Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Lipsa timpului liber

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 Friskey, on 14 noiembrie 2022 - 17:27, said:

Voi...
Măi, și aici acel ,,voi " generalizator?!  🤷
Colegu", ești plin de prejudecăți, mă scuzi că îți spun, asta este în general hiba vulgului, a celor mulți, nu a celor puțini, elita intelectuală.

Dacă nu pricepi ce zic, vezi stilul celor intervievați la ,,Vax populi ", poate te pune pe gînduri  🤭

Edited by crisstonne, 14 November 2022 - 17:58.


#20
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Unii care scriu prea mult (nu toți) nu o fac pentru ca au idei prea complexe ci pentru că nu le e nici lor clar ce vor sa spună. Problema nu-i că-i mult ci că-i prost și dezlanat.

Bine și mulți dintre cei care scriu puțin o fac prost :D

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 waterman, on 14 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Un rezumat se poate ?
Ce vrei de fapt ?
+1

#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 waterman, on 14 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Ce vrei de fapt ?
Sa-i ia fața lui djl. Dar asta nu se poate.

Edited by viotl, 14 November 2022 - 18:34.


#23
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
99% dintre "romanele" pe care le-am citit aici au fost cu adevarat o pierdere de timp, indiferent daca ma interesa sau nu subiectul. Lumea scrie mult si prost, povesti fara nicio noima.

#24
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 smoke, on 14 noiembrie 2022 - 15:53, said:

scrii prea mult...Posted Image


Are prea mult timp liber...Posted Image

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 MinettoMatoi, on 14 noiembrie 2022 - 15:48, said:

...medicul a dat din cap...
E greu sa nu dai din cap in anumite situatii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6CxuyY7vMDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maccip, 14 November 2022 - 23:13.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Da @maccip, la așa ceva, și eu dau din cap  :no:

#27
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Apare un paradox.
Cu cat oamenii se plang ca au putin liber cu atat mai multe sunt postarile, comentariile pe variate platforme.

"Timp liber" este o notiune abstracta.
Si confuza.
Iar existenta sau lipsa lui este o chestiune personala de valori, de organizare si de rabdare.

#28
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Inițiatorul vrea să spună că e singur și nu are cu cine vorbi. Și că suferă de sindromul Florin Piersic.
Dacă vine un necunoscut pe stradă la tine și îți spune că vrea să îți spună ceva vreo jumătate de oră, îl asculți?
Nu e vorba de mult sau puțin timp liber. Este vorba despre zero toleranță la aberații, la abureală, la harneală.
Spune ce ai de spus scurt și la obiect, te rog. Nu pentru că mă grăbesc, ci pentru că am treabă. E o diferență.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
@inițiator: confunzi ceva!
-sunt subforumuri unde te poți lăbărța cât vrei cu logoreea - acolo nimeni nu te va biciui că scrii pân'la terminarea cernelii...
-majoritatea subforumurilor conțin topice unde se pune problema punctual și se așteaptă răspunsuri punctuale - acolo te vor scuipa toți, dacă te apuci să faci descrierea monalisei...

#30
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 ro_explorer, on 14 noiembrie 2022 - 16:27, said:

Lasa ca cica atingem maximul de cca 10.5 prin 2100 si apoi incepe caderea ... cel putin asa zic desteptii aia de la ONU Posted Image
Insa mai e pana atunci ... dar promit ca trec pe aici pe topic si las o nota pe 1 ian 2100.
De unde scoateti voi cifrele astea nu inteleg.Populatia globului din ce stiu ,este cam de 6.5 miliarde atat.China are 1 miliard  si India in jur de 800 milioane locuitori si restul pana la 6.5 miliarde.Eu asa stiu.De  unde scoateti voi 8 miliarde ca  nu inteleg?Am pomenit de China si India ca astia au cei mai multi...

Edited by EL-Presidente, 15 November 2022 - 08:56.


#31
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Ce stii tu nu are legatura cu realitatea

#32
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 EL-Presidente, on 15 noiembrie 2022 - 08:55, said:

De unde scoateti voi cifrele astea nu inteleg.Populatia globului din ce stiu ,este cam de 6.5 miliarde atat.China are 1 miliard  si India in jur de 800 milioane locuitori si restul pana la 6.5 miliarde.Eu asa stiu.De  unde scoateti voi 8 miliarde ca  nu inteleg?Am pomenit de China si India ca astia au cei mai multi...
Ininate sa contrazici oamenii era greu sa dai un gugalsarci?

https://www.worldome...rld-population/

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

 MinettoMatoi, on 14 noiembrie 2022 - 15:48, said:

O sa vreau si eu o parere de la voi
................
Pai sincer imi pare ca suferi de crunta nebagare in seama atat aici cat si in viata reala. Motivul principal ar fi ca nu esti un interlocutor interesant chiar daca subiectul deschis are potential.

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Poate scrii chestii neinteresante, te-ai gandit la asta? Oamenii au timp limitat si, daca citesc 3-4 paragrafe cu banalitati, e normal sa-ti tranteasca vreo replica mai dura.

Iar daca vrei sa scrii mai pe larg, de ce nu-ti faci un blog? Acolo o sa ai o baza de followers care sunt interesati de aceleasi subiecte ca si tine si care au rabdare sa te citeasca. Sau poti sa incerci pe SP, pe aria Editoriale, sa vezi ce reactii ai.

#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 smoke, on 14 noiembrie 2022 - 15:53, said:

scrii prea mult...Posted Image

ideea esentiala e ca e o mare diferenta intre informatia disponibila acum si informatia ce era disponibila acum 20-30..xx ani. Cu cat ai access la mai multa informatie cu atat  mai superficial o tratezi, pentru ca tot vrei ceva nou. Si superficialitatea asta se reflecta si in scris, si in ideile discutate..si cam in tot.

da lasa ca vine apocalipsa si avem timp sa vb de vanatoarea de a doua zi si cum ne aparam de  ETs agresivi...

Pai daca te int un subiect, nu-l tratezi superficial, am zis ca e vb de subiecte mai complexe care necesita dezbatere nesuperficiala, adica oamenii nu mai sunt interesati de nimic serios ?
Mda, apocalipsa vine si va fi f rau, lipsuri, vin vremuri grele, ai dreptate. Fizic nu o sa fie problema, ca in orice stat de drept exista politie, dar cu restul o sa suferim.

 rexx, on 14 noiembrie 2022 - 15:53, said:

tu chiar crezi ca eu am atat timp liber incat sa citesc tot textul scris de tine?!
Si cine te pune sa citesti sau sa raspunzi ? Tocmai ce am zis in text. Nu am scris ptr cei carora nu le convine, si e si normal, e logic sa nu iti convine,  nu trebuie sa fim toti la fel.

 lucianburjuiul, on 14 noiembrie 2022 - 15:56, said:

Textul e in flagranta contradictie cu titlul. Ai prea mult timp liber.
Pai nu ma refeream la mine ci in general, eu nu-s reprezentativ, si nici eu nu stau mereu, stau dupa ora 17-18 ceva, iar uneori deloc.
Si daca s-a ajuns sa nu mai aiba oamenii timp liber sa dezbata ceva mai complex (fiecare dupa interes), e grav. Exact la asta ma cam si refeream. Mai sunt useri care scriu mult, poate daca te int ceva, gasesti timp sa scrii mai mult zic eu.

 dorin_2k, on 14 noiembrie 2022 - 16:49, said:

Pune un poll. Cine ți-a citit întreg mesajul. O sa ai o surpriză tu. Pt restul: nu.
Pai eu am scris ptr aia care nu citesc ? Am si spus.
Restul nu stiu, sunt destui care scriu si mai mult ca mine si aici si pe alte forumuri. A scris unu despre medicamentul Propecia de chelire undeva ca raspuns la alt raspuns, a spus cum a fost la el cu ala, cred ca peste o pagina, si a fost citit de cei interesati. Eu am spus la general, nu la ce scriu eu, ca oamenii comunica telegrafic rezultand ca nu prea mai e interes de discutii mai serioase.

 horhescu, on 14 noiembrie 2022 - 16:11, said:

tl;dr stimabile, nu avem timp liber sa citim
Nu ai timp, nu citi, nu am scris ptr cei ce nu citesc, am tot zis. Pai tocmai asta e problema, timpul liber in societatea de azi, m-am referit la general discutii dupa interese oricare ar fi ele. Si sa vezi ce vremuri vin...

 ro_explorer, on 14 noiembrie 2022 - 16:14, said:

Am citit tot enuntul. E o varza de idei. Nici tu nu stii ce vrei.

Oamenii in general nu au timp de dat pe degeaba. Timpul e cea mai pretioasa resursa pe care o avem. Intre a face ceva care sa imi ridice mie nivelul de ... trai/intelegere/cunostinte/etc si a iti da tie sau altuia timpul respectiv asa, gratis, e destul de evident ce o sa aleg.
Asadar, ca sa fiu la subiect, nu am timp de prostii din astea Posted Image
Nu e nici o varza de idei, unii au inteles f clar ce am zis, ca am mai aratat si la prieteni si altii.
Daca te int un subiect, nu se numeste timp pierdut. Cand zici asa deja nu te int subiectul. Iti dai tie timpul ca pe tine te-ar interesa subiectul, nu raspunzi ptr placerea aluia.
Nu te pune nimeni sa iti dai timp tie ptr ceva ce nu te intereseaza.
Dar sa stea degeaba la baute 3-4 ore si sa mai cheltuie si bani gramada au timp, e clar, nu exista interes. E f okey si la baute, dar am vrut sa arat ca ei Deci ce zici nu e corect.

Edited by MinettoMatoi, 16 November 2022 - 15:02.


#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 crisstonne, on 14 noiembrie 2022 - 16:11, said:

Este adevărat, oamenii nu au timp destul, pentru că îl pierd, stînd să se gîndească cum să se contreze.
Bine, gîndit cu ghilimele.

Totul a culminat cu apariția unui egotism dus la paroxism, a apărut de cîțiva zeci de ani.
Face ravagii, încă necuantificate, o să vină un moment cînt o să fie asaltate stabilimentele pentru dilimandroși, dar nu vor fi locuri de ajuns.
Pai ce nu inteleg unii, ei zic ca si cum ar fi obligati sa discute cu altii mai mult, sa ofere din timpul lor aluia, asta e o tampenie. Ideea era la general ca oamenii nu prea mai dezbat ceva mai serios, pare ca nu ii intereseaza mai nimic mai serios, ca daca ii interesa nu mai considerau timp pierdut. Si timpul e o problema, si asta era o chestie care am zis-o, ca poate au interese dar n-au timp.

O zice "Dar ce domne suntem obligati sa citim/discutam ?", pai nu asta era ideea, si daca nu au citit ce am scris, tot nu are logica sa zica asta.
Am am mai dat un contraargument la aia "timpul e important, nu-l dam degeaba...", dar cand se duc la film, in oras, etc, ala nu e timp de stat degeaba ? Insa daca le place, nu e timp pierdut.
Gandirea asta denota ca unii stau de vb cu cineva fortat, doar ca au interes ca sa ramana in relatie cu acela probabil.

 Friskey, on 14 noiembrie 2022 - 17:27, said:

@Minetto Da-ti doua palme si fa in plm un rezumat scurt.



Voi nu va inmultiti deloc. Altii se inmultesc.
Si de suprapopulare se tem doar aia naivi care pun botul la propaganda.
Pai rezumatul e simplu, in ziua de azi oamenii nu mai au timp si interes sa dezbata ceva mai serios care automat necesita dezbateri mai lungi, si chiar la subiecte mai serioase te acuza ca nu spui intr-un rand ce ai de zis, pai nu merge !
Si raman putin mirat ca este asa, pana la urma asta reflecta si nivelul unei societati, vezi dupa ce se face, se discuta, catre ce trag majoritatea.

 KiloW, on 14 noiembrie 2022 - 18:17, said:

Unii care scriu prea mult (nu toți) nu o fac pentru ca au idei prea complexe ci pentru că nu le e nici lor clar ce vor sa spună. Problema nu-i că-i mult ci că-i prost și dezlanat.

Bine și mulți dintre cei care scriu puțin o fac prost Posted Image
Ala e alt caz cand se vb mult si de fapt nu zici nimic, nu este vb de acel caz.
E vb cand cineva chiar zice despre subiect, da niste argumente, fapte, surse, explicatii (chiar daca nu-s corecte, dar asa e intr-o discutie, vine altul si explica invers, etc), si altu zice "de ce nu zici intr-un rand ?". Istoria, Medicina, psihologia, relatii, etc, astea nu le poti discuta telegrafic.
Pai numa daca vine cineva sa explice situatia din cuplu ii ia mult, ca sa ceara un sfat apoi sau o indrumare.

Vezi si pe alte forumuri "sa va explic...situatia..pentru cine are rabdare sa ma citeasca", si scrie o pagina (nici eu nu scriu chiar atat), explica f bine ce-i drept, si asa iti dai seama de detalii ca sa stii ce sa-i zici.
Unii pasionati de subiect citesc tot, nu stiu de ce, dar cand ma atrage un sub citesc si 3 pagini si nu ma deranjeaza.
Eu asta ma mir, mai nimeni nu e atras de ceva subiect mai complex ? Ca e prea generalizata asta cu scrisu prea mult.

Intrebare la tine, cum oameni destui citesc carti de 500 de pagini ? Aia nu e prea mult ? Asta cam contrazice cealalta chestie.

 red46, on 14 noiembrie 2022 - 19:04, said:

99% dintre "romanele" pe care le-am citit aici au fost cu adevarat o pierdere de timp, indiferent daca ma interesa sau nu subiectul. Lumea scrie mult si prost, povesti fara nicio noima.
Daca au scris aberatii, asta e alta treaba.

Edited by MinettoMatoi, 16 November 2022 - 15:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate