Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat castiga un inginer mecanic in Cluj?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMarcusAiurelius, on 04 noiembrie 2022 - 10:11, said:

Pareri?
Joaca la cacealma, spune-le ca ai o oferta de 3000 euro (si asta e ceva foarte modest) in Germania, dar pe 10.000 lei mai bine ai merge la Cluj, ca nu prea ai chef sa schimbi limba.
Poate sar baietii cu 7000-8000, incercarea moarte n-are...

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Sau incheie negocierile pe motiv de abureala.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 04 noiembrie 2022 - 14:05, said:

Sau incheie negocierile pe motiv de abureala.
Foarte bine, oricum pt mai putin de atat nici nu merită să se dea jos din pat, mai ales la Cluj.
S-a terminat cu vremurile alea cand toti iti radeau in nas: ''mai avem incă 10 ca tine la ușă...''

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce nu te relochezi in UK pentru 40-50 k£ / an?, pentru inceput....
Esti tanar, ai toate posibilitatile.

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postlaur_radu, on 04 noiembrie 2022 - 12:40, said:

... Daca esti burlac cel mai ok e sa inchiriezi un apartament cu alti tineri,
adica sa aiba fiecare camera lui si costurile scad cu mult , pt ca si utilitatile se platesc la comun.

Aici depinde FOARTE mult de persoane, pot fi probleme nenumarate, de ex:
- unu poate e prea sociabil, vine cu 2-3 prieteni, beau /fumeaza fac galagie in camera pana la 2-3 noaptea de 3x / saptamana...
- poate altu pleaca 1-2 saptamani/ luna si in acest timp nu vrea sa plateasca utilitati si chiria doar 1/3 sau 1/2
La consum poti avea unu ce consuma curent/ apa cat 3 oameni 'normali' dar nu vrea sa plateasca suplimentar, poate unu vrea caldura mai multa sau mai putina...

Nu mai zic de nesimtiti ce-ti iau din mancare, nu curata daca fac mizerie, asculta muzica tare ... etc etc

Edited by sirgoofy, 04 November 2022 - 15:04.


#24
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAnn0nyym0us, on 04 noiembrie 2022 - 11:25, said:

Se mai face si altceva in afara de IT in Cluj? Posted Image (glumesc).
nu e nici o gluma
Din cauza salariilor din IT costul vietii e asa de mare incat e stupid pentru o firma din automotive sa aiba ceva activitate la Cluj.

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Si totusi, ai destule firme cu specific automotive in Cluj.

Dar nu cred ca initiatorul poate scoate 7000 de lei pentru pozitia respectiva. Nici 6000. Pur si simplu nu sunt asa mari salariile in inginerie, din pacate.

Edited by Ann0nyym0us, 04 November 2022 - 15:27.


#26
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
In domeniul automotiv initiatorul ar trebui sa gaseasca peste 4.000 lei net (fara bonuri etc.) la experienta lui. Cat de mult peste depinde de firma si de cum se prezinta.

#27
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
In Cluj nu mori de foame cu 4000 de lei pe luna dar nici bine nu iti e...
Parerea mea e ca daca nu iti ofera pentru inceput mai mult de 4000 de lei nici n-are rost sa te incurci. Daca ai experienta si noul post nu va fi o problema pentru tine cere-le mult din prima. La multinationale conteaza f mult pe ce grila de salarizare intri.
Nu stiu unde locuiesti acum dar vei iesi pe minus dupa ce scazi chiria si deiferentele de preturi...

#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Eu când citesc pe aici mă întreb cum de a mai rămas picior de inginer în România.
În orice tara din vest câștigi cel puțin la fel de bine ca un itst cu experienta similara. Doar în România sunt discrepantele astea.
În Belgia eram în situația ta (6-7 ani experienta) acum mai mult de 10 ani și aveam un brut pe la 55k. Probabil acum cu indexarile anuale aceeași poziție e la 75k brut. Tot injiner mecanic.

Edited by KiloW, 04 November 2022 - 17:08.


#29
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
Sunt ingineri cu duiumu' dar numai pe diploma, gandirea de inginer pe care ti-o dezvolta facultatea este alta mancare de peste.
Toti vizeaza la jde mii de euro ...

#30
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Eu sunt curioasa cum stati cu limbile straine. Ia sa vorbesti fluent engleza, sa fi prins o bursa Erasmus in facultate, sa faci fata cand vin delegatii straine....sa vedeti ce repede facetti saltul de la 4000 la 6000-7000.

#31
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View PostMarcusAiurelius, on 04 noiembrie 2022 - 10:11, said:

salut, revin aici cu o intrebare. Am o oferta de job in Cluj, firma multinationala in automotive, pe partea de inginerie mecanica, simulare. Suna interesant, insa nu stiu care sunt salariile in Cluj, si nu as vrea sa sar peste bugetul firmei sau sa fiu foarte mult sub.

Cat castiga un inginer mecanic la o multinationala in Cluj, cand are 4-5 ani de experienta? Pe site'urile de profil gasesc salarii intre 3200 de lei si 5000 de lei pentru aceeasi pozitie. Daca iau in calcul chirie, mancare, combustibil, haine, etc, mi se pare imposibil sub 4000 de lei in Cluj.

Pareri?
Nu sunt inginer, n-am studii superioare, parerea mea de muncitor, emigrarea este solutia pentru tine.

#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postquantico2708, on 04 noiembrie 2022 - 15:10, said:

nu e nici o gluma
Din cauza salariilor din IT costul vietii e asa de mare incat e stupid pentru o firma din automotive sa aiba ceva activitate la Cluj.

Si totusi e ok, pentru ca in Cluj sunt o gramada de ingineri ok, insa salariile nu sunt asa de mari. Chiar ma uitam acum vreo 2 ani cam cat as lua daca m-as intoarce la Cluj, nu cred ca as ajunge la 1000 de euro net. Asta daca m-ar lua cineva, ca stiu exemple de persoane cu experienta in vest respinse de marile companii clujene, probabil prea multa experienta e ceva incomod pentru cei din functiile de conducere.

#33
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postsirgoofy, on 04 noiembrie 2022 - 14:49, said:

Aici depinde FOARTE mult de persoane, pot fi probleme nenumarate, de ex:
- unu poate e prea sociabil, vine cu 2-3 prieteni, beau /fumeaza fac galagie in camera pana la 2-3 noaptea de 3x / saptamana...
- poate altu pleaca 1-2 saptamani/ luna si in acest timp nu vrea sa plateasca utilitati si chiria doar 1/3 sau 1/2
La consum poti avea unu ce consuma curent/ apa cat 3 oameni 'normali' dar nu vrea sa plateasca suplimentar, poate unu vrea caldura mai multa sau mai putina...

Nu mai zic de nesimtiti ce-ti iau din mancare, nu curata daca fac mizerie, asculta muzica tare ... etc etc
Exista grupuri pe facebook , poti sa studiezi persoana , stabilesti mai multe intalniri etc. Nu primesti pe primul venit.

#34
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDeborah77, on 04 noiembrie 2022 - 18:15, said:

Eu sunt curioasa cum stati cu limbile straine. Ia sa vorbesti fluent engleza, sa fi prins o bursa Erasmus in facultate, sa faci fata cand vin delegatii straine....sa vedeti ce repede facetti saltul de la 4000 la 6000-7000.
Eu sunt vorbitor nativ de germana. Sa vezi ce rapid iti creste salariul atunci cand poti conversa fluent cu cei mai importanti producatori de autovehicule din Europa... Posted Image
Recomand ca un punct pentru capabilitati marite de negociere a salariului la interviuri invatatul germanei la nivel macar basic...

Edited by Wotan, 05 November 2022 - 23:50.


#35
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Acum câștig 3500 de lei + bonuri si al 13-lea salariu.
Sa lucrezi azi inginer nedebutant cu 3500 lei pe luna mi se pare bataie de joc, ori munca pe care o faci nu e de inginer.
La firma la care lucrez sunt necalificati care au banii astia chiar si mai mult , e adevarat ca fac munca de calificati(tehnicieni nu ingineri) doar ca studiile pe care le au nu le permit sa-si obtina calificarea, au invatat meserie la locurile de munca.
Daca in spatele diplomei sunt si ceva cunostinte si daca cei 4-5ani vechime au legatura cu meseria de inginer sub 7000 la Cluj nu merita, mai bine pleci afara ca iesi mult mai bine.
Nu stiu la Cluj cum sunt salariile dar la Bucuresti in 2017 am angajat o debutanta cu 2500+bonuri, pentru proiectare instalatii electrice de curenti slabi, nu stia nimic dar a invatat. Inainte de pandemie avea 4200 si a plecat la alta firma probabil pe un salariu un pic mai mare.

Edited by binox, 07 November 2022 - 10:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate