Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ajutor - Internet nefuncțional după patching prin pereți

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu la asta m-am referit.
De ce nu e și izolația prinsa de clema? De ce e așa?
"Merge se asa", știu, dar...nu e bine
Attached File  IMG_20221117_104121.jpg   72.28K   57 downloads

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View PostVladDediu22, on 17 noiembrie 2022 - 10:20, said:

… Cred că ar fi mai ușor să identific mufarea de la priză și să resertizez eventual capătul cablurilor din panou? Dacă meseriașul ăsta a folosit standard A și ca să rezolv conflictul, resertizez capătul după standard A.. nu intră iar în conflict cu cablurile din router care sunt sertizate după standardul B?…
Nu are importanta, pot fi ambele A sau ambele B, iese exact acelasi lucru. Daca un capat este A si celalat B atunci dupa cum am scris deja iti iese un cablu ‘crossover’, dar interfetele de retea se descurca exceptie cazul ca sunt niste chestii antice (si vreau sa zic ANTICE).

View PostVladDediu22, on 17 noiembrie 2022 - 10:20, said:

Mi-am dat comandă de un tester Ciubex, pot verifica dacă există întreruperi cu el? Cum ar arăta rezultatul? Efectiv nu s-ar aprinde ledurile? Sau are testerul un led care semnifică faptul că există o întrerupere? …
Se aprind ledurile pe rand si la un cablu ‘normal’ trebuie sa se aprinda ledurile cu acelasi numar de pe emitator si receptor, strict in ordinea numerelor; daca un led nu se apride deloc atunci e ceva intrerupt, daca numerele nu corespund intre capete e ceva mufat diferit. Te intereseaza ledurile 18 (cand mufezi toate cele 8 fire, ca poti mufa doar 4 dar ai fi limitat la 100Mbps); G este impamantarea daca ai cablu si mufe cu impamantare.

Edited by sags, 17 November 2022 - 10:57.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai utilizat standard e B.

Insa initiatorul ar trebui sa desfaca prizele sa le verifice CUM si DACA sunt mufate.

In alta ordine de idei, nu strica un FTP bagat in pereti daca tot ai tras cablu...
Pus la impamantare. Nici spliterul TV nu-l vad legat al impamantare.

Cand mi-am tras cablurile prin pereti l-am lasat pe electrician doar sa traga cablurile si sa faca reparatiile.
Conexiunile le-am facut eu la tot. Omul mi-a zis din start ca el e doar electrician, nu se pricepe la astea.
Si pe partea de electrica l-am verificat sa faca treaba cum trebuie - ca in standarde.

#22
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ce sa faci cu impamantarea daca de afara vine fibra?

#23
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

View Postdorin_2k, on 17 noiembrie 2022 - 10:42, said:

Eu la asta m-am referit.
De ce nu e și izolația prinsa de clema? De ce e așa?
"Merge se asa", știu, dar...nu e bine
Attachment IMG_20221117_104121.jpg
Mi se pare sau vad in poza un fir galben si unul rosu ? Rosu si galben nu am intalnit pe cablu UTP.
Trage de rama care inconjoara toate prizele. Dupa ce o dai afara vei vedea desupra si sub priza de internet doua fante. Acolo bagi o surubelnita mai fina, si scoti mufa afara pentru a vedea cum sunt facute legaturile.
Trage fara frica de rama, nu se strica nimic.

edit: daca meseriasul a folosit standardul A iar la capat in doza ai standard B a rezultat un cablu cross over, care ar trebui sa functioneze in configuratia [router]--------[laptop]

#24
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@VladDediu22

Cum ai sertizat mufele care intra in acel switch?

Straight ( computer -router/switch) sau crossover ( PC-PC) ?

#25
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Toate cablurile se mufeaza doar straight de aproape 20ani, deci n-ar conta prea tare. Oricum, nu se stie in priza cum sunt legate firele (sau daca sunt legate).

Edited by NikoroB, 17 November 2022 - 13:25.


#26
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostNikoroB, on 17 noiembrie 2022 - 13:25, said:

Toate cablurile se mufeaza doar straight de aproape 20ani, deci n-ar conta prea tare. Oricum, nu se stie in priza cum sunt legate firele (sau daca sunt legate).

Stiu, dar e bine sa confirme.....sa faca niste poze la mufe (culori, daca s-au infipt bine pinii in cablu)
La prize....


View PostVladDediu22, on 16 noiembrie 2022 - 22:42, said:

pe care l-am dus din router direct în laptop și e ok

Da ia testeaza tu cu laptopul daca ai net dupa Switch.
Sau elimini temporar Switch-ul si testezi direct cu routerul. Testezi fiecare cablu de la priza in LAN1 de la router.

Edited by xxvirusxx, 17 November 2022 - 13:36.


#27
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022

View Postxxvirusxx, on 17 noiembrie 2022 - 13:21, said:

Cum ai sertizat mufele care intra in acel switch?
Straight xxvirusxx, le-am sertizat după standardul de culori tip B.

View Postxxvirusxx, on 17 noiembrie 2022 - 13:30, said:

Stiu, dar e bine sa confirme.....sa faca niste poze la mufe (culori, daca s-au infipt bine pinii in cablu)
La prize....
Da ia testeaza tu cu laptopul daca ai net dupa Switch.
Sau elimini temporar Switch-ul si testezi direct cu routerul. Testezi fiecare cablu de la priza in LAN1 de la router.
Am testat acum xxxvirusxx, da, am internet dacă vin cu laptopul și un cablu adinițional CAT5e în switch. Am scos și switchul, băgat direct în router, la prizele de internet tot nu am internet. Nu îmi recunoaște nimic, ca și cum ar exista vreo conexiune

Am încercat să scot rama, am reușit, după care am observat că e alcătuit în spate din module. Am încercat să scot modulul de internet însă e prins în 2 cleme, sus și jos... am împins cu ceva ascuțit sus și jos... jos mai iese o parte din modul în afară 0,5 - 1 cm să zic...dar clipsul de sus nu se poate scoate neam.. am tras de el, pe toate părțile, apăsat, încercat să trag de el..am împins clipsul de jos înapoi..zic să încerc să trag în paralel, și de sus, și de jos în același timp... din nou...jos iese..dar sus neam nu face declick clipsul ăla... se vede că l-am tocit deja, am încercat să apăs și ușor pe el, și cu presiune...nu pot scoate modulul ăla din cauza clipsului de sus..

View Postphoenix76, on 17 noiembrie 2022 - 13:02, said:

Mi se pare sau vad in poza un fir galben si unul rosu ? Rosu si galben nu am intalnit pe cablu UTP.
Trage de rama care inconjoara toate prizele. Dupa ce o dai afara vei vedea desupra si sub priza de internet doua fante. Acolo bagi o surubelnita mai fina, si scoti mufa afara pentru a vedea cum sunt facute legaturile.
Trage fara frica de rama, nu se strica nimic.
edit: daca meseriasul a folosit standardul A iar la capat in doza ai standard B a rezultat un cablu cross over, care ar trebui sa functioneze in configuratia [router]--------[laptop]
Nu reușesc să desfac modulul și să-l trag din cauza clipsului din partea de sus. Are 2, unul sus, unul jos. Le-am apăsat simultan, partea de jos iese în afară un 0.5 - 1 cm..dar în partea de sus a modulului, clipsul ăla nu se desface neam..am apăsat pe el și mai încet...și cu presiune.. nimic..

Edited by Ravy, 17 November 2022 - 15:16.


#28
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022
În sfârșit am reușit să declipsez modulul și sus, însă la priza de internet dintr-unul din dormitoare s-a rupt clipsul de sus, acum nu știu cum pot să-l mai scot? cum să desprind în partea de sus dacă clipsul s-a rupt pe interior la jumate.
Așadar, pozele de mai jos sunt de la priza de internet din living... nici să nu-mi vină să cred că era pusă de formă... fără nicio mufare..
Cum ar trebui să le mufez pe astea? 6,3,2,1 pe o parte.. 7, 8 ,4,5 pe de alta..asta e ordinea în care ar trebui să pun firele?
[ https://i.ibb.co/3v0zRKW/2-Whats-App-Image-2022-11-17-at-15-20-25-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/s3k0mhf/3-Whats-App-Image-2022-11-17-at-15-20-26.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/pXqDxhN/Whats-App-Image-2022-11-17-at-15-20-25.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fa o poza la priza/modul (pe interior)

PS. Daca ai cumva o mufa tip B cu 5-10 cm cablu deja sertizat, poti lega firele intre ele si sa verifici daca are ceva cablul prin perete....desi slabe sanse, sau probleme la priza...nu face contact...culori puse gresit

LE. Desfaceai rama din suruburi si le scoteai mai usor Posted Image
Tot tip B respectand culorile

View PostVladDediu22, on 17 noiembrie 2022 - 15:29, said:

Așadar, pozele de mai jos sunt de la priza de internet din living... nici să nu-mi vină să cred că era pusă de formă... fără nicio mufare..

Cred ca nici restul prizelor nu sunt mufate :)

Edited by xxvirusxx, 17 November 2022 - 15:51.


#30
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022
Să nu vă zic că nici modulele coaxiale nu sunt mufate......... Pe alea le pot aranja tot eu? Văd că are un fir de cupru în mijloc sau din ce e? Trebuie să pătrundă firul ăla de cupru prin mufă.. cred că e mai simplu de mufat ăsta?

#31
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Sertizezi pe standardul B. Deja in poza a III-a ai culorile si corespondenta lor in cifre. Pe partea opusa care nu se vede in poza, trebuie sa identifici restul culorilor, astfel:
4 - Albastru
5 - Albastru/Alb
7 - Maro/Alb
8 - Maro

Edit cu poza:

Attached Files



#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostVladDediu22, on 17 noiembrie 2022 - 18:47, said:

Să nu vă zic că nici modulele coaxiale nu sunt mufate......... Pe alea le pot aranja tot eu? Văd că are un fir de cupru în mijloc sau din ce e? Trebuie să pătrundă firul ăla de cupru prin mufă.. cred că e mai simplu de mufat ăsta?
Da, firul de cupru pe mijloc dar trebuie sa desfaci izolatia atat cat este nevoie si tresa trebuie pe margini. Nu-i greu dar uite-te un pic la cineva pe YouTube.

Poate dupa ce termini de facut in prize, refaci mufele si din doza. Banda aia neagra pe deasupra pare ca ascunde o buleală (gen mufa se invarte pe langa cablu).

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostVladDediu22, on 17 noiembrie 2022 - 09:51, said:

În ideea că nu este grabă, nu am nimic de conectat la aceste prize de internet, momentan, dar vreau să fie funcționale, să pot conecta un TV de exemplu, cu mount VESA, frumos, fără cabluri la vedere.
Te complici, eu in 2014 mi-am bagat net prin pereti din acelasi motiv si cind mi-am luat TV-urile aveau wireless. Am prize de net inutile, care si merg :lol:

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNikoroB, on 17 noiembrie 2022 - 11:50, said:

Ce sa faci cu impamantarea daca de afara vine fibra?

Ce treaba are fibra cu impamantarea ?
Impamantarea o faci ptr ecranarea fata de interferente. Mai ales daca sunt trase pe langa cablurile electrice.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostVladDediu22, on 17 noiembrie 2022 - 15:01, said:

Am încercat să scot rama, am reușit, după care am observat că e alcătuit în spate din module. Am încercat să scot modulul de internet însă e prins în 2 cleme, sus și jos... am împins cu ceva ascuțit sus și jos... jos mai iese o parte din modul în afară 0,5 - 1 cm să zic...dar clipsul de sus nu se poate scoate neam.. am tras de el, pe toate părțile, apăsat, încercat să trag de el..am împins clipsul de jos înapoi..zic să încerc să trag în paralel, și de sus, și de jos în același timp... din nou...jos iese..dar sus neam nu face declick clipsul ăla... se vede că l-am tocit deja, am încercat să apăs și ușor pe el, și cu presiune...nu pot scoate modulul ăla din cauza clipsului de sus...
Cheamă pe unul priceput. La toate.
Și vezi să facă bine. Tu credeai că a conectat careva și firele de internet? Cine? Electricianul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate