Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

RCA: Incident auto cu sofer sub influenta bauturilor alcoolice

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Va salut,

Am avut un incident auto din vina altui sofer.
Nu ne-am inteles asupra vinei si am decis sa apelam la organe; mi-au dat dreptate mie si au descoperit ca domnul bause destul de bine.

Ce se intampla in aceasta situatie cu reparatia masinii mele.

1. Repar eu si incerc sa-i obtin de la el (asigurare refuza pt ca era beat)
2. Repar pe asigurare lui si asigurarea se indreapta spre el?


P.S. O chestie pe langa: pot activa clauza decontare directa pt reparatie, daca nu am achizitionat-o de la bun inceput cand am facut asigurarea?

Edited by predatus, 15 October 2022 - 16:25.


#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 predatus, on 15 octombrie 2022 - 16:25, said:

P.S. O chestie pe langa: pot activa clauza decontare directa pt reparatie, daca nu am achizitionat-o de la bun inceput cand am facut asigurarea?
Nu.

Eu stiu ca se acorda despagubire persoanei accidentate si apoi societatea de asigurare recupereaza suma achitata de la asiguratul sau! Integral gen, nu in sensul sa-i mareste polita la anul.

Edited by mannyx92, 15 October 2022 - 16:36.


#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 predatus, on 15 octombrie 2022 - 16:25, said:

1. Repar eu si incerc sa-i obtin de la el (asigurare refuza pt ca era beat)
2. Repar pe asigurare lui si asigurarea se indreapta spre el?


P.S. O chestie pe langa: pot activa clauza decontare directa pt reparatie, daca nu am achizitionat-o de la bun inceput cand am facut asigurarea?

RCA-ul plateste dauna indiferent de starea soferului care a cauzat-o: beat, drogat, fara permis, etc.
Pentru P.S. raspunsul este nu.

Edited by DannyMC, 15 October 2022 - 16:41.


#4
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Va mulțumesc.

Știți dacă societatea de asigurare va astepta finalizarea dosarului de poliție până va face demersurile de despagubire?

Cei de la poliție nu păreau sa știe; de fapt ei credeau ca nu voi putea folosi deloc asigurarea lui pt despagubire, din cauza alcoolui.

Edited by predatus, 15 October 2022 - 16:59.


#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Nu cred ca are legatura. Despagubirea ta ar trebui sa fie total separata de dosar

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca are procesul verbal de la politie, poate sa mearga la asigurator. De asteptat nu are de ce, problema cu alcoolul este intre asigurator si clientul sau.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ai PV de la Politie?
Ai copie RCA de la soferul vinovat conform PV?
Deschizi dosar de dauna la asiguratorul acestuia.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 predatus, on 15 octombrie 2022 - 16:57, said:

...Cei de la poliție nu păreau sa știe; de fapt ei credeau ca nu voi putea folosi deloc asigurarea lui pt despagubire, din cauza alcoolui.
atat pot si ei.

ca si idee, legea nr. 132/2017 spune foarte clar:

Quote

Art. 11. - Riscurile acoperite
(3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de răspundere prevăzută în contractul RCA pentru:
e ) prejudiciile provocate terţilor, drept consecinţă a conducerii vehiculului sub influenţa băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor.


#9
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

 crocko.dilul, on 15 octombrie 2022 - 17:40, said:

Ai PV de la Politie?
Ai copie RCA de la soferul vinovat conform PV?
Deschizi dosar de dauna la asiguratorul acestuia.

Am toate documentele lui si dovada pentru reparatie data de politie, dar nu si o copie de la procesul verbal facut de politie... Ah, cap de pluta, de ce nu am cerut o copie....
Fara el, nu cred ca fac mare lucru la centrul de daune...

#10
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 predatus, on 15 octombrie 2022 - 16:57, said:

Va mulțumesc. Știți dacă societatea de asigurare va astepta finalizarea dosarului de poliție până va face demersurile de despagubire? Cei de la poliție nu păreau sa știe; de fapt ei credeau ca nu voi putea folosi deloc asigurarea lui pt despagubire, din cauza alcoolui.
Politistii nu prea cunosc legile, deaceea nici nu stiu ce se intampla dupa. Sunt niste simpli functionari care lucreaza dupa tiparul primit de la sefi din care nu prea ies decat la nervi sa se razbune.

 predatus, on 15 octombrie 2022 - 18:12, said:

Am toate documentele lui si dovada pentru reparatie data de politie, dar nu si o copie de la procesul verbal facut de politie... Ah, cap de pluta, de ce nu am cerut o copie.... Fara el, nu cred ca fac mare lucru la centrul de daune...
Aici chiar nu pricep ce era in mintea ta. De ce ai mai apelat la Politie daca nici n-ai cerut PV cand ai vazut ca politistul a uitat a faca asta?
Nu ala era scopul pentru care ai apelat la politie, sa il convinga pe cel vinovat sa incheie Amiabila sau sa emita PV prin care sa constate accidentul si vinovatul daca acesta refuza in continuare Amiabila?
Inteleg ca accidentul a fost ceva mai grav pentru cel vinovat, altfel nu imi explic cum au ajuns sa il testeze.
Neprofesionist si politistul, odata emis PV trebuia sa iti ofere PV fara ca tu sa il soliciti.
Te duci la Politia Rutiera, cauti agentul care s-a ocupat de caz si iti da PV.

Dupa aceea deschizi dosar de dauna chiar online. Daca mergi pe regie proprie se misca extrem de rapid.

Edited by thorxx, 15 October 2022 - 20:36.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Politistul nu trebuie sa convinga pe nimeni sa faca nimic.

 thorxx, on 15 octombrie 2022 - 20:36, said:

sa il convinga pe cel vinovat sa incheie Amiabila .


#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Amiabila se face daca nu e cazul sa intervina Politia, conform legii RCA.
Daca a intervenit politia se face PV.

#13
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Vorbiti prostii.
Cand i se aduce la cunostinta ca doi indivizi au avut un accident si nu se inteleg asupra vinovatului, un politist bun dupa ce constata vinovatul, va pune in vedere ca au posibilitatea sa faca Amiabila. Doar in cazul in care partile in continuare refuza sa incheie Amiabila va purcede sa emita PV.
Si asa e normal sa fie, multi oameni apeleaza la politie in cazul unui accident tocmai pentru a obtine o opinie avizata cu privire la care e cel vinovat, astfel incat sa nu se simta luati de fraier de partea cealalta.

Ca sunt unii politisti care au un caracter infect si primul lucru pe care il fac e sa caute sa isi faca planul de amenzi, nu inseamna ca toti sunt asa... mai exista si oameni printre politisti.

#14
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
nu ai primit PV pentru simplul motiv ca urmeaza cercetarea penala a celuilalt sofer, dupa care politia va elibera Anexa 2 catre asigurator, dupa care vei putea sa repari masina pe RCA

#15
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Intrebare legata de acest eveniment, daca OP avea asigurare cu decont direct, mai conta ce zicea asigurarea celuilalt?

#16
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
da, e la fel ca la RCA simplu.

Doar pe CASCO se rezolva fara.

Edited by andrei_221, 16 October 2022 - 19:21.


#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postwer123, on 16 octombrie 2022 - 18:37, said:

Intrebare legata de acest eveniment, daca OP avea asigurare cu decont direct, mai conta ce zicea asigurarea celuilalt?
Daca au ajuns la Politie si nu au facut amiabila => nu poate folosi decontarea directa!
Acum are nevoie de PV de la Politie si va merge pe asigurarea celui vinovat.

View Postpredatus, on 15 octombrie 2022 - 16:25, said:

Am avut un incident auto din vina altui sofer.
Nu ne-am inteles asupra vinei si am decis sa apelam la organe;
...dar de cand sunteti voi agenti constatatori? :-D
Vina oricum nu se "scrie" in amiabila. Vina o stabileste asiguratorul. Ca sa nu mai spun daca initiatorul avea RCA cu decontare directa putea sa apeleze la ea; in cazul asta a pierdut sansa asta asa ca daca vinovatul are Euroins sau mai rau City (care a expirat) o sa aiba nefericita surpriza sa afle cat de rau functioneaza sistemul...

#18
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
merge decontare directa si cu PV de la politie, nu doar pe amiabila.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate