Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mi-a fost vandalizata masina. Ce trebuie sa fac?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Camere, ce camere, ce te intereseaza asta acum ?!
In primul rind si in primul rind, te duci si depui plingere la politie.
Nu cauti tu camere, nu vii dupa sfaturi pe forum.
Da, poti sa faci si astea, dar dupa ce ai depus plingere. DU-PE ;)
Acum, pentru a rezolva problema asta, nu mai ajuta la nimic nici camere, nici forum ....
Poate inca mai ajuta reclamatia. Nu ridicau aia amprente, sa fim seriosi. Dar poate au deja "clienti" in zona. Sau poate chiar locatarii, sint cite unii atit de zelosi incit pazesc si locurile vecinilor.
Pe viitor, poate da, te-ar ajuta niste camere.
Dar si tu, cit sa fii de norocos, sa patesti de 2 ori aceiasi belea ??

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostEMPP, on 16 octombrie 2022 - 18:31, said:

....
i-o las la pampas în bătătură
https://stirileprotv...fie-frumos.html

#21
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Ai putea s-o repari. Ori las-o asa, dar ai grija ca data viitoare s-o parchezi cu latura intacta apropiata de un gard/fatada unei cladiri. Analizeaza daca renteaza un CASCO cu clauza antivandalism sau s-o parchezi doar cu plata in viitor.

Edited by __Dan__, 16 October 2022 - 19:25.


#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postceanu1980, on 16 octombrie 2022 - 17:49, said:

Cea mai ieftina varianta, treci prin acel loc zi de zi pe seara si vezi ce nasina este parcats pe acel loc, poate ai niroc si e doar una zi de zi, ti- ai gasit faptasul dar nu ai si dovada.

De unde stii ca e ala?

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Asa e cand parchezi pe locul lui stefan cel mare lasat mostenire urmasilor urmasilor.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
sau dea'm pu_lea pe 3 locuri.

scuze dar astia ma scot din minti. au parcare bradut si ei parcheaza de-a lungu sau piezis invers, + mai abandoneaza masina si o saptamana.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postarg, on 16 octombrie 2022 - 20:22, said:

sau dea'm pu_lea pe 3 locuri.

scuze dar astia ma scot din minti. au parcare bradut si ei parcheaza de-a lungu sau piezis invers, + mai abandoneaza masina si o saptamana.
și la plecare își scutură covorașele și golesc scrumiera la marginea bordurii

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Mulți nu pricep că la ora actuală se lasă numărul de telefon pe bord.
Nu are nimeni nimic cu tine, dacă faci așa, că poate să te sune, dar cînd nu lași, pare bătaie de joc, iar unii, cu minte mai puțină, și stimă de sine redusă, se răzbună pe mașină, procedează cum au procedat și în cazul tău.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,330
  • Înscris: 01.12.2001

View Postringopa, on 16 octombrie 2022 - 15:54, said:

Am plecat cateva si vineri am fost sa imi iau masina iar cand am ajuns .....
Câteva ce? Secunde, minute, ore, zile sau săptămâni?
Trebuia mers la poliție.

Întrebi dacă asigurarea TA despăgubește? E asigurarea TA, deci tu știi ce acoperă.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorin_2k, on 16 octombrie 2022 - 22:22, said:

Câteva ce? Secunde, minute, ore, zile sau săptămâni?
Eu am inteles ca e vorba de zile. De duminca pana vineri.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postarg, on 16 octombrie 2022 - 17:54, said:

sa-ti spun un secret, la otopeni ai parcare, 50lei zi pentru perioade scurte. pentru mine e perfect cand plec singur in delegatie. pentru firma e si mai si, pentru ca 2 drumuri cu taxi casa - otopeni costa mai mult.


Foarte corect ca taximetristii sunt niste idioti insa sunt situatii cand nu poti lasa masina in parcarea aeroportului pentru ca te costa foarte mult. Deja de la 3-4 zile in sus, nu mai merita.
Pe mine taxiul din fata casei pana la terminal ma costa 50 de lei. (deci 100 dus-intors) cu Bolt.

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postcrisstonne, on 16 octombrie 2022 - 21:15, said:

Mulți nu pricep că la ora actuală se lasă numărul de telefon pe bord.
Nu are nimeni nimic cu tine, dacă faci așa, că poate să te sune, dar cînd nu lași, pare bătaie de joc, iar unii, cu minte mai puțină, și stimă de sine redusă, se răzbună pe mașină, procedează cum au procedat și în cazul tău.

pentru ce să lași nr.?

dacă parcarea e legală, nu e treaba nimănui să te sune
dacă parcarea e ilegală, e treaba poliției să te caute sau să te amendeze

obiceiurile astea de babuini cu sunat și amenințat și vandalizat trebuie aspru pedepsite

#31
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Patit la fel, intr-o parcare "la liber" in fata blocului meu, acum vreo 10 ani. Masina a fost probabil confundata, seara un vecin se certa la cutite cu un cetatean care parcase langa mine. Vecinul avea simtul proprietatii, desi parcarea era la liber, el nu suporta sa parcheze cineva pe locul lui ( care nu era al lui, am mentionat ca parcarea era la liber ). Nu stiu ce au discutat, dar probabil cel care parcase "gresit" a intuit ca masina mea este de fapt a vecinului. Dimineata am gasit-o cu cauciucurile taiate, toate patru si oglinzile rupte. Asigurare normala nu CASCO. Am anuntat politia, mi-a luat declaratii in care am mentionat ca nu aveam conflicte cu nimeni, au discutat cu vecinul care a zis ceva de genul, nu stiu nimic, da, m-am certat cu unul, dar ce treaba am eu ... Plangerea a ramas la politie vreo doi ani, in care primeam telefoane de la politie sa ma intrebe daca am aflat ceva, sau daca nu vreau sa renunt la plangere, ca ei nu au gasit autorul, si ca sunt presati sa gaseasca o rezolvare.
Intr-un final am renuntat la plangere, mai mult din cauza telefoanelor de la politie, vroiam sa uit de eveniment, si sa ma lase in pace. Reparatia s-a facut pe banii mei ( cauciucurile cam trebuiau schimbate ca erau uzate ), oglinzile nu au costat o avere, era un matiz, cred ca in banii de azi ar fi vreo 100 lei bucata.
O sa ziceti ca nu trebuia sa renunt la plangere, dar ma saturasem, am zis gata, asta e, cine a facut-o poate o sa plateasca cumva pe lumea asta.
Concluzia mea, nu te baza pe rezolvare din partea politiei. Daca nu gasesti camere sau martori, o vei repara pe banii tai.

#32
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postpavelescu, on 16 octombrie 2022 - 18:15, said:


E chestie de principiu - trebuie tras la raspundere faptuitorul :) (cel mai probabil un om al strazii)

Da,da,da, va fi găsit și biciuit in piață.

Cred că cel mai bine a zis @arg :

"p.s. pe scurt, repara-ti masina si vezi ti de viata ta. ca o sa consumi timp, bani si neuroni de n ori valoarea pagubelor."

Chiar dacă ai dreptate, nu merită să lupți pt toate nimicurile, ajungi să îți irosești viața pt prostii.

Hai să zicem că găsește poliția făptașii, doi boschetari care dorm in gară.
Ce iei de la ăia ?
La pușcărie nu i bagă pt o aiureală de asta.
Ce faci ? Le dai o bătaie zdravănă ?

Păi nici măcar aia nu poți, că ăia se țin din puțin, dacă le lipești o palmă mai sănătoasă leșină și trebuie să i duci și la spital să i învii.

O fi trist, dar asta e ...

#33
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Scuze, fusese un typo acolo si nu am mai reusit sa editez postul. Erau 5 zile. Era loc public, nemarcat de niciun fel, fara sa blocheze vreo parcare, trotuare, etc. Parcat omenesc.
Nu am lasat numarul, intr-adevar. De obicei il las, dar acum nu am considerat fiind vorba de un asa loc.

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostFlat, on 17 octombrie 2022 - 08:25, said:

pentru ce să lași nr.?

dacă parcarea e legală, nu e treaba nimănui să te sune
dacă parcarea e ilegală, e treaba poliției să te caute sau să te amendeze

obiceiurile astea de babuini cu sunat și amenințat și vandalizat trebuie aspru pedepsite
de regulă în zona de case se cam mătură strada.asta la cluj cel puțin.și parcarea este a celor ce locuiesc acolo nu a celor care uită mașina în fața casei și merg în vacanță că parcarea -i scumpă

View Postringopa, on 17 octombrie 2022 - 09:44, said:

Scuze, fusese un typo acolo si nu am mai reusit sa editez postul. Erau 5 zile. Era loc public, nemarcat de niciun fel, fara sa blocheze vreo parcare, trotuare, etc. Parcat omenesc.
Nu am lasat numarul, intr-adevar. De obicei il las, dar acum nu am considerat fiind vorba de un asa loc.
tu dacă ai găsi o mașină uitată pe  locul unde ți-o lași de obicei cum ai proceda?

este vorba de un principiu aici.vremea când pe strada mea erau 2 mașini a trecut demlt

#35
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005

View PostEMPP, on 17 octombrie 2022 - 11:27, said:

tu dacă ai găsi o mașină uitată pe  locul unde ți-o lași de obicei cum ai proceda?
este vorba de un principiu aici.vremea când pe strada mea erau 2 mașini a trecut demlt

locul pe care ti-o lasi tu de obicei nu e proprietatea ta personala. daca locul e platit la ADP chemi politia locala ca sa ia masuri.

ca vandalismul e trecut in codul penal; proprietarul masinii se alege cu amenda pentru parcare necorespunzatoare iar tu te alegi cu dosar penal, daca esti prost.
iar principiile tale nu intereseaza pe nimeni, legea e cea care dicteaza.

Edited by takillya, 17 October 2022 - 11:52.


#36
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostEMPP, on 17 octombrie 2022 - 11:27, said:

și parcarea este a celor ce locuiesc acolo

spațiul public NU este al celor care locuiesc acolo

dacă poți să produci un act de proprietate sau un contract de închiriere, este locul tău de parcare. dacă nu, fiind loc liber la bordură, oricine are dreptul să parcheze!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate