Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Alegere scaun birou

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostTehCube, on 08 octombrie 2022 - 16:27, said:

Ma bag si eu, in bugetul tau m-as uita la:
1. Ikea JÄRVFJÄLLET (acum vad ca e in stoc cu brate, cand cautam eu era doar fara brate). Mi se pare ca e un Markus imbunatatit, are 2-3 chestii in plus, nu retin exact ce, dar daca te joci la setari p-acolo o sa te prinzi repede de diferente
La ăsta nu găsesc model fără pielea aia. :( Există?

View PostPuferiu_, on 08 octombrie 2022 - 16:48, said:

Eu? De pe olx. Stiu, stiu, cu basinile si epiderma altuia etc.

L-am gasit la un pret bun si am fost la om acasa sa-l iau. Probabil e un model mai vechi, ca n-am mai vazut culoarea asta (verde) la altii.
De ce-l vindea? A urcat pe treptele sociale? A prins omu' la bani? :D
Tu nu-l vinzi? Poate ajung să-l iau moca la mâna a 3-a.

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Acum stii ce model cauti. Olx te asteapta.

Spoiler


#21
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Poate dau o tură și prin MobExpert să-mi mai odihnesc oasele și prin scaunele lor dacă modelele mele din link-urile alea nu vă sunt cunoscute. :))

#22
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
GT Omega Pro, daca nu te deranjeaza sa comanzi din afara.

https://gtomega.eu/products/pro-series

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Dupa vreo 6 ani (sau mai mult) de piele (sezut si spatar) am zis ca schimb si trec in tabara cealalta. Cum sunt lenes si nici nu aveam cum sa testez toate draciile de scaune, Markus a fost cea mai simpla alegere. Are vreo luna dar pana acum e ok: e destul de inalt ca sa-mi tina capatana, destul de comod pentru sesiuni mai lungi de stat in el, e bun si pentru privit filme cu picioarele pe birou. Nu prea am prins vara ca sa zic si de ventilatie dar mai rau decat piele n-are cum sa fie. Materialul de pe manere e o alegere foarte trista dar aia e.

#24
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cei care aveti Markus, cautati la Jysk o perna pentru sezut. Gasiti d'alea mari, pe masura scaunului. Si nu sunt nici scumpe, mai ales daca le prindeti la oferta. Se simte diferenta, oricat de confortabil ar fi scaunul.

Edited by Puferiu_, 08 October 2022 - 17:50.


#25
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Tot uitându-mă pe YT la păreri și review-uri am dat peste ăsta. :)) Decades of science leads to performance. Logitech.

#26
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
E important sa cauti un scaun cu toate reglajele, aia conteaza. Se se dea pe spate (cat mai mult), sa reglezi sezutul (reglare inclinare + reglare fata/spate), sa reglezi inaltimea, sa regezi suportul de maini, picioarele sa nu fi foarte inclinate, si de preferat sa ai si suport pentru cap, si ala, reglabil pe toate partile. Sau cum ii se mai spune, scaun ergonomic. Materialul il iei din ce vrei tu ca oricum, la cativa ani iti vei lua altul. Nu este o chestie pentru toata viata.

PS. Fereste-te de scaune de gaming. Nu sunt bune.

Edited by IncredibleWiring, 08 October 2022 - 18:31.


#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostIncredibleWiring, on 08 octombrie 2022 - 18:33, said:

Materialul il iei din ce vrei tu ca oricum, la cativa ani iti vei lua altul. Nu este o chestie pentru toata viata.
Nu neapărat. Avem Steelcase la birou - scaunele alea fac anul ăsta 16 ani de frecare zilnică. Materialele rezistă, mecanismele la fel. Nu știu dacă acum le mai fac tot așa de bune dar astea sînt fenomenale. Zero întreținere, comode, bat la fund orice alte scaune pe care am stat. Singurul dezavantaj - sînt scumpe ca dracu'.

P.S. - și atîrnă o tonă...

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postarg, on 08 octombrie 2022 - 15:07, said:

lumea isi cumpara Herman Miller Aeron
https://shop.workspa...air-stock?v=662

Aeron nu mi-a placut ! In schimb Embody , e perfect !!!
Cu o husa cu burete de genul https://jysk.ro/grad...wE&gclsrc=aw.ds l-am facut fotoliu !!!

Edited by Alltrack, 08 October 2022 - 19:56.


#29
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postarg, on 08 octombrie 2022 - 16:40, said:

le-am testat pe ambele, markusul e mai ok
Eu m-am dus sa caut dupa ce am folosit markus 5+ ani, si mi s-a parut mai bun. Nu stiu de fiabilitate, dar mi-a placut mai mult. Dupa cum am zis, asta l-as fi luat fara sa stau pe ganduri, da' nu gasisem cu brate, si cam voiam plasa la sezut...

View Postvlad29marko, on 08 octombrie 2022 - 17:51, said:

Tot uitându-mă pe YT la păreri și review-uri am dat peste ăsta. :)) Decades of science leads to performance. Logitech.
E foarte similar cu Embody-ul normal.
Apropo de SH, cand cautam eu existau pe olx oameni care aduceau Aeron refurbished (HM au un program in care le reconditioneaza), dar tot era spre 3000 de lei bucata. Nu stiu cati ar da atat pe un scaun SH dar daca stii exact ce cumperi, e totusi la jumatate de pret fata de ala normal (si da, erau si verzi :D).

View Postvlad29marko, on 08 octombrie 2022 - 16:52, said:

La ăsta nu găsesc model fără pielea aia. :( Există?
Eu am testat fara piele. Textil, cum e markus acum. Acu' vad si eu pe net doar cu piele de bovine, ce sa zic, ar trebui sa fie relativ rezistent. Au mai schimbat si ei.
Vad ca au acum Matchspel care seamana cu ambele, si e cu textil. Dar nu l-am testat.

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvlad29marko, on 08 octombrie 2022 - 17:11, said:

Poate dau o tură și prin MobExpert să-mi mai odihnesc oasele și prin scaunele lor dacă modelele mele din link-urile alea nu vă sunt cunoscute. Posted Image)
Daca alegi un model din piele (indiferent daca e eco sau naturala) nu uita de urmele de boase transpirate ramase vara pe sezut. Posted Image  
Eu doar pentru asta as alege ceva de la IKEA in varianta mesh.

#31
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
L-am ales pe cel din Dedeman, singurul pe care l-am putut proba ca lumea.
Am revenit acum după ce am stat cam o lună pe el, 8 ore pe zi, aproape zilnic.

E decent, îmi place că spătarul poate fi lăsat pe spate foarte mult și e perfect pentru momentele când urmăresc ceva la PC mai mult de 15-30 de minute și vreau s-o fac relaxat.
E confortabil și faptul că are și balans din ax e fain.
Ca minus ar fi că se urnește cam greu din loc. Eu am două birouri paralele și mă mai mut când la unul, când la altul. Jos e parchet și tot tre' să împing bine în picioare ca să-l mut.
E destul de mare și greu, roțile sunt puțin cam rigide, dar e ok per total.

Mulțumesc pentru comentarii!
Numai bine!

#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cauta la Ikea sau Jysk, aveau ceva "covorase" din PVC pentru protejat parchetul de zgarieturile rotilor la scaunele de birou. Ar aluneca mult mai usor pe asa ceva.
L.E.: la asta ma refer ->https://www.ikea.com...c4aAlg9EALw_wcB

Edited by Hider141, 18 November 2022 - 09:07.


#33
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
Este potrivit scaunul Markus pentru persoane de 106 kg?

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Cam toate de la ikea sunt "testate pentru 110 kg" deci ar trebui sa fie ok.

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Inca 4 kile si trebuie sa-ti cauti alt scaun.

#36
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Am acasa MARKUS varianta cu tapiserie din piele neagra, la birou am MARKUS cu tapiserie din textil, deci +2 si de la mine!
Cand am cumparat MARKUS, plecasem decis sa cumpar JÄRVFJÄLLET , insa nu am gasit pozitia ideala la el, cu toate reglajele pe care le are. Aceeasi situatie s-a repetat si cu fiimiu, care a preferat MATCHSPEL.

Intre timp, vad ca Ikea a extins colectia lor de scaune de gaming, deci ai avea de unde testa si alege.

Mai am acasa si un start.pro de la trafficchairs, care e foarte confortabil si ajustabil, inclusiv pozitia pe inaltime a spatarului pentru suport lombar. Au si ei o gama larga de variante, produse local dar si de import, au si un sediu prin Pipera, dar cu program redus.














Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate