Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mi-a fost vandalizata masina. Ce trebuie sa fac?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Salutare, va multumesc anticipat pentru raspuns.

Duminica am lasat masina pe un loc de parcare central, public, fara loc de marcaj care sa ateste ca apartine cuiva. Am plecat cateva si vineri am fost sa imi iau masina iar cand am ajuns am gasit-o cu: resturi alimentare, pene bagate pe langa geamuri, portierele manjite etc. Am curatat-o si la scurt timp dupa am observat ca una dintre oglinzi mi-a fost lovite si nu se mai aprinde semnalizatorul.

E prima data in 20 cand am orice de incident si nu prea stiu ce sa fac. Mentionez ca nu exista camere de luat vederi in jur. Asigurarea mea acopera refacerea oglinzii?
As vrea totodata sa il trag si la raspundere pe cel care a facut asta pentru ca imi pare de o salbaticie iesita din comun.

Va multumesc anticipat.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca ai polita CASCO care asigura si vandalismul, da.

#3
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Multumesc mult pentru raspuns. Nu stiu daca include si vandalismul. Am incercat sa vb cu asiguratorii dar programul incepe d'abia maine.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Verifici contractul. Acolo scrie ce anume include asigurarea si ce nu include.

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
O duci din nou acolo si pandesti. Sau pui camera in interior.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu o curatai mai puteai apela si la politie...
Asa... ia amprente daca poti.

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
esti sigur ca nu sunt camere in zona? poate au magazinele sau locuintele din jur..

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Oglinda lovita poate sa nu aiba legatura cu restul. Posibil sa fi trecut careva cu masina prea aproape si sa fi ‘agatat’-o cu oglinda lui. Deci nu cred ca e nevoie ca polita CASCO sa acopere vandalismul, poate fi accident ‘normal’ cu autor necunoscut/ masina gasita lovita in parcare.

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
cel mai eficient pui camere 360 de grade, dar greu de observat..si o mai lasi o data asa, fix aceeasi perioada.

#10
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Sunt aproape sigur ca nu a fost lovita, ci s-a umblat la ea. As paria ca poate cu vreo surubelnita.
Nu sunt camere, din pacate, am verificat imediat ca sa ma asigur. As putea sa merg sa intreb in vecini, dar cred ca e inutil.

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Ar mai fi o varianta ,insa este foarte complicata si costisitoare............ ,nu o mai parchezi acoloPosted Image

Edited by florinellll, 16 October 2022 - 17:18.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postringopa, on 16 octombrie 2022 - 17:09, said:

Sunt aproape sigur ca nu a fost lovita, ci s-a umblat la ea. As paria ca poate cu vreo surubelnita.
Nu sunt camere, din pacate, am verificat imediat ca sa ma asigur. As putea sa merg sa intreb in vecini, dar cred ca e inutil.

Poti sa ii pui alarma perimetrala + 4 camere cu senzori de miscare si astfel vei afla cine sunt faptasii.Posted Image

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postringopa, on 16 octombrie 2022 - 15:54, said:

Salutare, va multumesc anticipat pentru raspuns.

Duminica am lasat masina pe un loc de parcare central, public, fara loc de marcaj care sa ateste ca apartine cuiva. Am plecat cateva si vineri am fost sa imi iau masina iar cand am ajuns am gasit-o cu: resturi alimentare, pene bagate pe langa geamuri, portierele manjite etc. Am curatat-o si la scurt timp dupa am observat ca una dintre oglinzi mi-a fost lovite si nu se mai aprinde semnalizatorul.

E prima data in 20 cand am orice de incident si nu prea stiu ce sa fac. Mentionez ca nu exista camere de luat vederi in jur. Asigurarea mea acopera refacerea oglinzii?
As vrea totodata sa il trag si la raspundere pe cel care a facut asta pentru ca imi pare de o salbaticie iesita din comun.

Va multumesc anticipat.
parcarea ai plătit-o?

#14
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.12.2006
Si chiar daca nu a platit-o, o gasea cel mult blocata sau era ridicata de primarie, nu o gasea vandalizata. A spus ca nu era loc marcat.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Cea mai ieftina varianta, treci prin acel loc zi de zi pe seara si vezi ce nasina este parcats pe acel loc, poate ai niroc si e doar una zi de zi, ti- ai gasit faptasul dar nu ai si dovada.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
sa-ti spun un secret, la otopeni ai parcare, 50lei zi pentru perioade scurte. pentru mine e perfect cand plec singur in delegatie. pentru firma e si mai si, pentru ca 2 drumuri cu taxi casa - otopeni costa mai mult.

+ dupa alegat prin parcaj dupa taxi, care ba nu stia parcarea, ba nu aveau nu-s ce autorizatie.... mai bine ma urc in masina mea si-mi vad de drumu meu.
+ de cand am permis, de fiecare data cand merg cu taxi realizez cat de prost merg oamenii aia.

p.s. pe scurt, repara-ti masina si veziti de viata ta. ca o sa consumi timp, bani si neuroni de n ori valoarea pagubelor.

Edited by arg, 16 October 2022 - 17:49.


#17
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005

View Postarg, on 16 octombrie 2022 - 17:54, said:

p.s. pe scurt, repara-ti masina si veziti de viata ta. ca o sa consumi timp, bani si neuroni de n ori valoarea pagubelor.
E chestie de principiu - trebuie tras la raspundere faptuitorul :) (cel mai probabil un om al strazii)

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmirificu, on 16 octombrie 2022 - 17:48, said:

Si chiar daca nu a platit-o, o gasea cel mult blocata sau era ridicata de primarie, nu o gasea vandalizata. A spus ca nu era loc marcat.
parcarea se plătește nu se lasă mașina abandonată unde are el impresia că nu incomodează pe nimeni

toți aveți mașini dar bani de parcare ioc

View Postpavelescu, on 16 octombrie 2022 - 18:15, said:

- trebuie tras
nici de ouă nu-l trage nimeni

ai pretenții mergi în parcare plătită și acolo lași mașina.

îs sătul de mapeți care-și lasă o săptămână mașina in fața porții fără a putea să ies cu atv-ul sau motocicleta

View Postarg, on 16 octombrie 2022 - 17:54, said:

50lei
scump domnle scump

i-o las la pampas în bătătură

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate