Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Alegere scaun birou

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Vă salut!

Doresc să-mi achiziționez un scaun pentru birou (lucrez, mă uit la chestii pe net, mă joc), până în 1800 lei.
Anterior am avut unul directorial, piele ecologică, foarte confortabil, stăteam scufundat, întins, cu picioarele sub mine, oricum făceam era bine, însă după 3 ani săracul a început și el să cedeze, să scârțâie, să crape, etc.

Am probat ăsta în Dedeman și mi s-a părut foarte plăcut, stăteam bine în el, confortabil și se regla după poftele mele. Dar e un no-name, nu găsesc niciun review, nimic despre el, cine știe ce epavă e. Am mai văzut pe net așa:

Cougar - îmi plac pernuțele alea și am citit lucruri pozitive despre modelul ăsta.
Aqirys - pare fain, n-am mai auzit de firma asta totuși și pare că șezutul nu e suficient de lat (?).
Razer - e plin netul cu păreri despre el, mie mi-e teamă că ar fi prea rigid. Comparativ cu cel din Dedeman care mi-a plăcut, Razer-ul ăsta pare foarte țeapăn.

Ați avut vreunul dintre scaunele de mai sus? Voi pe care l-ați alege?
Mulțumesc!

#2
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019
Zonele alea care seamana cu pielea sunt piele naturala sau imitatie de piele (piele ecologica)?
Pielea ecologica incepe sa se cojeasca dupa 1 an sau 2 (in functie de calitate, data de productie etc.).
Cand incepe sa se cojeasca, produsul devine greu de folosit deoarece cojile se lipesc de utilizator care le ia cu el si le duce prin toata casa...

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Nici nu stiu de ce ai mentionat numele altor scaune cand, pe forumul acesta, exista doar Markus.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvlad29marko, on 08 octombrie 2022 - 13:58, said:

Dar e un no-name, nu găsesc niciun review, nimic despre el, cine știe ce epavă e.
Dacă îți place ia-l. Sau tu cumperi doar pt marca?


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Si n-o zic in mod ironic. Chiar eu il am, pe varianta verde. E mai bun cu material textil decat imitatie de piele. I-am pus si o perna pentru sezut mare si pufoasa si zic ca stau in fotoliu. Ba chiar l-am personalizat: i-am scos manerele si l-am umplut de epiderma, sa stiu ca e al meu.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am și eu Markus, tot de pe forum m-am inspirat. Votez pt el

Edited by dorin_2k, 08 October 2022 - 14:12.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Tot Markus si la mine, varianta cu carpa(nu piele) si mesh.

Recomand, desigur.

#8
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019
Mike H e cel mai tare: https://ergoplus.ro/...nica Mike-H.pdf :)

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPuferiu_, on 08 octombrie 2022 - 14:09, said:

Nici nu stiu de ce ai mentionat numele altor scaune cand, pe forumul acesta, exista doar Markus.

ti-am dat report
termina cu prostiile markus-ul e pentru oameni saraci

lumea isi cumpara Herman Miller Aeron
https://shop.workspa...air-stock?v=662

(p.s. acasa am markus si la birou visez la un markus)

Edited by arg, 08 October 2022 - 15:10.


#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
regii adevarati din aparatul bugetar fac licitatie pt scaune markus la pret de aeron:)

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007
Ma bag si eu, in bugetul tau m-as uita la:

1. Ikea JÄRVFJÄLLET (acum vad ca e in stoc cu brate, cand cautam eu era doar fara brate). Mi se pare ca e un Markus imbunatatit, are 2-3 chestii in plus, nu retin exact ce, dar daca te joci la setari p-acolo o sa te prinzi repede de diferente
2. Ikea Markus, ca il lauda toti, e foarte ok pentru banii respectivi.

Daca vrei ceva mai bun decat markus, ergohuman sau herman miller (nu neaparat aeron, eu am mirra 2 de exemplu si sunt foarte multumit).

Trebuie neaparat testate, indiferent de ce cumperi. Also, dupa parerea mea, ergohuman/HM nu au raport pret/calitate bun, dar daca vrei neaparat ceva mai bun decat cele "comune", nu prea ai de ales. Cand a inceput pandemia si stiam ca voi sta pe scaun 8 ore pe zi am cautat sa-mi schimb markus (oricum scartaia destul de tare), si ma tenta ceva cu plasa si la sezut, nu doar la spate. Dar daca nu insistam pe partea cu plasa imi cumparam, probabil jarvfjallet.

Mai sunt si alte branduri care fac scaune faine, la birou am SteelCase si e foarte ok, dar e mai complicat cu showroom/testat/etc., ca vand in general catre firme. Si pretul e tot foarte sus. Din ce-am cutreierat pe la mobexpert/etc. am gasit doar chestii de gen "scaun directorial" care lasa de dorit in multe aspecte.

Edited by TehCube, 08 October 2022 - 16:29.


#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postdarkangel2, on 08 octombrie 2022 - 14:08, said:

Zonele alea care seamana cu pielea sunt piele naturala sau imitatie de piele (piele ecologica)?
Pielea ecologica incepe sa se cojeasca dupa 1 an sau 2 (in functie de calitate, data de productie etc.).
Cand incepe sa se cojeasca, produsul devine greu de folosit deoarece cojile se lipesc de utilizator care le ia cu el si le duce prin toata casa...
Dacă te referi la modelul din primul link, cu siguranță o imitație ordinară de piele.
PS. Mă chinui de ceva timp să dau un reply, or căzut serverele de pe scaun sau ceva.

View Postdorin_2k, on 08 octombrie 2022 - 14:11, said:

Dacă îți place ia-l. Sau tu cumperi doar pt marca?
Nu are importanță marca, mă refeream la faptul că e anonim și nu există păreri / review-uri despre el, zici că e făcut la cineva în apartament și a ieșit cu el acu' la vânzare (asta legat de marketing).
Ca aspect și ca feeling la șezut e plăcut. Cât am stat 40 de secunde în Dedeman pe el îmi venea să-l iau, da.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTehCube, on 08 octombrie 2022 - 16:27, said:

Ma bag si eu, in bugetul tau m-as uita la:

1. Ikea JÄRVFJÄLLET (acum vad ca e in stoc cu brate, cand cautam eu era doar fara brate). Mi se pare ca e un Markus imbunatatit, are 2-3 chestii in plus, nu retin exact ce, dar daca te joci la setari p-acolo o sa te prinzi repede de diferente....
are niste reglaje in plus, de se vrea un markus mai smecher e mai slab.
le-am testat pe ambele, markusul e mai ok

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostPuferiu_, on 08 octombrie 2022 - 14:09, said:

Nici nu stiu de ce ai mentionat numele altor scaune cand, pe forumul acesta, exista doar Markus.
Am din ăla la birou. Sau aveam înainte de pandemie, acu' cine știe ce mai e pe-acolo.
E foarte bun pentru postură și pentru circulația aerului și e ușurel și te miști ușor cu el, e bun, nu zic nu.
Însă după cum spuneam, eu am obiceiul să mă las pe spate și să casc gura la ceva YT 15-30 de minute de exemplu. Markus nu-i făcut pentru asta, nu e foarte comod dacă-l treci în modul "leneș somnoros". Markus e bun pentru modul "corporatist activ și atent".

De-aia mă uitam după lucruri ceva mai moi, mai comode, cu mai mult burețel, să pot să mă las pe el și să-mi urc picioarele pe unitatea de sub birou eventual, ca un bo$$, înțelegi? Posted Image

#15
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View Postvlad29marko, on 08 octombrie 2022 - 16:35, said:

Dacă te referi la modelul din primul link, cu siguranță o imitație ordinară de piele.

Ma refer la oricare model...
Decat sa cumpar ceva din piele ecologica, prefer sa iau ceva din stofa...
Cum e Mike H! :)

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cine te opreste sa te lasi pe spate cat ai nevoie?
la nici un scaun nu blochez spatarul, la toate reglez arcul de la spatar in asa fel incat sa-mi sustina greutatea si stau in echilibru... in felul asta spatele nu sta blocat ci panent in miscare.

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postdorin_2k, on 08 octombrie 2022 - 14:12, said:

Am și eu Markus, tot de pe forum m-am inspirat. Votez pt el
Tu de unde ți l-ai luat? Nu-s din București și ultima oară când am verificat doar acolo exista IKEA.
Stocul pentru comenzile online e epuizat.

View Postarg, on 08 octombrie 2022 - 15:07, said:

ti-am dat report
termina cu prostiile markus-ul e pentru oameni saraci

lumea isi cumpara Herman Miller Aeron
https://shop.workspa...air-stock?v=662

(p.s. acasa am markus si la birou visez la un markus)
7000 de lei pentru un scaun n-am. Sunt sărac. :(

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Eu? De pe olx. Stiu, stiu, cu basinile si epiderma altuia etc.

L-am gasit la un pret bun si am fost la om acasa sa-l iau. Probabil e un model mai vechi, ca n-am mai vazut culoarea asta (verde) la altii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate