nu numai.

Ca o paranteză...

Vorbeam cu o tipă, de la un service, mi-a spus ceva ce m-a uluit, și sînt la vîrsta la care nu mă mai miră aproape nimic.
Cică vin persoane de sex masculin cu mașinile la garaj, cînd le spune să ridice capota de la motor, unii din ei se uită ca curca"n"lemne.
Au fost cîțiva care au dat roată la propria mașină, prin exterior, se scărpinau în cap, și nu știau cum se face treaba asta  🤣

View Postdorin_2k, on 24 noiembrie 2022 - 16:02, said:

.
Locuitul la bloc e un stress continuu ce te macină fara să îți dai seama pe moment
Ei și tu acum, bărbat ești!  🤭

#41
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 25.04.2007

View Postcrisstonne, on 24 noiembrie 2022 - 14:31, said:

Eu știu tot din manual, că la ale mele este 30°, pentru activare.
Probabil altă firmă.

Eu mă refeream la altceva, la aspectul tehnic.
Vara ,,nu pleacă " de pe zero, nu înregistrează, chiar dacă ai peste 30° în casă.
Ele se resetează la un moment dat, vin pe zero, și acolo rămîn, pînă toamna, să urmărești treaba asta.
E posibil sa ne referim la temperaturi din situatii diferite, nu mai caut acum pe net pdf-ul ca nici nu mai am cutia de carton sa-i stiu denumirea, e unul cehesc si model nou, cel putin asa scria pe reclame ca e new. Iar perioada de masurare oricum e hotarata de administratie. Daca Radet inchide prin aprilie, se mai face o citire in zilele alea si gata. Ajungand caloriferul la 20 grade sau sub, nu mai inregistreaza consum. Cred ca la pragul asta se refereau cu cei 20 de grade.

View Post__Dan__, on 24 noiembrie 2022 - 14:47, said:

OK. Deci daca lipesc (demontabil, cu clips sau poate cu dublu adeziv) pe suprafata dinspre camera o rezistenta de cativa watti alimentata printr-un potentiometru bobinat de la un traf mic (12V) repartitorul va crede ca nu prea exista transfer termic din calorifer, deci platesc minimal si-l tin la maxim. Si tocmai ce scriai ca-s bune si de nefentat, dle Cousteau...
Incearca, romanii sunt celebri ca se preocupa cu asa ceva. Nu o zic eu de la mine ca sunt de nefentat ci in prospect scrie ca sunt antifrauda. Fa experienta asta si spune-ne si noua daca a mers.

De fapt nu stiu dece mai batem apa in piua, cei care nu aveti va puneti sau nu va puneti, e treaba voastra. Toti pe care ii cunosc sunt foarte multumiti de ele. Pana si cei dinspre nord, daca isi lasa caloriferele la maxim cum oricum le lasau cand nu aveau repartitor, iar daca dau astia caldura la fel, platesc mai putine gigacalorii decat plateau cand nu erau repartitoare. Am spus mai sus dece vine factura cu o cantitate de gigacalorii mai mica. Nu discutam de cresterea pretului per gigacalorie. Ca aia care stau spre sud si in zilele insorite inchid total caloriferele si platesc mai putin, este norocul lor, n-au decat sa fie invidiati, cum si ei la randul lor ii invidiaza vara pe aia dinspre nord.
Succes la montarea repartitoarelor si robinetilor acum la sfarsit de noiembrie, trebuiau montate in vara-toamna. La unele blocuri se schimba repartitoarele vechi cu cele noi cu radio, asta se poate face si acum ca nu necesita golirea instalatiei ca la punerea robinetilor. La mama au anuntat ca le schimba in maxim o luna si va scadea pretul citirii de la 3,5 lei la 3 lei, fara costuri de achizitie, facandu-se din fondul de reparatii.

#42
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postcrisstonne, on 24 noiembrie 2022 - 02:57, said:

Da, ai un segment de timp unde vezi evoluția cifrelor, în unul din cele 3 ecrane diferite care rulează constant.

Acolo unde este zero, crește și tot crește, dacă dai drumul la căldură.
Uitandu-te la ala iti poti calcula factura pana in acel moment?
Sau poti afla formula dupa care iti calculeaza factura firma respectiva?
De ce sunteti de acord sa platiti pentru ceva ce nu puteti controla?
Cand iti instaleaza chestiile alea iti da si un manual dupa care sa-ti calculezi factura in orice moment?

A verificat cineva ca in momentul cand se calculeaza facturile, suma lor este egala cu suma care trebuie platita la radet dupa contorul de Gcal al blocului?

Edited by johnnickelby, 24 November 2022 - 17:51.


#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Păi am fost de acord, pentru că nu le am cuuuu... conspirațiile, ci cu gînditul.
Nu am greșit, plătesc mai puțin.
Bine, la noi este deja vorba de mai bine de 10 ani  :)

#44
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
In mod normal ar trebui ca din formula aia stufoasa a calculului facturii, sa rezulte o constanta (formata din diversele caracteristici fixe ale blocului) si una sau doua variabile care ar trebui facute publice, adica incluse in "explicatii factura".
Eu nu inteleg de ce nimeni n a spus chestia asta si ce este asa secret in acel calcul.
Fiecare apartament are niste caracteristici de constructie si geografice care vor da in orice moment aceeasi cifra, la care poate fi adaugate o variabila maxim doua, plus indexul propriuzis.
Stie cineva din cei de aici care au repartitoare aceste lucruri?

Edited by johnnickelby, 24 November 2022 - 18:17.


#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
del

Edited by benis, 24 November 2022 - 18:18.


#46
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Conspiratii neconspiratii, tin minte can prin Cluj se incerca implementarea unei astfel de solutii. Dar asta era acum mai bine de 20 de ani, credeam ca a trecut era repartitoarelor.
Erau o gramada de oameni care dadusera bani pe repartitoare, reduceau caldura in calorifere si ajunsesera sa plateasca mult mai mult decat inainte.

Mai erau ceva probleme cu uscatul hainelor pe calorifel, cum se proceda pe vremea aia..\
Dar totusi cea mai mare probvlema a lor e ca sunt o prostie. Sunt influentare de ati factori incat eu nu mi-as putea pune baza in ele.

Edited by andreyvsjoker, 24 November 2022 - 18:24.


#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011

View Post__Dan__, on 24 noiembrie 2022 - 14:47, said:

OK. Deci daca lipesc (demontabil, cu clips sau poate cu dublu adeziv) pe suprafata dinspre camera o rezistenta de cativa watti alimentata printr-un potentiometru bobinat de la un traf mic (12V) repartitorul va crede ca nu prea exista transfer termic din calorifer, deci platesc minimal si-l tin la maxim. Si tocmai ce scriai ca-s bune si de nefentat, dle Cousteau...

E suficient să pui o folie de alu în față sau o izolație.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcrisstonne, on 24 noiembrie 2022 - 16:14, said:

Ei și tu acum, bărbat ești!  🤭
Știu ce zic. 35 ani am locuit la bloc.
Nu voiam in niciun chip să mă mut la casa. Nus ce-a fost dar în juma de ora m-am hotărât. Într-o zi torida de vara când nu am mai suportat căldura și am fost într-o grădină la niste prieteni. Și..aia a fost.

#49
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Mie mai degraba mi-ar place sa imi explice un psiholog de ce atatia oameni accepta ceva gen cutie neagra, si apoi sa plateasca o factura primita printr-un hocus pocus.Posted Image
Ati citit asta?
https://administrare..._de_caldura.pdf

Edited by johnnickelby, 24 November 2022 - 18:31.


#50
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttioopedi, on 23 noiembrie 2022 - 21:49, said:

Cel care consuma mai mult, trebuie sa plateasca mai mult decat cel care face economie.
TU ce parere ai? Sa platim toti la fel, la pausal?
Ai dreptate, nu ma refeream la asta, ca e logic ce zici, ma refeream ca daca blocul sa zicem ca ar conveni sa nu puna, de ce sa fie obligati sa puna, in sensul asta vb.
Adica daca hotaram toti sa platim pausal sa zicem si semnam toti, ma refer doar la obligativitate, ca daca oamenii nu vor, automat se vor pune, ca vor cere asta la administratie, si daca majoritatea vrea, se va pune.
De ex la o ruda pe scara s-au scos repartitoarele cu semnaturi de 90 % mai acum ceva ani. S-a constatat ca toti sunt multumiti, platesc fiecare mai putin desi au caldura mai multa.
Adica cu alte cuvinte ei zic ca erau furati.
Nu stiu, nu am vb cu locatarii de acolo, eu stiu doar ce mi s-a zis. Cert e ca nu mai are ruda repartitor, ca am vazut, dar avea inainte.
Probabil ca consumul e echilibrat sa le convina la toti, iar inainte, cei 90 % nu erau multumiti.
Si am mai auzit si pe altii la fel "fara repartitoare avem caldura mai multa si platim mai putin, am semnat majoritar sa le scoatem".

La noi insa a fost invers, au semnat o minoritate sa le scoatem, la noi poate is multi care nu prea stau pe acasa pana seara.

Eu pun o intrebare, daca se calculeaza suma totala luata de la locatari, coincide cu factura generala de bloc ?! La mine la bloc se zice ca da, dar...eu personal nu am verificat.
A verificat careva din voi asta ?

Edited by MinettoMatoi, 24 November 2022 - 23:27.


#51
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

View PostMinettoMatoi, on 24 noiembrie 2022 - 23:25, said:

Eu pun o intrebare, daca se calculeaza suma totala luata de la locatari, coincide cu factura generala de bloc ?! La mine la bloc se zice ca da, dar...eu personal nu am verificat.
A verificat careva din voi asta ?
Ai mai mult de 5 ani?
In contabilitate soseste factura.  Valoarea acesteia e platita integral, si se imparte la numarul de apartamente, tinand cont si de celelalte criterii ale fiecarei asociatii.
De exemplu in blocul nostru, la subsol, am amenajat un "culcus" pentru o persoana defavorizata. Are acolo un calorifer pentru care NU plateste nimic.
Sau TU crezi ca intai se incaseaza de la locatari , iar apoi daca ajunge se plateste sau daca s-au strans prea multi, se nerge cu diferenta la SPA?
Legea trebuie sa prevada Obligativitatea pentru ca nu se aplica principiile democratiei.
Ma doare-n spatele casei daca numai eu vreau contorizare. Ceilalti 92 de locatari trebuie sa-mi faca pe plac.
Democratia se aplica atunci cand trebuie aleasa culoare vopselei de la usa de intrare in bloc.
Daca vreau eu sa fie mov, iar ceilalti verde, atunci o sa fie cum vor ceilalti.

Edited by tioopedi, 25 November 2022 - 02:35.


#52
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Ai "citit" vreodata bonul de la lidl?
Ai acolo suma totala, subtolate, rest , cantitate si pret unitar.
Daca ai platit cu o bacnota de 200 lei 7 produse si ai primit rest 20 lei poti "afla" cat a costat iautul ( gunoiul), cat a costat painea ( salariul administratorului), cat a costat ardeiul ( liftul) etc...............
Suma din chitanta lunara este compusa din aceste componente, cu precizie de 0.01lei. la banut.
Stii exact care-i partea pe care trebuie sa o platesi tu , din valoarea cutiei de vopsea verde utilizata la vopsirea cutiilor postate.

Edited by tioopedi, 25 November 2022 - 02:48.


#53
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Am vaga impresie ca tu esti implicat in vanzarea acestor repartitoare Posted Image

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,566
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrisstonne, on 24 noiembrie 2022 - 13:44, said:


Plus că sînt mai mulți, iar majoritatea are dreptate  😉

Nici eu nu sînt de acord, că nu se dă lege, să fie obligatorii panourile solare pe case, dar nah, sînt în minoritate, accept asta .
se construiesc "minicartiere" intregi de blocuri noi prin orase, inca nu sunt gata si se vad de  la parter pana la ultimul etaj randurile de cosuri de fum pentru centralele de apartament montate, in 2022!
Nu-s in stare sa-i oblige sa puna o centrala de bloc.
Ok, CET urile au pierderi mari, sunt ineficiente la noi, au o gramada de acareturi pe care trebuie sa le sustina beneficiarii, este vorba de utilaje, sute de angajati, parc auto, sedii etc.
Dar o centrala moderna de bloc din 2022 bate in eficienta  40 de centrale murale individuale. La o asemenea dimensionare se gasesc deja solutii avansate, motoare termice pe gaz, cuplate la un generator electric, practic cogenerare, inalta eficienta, global peste 75%.  Caldura din gazele arse se recupereaza, la fel si caldura din blocul motor, poate asigura incalzirea unui bloc. Curentul generat poate fi dat in retea, compensand costul gazului pentru incalzire.

Cladirea Fructus din Timisoara, a rezolvat elegant: pe cladire se afla o instalatie HVAC, toate apartamentele sunt incalzite sau racite centralizat exact ca la hoteluri.

O alta mare problema a termoficarii de la blocuri este faptul ca sunt razlet, multe apartamente debransate, care au centrala proprie.  Pierderile  sunt si mai mari cand intr-un bloc raman 5 la termoficare 5 apartamente din 20.  Tevile au fost dimensionate pentru un anumit numar de apartamente,  chiar si termocentralele au fost gandite cu un numar de apartamente. Cand baza de clienti scade la sub jumate,  este aproape imposibila administrarea unui CET si sa ramana si profitabil. Asa ca majoritatea sunt in faliment.


Edited by tfmercedez, 25 November 2022 - 10:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate