Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Perioada de preaviz

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
In cazul in care iti dai demisia incepand cu a doua zi ce crezi ca iti poate face angajatorul? Te plateste in plus fara voia ta? SI ca sa iti faca concediere trebuie sa aiba motivatie si sa completeze atatea hartii incat mai bine trece acordul partilor si zice mersi ca a scapat de tine. A fost o situatie la fostul job, un fost coleg a plecat la alta firma si a anuntat pur si simplu ca de luni nu mai vine, i-au trimis scrisoare recomandata si s-a format comisia de disciplina iar omul radea de ei la telefon pentru ca nu avea nici un gand sa vina. Pana la urma i-au facut pana si fisa de lichidare si a plecat cu acordul partilor, s-au rugat de el sa-si faca macar cerere ca sa-i scape de hartogaraie.

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Da, sunt cazuri si (ne)cazuri .

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmuntean98, on 16 noiembrie 2022 - 09:37, said:

Buna ziua.In momentul de fata lucrez la o firma pe functia de inginer mecanica fina si doresc sa demisionez insa vad ca in contract am 45 zile de preaviz.E legal acest lucru?Pot sa il contest?Codul COR este 214409.

Încearcă sa depui o cerere de încetare a contractului de munca, cu acordul părților, poate ți se aproba și nu mai ești nevoit să-ți dai demisia și sa stai în preaviz.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmuntean98, on 16 noiembrie 2022 - 09:37, said:

Buna ziua.In momentul de fata lucrez la o firma pe functia de inginer mecanica fina si doresc sa demisionez insa vad ca in contract am 45 zile de preaviz.E legal acest lucru?Pot sa il contest?Codul COR este 214409.

Banuiesc ca stii deja ca aceea perioada de preaviz poate fi redusa la 0 zile daca angajatorul este de acord.
Incearca si aceasta varianta.
Daca nu se poate si angajatorul tine mortis sa aplice legea, n-ai incotro si va trebui sa te conformezi. Si nu uita, se refera la zile lucratoare, nu calendaristice. Asta inseamna cam una luna pentru cei cu functie de executie si 2 luni si o saptama pentru cei cu functie de conducere.
Dar repet, aceasta perioada se poate scurta, absolut legal, pana la zero zile.
Incearca-ti sansele.

ps.
Lasa contestatiile, reclamatiile si restul de actiuni de acest fel. N-au intrat zilele-n sac, iar perioada aia de asteptare nu-i un capat de tara.

Edited by adisz, 16 November 2022 - 18:59.


#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
ba chiar angajatorul ȘTIE că-n preaviz tu NU mai faci nimic productiv, astfel că nu va dori să te plătească inutil...

#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmuntean98, on 16 noiembrie 2022 - 09:37, said:

Buna ziua.In momentul de fata lucrez la o firma pe functia de inginer mecanica fina si doresc sa demisionez insa vad ca in contract am 45 zile de preaviz.E legal acest lucru?Pot sa il contest?Codul COR este 214409.

Cu acordul partilor poti pleca mai devreme.
Daca nu se poate, cine te vrea in partea cealalta mai poate astepta 45 de zile,nu moare.

View Postgushpi, on 17 noiembrie 2022 - 08:33, said:

ba chiar angajatorul ȘTIE că-n preaviz tu NU mai faci nimic productiv, astfel că nu va dori să te plătească inutil...

Poti preda ce ai facut/ce urmeaza sa faci celui care te va inlocui (knowledge transfer).

Edited by marius.bunu, 17 November 2022 - 09:00.


#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
predarea se poate face-n 2/3 zile, nu neapărat într-o lună...

#26
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postgushpi, on 17 noiembrie 2022 - 10:03, said:

predarea se poate face-n 2/3 zile, nu neapărat într-o lună...

Depinde ce lucrezi. Daca esti zidar, da.

#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgushpi, on 17 noiembrie 2022 - 10:03, said:

predarea se poate face-n 2/3 zile, nu neapărat într-o lună...

Uite, ca eu sunt in preaviz. Si chiar i-am explicat managerului ca e nevoie de timp daca vrea sa fac knowledge transfer. Sunt 2 proiecte pe care le-am dezvoltat si urmarit de la zero. Unele lucruri nu se pot transfera usor, insa sunt si cazuri unde se poate.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postioppo, on 16 noiembrie 2022 - 10:27, said:

SI ce ii faci tu angajatorule daca nu se mai duce la munca?

CIM nu poate sa aibe alte clauze decat cele stipulate in codul muncii.
Functie executie 20 zile si de conducere 45 zile.


Trebuie sa aibe functie in acte. Nu doar sa aibe practic oameni in subordine.
Trebuie facut hartie cu acordul partilor art 55 litera b si anuntat seful ca de maine nu mai vii ( ii dai hartia de acordul partilor si hartia de incetare a activitatii,sa le dea el la firma)
Nu iti face nimic, cel mult te penalizeaza putin la bani

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Acordul părților înseamnă că și anhmgajatorul trebuie să fie de acord.
Dacă nu este, trebuie respectată perioada de preaviz.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
se poate si fara
in caz ca nu vrea,vei avea penalizare

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

Sigur că se poate.
Dar e riscant.

#32
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postgushpi, on 17 noiembrie 2022 - 08:33, said:

ba chiar angajatorul ȘTIE că-n preaviz tu NU mai faci nimic productiv, astfel că nu va dori să te plătească inutil...

Gresesti. Poti fi productiv si in preaviz. Nu toti pleaca din firma si vor sa se razbune pe sefu/firma.
Unii pleaca pt ca pur si simplu au gasit ceva mai bine platit, sau nu le ajungeau banii la fostul loc de munca.
Lafel si unii se intorc mai taziu in aceiasi firma pe salariu mult mai mare.

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postioppo, on 17 noiembrie 2022 - 11:14, said:

Depinde ce lucrezi. Daca esti zidar, da.

View PostAnn0nyym0us, on 17 noiembrie 2022 - 14:22, said:


Uite, ca eu sunt in preaviz. Si chiar i-am explicat managerului ca e nevoie de timp daca vrea sa fac knowledge transfer. Sunt 2 proiecte pe care le-am dezvoltat si urmarit de la zero. Unele lucruri nu se pot transfera usor, insa sunt si cazuri unde se poate.

să fim serioși, oricât îți ia ție să-i dai următorului proiectele, acesta TOT într-o lună va digera ce ai moșmondit tu un an întreg!
nu e vorba despre cum predai tu, e vorba despre capacitatea următorului de a asimila...

poți tu să-i vorbești 10 zile, că la 2...3 luni după plecarea ta TOT mai primești telefoane pt lămuriri...

View Postovtd, on 21 noiembrie 2022 - 10:10, said:


Gresesti. Poti fi productiv si in preaviz. Nu toti pleaca din firma si vor sa se razbune pe sefu/firma.

vezi că topicul este despre supărarea inițiatorului referitor la preaviz...
da, dacă pleci corect e una, dar dacă preavizul te supără, atunci patronu' te ține degeaba! :(

#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgushpi, on 21 noiembrie 2022 - 10:38, said:

TOT mai primești telefoane pt lămuriri...

Sa fie iubit. Cand am plecat din firma am taiat macaroana. Ma suna doar daca vrea sa iesim la bere.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
io am răspuns mereu!
pt că era vorba despre colegi cu care mă-nțelesesem bine!

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsfantu.dracu, on 20 noiembrie 2022 - 23:02, said:

Sigur că se poate.
Dar e riscant.
A plecat cineva luna trecuta de la firma,avuse co 2 saptamani
A fost tare in clanta a dat pe grup isi suna colegii sa barfeasca, asa ca l-a ars cu neplata co parca si bonurile de masa

Trebuie avut grija ce vorbesti cu sefu direct la plecare. Dar ii spui ferm ca nu mai vii de maine si ca vrei sa inchei amiabil cu acordul partilor 55b fara preaviz.
Si trebuie taiat legatura cu colegi/sefi mai mici ca sa nu fie barfe si sa adauge minciuni ca ai zis tu ce nascocesc ei. De obicei lumea e barfitoare pe la spate si nu stii ca nu iti spune, dar o sa observi ca esti lucrat si nu stii de ce
Nu trebuie sa spui la nimeni nimic de tine,ca te va barfi pe la colegi si sefi. Nu exista prietenii,este mancatorie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate