Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

Sfat convertire mini caseta camera video veche in format digital, pe P. C.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. Am acasă vreo 5 mini casete video pe care am filmat diverse chestii cu o camera video de tip vechi in urma cu 16 ani.
Am facut rost de o camera veche video, JVC GR - D760 EK.
Ajutați-mă, vă rog cu un sfat, respectiv cum sa fac sa conectez camera video la calculator ca sa pot transforma conținutul de pe casete in format video digital, sa le pot stoca pe calculator?
Mentionez ca am un calculator de ultima generație All in one, Assus, care are doar porturi Usb si HDMI.
Am încercat sa conectez camera video la calculator cu ajutorul unui cablu USB cu care vine camera din fabrica si nu am reușit, pur si simplu nu intra in modul USB. Am intrat la calculator in Device e Manager si tot nu-mi vede nimic despre camera video. Am intrat si in setarile camerei video si nu am gadut nimic despre activare mod USB.
De aceea, am ajuns la concluzia ca singura sansa de conectare a camerei video la calculator este prin cablu DV,  dar mai ramane problema ca nu am nici un port DV la calculator iar prin cablu DV-USB nu cred ca voi putea sa ma conectez. Cumva imi trebuie un adaptor DV sau ceva de genul??
Ce soluții credeti ca am pentru a o conecta la calculator astfel încât sa pot downoada continutul casetelor pe hardul calculatorului intr_un format care sa poata fi vizualizat ca video mp4 sau ceva de genul?
Mulțumesc anticipat.

Attached Files



#2
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Buna,
Cu ceva de genul:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Camera ar trebui sa aiba iesiri video (galben) si audio (alb sau rosu, sau ambele daca e stereo, dar nu prea cred)

LE: acum am cautat specificatiile si am vazut ca este de fapt o camera digitala; la fel am si eu o camera digitala dar are si iesire FireWire, si cu cablul aferent faceam transferul in PC pe intrarea FireWire; totusi, daca ai avut posibilitatea sa o conectezi la TV cu cablul analog RCA galben/alb/rosu, ar trebui sa mearga si cu ce ti-am scris mai sus, dar posibil sa pierzi un pic din calitate/rezolutie.

Ai acel cablu? Parca S-Video to RCA?

Attached Files


Edited by Stefi_R, 05 October 2022 - 14:08.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Manual pagina 45

Manualul zice că pe cablu USB poți transfera doar poze.

Cu cablul DV original și cu softul aferent transferi filmările.
Dar trebuie mufa de conectare și pe laptop / pc. Și aici ai o problemă

https://www.manualsl...?page=45#manual

Manual pagina 23 arată ce zice colegul.
Și ai nevoie suplimentar de cablul respectiv, sper că îl ai în pachet.

Plus placă de captură pe USB

Attached File  Capture.JPG   65.99K   18 downloads

Edited by waterman, 05 October 2022 - 14:03.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,306
  • Înscris: 15.06.2004
Ultima data cand am folosit asa ceva, camera avea un Cd cu driver pe care l-am instalat ca sa vada camera pe USB si apoi am importat totul in Ulead ( actualmente e Corel ) Video Studio - direct din program.

Dar acu depinde si de camera banuiesc - manualul ei ar trebui sa dea detalii.

#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 06.01.2005
Daca  e caseta miniDV, cred ca-ti trebuie ceva de genul
https://produto.merc...95-d8c530f3c6f3

bineinteles la un calculator, nu stiu daca mai gasesti laptopuri echipate cu firewire (asa se chema? nu am mai copiat o caseta pe dvd de 15 ani )

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Camataru10, on 05 octombrie 2022 - 13:44, said:

Mentionez ca am un calculator de ultima generație All in one, Assus,

Să mă scuzi, dar e Asus, nu Assus.

 Camataru10, on 05 octombrie 2022 - 13:44, said:


Ce soluții credeti ca am pentru a o conecta la calculator astfel încât sa pot downoada continutul casetelor pe hardul calculatorului intr_un format care sa poata fi vizualizat ca video mp4 sau ceva de genul?


Nu le poți downloada că nu e filmat în format digital, cu ajutorul celor descrise mai sus, folosind un soft, înregistrezi în pc ce ai pe casete, după care faci un mp4 sau avi ...

Adică durează downloadarea fix cat are durată filmarea pe casetă.

 gelublabla, on 05 octombrie 2022 - 14:03, said:

Daca  e caseta miniDV, cred ca-ti trebuie ceva de genul
https://produto.merc...95-d8c530f3c6f3

bineinteles la un calculator, nu stiu daca mai gasesti laptopuri echipate cu firewire (asa se chema? nu am mai copiat o caseta pe dvd de 15 ani )

N-are unde să bage în All-in-one placa aia cu firewire.

Sigur aveau laptopurile mai vechi, al meu fost Hp Nx 6325 parcă avea.

#7
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
N-am mai putut edita: placa de captura pe USB pe care ti-am sugerat-o are si intrare S-Video, cum parca are si camera (iesire) - numai ca e cam scurt cablul, dar poate gasesti un cablu S-Video (mai demult era livrat cu anumite placi video ce aveau acea iesire), daca nu mai ai cumva cablul original al camerei. Succes!

LE: ar mai fi varianta asta:
https://www.olx.ro/d...ni-IDdGQHM.html

Edited by Stefi_R, 05 October 2022 - 14:19.


#8
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 06.01.2005
@waterman
Da, alea vechi aveau, inca mai am un laptop Fusitsu Siemens cu asa ceva (cumparat in 2005).
Ptr transfer am gasit o "solutie" pe youtube, dar ..... mai bine nu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GASIuX1mqwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Stefi_R, on 05 octombrie 2022 - 14:14, said:

placa de captura pe USB pe care ti-am sugerat-o are si intrare S-Video, cum parca are si camera (iesire) - numai ca e cam scurt cablul, dar poate gasesti un cablu S-Video (mai demult era livrat cu anumite placi video ce aveau acea iesire), daca nu mai ai cumva cablul original al camerei. Succes!
LE: ar mai fi varianta asta:
https://www.olx.ro/d...ni-IDdGQHM.html

Vorbesc din amintiri, poate gresesc dar, imaginea parca era salvata in camera in format digital, transferul pe mufa SVideo pp transformarea in semnal analogic si apoi reencodarea in digital in placa de captura si apoi salvarea pe laptop. Doua encodari suucesive, fiecare cu pierdere de calitate. Si tine cont ca respectiva camera filma la o rezolutie minuscula deci rezultatul final ar fi ...
Singura varianta cat de cat ok este transferul digital prin cablul DV.

Sper ca nu am gresit prea mult :)

Edited by gelublabla, 05 October 2022 - 14:26.


#9
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Va mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri. Avand in vedere ca nu am unde introduce in All in one, deoarece are doar porturi USB si HDMI, acea placa de captura sau cum se numește ea, ce soluții mai am, totuși?
Nu stiu daca ma pot conecta la Televizor, am acele cabluri pentru conectare la TV dar nu stiu daca TV-ul meu Sony, Led, din 2016 are asemenea porturi...
Exista adaptoare pentru DV sau firewire sau cum s-or numi ele?
Cum sa procedez cu ele?

Da, eu asa as incerca acum, prin cablu DV pe care urmează sa_l cumpăr, dar, in afara de cablu DV nu cumva mai trebuie si un adaptor DV sau firewire sau altceva? Habar n-am.. De asta întreb..

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Prin placa de captura pe USB se pierde MULT din calitatea filmarii pe caseta miniDV.
Se face transfer in format nativ, fie prin USB(daca permite camera) fie prin FireWire.
Nu sunt multe solutii BUNE si ieftine hardware. Cele pe USB sunt ieftine si relativ proaste ca si calitate.
Cele BUNE hardware sunt scumpe si necesita ori porturi FireWire native pe placa de baza, ori placi Add-on.

#11
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 06.01.2005
@Initiator, daca tv ul tau are intrari analogice (video si audio - in principiu 3RCA uri, alb, rosu, galben) atunci poti reda direct de pe camera printr un cablu ieftin, ar trebui sa se mai gaseasca in comert.
Ai in manual cum sa l folosesti:
Attached File  2022-10-05 15_30_32-Blank Search; Playback Snapshot; Connections To A Tv Or Vcr - JVC GR-D760EK Inst.png   192.23K   8 downloads

Eventual daca ai mufa euroscart poti gasi adaptor pe undeva de la RCA la euroscart

#12
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Bun si înseamnă ca o sa le privesc astfel la TV, fara sa le mai pun pe calculator, nu?
Dar eu voiam si un transfer de pe caseta pe calculator... Multumesc inca o data tuturor!

#13
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Din pacate, cazul tau cu ALL-IN-ONE este unul nefericit, pentru ca nu poti aduga o simpla placa FireWire; Asa cum scria si colegul @viceroy56, nu prea exista solutii decente.
In ultimul timp parca chiar s-a renuntat la FireWire, deoarece necesita chipuri dedicate. Eu am avut (de fapt mai am) un PC cu o placa de sunet Creative Platinum 5.1 care avea intrare de acest fel, si pentru un PC ceva mai nou am luat o placa dedicata, dar am si placa aceea de captura pe USB, pentru ca se mai iveste cate un coleg sa ma roage sa-i transfer de pe VHS pe DVD; da, in acel caz e doar Analog->Digital, nu Digital->Analog->Digital si asa este, se pierde putin din calitate, mai ales vizibila pe TV-urile astea imense, dar asta e - se poate trai si asa.

LE: am citit ce ai scris mai sus intre timp - da, le poti viziona si asa, dar ce te faci cand se defecteaza camera si nu mai gasesti alta?

Edited by Stefi_R, 05 October 2022 - 14:53.


#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Solutia cea mai simpla si ieftina este sa gasesti pe cineva care are deja echipamentul si poate sa iti faca contra cost captura, ca e c-am o zi de munca 5 casete ~6 ore... Altfel ai nevoie de calculator vechi cu interfata DV sau Firewire, soft de captura ex: Pinnacle.. faci captura in AVi si iti ocupa c-am 13 Gb/caseta si pe urma randezi in ce format vrei tu. Daca vrei sa scoti maximul de rezolutie din casetele alea (formatul digital avea 720x576 PAL) uita de Euroscart si iesire compozit din camera.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Si in plus, la fiecare rulare, orice inregistarer pe banda magnetica sufera deprecieri. Apare inerent o "uzura" a benzii la frecare pe capetele de redare/inregistrare.
Pe cand o "inregistrare" digitala nu sufera de acest fenomen.
E pacat sa transferi analog o inregistrare digitala.

Edited by viceroy56, 05 October 2022 - 14:57.


#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Cam in orice oras gasesti un studio care face transferul de pe casete pe dvd si au ei toate echipamentele necesare. Cred ca nu are sens sa cumperi tot felul de echipamente pentru cele cateva casete.

#17
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Cauta o placa audio-video, are intrare analogica de sunet si video si iesire digital pe usb sau pe un slot pe placa de baza din pc.Dar probabil va mege pe win xp din cauza drivelor.

#18
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Sa zicem ca fac rost de un desktop in care pot introduce placa de captura.
Care ar fi cea mai indicata placa, am văzut ca ati postat câteva in celelalte răspunsuri...
Placa de captura se introduce in slotul PCI E?
Mai am nevoie si de un program pentru a realiza conversia de pe caseta pe calculator, nu? Cum se numește el? Altceva mai trebuie?
Mai repetati-mi o data pasii, va rog ca nu stau prea bine cu tehnica si as vrea sa fiu sigur. Mulțumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate