Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vacanta pe yacht skipper course

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Facut cursuri C+D+S, dat examene luna trecuta. Nu mai sint asa de grele cum erau inainte cu intrebari aberante. Daca esti atent la cursuri si citesti ce iti da scoala de vele, treci de cateva ori prin chestionarele ANR si iti testezi cunostintele inainte sa dai cu banu, e imposibil sa pici. E pacat sa nu faci toate categoriile, oricum inveti iar intrebarile se suprapun + niste diferente.
Pana acum, toata "distractia", mai mult teoretica, m-a costat vreo 5000 de lei, cursurile CDS, cursul radio, examenele, permisul, hartii. Daca vrei mai ieftin, am vazut de Black Friday niste preturi bune, de m-am injurat singur ca nu am mai asteptat 2 luni.

Bun, ce facem acum? TEORETIC, cu ce am acum in mana si in buzunar, as putea sa ma duc sa inchiriez un yacht in Grecia, Croatia etc. Ala care inchiriaza nu ar zice nu la niste bani. Legat de faptul ca poti merge doar 6mile de coasta cu acest permis, cam asa e, dar poate nu e imposibil sa iti faci trasee printre insule astfel incat sa nu incalci regula. Ma gandesc ca 6 mile de la continent cu 6 de la tarmul insulei... Poate gresesc socoteala. Si la cate yachturi sint pe mare in zona Greciei, Croatiei, Turciei, mira-m-as sa stea garda de coasta sa vaneze pe toata lumea. Mangalia style, unde nici nu ai iesit bine pe mare si te trezesti cu vaporul langa tine ca te intreaba de sanatate.

PRACTIC, cel putin eu nu pot sa consider cele 2 zile petrecute pe o barca cu vele chiar "experienta". Vorbim totusi de inchirerea unui yacht de 200k+ euro si de familie. Chiar daca exista asigurari pt barca si pt persoane, nu vrem sa glumim cu asta. Fapt pentru care o sa mai iau cateva ore "de condus" in Romania si in Grecia in primavara ca sa dobandesc inca un pic de experienta. Adica alti vreo 5000 pana la 10000 de lei investiti in "experiente". Exista si scolile alea din Grecia certificate RYA, cu enspe mii de module si sistem de mile dar... pana mea, vreau doar sa ma plimb ocazional cu barca nu vreau sa ma fac skipper in sensul sa practic meseria asta ca si sofer profesionist. Peste 2 ani o sa dau si de categoria B, acolo parca mai trebuia sa inveti si ceva meteorologie. Pare interesant dar nu imposibil de realizat. Eu zic ca daca vrei sa faci ceva si sa inveti, te descurci. Eu pe drum am avut (si inca mai am) parte numai de mistocari, dadatori cu parerea, neincrezatori, scandal (nevasta) care incearca sa te convinga intr-un fel sau altul ca totul e prea scump si riscant, ca e mai ieftin si mai sigur sa stai acasa pe canapea sau pe sezlong la plaja...

DECI, sa rezumam "Inconstient, proaspat posesor de permis de barca, zero experienta, caut alti inconstienti cu care sa inchiriem o barca cu vele si sa traim senzatii tari pe mare! Cine se baga?" :)

#20
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Suflu praful de pe acest subiect... Posted Image

Calatorind in Anglia mi-au facut cu ochiul barcile pentru canale (canal boat sau narrow boat). Cel putin in zona Oxford ies mai ieftin daca inchiriez o barca o saptamana (pentru 4 sau 6 persoane) decat sa stau la hotel si in plus ma pot plimba pe canale. Cred ca ar fi o experienta unica! Posted Image

Sunt in dubii daca am nevoie sau nu de permis categoria D?

Pe toate site-urile englezesti scrie ca nu imi trebuie nici un permis/ licenta speciala. Totusi nu stiu ce parere are un asigurator daca lovesc barca caci fara o asigurare decenta nu ma risc sa inchiriez nimic.
Daca cineva de pe forum a inchiriat astfel de barci in Anglia as aprecia foarte mult orice sfat!

Am navigat, in calitate de "matelot" (a se citi turist sau om bun la toate) de doua ori cu barca in Grecia, o data o saptamana si o data doua saptamani, si mi-a placut mult.
Pentru categoria C nu m-as baga inca deoarece mi se pare o bataie prea mare de cap d.p.d.v. logistic.

Edited by buha, 08 August 2023 - 20:59.


#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pentru a conduce orice barca cu motor pe raurile/lacurile patriei stiu ca ai nevoie de o licenta de pilot, care se ia usor (inainte capitaniile eliberau "brevetele", acum nu stiu)
Acum, cat de mult este respectat...

#22
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003
Se ia doar ca nu-i usor, examenul e digital si destul de greu....Nici ieftin nu-i

#23
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Asa e, s-a scumpit anul acesta, e aproape 600 de lei categoria.
Dar s-au simplificat mult intrebarile in ultimii ani.
Iti recomand sa le faci pe toate o data (C+D si practica pentru S), scapi de griji.

#24
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Bun dar pentru norrow/ canal boat, in Anglia, ma puteti indruma mai exact?

#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
https://permisebarca...e-obtine-acesta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate