Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Implant dentar si aditie osoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012
Buna

Nu sunt din domeniu

Doresc sa imi pun implant in partea dreapta sus .Doctorul stomatolog(care nu se ocupa de implanturi si partea aceasta) spune ca ar fi nevoie si de sinus lifting + aditie osaosa . Ma trimite el la cineva care face sinus lifting cu ceva ani vechime in spate deoarece cica e complicata treaba dupa foto panoramica si aditie dupa ar veni un implantalog la clinica lui
Acum eu ma gandeam sa merg la o clinica care sunt specializati pe implantologie .E vb de orasul Timisoara

Oare asa e de dramatica treaba cu osul?
Oare ar trebui 2 impanturi .Stomatologul  spune ca ar fi de ajuns 1 implant

https://postimg.cc/F1RHHk6C

Edited by marcys, 20 October 2022 - 14:43.


#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
De cat timp ai dintele lipsa?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Exact cum zice și onor coleg Ceanu, după destul de puțin timp de dinte pauză lipsă gaură, apare retracția osului, și e nevoie de adiție osoasă.
Problema e prețul.

#4
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012

 ceanu1980, on 20 octombrie 2022 - 14:42, said:

De cat timp ai dintele lipsa?
erau 2 masele  plus 1 masea de minte chiar in margine ...a inceput sa ma doara zona intre maseua de minte si cealalte acum 3 ani ...am scoas maseaua de minte acum 3 ani,dar  problema era la maseaua de langa ...pana la urma am facut puroi era o plomba pe ea..ceva complicatii pe radacini  si am scoso  ...dupa am facut si la cealalta puroi  anul trecut si cica nu mai putea fi salvata.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Da, fix asa este. Fa ce si cum trebuie ca sa nu o dai apoi in altele.

#6
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012

 waterman, on 20 octombrie 2022 - 14:50, said:

Exact cum zice și onor coleg Ceanu, după destul de puțin timp de dinte pauză lipsă gaură, apare retracția osului, și e nevoie de adiție osoasă.
Problema e prețul.
Intrebarea e daca e nevoie de sinus lifting ..habar n-am ce e aceasta procedura...de aditie os banuiesc ca e nevoie

 marcys, on 20 octombrie 2022 - 14:34, said:

Buna

Nu sunt din domeniu

Doresc sa imi pun implant in partea dreapta sus .Doctorul stomatolog(care nu se ocupa de implanturi si partea aceasta) spune ca ar fi nevoie si de sinus lifting + aditie osaosa . Ma trimite el la cineva care face sinus lifting cu ceva ani vechime in spate deoarece cica e complicata treaba dupa foto panoramica si aditie dupa ar veni un implantalog la clinica lui
Acum eu ma gandeam sa merg la o clinica care sunt specializati pe implantologie .E vb de orasul Timisoara

Oare asa e de dramatica treaba cu osul?
Oare ar trebui 2 impanturi .Stomatologul  spune ca ar fi de ajuns 1 implant

https://postimg.cc/F1RHHk6C
Am postat gresit ...rog un admin sa mute topicul la stomatologie ...scz

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai consultă 2-3 meidic stomatologi, sau chirurgi  maxilo-faciali și te convingi.

Eu zic că ai nevoie, după 3 ani de lipsă...


https://denttaglio.r.../sinus-lifting/

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Sinus lift este aditie de os la maxilarul superior.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
Atunci cand te-a parasit maseaua de sus, zona ingrosata de tesut osos in care isi avea radacina a fost treptat subtiata si resorbita pana in punctul in care nu mai poate sustine un implant. De partea cealalta a osului unde trebuie montat implantul ai sinusul maxilar, un gol captusit cu o membrana.
Interventia care ti se propune presupune sa se ridice/departeze membrana asta printr-o incizie si in golul de sub ea sa se insereze un material care in timp va fi integrat si va forma os de o grosime suficienta sa accepte implantul. Alteori simpla ridicare a membranei da semnalul pentru osificare local ca raspuns la interventie.

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
De ce vrei implant? Ai dificultati? Dintii oricum ti s-au deplasat dupa cativa ani. S-ar putea sa ai nevoie de reconfigurarea muscaturii dupa implant....

Mai incearca si alta clinica ca radiografia aia e facuta ca naiba. Cu putin noroc iti facea radiografie la ochi in loc de dinti. 60% din poza aia e inutila, film consumat degeaba, dar ar mai fi putut intra vreo 30-40% de informatie utila daca era si pozitionata corect.

De lifting ai nevoie ca nu ai deloc os. Mai ai maxim 1mm in cea mai mica sectiune si iti trebuie minim 8 pentru un implant de 5 (care e mai performant) si chiar mai mult pentru implanturi mai ieftine

Edited by MooF2010, 20 October 2022 - 16:28.


#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Ca si pacient, care a facut aditie osoasa (la mandibula), pot sa spun ca au folosit plasma din sange (sper sa nu gresesc) care in timp (aprox 6 luni) a devenit os.

#12
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Iata o idee buna, sper ca si sustenabila financiar, dar ce mai conteaza banii cand e vorba de sanatatea ta.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pune o alta poza, in care sa se vada mai bine cum arata sinusurile, nu dintii.

 MooF2010, on 20 octombrie 2022 - 16:23, said:

De ce vrei implant? Ai dificultati? Dintii oricum ti s-au deplasat dupa cativa ani. S-ar putea sa ai nevoie de reconfigurarea muscaturii dupa implant....

Mai incearca si alta clinica ca radiografia aia e facuta ca naiba. Cu putin noroc iti facea radiografie la ochi in loc de dinti. 60% din poza aia e inutila, film consumat degeaba, dar ar mai fi putut intra vreo 30-40% de informatie utila daca era si pozitionata corect.

De lifting ai nevoie ca nu ai deloc os. Mai ai maxim 1mm in cea mai mica sectiune si iti trebuie minim 8 pentru un implant de 5 (care e mai performant) si chiar mai mult pentru implanturi mai ieftine
Depinde cum a facut el captura dupa poza.

Initiator, tu de unde ai tras concluzia ca ai nevoie de aditie de os? Si de sinus lifting in consecinta?

Edited by Cr1spy, 20 October 2022 - 19:03.


#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
fă tot ce ți se zice, costă 1200 de euro
apoi continuă să aduni bani
după cam 5 ani mai dai 1200 euroi
adunatul nu tre să se oprească
după încă 2x5 ani îți va propune proteză totală ...

(povestea a 30% dintre pacienți)

#15
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012

 Cr1spy, on 20 octombrie 2022 - 18:57, said:

Pune o alta poza, in care sa se vada mai bine cum arata sinusurile, nu dintii.


Depinde cum a facut el captura dupa poza.

Initiator, tu de unde ai tras concluzia ca ai nevoie de aditie de os? Si de sinus lifting in consecinta?
https://postimg.cc/sQ6JN7Rq

#16
Gaspardist

Gaspardist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2022
Mergi la clinica lui Bratu.

#17
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 01.05.2009

 marcys, on 20 octombrie 2022 - 14:34, said:

Oare asa e de dramatica treaba cu osul?
Oare ar trebui 2 impanturi .Stomatologul  spune ca ar fi de ajuns 1 implant
1. Nu sunt doctor, asa ca ceea ce-o sa citesti mai jos sunt explicatiile pe care le-am primit eu, deci e posibil sa nu fie chiar exacte, poate n-am retinut sau am uitat ceva intre timp.
2. Cam la 6 luni dupa caderea/scoaterea unui dinte, osul incepe sa se retraga acolo unde nu mai e dinte. Resorbtie parca e termenul medical. Deci acolo unde nu mai ai dinte, fiindca exista o vorba, anume ca functia creeaza organul, incepe sa se produca o vale, orientata in sus daca e la maxilar, sau in jos daca e la mandibula. Pe scurt, osul se subtiaza, iar pentru implant ai nevoie de o grosime minima, adica oricat de mic ar fi acesta, tot trebuie sa fie acoperit total de os.
3. Fiindca osul e subtiat, e nevoie de aditie osoasa, adica se pune niste os acolo, 1 gram, jumatate de gram, sau cat e nevoie. Intr-o anumita perioada de timp osul adaugat o sa se sudeze de osul tau, astfel incat e posbila introducerea implantului in, sa-i zicem, noul os. Dupa o alta perioada de timp, timp in care implantul se prinde si el in noul os, o sa ti se puna coroana/punte/proteza, ceea ce ai tu nevoie acolo. Dincolo de asta si in functie de starea ta si de doctor, se pot lua si alte decizii medicale, scurtarea timpilor de asteptare sau comasarea unor proceduri, dar avand in vedere ca nu ma pricep, si nu pot citi o radiografie, nu pot spune despre ele.
4. La nivelul obrajilor, intre ochi, nas si maxilar, sa zicem asa, exista o cavitate. Cand nu mai ai dinte care sa impinga in os, atunci cand mesteci, iar osul se impinga la randul lui in acea cavitate, membrana aia care apare in poza se tot lasa in jos, apasand pe os. Si atunci nu mai ai grosime suficienta, deci operatia de sinus lift inseamna sa se ridice marginea de jos a acelei membrane care inconjoara cavitatea respectiva, pentru a reface grosimea osului prin adaugare, permitand astfel introducerea implantului.
5. Dupa ce-ai citit mai sus nu te speria, operatia in sine e banala pentru cei care se ocupa de asa ceva. In rest, despre cate implanturi ar fi nevoie, lasa doctorii sa hotarasca, stiu ei mai bine. Dar o sa coste ceva, operatia in sine, anestezii, osul, membrana, implant, coroana. Plus c-o sa dureze pana spre un an (cred) pana o sa poti mesteca pe noul dinte.
Attached File  sinusitis.jpg   16.07K   29 downloads

Edited by Jumong, 22 October 2022 - 05:21.


#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,164
  • Înscris: 30.07.2006

 waterman, on 20 octombrie 2022 - 14:50, said:

Exact cum zice și onor coleg Ceanu, după destul de puțin timp de dinte pauză lipsă gaură, apare retracția osului, și e nevoie de adiție osoasă.
Problema e prețul.

Cam 5000 lei.
Am facut eu acum aproape 3 saptamani, joi merg sa scot firele.

Nu mi-e clar daca pot sa merg la inot pana atunci...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate