Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Lipsa timpului liber

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

 MinettoMatoi, on 02 decembrie 2022 - 00:27, said:

Pai nu, ca "prea mult timp liber" nu se leaga de subiect deloc.
"lipsa timp liber", poate fi una din cauzele problemei prezentate la o adica, se leaga. Unii chiar au interes ptr anumite subiecte dar nu dezbat ca nu au timp, asta si in real, nu au timp de stat la telefon o jumate de ora, si ti-o taie repede.
Nu poti zice "din prea mult timp liber probabil, oamenii scriu putin si...".
Chiar trebuie sa-ti desenez? Sa stii ca nu ma pricep... Ai totusi o sansa sa-ti dai seama despre cine vorbeam. Daca nu te prinzi nici acum, iti scriu ca la spanzuratoarea: M---T--M-T-- :P

#56
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Stiu la cine te referi, dar tocmai asta am si zis, ca schimbarea titlului topicului in ce ai zis tu, este total nepotrivita nici referitor la mine pentru ca ideea era alta ca si titlu, nu era vb ca am eu sau nu timp liber mai mult sau mai putin.
Dar oricum nu este rau sa ai timp liber la o adica, e rau sa te droghezi, sa bei peste masura, sa faci rau altora, sa nu stii sa te comporti cu ceilalti, in rest este okey ca ai timp mai mult pentru viata ta, deci nu exista "prea mult timp liber" in sens negativ.
Plus ca am mai zis, depinde de interese aici, ca daca dai de cineva cu anume interes comun, te uita dzeu la dezbateri, insa asta era si ideea subiectului, si anume ca in ziua de azi lumea e mai mult interesata de chestii scurte, gen vezi un film cu un prieten dar nu stai sapte la leu la discutii.

Cartea care o citesti este foarte buna ca te pasioneaza, si este normal sa nu te int subiectele anumitui om (ale mele de ex), insa nu ai inteles ideea, ideea nu era ca de ce nu te int (sau pe altii) subiectele mele, ca fiecare cu interesele lui, eu am zis la general doar, ca in ziua de azi s-a observat ca dezbateri mai ample se fac mai putin, poate din cauza stresului si putinului timp liber.

De ex inainte incepeai munca pe la 7 si la 16 erai acasa (chiar pe vremea lui Ceausescu). Acuma te incurca (cel putin cum spun destui), incepi la 9 si vine omu la 19 acasa, e mai greu, pana te speli, pana mananci, pana mai faceti si voi ceva in dormitor, trece naiba seara, te mai uiti la un film si gata, nu mai e timp de palavrageli.
Aseara de revelion am fost la vecinii de sub noi, omu ala e de aceiasi varsta cu mine, insurat, copil de 13 ani jumate. Dar omul are un program mai okey la munca, vine acasa mai devreme, e mai odihnit, are mai mult timp liber, si am stat la dezbateri 3-4 ore pana la ora 0.
De politica, de tehnica, de viata, avea chef de asta (de ne-a luat soacra-sa la trei ca de ce vorbim atata si nu mancam, nu ne uitam la TV). Dar pe el nu-l interesa ce era la TV, avea altele de spus, aia a facut cam exact ce e pe forumuti "hai lasati romanele...", doar ca nu o interesa pe ea, in loc sa isi vada de treaba ei cu cele doua vecine care venisera si ele acolo. Bine, omu e IT-ist, e sigur pe job, nu prea are stresuri ca nu ajung banii, ca poate sa nu mai aiba munca.
Cam la asta ma refeream ca si idee, eu si ala find oricare doua persoane din societate, nu m-am inclus pe mine personal in tema. Cred ca acum ai inteles.

#57
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Eu cred ca romanul are o mare problema in a-si organiza treburile intr-un mod eficient.
Romanul se pierde in detalii insignifiante ratand de multe ori esentialul din acel proiect.
Pierde timpul vorbind mult, prost si fara rost.. Mai mult vorbeste decat face.
O ia in gat sa termine repede o treaba fara a avea toate datele de intrare a problemei, iar asta duce la o treaba facuta de mantuiala fiind nevoit sa munceasca de 7 ori intr-un loc pentru a remedia problema. Cei din vest sunt fix invers, nu incep o treaba pana nu au toate datele problemei, gandesc de 7 ori si taie o data.

Edited by Matrix40, 01 January 2023 - 17:55.


#58
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Pana la urma intr-un roman nici nu cred ca mai conteaza esentialul pentru unii, oamenii vor sa citeasca acolo toate maruntisurile pentru ca ii binedispune. N-ai vazut ? Pe youtube era unu care dadea intr-o butelie in loc de sac de box, si a avut la vizualizari ca si cum prezenta calatoria pe Marte reusita.
Adica daca scrie acolo de exemplu "a intrat in camera, a facut gestul cutare si partenera s-a ofticat, apoi i-a zis aia si aia, el a raspuns aia si aia", nu mai conteaza altele, intereseaza doar ca ala a facut gest si aia s-a ofticat, si ce au discutat. Asta asa la romane de dragoste si altele de genul.
Dar daca oamenilor le face bine, atat conteaza.

Depinde si de nivel si ce e in cartea aia, ca daca e ceva mai serios si nu poti sa te desprinzi de esential pentru ca nu mai are sens, este altceva, dar acolo nu intra oricine sa citeasca.
De ex o carte de medicina unde se prezinta cazuri si se face discutie despre.
Sau un roman politist unde conteaza orice detaliu si se leaga totul.

In vest...pai aia de aia au ajuns sus, ca gandesc bine inainte de a face ceva. Noi niciodata nu vom fi asa, singura "sansa" e sa dispara Romania si sa fie asimilata de alte tari, populatia sa se bulgarizeze, ungurizeze si ce o mai fi, si sa dispara natia romana la urmatoarea generatie.
Pentru ca se transmit din generatie in generatie aceleasi conceptii nesanatoase, hai sa nu invatam, hai sa ne furam unul pe altu, furam cat putem, ne facem ca muncim cum sefu nu ne vede, daca zugravim la cineva stam si pierdem timpul si stam la baute si eventual sa ne dea si sa mancam.

#59
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021
Lumea moderna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate