Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

RCA: Incident auto cu sofer sub influenta bauturilor alcoolice

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

View Postthorxx, on 15 octombrie 2022 - 20:36, said:

Politistii nu prea cunosc legile, deaceea nici nu stiu ce se intampla dupa. Sunt niste simpli functionari care lucreaza dupa tiparul primit de la sefi din care nu prea ies decat la nervi sa se razbune.

Aici chiar nu pricep ce era in mintea ta. De ce ai mai apelat la Politie daca nici n-ai cerut PV cand ai vazut ca politistul a uitat a faca asta?
Nu ala era scopul pentru care ai apelat la politie, sa il convinga pe cel vinovat sa incheie Amiabila sau sa emita PV prin care sa constate accidentul si vinovatul daca acesta refuza in continuare Amiabila?
Inteleg ca accidentul a fost ceva mai grav pentru cel vinovat, altfel nu imi explic cum au ajuns sa il testeze.
Neprofesionist si politistul, odata emis PV trebuia sa iti ofere PV fara ca tu sa il soliciti.
Te duci la Politia Rutiera, cauti agentul care s-a ocupat de caz si iti da PV.

Dupa aceea deschizi dosar de dauna chiar online. Daca mergi pe regie proprie se misca extrem de rapid.

Nu stiu daca e procedura standard sau nu, dar de testat a testat ambii soferi.

Am vorbit din nou cu Politia care mi-a zis ca doar acea dovada de reparatie mi-o poate elibera. Alte documente le va transmite in urma solicitarii asiguratorului catre Politie. Acelasi lucru mi s-a transmis si de un broker, dar si cineva de la asiguratorul; ei vor face solicitari politiei.
Acum nu am inteles prea bine daca se solicita un simplu punct de vedere sau se asteapta finalizarea cercetarii penale, dar cred ca se asteapta rezultatul urmarii penale.

Broker-ul mi-a zis (neoficial) un termen de aprox 1,5-2 luni de finalizare.(se va misca greu politia, dar si asiguratorul)

Idea principala e sa pot face reparatia din banii mei si ulterior sa obtin banii.

#20
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Buna,

Tot mi-au repetat doua persoane (politist, o persoana de la un service) faptul ca este un prag la alcoolemie de la care asigurarea nu mai face despagubiri.
Imi zicea ca daca se depaseste pragul de 0.80g/l alcool, asigurarea iese din ecuatie si trebuie sa ma indrept in instanta impotriva invinuitului.
Problema e ca sufland in aparat, i-a iesit peste 0.5. Tare mie ca la analizele de sange va iesi peste acel prag.

Stiti ceva? Ca nu gasesc nimic in lege.

Edited by predatus, 18 October 2022 - 17:19.


#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,994
  • Înscris: 09.05.2009
Daca in lege nu scrie nimic despre asta inseamna ca doi vorbesc prostii, nu?
Cauta "Legea nr. 132/2017privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie" si vezi ce scrie acolo despre riscurile asigurate si conditiile in care se despagubesc daunele.

Edited by DannyMC, 18 October 2022 - 19:56.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpredatus, on 18 octombrie 2022 - 17:16, said:

Buna,

Tot mi-au repetat doua persoane (politist, o persoana de la un service) faptul ca este un prag la alcoolemie de la care asigurarea nu mai face despagubiri.
Imi zicea ca daca se depaseste pragul de 0.80g/l alcool, asigurarea iese din ecuatie si trebuie sa ma indrept in instanta impotriva invinuitului.
Problema e ca sufland in aparat, i-a iesit peste 0.5. Tare mie ca la analizele de sange va iesi peste acel prag.

Stiti ceva? Ca nu gasesc nimic in lege.
cat de clar e articolul din lege postat de mine pe prima pagina a topicului?
https://forum.softpe.../#entry29431752

#23
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
CAT SE POATE DE CLAR, nu lasa loc de niciun fel de intrepretare, dar mi-e frica ca undeva in alta lege, regulament, directiva sa fie acel "sunt exceptate de la despagubire urmatoarele situatii:".

#24
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Teoretic nu schimbă nimic acel prag, practic schimbă multe.

Când e sub 0,8 în sânge se face un simplu pv de constatare a contravenției,
primești o copie, merge treaba repede.

Când e peste 0,8 se face dosar penal, se așteaptă rezultatul de la SML, se trimite dosarul la parchet, meditează un procuror câteva luni și apoi trimite dosarul la judecătorie unde sunt termene peste termene până la o hotărâre judecătorească.

Nu vei face nimic nici cu acea hotărâre pentru că trebuie să rămână definitivă și cel mai probabil se va face apel, deci iar termene peste termene.

Iar asiguratorul nu va da nici un ban până nu va primi o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
sper ca realizezi diferenta dintre "despagubirile or sa intarzie destul de mult" si

View Postpredatus, on 18 octombrie 2022 - 17:16, said:

....asigurarea nu mai face despagubiri.....

da, in cazul unui dosar penal e posibil sa dureze mai mult obtinerea despagubirilor.

#26
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Iti raman 2 variante:
1. Sa platesti reparatia si sa astepti sa iti deconteze rca, faci in service cu deviz, factura si chitanta, poze multe si filmari

2.te duci la om acasa il cauti cand e treaz si "vorbesti" cu el asta daca te tin balamalele, vine revelionul, are masina dai si tu o petwarda 2 pe ea, sub ea, mai intepi un cauciuc gasesti tu

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View Postyekun, on 19 octombrie 2022 - 00:41, said:

Teoretic nu schimbă nimic acel prag, practic schimbă multe.

Când e sub 0,8 în sânge se face un simplu pv de constatare a contravenției,
primești o copie, merge treaba repede.

Când e peste 0,8 se face dosar penal, se așteaptă rezultatul de la SML, se trimite dosarul la parchet, meditează un procuror câteva luni și apoi trimite dosarul la judecătorie unde sunt termene peste termene până la o hotărâre judecătorească.

Nu vei face nimic nici cu acea hotărâre pentru că trebuie să rămână definitivă și cel mai probabil se va face apel, deci iar termene peste termene.

Iar asiguratorul nu va da nici un ban până nu va primi o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.

Fals. După ce poliția stabilește vinovăția în cazul accidentului întocmește Anexa 2 pe care o trimite asiguratorului RCA pentru a finaliza dosarul de daună. Se despăgubește la fel ca în orice altă speță, chiar dacă s-au săvârșit și infracțiuni. Diferența este că în locul procesului verbal se întocmește acestă anexă. Nu se așteaptă rezultatul niciunui proces și nicio sentință. Procesul penal e separat și își urmează cursul firesc doar pentru a stabili pedeapsa penală ce trebuie aplicată vinovatului, dar despăgubirea păgubitului nu este condiționată de finalizarea lui.

Edited by caiuscorneliu, 23 October 2022 - 09:10.


#28
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Confirm ce a zis caiuscorneliu

E amuzant ca spre sfarsit informatiile de pe topic au inceput sa bata cu ce se intampla cu toata povestea asta. Posted Image

E neplacut ca si cei implicati nu stiau exact si mi-au dat informatii incorecte.

Ce va pot zice: ar fi ideal sa nu fiti implicat in niciun eveniment rutier; faceti cunostinta cu idea de preventie, ca e o jungla ce vine dupa eveniment - aici fac referire la asiguratori.

Edited by predatus, 30 October 2022 - 19:12.


#29
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postpredatus, on 18 octombrie 2022 - 17:16, said:

Buna,

Tot mi-au repetat doua persoane (politist, o persoana de la un service) faptul ca este un prag la alcoolemie de la care asigurarea nu mai face despagubiri.
Imi zicea ca daca se depaseste pragul de 0.80g/l alcool, asigurarea iese din ecuatie si trebuie sa ma indrept in instanta impotriva invinuitului.
Problema e ca sufland in aparat, i-a iesit peste 0.5. Tare mie ca la analizele de sange va iesi peste acel prag.

Stiti ceva? Ca nu gasesc nimic in lege.
Depinde cand, cat a baut si cand s-a oprit. Si ce a mancat. Daca e pe panta descendenta (adica mai are alcool doar in sange, nu si in procesare de catre ficat), e posibil sa-i iasa mai putin de 0.8 la mie si e contraventie. Daca mai are de "procesat", probabil va avea peste 1 la mie si va fi infractiune.
Dar asiguratorul lui trebuie sa te despagubeasca oricum.

#30
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Asa este.

Nu este niciun prag privind alcoolul din organism, cum mi-au comunicat altii.
Asiguratorul este obligat sa te despagubeasca.

#31
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca nu ma insel, treaba cu alcoolul se aplica la CASCO (si mi se pare normal), de aici probabil si confuzia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate