Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cat castiga un inginer mecanic in Cluj?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MarcusAiurelius

MarcusAiurelius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.02.2020
salut, revin aici cu o intrebare. Am o oferta de job in Cluj, firma multinationala in automotive, pe partea de inginerie mecanica, simulare. Suna interesant, insa nu stiu care sunt salariile in Cluj, si nu as vrea sa sar peste bugetul firmei sau sa fiu foarte mult sub.

Cat castiga un inginer mecanic la o multinationala in Cluj, cand are 4-5 ani de experienta? Pe site'urile de profil gasesc salarii intre 3200 de lei si 5000 de lei pentru aceeasi pozitie. Daca iau in calcul chirie, mancare, combustibil, haine, etc, mi se pare imposibil sub 4000 de lei in Cluj.

Pareri?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Intr-o situatie de schimbat de munca, am cerut cat sa-mi convina mie mutarea. M-am "aruncat" un pic asa ca au zis ca nu-mi pot oferi atat dar ca-mi dau x. Nu m-au injurat, nu mi-au inchis, doar mi-au dat o alta suma si m-au intrebat daca sunt de acord.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Se mai face si altceva in afara de IT in Cluj? Posted Image (glumesc).

Cu 4000 de RON, de unul singur esti la limita in Brasov. Nu cred ca in Cluj ajung.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Cere si tu 7-8 mii sa ai de unde negocia.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ca o procedura "standard", in medie se ofera cu 10-15% mai mult decat ce castigi la momentul actual sau cat aveai la fostul job.
Deci ... cat ai acum ? Posted Image

#6
MarcusAiurelius

MarcusAiurelius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.02.2020
Acum câștig 3500 de lei + bonuri si al 13-lea salariu. Postul nu e exact pe aceeasi poziție ci pe una unde se plătește mai mult si aici unde sunt eu acum.

#7
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

 Ann0nyym0us, on 04 noiembrie 2022 - 11:25, said:

Se mai face si altceva in afara de IT in Cluj? Posted Image (glumesc).

Cu 4000 de RON, de unul singur esti la limita in Brasov. Nu cred ca in Cluj ajung.
Daca stai cu chirie este, dar daca ai locuinta, stai cu ma-ta esti pe plus chiar ar trebui sa iti mai si ramana...

#8
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
4000 net câștiga un mecanic sau un electrician. La ingineri trebuie să fie mai mult.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 MarcusAiurelius, on 04 noiembrie 2022 - 10:11, said:

Cat castiga un inginer mecanic la o multinationala in Cluj, cand are 4-5 ani de experienta?

Experienta unde? Ca aia din Romania nu valoreaza mare lucru.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 marius2k, on 04 noiembrie 2022 - 11:58, said:

Daca stai cu chirie este, dar daca ai locuinta, stai cu ma-ta esti pe plus chiar ar trebui sa iti mai si ramana...

Am luat cazul general (cred eu), in care stai in chirie. Acum, nu stim daca initiatorul are un partener de viata, sau care-i situatia.

Edited by Ann0nyym0us, 04 November 2022 - 12:03.


#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
https://www.ejobs.ro/salario
https://www.paylab.ro/

Poti incerca pe platforme de genul, poate gasesti un raspuns.
Tu cere cat vrei, vezi ce raspuns iti dau. Daca au nevoie de tine, o sa vina cu un raspuns, cu o suma ce ti-o pot oferi.

#12
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Depinde f mult de angajator. Eu ca inginer nu iau decat 3100. Alti fosti colegi au peste 5000 lei.
Daca esti burlac cel mai ok e sa inchiriezi un apartament cu alti tineri, adica sa aiba fiecare camera lui si costurile scad cu mult , pt ca si utilitatile se platesc la comun.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Citind cele scrise aici cred că sunt nişte probleme pe domeniu. Fie angajaţii nu sunt calificaţi conform titlului scris, fie sunt plătiţi foarte slab.
Trebuie ştiu că mecanicii auto au salarii cu cel puţin 50% mai mari în oraşele mai sus amintite.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005

 MarcusAiurelius, on 04 noiembrie 2022 - 11:41, said:

Acum câștig 3500 de lei + bonuri si al 13-lea salariu. Postul nu e exact pe aceeasi poziție ci pe una unde se plătește mai mult si aici unde sunt eu acum.
Ca să te muți în Cluj ar trebui să câștigi la noul job, cu experiența ta, în jur de 6600-7000 lei.

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
De trebuit e una. De platit, e alta. Simulare, adica FEA? Ar fi fain sa plateasca o firma 7000 de lei net + beneficii pentru pozitie mid-level.

Poate doar daca faci ceva analize NVH avansate sau simulari transiente pe compozite.

Edited by Ann0nyym0us, 04 November 2022 - 13:17.


#16
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008

 Naijax, on 04 noiembrie 2022 - 11:35, said:

Ca o procedura "standard", in medie se ofera cu 10-15% mai mult decat ce castigi la momentul actual sau cat aveai la fostul job.
Deci ... cat ai acum ? Posted Image
De unde ai scos procentul? Stie noul angajator cat iei tu la actualul angajator?

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
+bonuri + 13 => cam 4200/lunar. La astea mai pui cam ce cheltuieli suplimentare preconizezi ca vei avea in Cluj (chirie, mancare, bere...), mai pui cat vrei tu sa-ti creasca (zicem 1000)(depinde de cum te descurci unde esti acum, de cat te spetesti vs timp liber, de colegi, de timp catre si de la munca...chestii personale care nu intotdeauna pot fi cuantificate in bani) si ajungi la o suma. Suma aia ar fi baza ta de plecare. Ca sa nu-ti para rau de tot ce vei face, mai pui ceva peste aia si ala e salariul cu care pleci la negociere. Iti calculezi care e minimul pentru care faci schimbarea si, daca iti ofera mai putin, spui de ce refuzi, o faci politicos si va vedeti fiecare de drum.
La toate draciile astea ar fi de luat in calcul si cat de multa nevoie ai de schimbare sau de fiecare leu.

Am avut colega care a plecat de undeva chiar cu reducere de salariu doar ca sa scape de mediul ala.

#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 Okta43, on 04 noiembrie 2022 - 13:23, said:

De unde ai scos procentul? Stie noul angajator cat iei tu la actualul angajator?
Poate sa afle destul de usor, vorbeste cu colegii de la financiar si te scaneaza aia mai ceva ca o radiografie la plamani

Daca ai experienta despre care spui, 4-5 ani si e pe postul despre care vorbesti, adica ing. mecanic, iei lejer 5500 net/luna. Dar depinde si de feedbackul fostului/fostilor angajatori... Si desigur de ce "pui pe masa" practic pt ca sunt destui ingineri care cam fac de rusine titulatura. Deci daca faci o impresie buna si nu esti arogant, poate fi de bine.
Conteaza si cum negociezi cu viitorul angajator, nu veni cu conditii si cu atitudinea ca si cum tu impui regulile pt ca daca dai peste un manager plin de el, te ignora in secunda 2. Trebuie sa-i lasi pe ei sa iti faca o oferta, tu lei spui doar ca te-ai gandit la o x suma si ca esti interesat sa te muti in cj

Edited by A10, 04 November 2022 - 13:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate