Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ajutor - Internet nefuncțional după patching prin pereți

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022
Bună seara,

Am nevoie de sfaturi cu privire la următoarea situație. Nu îmi dau seama care poate fi cauza nefuncționării internetul prin cablu din pereți.

Mai exact, am achiziționat o casă recent iar în fiecare dormitor+living avem prize modulare Shuko cu mufa de RJ45 CAT 5e și coaxial pentru TV. Practic, la intrarea în casă am un panou jos în perete unde dacă desfac capacul văd capetele de la cablurile coaxiale și RJ45....care practic sunt trase prin pereți și duse la prizele astea. În total 3 cabluri de RJ45 pentru 3 prize, ( una în câte un dormitor și una în living). Ei bine, au venit băieții de la DIGI și mi-au tras fibra optică zic că o să-mi cumpăr eu un switch, sertizez cablurile de RJ45 din panou de jos, am conectat cu un rj45 switchul la router ( e plug and play, își dă seama automat pe ce canal e) iar când să bag cele 3 cabluri de RJ45 Cat 5e, mă duc în fiecare dormitor + living să testez cu un rj45 care să iasă din priza de internet de pe perete la un laptop, și la niciuna din cele 3 prize nu am internet. Care poate fi cauza?
Mă tot gândesc...nu o fi făcut meseriașul ceva bine? Bine bine, la o priză, dar chiar niciuna din trei să nu-mi funcționeze? Altfel nu știu cum pot testa...
Am zis că poate nu-s sertizate capetele din panou calumea..le-am tăiat și le-am mai sertizat o dată, pinii au pătruns firele, sunt in ordinea culorilor stabilite standard deja, am sertizat și un cablu separat la ambele capete pe care l-am dus din router direct în laptop și e ok, deci sertizarea nu văd să fie problema... doar să nu fi făcut mufarea calumea la prizele din internet... niciuna din cele trei?

Aștept păreri înspre rezolvarea acestei probleme,

Mulțumesc,
Vlad

Attached Files



#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand as incerca fara switch, poate ai noroc daca bagi cablurile direct in router.

altfel, trebuie sa verifici cumva cum sunt mufate prizele din perete. poate n-o fi respectat electricianul codul culorilor.

Edited by born2lose, 16 November 2022 - 22:55.


#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
"Meseriasul" a folosit alt "standard" la prize. Desfaci si refaci.

#4
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
in poza 3 vad doar coaxiale conectate, si 3 cabluri nemufate, sa nu fie alea cumva cabluri de retea? si sa nu fie legate?

#5
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022

 born2lose, on 16 noiembrie 2022 - 22:55, said:

in primul rand as incerca fara switch, poate ai noroc daca bagi cablurile direct in router.

altfel, trebuie sa verifici cumva cum sunt mufate prizele din perete. poate n-o fi respectat electricianul codul culorilor.

Am încercat și fără switch, am băgat direct în router și am zis să încerc la toate cele 3 prize de internet, dar niciuna nu-mi dădea internet în laptop.

 LukRo, on 16 noiembrie 2022 - 22:56, said:

"Meseriasul" a folosit alt "standard" la prize. Desfaci si refaci.

M-am gândit și eu LukRo la asta, da` chiar toate trei prizele? niciuna funcțională?
Acum sincer nu știu cum să mă bag, în sensul că priza modulară pare că e unită cu priza de internet, cel puțin din ramă așa pare, n-am cum să o scot pe asta fără să scot și prizele de curent electric am impresia

 Hailztorm, on 16 noiembrie 2022 - 23:19, said:

in poza 3 vad doar coaxiale conectate, si 3 cabluri nemufate, sa nu fie alea cumva cabluri de retea? si sa nu fie legate?

Le-am sertizat deja, însă nu urcasem poza. Am încărcat-o acum. Sunt cat5e

Cum spuneam, sunt sertizate, conectate la switch, am încercat și în router direct, totuși am făcut teste la toate cele 3 prize de internet și în niciuna nu am net..
[ https://imageup.me/images/83b02c6f-ab85-42ce-a014-461aaab0e64f.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravy, 16 November 2022 - 23:40.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@VladDediu22: Un tester de cablu, cat de simplu <https://www.dipolnet...rj11__N7055.htm>, nu ai? Macar ti-ai da seama daca firele sunt conectate/ continue si nu rupte. Se vede si daca mufarea nu e corecta dpdv al pinilor, ca atunci ledurile se aprind pe sarite nu in ordine.

#7
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Verifica si prizele din celalalt capat, e posibil sa ai o surpriza si sa nu fie rj45-ul legat la priza.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Rj45 este tipul de mufă, nu de cablu. Cablurile au notația CAT ( 5, 6, 7....). Când ați sertizat cablurile ați folosit unul din standardurile T568 A sau B.  Trebuie sa fie același standard și în mufele din perete. Standarde diferite la fiecare capăt duce la perechi diferite așa cum a scris și Lukro. Așa cum colegii au scris mai sus, un   tester cu LED-uri ieftin pt cablu este ideal.
La unele prize, cablurile se leagă într-o ordinr a culorilor aleasa de producător și standardizarea se face în interiorul prizei dar scrie pe ea ce standard este folosit.

Ca poza atașată cu priză

Attached Files


Edited by Ravy, 17 November 2022 - 07:34.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Mufa 2 din ultima foto tu ai montat-o?

Verifica prizele cum îs conectate firele

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Daca n-ai un tester si te grabesti, desfa o priza si vezi cum e mufata. Vezi ca pinii la priza nu sunt in ordine (1-8), ci trebuie sa pui firele dupa cum îți arată desenul de pe spatele ei. Ai 2 posibilitati, standardul A sau B. Apoi daca ai identificat mufarea prizei, te uiti in poza de mai sus a lui orlando si vezi cum trebuie sa fie si la capatul celălalt.

PS: aveam un destept de meseriaș care punea mufa cu pinul de fixare in sus atunci cand introducea cablurile, practic pinul 1 devenind 8, apoi se chinuia la prize si injura ca se fac greu si ca e desenul gresit :).

#11
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022

 n1k3z0r, on 17 noiembrie 2022 - 01:39, said:

Verifica si prizele din celalalt capat, e posibil sa ai o surpriza si sa nu fie rj45-ul legat la priza.
N1k3z0r și să fie doar priza de internet pusă de formă la exterior zici? fără nici o legătură pe interior?
Mi-am dat comandă de un tester, vine Luni.
În ideea că nu este grabă, nu am nimic de conectat la aceste prize de internet, momentan, dar vreau să fie funcționale, să pot conecta un TV de exemplu, cu mount VESA, frumos, fără cabluri la vedere.

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Trebuie neaparat sa folosesti un tester de cablu, sa te asiguri ca mufarile si cablurile nu sunt intrerupte.
Abia dupa ce verifici cu acel tester treci mai departe.
Foloseste un cleste de sertizare bun.
Cea mai nasoala faza e ca acele cabluri sa fie intrerupte pe parcurs, prin pereti.

#13
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022

 orlandobarbulescu, on 17 noiembrie 2022 - 06:27, said:

Rj45 este tipul de mufă, nu de cablu. Cablurile au notația CAT ( 5, 6, 7....). Când ați sertizat cablurile ați folosit unul din standardurile T568 A sau B.  Trebuie sa fie același standard și în mufele din perete. Standarde diferite la fiecare capăt duce la perechi diferite așa cum a scris și Lukro. Așa cum colegii au scris mai sus, un   tester cu LED-uri ieftin pt cablu este ideal.
La unele prize, cablurile se leagă într-o ordinr a culorilor aleasa de producător și standardizarea se face în interiorul prizei dar scrie pe ea ce standard este folosit.

Ca poza atașată cu priză


Înțeleg OrlandoBarbulescu. Pot confirma faptul că sunt cabluri CAT5e, iar la sertizat am folosit standardul T-568B. Dacă dau de meseriaș și aflu că în mufele din perete a folosit standardul de tip A, cred că ar fi mai ușor să resertizez eu capetele din standard B în A, corect? Ca să nu mai umblu la priză sau este esențial ca și cablurile din perete să fie sertizate cf. standardului B precum cablul de internet care intră în portul WAN din router? Bănuiesc că nu se leagă lucrurile dacă la cablurile din pereți am sertizare cf. standardului A, iar un capăt se duce într-un port din router, iar în router am cablul CAT5e de internet sertizat cf. standardului B ?

Mi-am dat comandă de un tester de pe emag, aștept să vină Luni. Cred că am nevoie de un cablu cat5e adițional pe care să-l bag în priza de internet și apoi în primul port al testerului, iar în al doilea port introduc capătului cablului din perete, din panoul de la intrare. Corect?
https://www.emag.ro/...b/pd/DZ7VYPMBM/

 dorin_2k, on 17 noiembrie 2022 - 07:30, said:

Mufa 2 din ultima foto tu ai montat-o?

Verifica prizele cum îs conectate firele
Da dorin_2k, eu le-am sertizat pe toate. Am mai sertizat și alte cabluri pe care le-am testat din router direct în laptop și au fost ok, m-am uitat la pini, au pătruns firele, nu cred că fie o problemă legată de sertizare. A fost realizată conform standardului B.

 NikoroB, on 17 noiembrie 2022 - 09:17, said:

Daca n-ai un tester si te grabesti, desfa o priza si vezi cum e mufata. Vezi ca pinii la priza nu sunt in ordine (1-8), ci trebuie sa pui firele dupa cum îți arată desenul de pe spatele ei. Ai 2 posibilitati, standardul A sau B. Apoi daca ai identificat mufarea prizei, te uiti in poza de mai sus a lui orlando si vezi cum trebuie sa fie si la capatul celălalt.

PS: aveam un destept de meseriaș care punea mufa cu pinul de fixare in sus atunci cand introducea cablurile, practic pinul 1 devenind 8, apoi se chinuia la prize si injura ca se fac greu si ca e desenul gresit Posted Image.

Nu mă grăbesc, încât mi-am comandat un tester NikoroB, aștept să ajungă Luni. Cred că ar fi mai ușor să identific mufarea de la priză și să resertizez eventual capătul cablurilor din panou? Dacă meseriașul ăsta a folosit standard A și ca să rezolv conflictul, resertizez capătul după standard A.. nu intră iar în conflict cu cablurile din router care sunt sertizate după standardul B?
P.S: de meseriași de ăștia, NikoroB, aș tot fugi.. Posted Image

 Ciubex, on 17 noiembrie 2022 - 09:55, said:

Trebuie neaparat sa folosesti un tester de cablu, sa te asiguri ca mufarile si cablurile nu sunt intrerupte.
Abia dupa ce verifici cu acel tester treci mai departe.
Foloseste un cleste de sertizare bun.
Cea mai nasoala faza e ca acele cabluri sa fie intrerupte pe parcurs, prin pereti.

Mi-am dat comandă de un tester Ciubex, pot verifica dacă există întreruperi cu el? Cum ar arăta rezultatul? Efectiv nu s-ar aprinde ledurile? Sau are testerul un led care semnifică faptul că există o întrerupere?
Cleștele de sertizare l-am luat tot de pe emag, ăsta este https://www.emag.ro/...0/pd/D5HDSKMBM/ , alături de mufele astea pe care le-am epuizat deja :D https://www.emag.ro/...5/pd/D255Q2MBM/ .

Acum mi-am luat aceste mufe, la pachet. https://www.emag.ro/...0/pd/D8FLW4MBM/

 Ciubex, on 17 noiembrie 2022 - 09:55, said:

Cea mai nasoala faza e ca acele cabluri sa fie intrerupte pe parcurs, prin pereti.
Pentru acest caz nu cred că aș avea vreo soluție, nu? Ce aș putea face dacă în ultimul caz, extrem, ar fi vorba de așa ceva?

Edited by Dany_Darke, 17 November 2022 - 10:19.


#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Da, cu tester-ul verifici daca:
1. cablurile is intrerupte
2. mufarea respecta ordinea

Daca ai probleme in cabluri atunci ai doua variante:
1. tragi cablurile din pereti afara, daca poti, daca nu
2. stai pe wifi.

Ai mare grija la mufele folosite in prize, am avut suprize neplacute cu prize RJ45 de la Schneider, cele modulare, 3 din 4 erau proaste. Pentru ca am in casa numai prize modulare la Schneider, le-am inlocuit de unde le cumparasem cu altele care funcionau. Efectiv a trebuit sa ma duc la magazin cu un cablu si cu un multimetru. Cablul era mufat la un capat si cu sarmele dezizolate la celalat capat si cu multimetrul am verificat ca cele 8 fire din cablu sa aiba continuitate cu "foarfecii" (V-urile) din priza RJ45.
Incearca eventual sa apesi mai tare firele cablurilor de date in acele V-uri in care intra in priza RJ45. Ti-ar fi utila o chestie de genul celei din poza atasata. Nu stiu cum se numeste chestia aia galbena, aia te ajuta sa impingi mai bine cablurile in V-urile alea din priza.
Sunt scule mai faine precum in clipul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WBIg5W97zh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Ciubex, 17 November 2022 - 10:42.


#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Eu nu as avea încredere în ce zice „meseriașul” care de multe ori e un zidar multicalificat. Aș desface prizele. Și da, standarde diferite încurcă TX-RX

Edited by orlandobarbulescu, 17 November 2022 - 10:27.


#16
VladDediu22

VladDediu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2022

 orlandobarbulescu, on 17 noiembrie 2022 - 10:27, said:

Eu nu as avea încredere în ce zice „meseriașul” care de multe ori e un zidar multicalificat. Aș desface prizele. Și da, standarde diferite încurcă TX-RX

Mare dreptate ai, fix așa este și ăsta... un electrician multicalificat..

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@VladDediu22:
Daca nu ai desfacut nici o priza desfa macar capacul la una poate vezi cat de cat in interior. Nu as exclude ca de fapt sa fie trase firele dar sa nu fie mufate ci lasate capetele sa atarne acolo… Si atunci nu ar mai fi o surpriza ca nu merge nimic.

 orlandobarbulescu, on 17 noiembrie 2022 - 10:27, said:

… standarde diferite încurcă TX-RX
De acord. Insa din ce stiu incurcatura ‘A’<->‘B’ la cele doua capete ar produce un ‘cablu MDI-X’ (‘crossover’), si de multa vreme interfetele de retea stiu sa detecteze automat si sa se adapteze MDI <-> MDI-X. Deci aceasta tot nu explica de ce nu merge deloc.

Edited by sags, 17 November 2022 - 10:38.


#18
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Dacă e electrician tot e mai bine. La o casa am gasit coaxial in perete și pt tv și pt internet, Doar de-acela a avut...asta e

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate